Go to content

Siedem wskazówek, jak radzić sobie z narcyzem, który nie widzi nic więcej oprócz czubka własnego nosa

narcyz
Fot. iStock/GCShutter

Choć chcemy wierzyć, że on się zmieni, że w końcu zrozumie, jak krzywdzi nas swoim zachowaniem, przestańmy się łudzić – to nigdy nie nastąpi. Ktoś, kto jest przekonany o swojej wyższości nad innymi, kogo nie obchodzą uczucia innych, kto wyzuty jest z empatii, nigdy nie przejdzie cudownej metamorfozy, bez względu na to, jak nasza miłość nie byłaby wielka. To manipulator, ktoś, kto dla własnych korzyści używa innych i nie ma przy tym żadnych wyrzutów sumienia.

Jak radzić sobie z takim człowiekiem? Jest kilka sposobów, które warto rozważyć, jeśli nie chcesz zostać doszczętnie skrzywdzona.

Oddalaj się

Czasami najlepszym podejściem jest odejście. Podobno szczęśliwy jest człowiek, który może odepchnąć na bok obraźliwe uwagi na swój temat i ruszyć dalej Ruszaj dalej. To najlepsze, co możesz dla siebie zrobić mają co czynienia z kimś, kto używa cię, dominuje, krzywdzi.

Ignoruj

Ignorowanie oznacza zminimalizowanie ryzyka krzywdy. Kiedy ktoś cię ignoruje, pokazuje, że to, co robisz lub mówisz, nic dla niego nie znaczy. W przypadku narcyzów ignorowanie służy temu samemu celowi. Uważaj, on na pewno będzie się wściekł, będzie się odgrażał, bo pokazałaś mu, kim naprawdę jest. Pamiętaj – on się nie zmieni, cokolwiek by ci obiecywał.

Unikaj konfrontacji

Nie ma sensu reagować, gdy narcyz próbuje cię wciągnąć w kłótnię, dyskutować, bo on zrobi wszystko, byś to ty poczuła się winna i ciebie obarczy odpowiedzialnością za konfliktową sytuację, ty będziesz najgorsza, bo przecież on nigdy się nie myli.

Trzymaj się faktów

Zawsze w rozmowie trzymaj się faktów, narcyz będzie grał na emocjach, ale ty się nie daj. Pokaż mu jak się zachowuje, co mówi, niech nie będzie tam rzeczy, których nie możesz udowodnić, bo te skrupulatnie wykorzysta.

Unikaj poczucia wina lub odpowiedzialności

Kiedy zaczynasz czuć się „winna” , kiedy obarczasz siebie winą za wszystko, co zarzuca tobie narcyz, zmień swój punkt widzenia. On tobą manipuluje, chce wykorzystać twoje słabości, byś zawsze śpiewała tak, jak on zagra.

Postaw swoje granice

Narcyzi często są oderwani emocjonalnie i psychicznie od potrzeb, przekonań i wartości innych. Uważają, że każdy jest im coś winien. Owszem oni proszą, ale nie zakładają sprzeciwu, starają się nad tobą dominować. Pamiętaj, by pozostać wierną sobie i ustal twarde granice, które sprawią, że poczujesz się silna, niezależna. Są rzeczy, na które nie musisz się godzić.

Pozostań sobą

Pozostanie wiernym sobie jest najlepszą sposobem na radzenie sobie z narcyzem. On ma słabą lub żadną tożsamość, choć stara się stworzyć wrażenie, że jest zupełnie inaczej. Kiedy wiesz, kim jesteś, za czym stoisz i dlaczego, pozostajesz w silnej pozycji autorytetu, przede wszystkim dla samej siebie. To nie jest arogancja, jak będzie chciał ci narcyz udowodnić, to pewność siebie, która idąc w parze z pokorą, jest najlepszym, co możesz sobie dać.


źrodło: Psychcentral