Krople żołądkowe na włosy — to brzmi co najmniej dziwnie, a jednak ta metoda cieszy się niemałą popularnością wśród miłośniczek gęstych i zdrowych włosów. Okazuje się, że specyfik kojarzony głównie z walką z niedyspozycją żołądka, może pozytywnie wpłynąć na wygląd czupryny. O co chodzi w tej metodzie i jakie efekty mogą przynieść krople żołądkowe stosowane na włosy?
Krople żołądkowe do zadań specjalnych
Krople żołądkowe są znanym tradycyjnym specyfikiem, którego nie może zabraknąć w domowej apteczce. Stosuje się je przy niestrawności, dla pobudzenia wydzielania soku żołądkowego. Wykazują łagodne działanie rozkurczające, wiatropędne i przeciwbólowe, działają więc na wzdęcia, zgagę, stany skurczowe, bóle żołądka, przy kolce wątrobowej i problemach z pęcherzykiem żółciowym. Można stosować je przy wymiotach, ponieważ krople uspokajają nudności.
Poza łagodzeniem problemów trawiennych, krople żołądkowe docenia się za właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie, dzięki obecności kozłka lekarskiego. Z kolei ekstrakt z dziurawca uważany jest za naturalny i łagodnie działający antydepresant.
Okazuje się, że powyższa lista to nie wszystko, do czego można wykorzystać krople żołądkowe, a ich zastosowanie poszerzyło się ostatnio również o pielęgnację włosów. Na czym to polega?
Krople żołądkowe na włosy
Ziołowy skład kropli żołądkowych odpowiada za ich różnorodne zastosowanie, od leczenia bólu żołądka, do pielęgnacji włosów. W skład kropli żołądkowych wchodzą ziołowe ekstrakty, takie jak:
- nalewka z korzenia kozłka (Valerianae tinctura, waleriana). Działa bakteriobójczo i łagodząco, jest stosowany do walki z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Walerianę stosuje się w mieszankach ziołowych przeciwko łysieniu łojotokowemu.
- intrakt (wyciąg alkoholowy) z ziela dziurawca (Hyperici intractum). Wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające, co jest pomocne w walce z łupieżem, wzmacnia cebulki włosów i pobudza je do wzrostu;
- nalewka z mięty pieprzowej (Menthae piperitae tinctura). Jest znana z działania kojącego na skórę głowy, hamuje nadmierne przetłuszczanie oraz wspiera walkę z łupieżem. Wpływa na odżywienie cebulek i pobudzenie włosów do szybszego wzrostu, ponieważ mięta jest źródłem żelaza, wapnia, potasu, magnezu oraz witamin A i C;
- nalewka gorzka (Amara tinctura), czyli nalewka z korzenia goryczki (działa odkażająco), liście bobrka (zatrzymuje problem wypadania włosów) i owoce pomarańczy gorzkiej (doceniane za działanie bakteriobójcze.
Ponieważ składniki pochodzą z natury, a ta najlepiej służy naszym włosom, warto wypróbować działanie wcierki z kropli żołądkowych na włosy.
Krople żołądkowe na włosy — jak je stosować?
Optymalnym rozwiązaniem jest potraktowanie ich jako wcierki do skóry głowy, stosowanej tuż po myciu głowy. Nie należy stosować kropli bez rozcieńczenia, ze względu na silne działanie ziół oraz obecność etanolu w składzie. Etanol może podrażniać skórę lub wysuszać same włosy, a przecież efekt ma być zupełnie inny.
Jak rozcieńczać krople żołądkowe na włosy?
Istnieje kilka „szkół”, które polecają nieco inne proporcje. Według nich maksymalnie działające proporcje wody i kropli wynoszą 1:1, czyli 1 kropla nalewki na 1 łyżkę wody. Trzeba jednak pamiętać, że krople żołądkowe są mocno skoncentrowanym specyfikiem. Można rozcieńczyć je bardziej, w proporcji 1 kropla na 2 łyżki wody, (1:2) lub 1 kropla na 3 łyżki wody (1:3). W tym przypadku trzeba samodzielnie sprawdzić, które proporcje przysłużą się włosom najlepiej. Jeśli masz skłonności do reakcji alergicznych, zrób próbę uczuleniową działania kropli żołądkowych na skórę głowy.
Jak stosować wcierkę z kropli żołądkowych na włosy?
Wcierkę wmasuj delikatnie w skórę głowy, ale nie w same włosy. Jeśli możesz, zostaw wcierkę na godzinę na skórze głowy, owiń ją ręcznikiem, i po godzinie umyj włosy szamponem. Warto stosować tę metodę regularnie przez dłuższy czas, nie częściej niż 2 razy w tygodniu.
Krople żołądkowe na włosy — opinie, efekty
Ten prosty i naturalny sposób na wzmocnienie włosów zebrał wiele pozytywnych opinii. Użytkowniczki podkreślają przy tym, że jedynie regularne stosowanie wcierki przyniesie wymarzone efekty. Ziołowy skład kropli rzeczywiście może pozytywnie wpływać ma kondycję włosów. Stosowanie kropli chwalone jest głównie za ograniczenie przetłuszczania włosów, zahamowanie wypadania, zagęszczenie oraz ich wzmocnienie. Warto więc (o ile nie ma alergii na ich skład) samodzielnie przekonać się o tym, w jakim zakresie ten sposób działa.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, sięgając po wyciągi z ziół?
Późną wiosną i latem, czyli w okresach silnego nasłonecznienia należy pamiętać, że dziurawiec obecny w składzie kropli, ma działanie fotouczulające. Aby uniknąć ewentualnych problemów, kurację najlepiej przeprowadzić późną jesienią i zimą. Dobrze jest wziąć również pod uwagę fakt, że krople mają bardzo intensywny zapach, który zostaje na włosach. Krople chłodzą również mocno skórę, co nie każdemu odpowiada.
W przypadku kobiet ciężarnych lub matek karmiących stosowanie jakichkolwiek ziołowych specyfików powinno zostać omówione z lekarzem, ze względu na możliwy wpływ ziół na dziecko. Ponadto zioła mogą wchodzić w interakcję z substancjami czynnymi w lekach, o czym koniecznie trzeba pamiętać przy jednoczesnym stosowaniu ziołowych preparatów i farmaceutyków.