Go to content

Intuicja – nasze trzecie oko. Dlaczego jest taka ważna i dlaczego należy jej słuchać?

fot. Kat Piwecka

Oczywiście, że intuicja istnieje. Często opisywana jest jako jedno z ważniejszych narzędzi podczas procesu decyzyjnego i to nie tylko wśród artystów, czy ludzi sztuki, ale też badaczy, naukowców czy przedsiębiorców. Na bardzo subtelnych i wysokich poziomach intuicji pracowali tacy geniusza jak Tesla czy Einstein. Co więcej – wcale się tego nie wypierali. 

Intuicja jest integralną częścią człowieka i uzupełnia naszą zdolność logicznego myślenia. Mogłabym nawet powiedzieć, że te dwa aspekty się wzajemnie uzupełniają. Wszyscy na co dzień korzystamy z zasobów swojej intuicji, często nawet o tym nie wiedząc. Chyba każdy doświadczył tego niepokojącego uczucia w żołądku czy w sercu, które zmusza nas do określonego działania, albo do zaniechania działania. Pozornie – zupełnie bez powodu.

Czasami podejmujemy określone decyzje odbiegające od rutyny. Na przykład – codziennie jeździmy do pracy określoną trasą aż pewnego dnia “coś” po prostu każe nam jechać zupełnie inną drogą. Za kilka godzin okazuje się, że w tym miejscu, o naszej stałej porze wydarzył się dramatyczny wypadek. Albo najprostszy – zastanówmy się ile razy pomyśleliśmy o kimś i dosłownie minutę, czy pięć pózniej ta osoba do nas dzwoni. To “COŚ” to jest właśnie nasza intuicja. Ona pozwala nam podejmować dobre decyzje i ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Co znaczy słuchać intuicji? I jak ją rozwijać?

Słuchanie intuicji oznacza, że jesteśmy w stanie rozpoznać i zinterpretować sygnały odbierane przez ciało oraz ufać, że istnieje jakieś odgórne “źródło informacji”, które zawiera dane o przyszłych zdarzeniach. I że słuchając go uzyskamy wskazówki dotyczące najlepszego działania, rozwiązania, które pomoże nam podjąć optymalnie najlepszą dla nas decyzję.

By usłyszeć ten głos należy skoncentrować się na tym, co jest tu i teraz. Uczyć się życia w akceptacji, otwartości i zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało, nie należy koncentrować się tylko na mózgu. Eksplorujmy nasze wnętrze z ciekawością i otwartością.

Pełen zakres ćwiczeń pokazuję zawsze na moich dwudniowych warsztatach zatytułowanych „Na ścieżkach intuicji”, ale przedstawię tu jedno proste ćwiczenie, dzięki któremu zaczniesz rozwijać swoją intuicję.

Ćwiczenie: zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów, bardzo wolno wydychając powietrze. Skieruj swoją uwagę na to, co myślisz. Jakich myśli teraz doświadczasz? Zwróć uwagę na to, jak teraz czuje się twoje ciało. Wykonaj szybki skan swojego ciała. Jak się
czujesz? Jesteś spięty czy zrelaksowany? Cały czas oddychaj głęboko i bardzo wolno wydychaj powietrze. Uważnie eksploruj swoje wnętrze. Czy jest coś, na co teraz szczególnie powinieneś zwrócić uwagę? Jakie masz odczucia myśląc o tym? Bez względu na to, czy
otrzymujesz konkretne informacje lub wiedzę – ciesz się chwilą obecną. Bo im bardziej jesteśmy obecni i związani ze sobą, tym bardziej prawdopodobne jest, że zauważymy i podążymy za naszymi intuicyjnymi zdolnościami. A dzięki praktyce będziemy bardziej
skuteczni w tym, jak będziemy z niej korzystać.

Zapraszam na moje warsztaty z intuicji, najbliższe już w dniach 12-13 lutego w Warszawie.

Szczegóły na stronie https://ilianaramirez.com/produkt/walking-the-path-of-intuition/

dr Iliana Ramirez, ekspertka mindfullness i medytacji

fot. Kat Piwecka