Go to content

Ochrona przed słońcem – o tym musisz pamiętać wychodząc z dzieckiem z domu

Ochrona przed słońcem - o tym musisz pamiętać wychodząc z dzieckiem z domu
fot. Vidar Nordli Mathisen/Unsplash

Sezon wakacyjny w pełni. Każdą wolną chwilę spędzamy z dziećmi na świeżym powietrzu. Maluchy uwielbiają beztroską zabawę czy to w piasku, w basenie, czy na placu zabaw w parku. Jednak niezwykle ważne jest, by właśnie w tym okresie chronić skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Delikatna skóra dziecka

Skóra niemowląt i małych dzieci jest zdecydowanie cieńsza i delikatniejsza od skóry nastolatków czy dorosłych. Jest bardziej podatna na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego. Posiada niedobór melaniny, czyli pigmentu, który chodni przed słońcem. Gruczoły potowe są mniej aktywne, a tym samym termoregulacja także nie jest wystarczająco rozwinięta. Nieodpowiednio zabezpieczona skóra małego dziecka, już po kilku godzinach nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, może ulec poparzeniu.

Zobacz również: Jak ochronić się przed słońcem w domu? Poznaj proste sposoby!

Ochrona przed słońcem – o tym koniecznie pamiętaj

Nakrycie głowy

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na spacer, przygotuj nakrycie głowy. Może to być czapka z daszkiem, słomkowy kapelusz z szerokim rondem czy zwykła chusteczka zawiązana na głowie. Jedno jest pewne – bez nakrycia głowy, dziecko w słoneczny dzień nie powinno wychodzić z domu. W sklepach dostępne są specjalne modele czapeczek z dużym daszkiem i dodatkową ochroną na kark. Obawiasz się, że dziecko nie będzie chciało nosić kapelusika? Zabierz malucha do sklepu i pozwól mu wybrać swoją wymarzoną czapeczkę.

Kostium kąpielowy

Wybieracie się na plażę? Zaopatrz malucha w specjalny kostium kąpielowy wykonany z tkaniny, która nie przepuszcza promieni UV. Promienie słoneczne odbijają się zarówno od piasku jak i od wody, dlatego warto zapewnić dziecku jak największą ochronę.

Okulary przeciwsłoneczne

Ochrona przed słońcem – o czym jeszcze musisz pamiętać? Dziecko, które ukończyło 12 miesięcy, powinno nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem. Okulary najlepiej kupić u optyka, a nie w drogerii czy na bazarze.

Zobacz także: Oparzenie słoneczne. Jak możesz sobie pomóc, gdy przesadziłaś ze słońcem?

Kremy z filtrem

To absolutna konieczność. Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, by ochronić delikatną dziecięcą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, jest wybór kosmetyków z filtrem. Dzieci do trzeciego roku życia należy smarować wyłącznie kremem zapewniającym wysoką ochronę SPF 50+. U starszaków stosujemy minimum SPF 30. Krem z filtrem mineralnym nie wnika w skórę tak jak ten z filtrem chemicznym i doskonale odbija promienie słoneczne. Pamiętaj, by krem zaaplikować minimum 30 minut przed wyjściem na świeże powietrze.

Popołudniowe spacery

O ile to oczywiście możliwe, unikaj spacerów między godziną 11 a 15, kiedy to promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Jednak wiadomo, życie bywa różne. Dlatego jeśli musisz wyjść z domu z dzieckiem w największe słońce, koniecznie zadbaj o odpowiednią ochronę.

Cień

Podczas zabawy w parku, ogrodzie czy plaży postaraj się zapewnić dziecku cień. Poszukaj drzew, zakup parasol plażowy i w bij go w ziemię, a w ogrodzie rozłóż materiałowy namiot. Nigdy nie siedź z małym dzieckiem w pełnym słońcu.

Odpowiednie nawodnienie

Nigdy nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które w słoneczny i ciepły dzień jest absolutną koniecznością. Do picia podawaj dziecku wodę, nie soki. Jeśli twoja pociecha niechętnie pije „czystą” wodę, dodaj do niej liście mięty, świeże truskawki, kilka plastrów cytryny lub limonki.