Go to content

Naturalny sposób na słabe i wypadające rzęsy? Ten prosty rytuał wymaga jedynie systematyczności

Olejowanie rzęs - na czym polega, jakich olejków użyć?
Fot. iStock

Olejowanie rzęs to naturalny sposób  na wsparcie kiepskiej kondycji rzęs. Te niepozorne włoski nie tylko wpływają na nasz wygląd i samopoczucie, ale także pełnią funkcje ochronne dla oczu. Jeśli rzęsy są słabe i wypadają, koniecznie wypróbuj olejowanie rzęs.

Rzęsy stanowią oprawę oczu oraz chronią gałki oczne przed brudem, kurzem i potem. Na powiece górnej wyrasta więcej rzęs. Ponieważ wyrastają one z cebulek, podlegają naturalnemu cyklowi wzrostu i padania. Przyjmuje się, że utrata do 5 rzęs dziennie nie stanowi powodu do niepokoju.

Czym jest olejowanie rzęs?

Gdy rzęsy są stają się osłabione, ulegają przerzedzeniu, warto przyjrzeć się możliwym popełnianym grzechom. Najczęściej powodem słabych i łamliwych rzęs jest brak lub ich zła pielęgnacja, a rzadziej problem wywołują różne choroby. Jeżeli słabe rzęsy są efektem niedostatecznej pielęgnacji, warto zastosować olejowanie rzęs, czyli domową kurację na mocne rzęsy przy pomocy odpowiednich olejków.

Olejowanie rzęs - na czym polega, jakich olejków użyć?

Fot. iStock/ Olejowanie rzęs

Olejowanie rzęs polega na regularnej aplikacji olejków roślinnych na rzęsy. Ma to na celu odżywienie cebulek i przywrócenie rzęsom utraconej elastyczności. Wiele osób chwali sobie efekty olejowania rzęs, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kuracja nie zadziała od razu. Ponieważ rzęsy, podobnie jak włosy, podlegają naturalnemu rytmowi wzrostu, systematyczne stosowanie olejów to podstawa. Pierwsze efekty można zauważyć po ok. 1-2 miesiącach regularnego olejowania rzęs.

Jak wykonać olejowanie rzęs?

Olejowanie rzęs warto wykonywać wieczorem, by substancje z kosmetyku miały czas wniknąć do włosków. Zabieg można także powtarzać rano. Olejowanie rzęs jest prostym zadaniem, choć wymaga nieco precyzji ruchu, by nie wprowadzić olejku do oka. Najpierw jednak wykonaj dokładny demakijaż, by pozbyć się z rzęs wszelkich zanieczyszczeń. Na szczoteczkę do rzęs lub patyczek higieniczny nałóż niewielką ilość wybranego olejku – 1-2 kropelki. Nie przesadzaj z ilością kosmetyku, ponieważ jego nadmiar może spływać z rzęs i drażnić oczy. Jeśli nie dysponujesz specjalną szczoteczką do nakładania, możesz wykorzystać dokładnie oczyszczoną szczoteczkę po zużytym tuszu do rzęs. Rano, zanim przystąpisz do wykonania makijażu i nakładania na rzęsy maskarę, zmyj olejek preparatem do demakijażu lub ciepłą wodą, przy okazji mycia twarzy.

Jeśli masz taką możliwość, na okres kuracji zrezygnuj z nakładania tuszu na rzęsy, by je odciążyć i wesprzeć regenerację.

Olejowanie rzęs - na czym polega, jakich olejków użyć?

Fot. iStock/ Olejowanie rzęs

Najlepsze olejki do rzęs

Olejek rycynowy

Ten olejek od dawna stosowany jest w domowej pielęgnacji skóry i włosów, sprawdzi się także w olejowaniu rzęs. W olejku rycynowym obecne są substancje dobroczynnie wpływające na kondycje rzęs i skóry. Nie brakuje w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6, witaminy E i A, różnych minerałów, a także białka. Olejek zawiera również glicerydy kwasu rycynowego, oleinowego, linolowego, palmitynowego oraz stearynowego. Wzmocnia on rzęsy, chroni je przed nadmiernym wypadaniem i łamliwością, oraz przyciemnia ich kolor.

Olejek arganowy

Olejek arganowy nie bez przyczyny nosi miano płynnego złota z Maroka. Zawiera on witaminę E (dwa razy więcej niż w oliwie z oliwek), nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas oleinowy i linolowy, niezbędne dla zdrowej skóry i włosów. Jego regularne stosowanie wzmacnia cebulki włosków i przyspiesza wzrost rzęs. Olejek arganowy nawilża i wzmacnia rzęsy. Warto też wspomnieć, że nie stwierdzono reakcji alergicznych na ten olejek.

Olejek makadamia

Olejek makadamia w składzie zawiera substancje takie jak: kwas palmitooleinowy, lecytynę, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i kompleks witamin (A, B, E). Dzięki temu znakomicie radzi sobie z regeneracją włosów, brwi i rzęs suchych i zniszczonych.

Olej kokosowy

Olej kokosowy to kolejny naturalny specyfik, który sprawdzi się do olejowania rzęs. W jego składzie przede wszystkim znajdują się nasycone kwasy tłuszczowe (laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, kaprynowy, stearynowy, kapronowy), oraz kwasy nienasycone (oleinowy, linolowy, linolenowy). Obecne są również witaminy takie jak: witamina B2, B6, C i E, kwas foliowy, oraz minerały: potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. Olej kokosowy odżywia i wzmacnia rzęsy, przywracając im elastyczność.

Olejowanie rzęs - na czym polega, jakich olejków użyć?

Fot. iStock/Olejowanie rzęs

Co, jeśli olejowanie rzęs nie działa?

Jeśli olejowanie rzęs nie zdaje egzaminu, bo włoski nadal wypadają, warto udać się po pomoc do lekarza, by wykluczyć możliwe choroby. Niepokój powinna wzbudzić także sytuacja, w której wypadaniu rzęs towarzyszy  m.in.: wypadanie włosów z brwi i głowy, powieki są zaczerwienione i swędzą, na skórze powiek widoczne są małe łuski, pojawia się uczucie ucisku wokół oka oraz pogorszenie jakości widzenia. Te objawy powinny skłonić w pierwszej kolejności do bezzwłocznego skorzystania z pomocy lekarskiej.

FB/ohmepl

 

 


źródło:  oily.pl