Modzele to częste zmiany, które tworzą się na stopach bez względu na wiek jak i płeć. Powstają one z powodu ciągłego ucisku na skórę, wywołanym różnymi czynnikami. Przy tym problemie warto wiedzieć, jak powstają modzele, czym różnią się od odcisków i w jaki sposób można pozbyć się ich ze skóry.
Modzele — czym są?
Modzele to nieestetyczne zmiany pojawiające się na stopach i dłoniach, które są częstą przypadłością. Wynikają one z nadmiernego pogrubienia naskórka, które wygląda jak kremowo–żółty placek. Powstają one w efekcie obrony skóry przed powtarzającym się uciskiem. Modzele najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp w okolicy pięty lub nad kośćmi śródstopia. Może je powodować za ciasne obuwie, jak i praca fizyczna, hobby.
Modzele a nagniotki (odciski) — czym się różnią?
Najczęściej istnieje problem z określeniem, co jest modzelem, a co nagniotkiem. Obie zmiany bywają ze sobą mylone, choć istnieją różnice pozwalające je od siebie odróżnić. Pogrubienia naskórka w obu postaciach odróżniają się od zdrowej skóry żółtym zabarwieniem i są twarde w dotyku. Na modzelach można bez problemu zauważyć linie narośniętej skóry. Natomiast nagniotek wyróżnia się tym, że zmiana posiada rogowy czop (rdzeń), który u modzeli nie występuje, i może sprawiać ból. Bywa, że wokół nagniotków pojawia się rumień i niekiedy występują też szczeliny.
Z jakiego powodu tworzą się modzele?
Skóra na stopach jest specyficzna, ponieważ jest o kilka razy grubsza niż na innych obszarach ciała. To sprawia, że stopy są dobrze chronione przed urazami podczas chodzenia, ale z drugiej strony gruba i pozbawiona gruczołów łojowych, szybko może się przesuszać oraz rogowacieć.
Do powstawania modzeli przyczynia się m.in.:
- zbyt ciasne, wąskie i niewygodne obuwie, lub odwrotnie, buty zbyt duże, w których stopa przesuwa się podczas aktywności;
- powstawaniu modzeli sprzyja częste noszenie butów na wysokim obcasie;
- noszenie butów ze zbyt cienką podeszwą, która nie chroni przed urazami;
- wkładanie butów na bosą stopę.
Modzele — leczenie zmian
Jeśli pojawi się modzel, lub modzele na stopie, nie od razu trzeba szukać pomocy lekarskiej. Do dermatologa warto wybrać się w przypadku zmian opornych na pierwotnie zastosowane domowe leczenie.
Modzele głównie usuwa się dzięki zastosowaniu preparatów złuszczających dostępnych w aptece. Najczęściej w ich składzie znajduje się mocznik w stężeniu powyżej 10% i kwas salicylowy w stężeniach powyżej 5%. Obecność tych substancji powinna poradzić sobie skutecznie z problemem, szczególnie gdy preparat będzie stosowany zgodnie z zaleceniem producenta. Jeśli problem jest nasilony i nie cofa się po użyciu domowych sposobów, lekarz dermatolog zdecyduje o zastosowaniu silniej działających preparatów.
Dobry efekt przynosi mechaniczne ścinanie i wygładzanie skóry. W przypadku zmian przewlekłych być może konieczne się okaże usunięcie ich przez chirurga. W takim przypadku należy zadbać op to, by wyeliminować czynnik wywołujący modzele. Zazwyczaj wystarczy kupić odpowiednio dobrane, wygodne buty, które nie będą wywierały niepotrzebnego ucisku na stopy. Ważne jest przy tym, by było ono wykonane z oddychających materiałów.
Ważną rolę pełni zmiana nawyków na sprzyjające zdrowiu stóp. Warto sięgnąć po specjalne nawilżające i natłuszczające skórę stóp kremy, które poprawiają elastyczność skóry, wzmocnią jej odporność na uszkodzenia, ucisk i tarcie. Pomocne są również specjalne skarpetki złuszczające, które zawierają różne kwasy (glikolowy, salicylowy, mlekowy), o działaniu silnie złuszczającym, zmiękczającym skórę. Intensywnie zmiękczają one skórę oraz usuwają jej martwe warstwy.
W profilaktyce modzeli dobrze pamiętać o delikatniej działających, ale wartościowych peelingów gruboziarnistych, które, delikatnie, ale skutecznie pozwalają złuszczyć naskórek. Regularne stosowanie jest w tym przypadku kluczem do pokonania problemu. Uważać należy z kolei na ostre nożyki do samodzielnego wycinania modzeli. Ich nieumiejętne zastosowanie może skutkować skaleczeniem skóry i ryzykiem rozwinięcia się infekcji.
Domowe sposoby na modzele
Istnieje kilka domowych sposobów na modzele. Są one tanie i proste w zastosowaniu. Wystarczy kilka produktów z lodówki, by w warunkach domowych próbować pozbyć się problemu.
Soda oczyszczona na modzele
Soda oczyszczona działa złuszczająco na skórę, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wystarczy 3 łyżki sody oczyszczonej rozpuścić w misce z ciepłą wodą, i następnie zanurzyć w roztworze stopy. Po około 30 minutach moczenia wysusz je, przyłóż plasterek cebuli, obwiąż bandażem. Po kilku godzinach z takim okładem o wiele łatwiej będzie pozbyć się nadmiaru martwego naskórka.
Miks cebuli, soli i cytryny
Cytryna i cebula oczyszczają skórę i zmiękczają ją, natomiast sól jest naturalnym środkiem peelingującym. Ukrój plaster cebuli, skrop go obficie sokiem z cytryny i posyp solą. Przyłóż taki okład do odcisku i przymocuj na całą noc. Powtarzaj to przez kilka wieczorów z rzędu, aż zrogowaciały naskórek będzie można usunąć bez większego oporu.
Okład z aspiryny na modzele
Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to pochodna kwasu salicylowego, stosowanego do złuszczania naskórka. Aby wykorzystać aspirynę do walki z modzelami, w szklance wody rozpuść 2 tabletki, zamocz w tym okład i połóż go na 15 minut nas modzele, przykrywając zmiany folią spożywczą. Po kwadransie zdejmij okład i usuń zrogowaciały naskórek specjalną tarką do stóp lub pumeksem.