Intuicja to wrodzona zdolność poznania czegoś bez konieczności świadomego myślenia o tym. Często określa się to jako „przeczucie”, sytuację, gdy „po prostu coś wiesz”. Badania wykazały, że ludzie ufający swojej intuicji częściej postępują moralnie słusznie. Chociaż ufanie swojej intuicji nie jest umiejętnością, której się uczysz, można ją wzmocnić.
Nauka zaufania swojej intuicji zaczyna się od samoświadomości. Bycie samoświadomym pozwala jednostce poznać i zrozumieć swoje maniery, myśli i emocje. Kiedy już osiągniesz samoświadomość, możesz wyraźniej zidentyfikować te „przeczucia”.
Powodem, dla którego rozwój umiejętności intuicyjnych jest tak kluczowy, jest to, że są chwile, kiedy po prostu nie możesz intuicji ignorować. To sytuacje, które mogą mieć znaczący wpływ na twoje życie.
Jakie są oznaki intuicji?
Wiele osób nazywa intuicję „szóstym zmysłem”. Podobnie jak pięć pozostałych zmysłów, intuicja może wywoływać w organizmie następujące objawy fizyczne:
- Możesz odczuwać napięcie w ciele lub dręczące myśli, które nie chcą zniknąć.
- Czujesz, jakbyś miała dziurę w żołądku.
- Tuż przed trudną sytuacją życiową jeżą ci się włosy na karku.
- Czujesz, że powinnaś unikać jakiegoś miejsca czy towarzystwa, choć nie wiesz dlaczego. Po prostu czujesz, że tam grozi ci jakieś niebezpieczeństwo.
Idea intuicji brzmi świetnie – mieć coś, co poprowadzi cię właściwą ścieżką. Jednak wiele osób nie skupia się na sygnałach, jakie daje im ciało. Również dlatego, że często od dziecka uczeni jesteśmy lekceważenia tych „przeczuć”. Intuicję i zwracanie na nią uwagi wypaczają też traumy, jakich doświadczamy – zaczynamy wierzyć, że nie możemy sami sobie ufać.
Przechowywane wspomnienia, stres i leżąca u ich podstaw trauma mogą mieć wpływ na sposób, w jaki twoje ciało reaguje na rozpoznawanie intuicyjnych sygnałów. Jednak nauczenie się słuchania swojej intuicji może być dla ciebie cenne pod względem psychicznym, fizycznym i emocjonalnym.
Żeby było jasne, twoja intuicja nie poprowadzi cię źle. Jednakże twoje ciało w stanie nadpobudliwości lub stresu może zareagować nadmiernie, powodując, że twoja intuicja zacznie działać inaczej. Tak jak oduczenie się nawyków wymaga czasu i wysiłku, tak potrzeba praktyki, aby wprowadzić świadomość do kalejdoskopu, przez który czasami musi przejść intuicja, aby się z tobą porozumieć.
Kiedy nie należy ignorować swojej intuicji
Rozumiesz, że intuicja jest wrodzona. Rozumiesz, że ciało daje ci sygnały, które mogą być twoją intuicją. Ale skąd wiesz, kiedy mu zaufać? W końcu uczucia mogą opierać się na wielu rzeczach i nie zawsze są najlepszym wskaźnikiem tego, jakie działania powinnaś podjąć. Kiedy więc najlepiej zaufać tym „przeczuciom”?
Zaufaj intuicji, jeśli chodzi o twoje bezpieczeństwo
Kiedy sytuacja wydaje się niewłaściwa, nie powinnaś ignorować tego, co czujesz. Nawet jeśli dyskomfort wydaje się minimalny, ważne jest, aby go nie unieważniać. Nigdy nie ignoruj swojej intuicji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jeśli masz przeczucie na temat danego miejsca, sytuacji lub nawet w przypadku sporu, zawsze go słuchaj. Może to być ten subtelny głos, który uchroni cię przed niebezpieczeństwem.
Jeśli przeczucie podpowiada ci, że masz wybrać inną trasę do domu, jechać określonym pasem, zatrzymać się na innej stacji benzynowej lub w innym sklepie, bądź świadoma tego, co dzieje się w twoim otoczeniu. Nawet jeśli przeczucia podpowiadają ci, że powinnaś nagle opuścić jakieś miejsce, jakąś imprezę, jakieś towarzystwo – powinnaś ich posłuchać.
Zaufaj intuicji, gdy ciało wysyła ci sygnały dotyczące twojego zdrowia
Głównym celem twojej intuicji jest ochrona ciała. Od początku istnienia obejmowało to wiedzę, jakie źródło pożywienia lub wody jest bezpieczne do spożycia. Może się objawić pod postacią migreny, bólu głowy lub zaburzeń trawiennych, gdy w swoim otoczeniu masz np. toksycznych ludzi. Zwracaj uwagę na komunikaty, jakie wysyła ci twoje ciało, ponieważ jest ono doskonale skalibrowane, aby zapewnić ci bezpieczeństwo.
Co więcej, nie lekceważ nagłych zmian wagi, dokuczliwych bólów ciała lub nietypowych wrażeń cielesnych. Mogą być również sygnałami, że coś jest nie tak wewnętrznie.
Zaufaj intuicji, gdy myślisz, że coś jest nie tak w twoim związku
Jeśli twój partner zachowuje się w sposób budzący wątpliwości, niepokój lub podejrzenia, ważne jest, aby zbadać te uczucia. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak w twoim związku z partnerem, nie ignoruj tego. Pytaj, interesuj się i staraj się zrozumieć, co się dzieje, że w ogóle zastanawiasz się, czy coś jest na rzeczy. To prawda, że nie wszystkie sytuacje kończą się negatywnie. Jednak nawet jeśli nie dzieje się nic złego, przyjrzenie się źródłu tych niepokojących uczuć może pomóc w rozwiązaniu problemów w związku.
Zaufaj intuicji, gdy wątpisz w swoje możliwości
W obliczu zadania lub prośby, która wyprowadza cię ze strefy komfortu, łatwo jest poczuć się niepewnie. A niepewność może prowadzić do strachu. Eksperci przestrzegają jednak przed zwątpieniem w siebie i brakiem wystarczającej wiary w siebie. Nigdy nie ignoruj swojej intuicji, jeśli wiesz, że jesteś biegły w określonej dziedzinie lub doskonale wiesz, jak wykonać zadanie, które przed tobą postawiono. To może być syndrom oszusta. Nie zastanawiaj się nad swoimi umiejętnościami.