Dom i wnętrze Lifestyle

Zmiany skórne – jakie są rodzaje?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
14 czerwca 2022
fot. VLG/iStock
 

Zmiany skórne pojawiające się na twarzy czy ciele nie powinny być bagatelizowane. Choć zazwyczaj okazuje się, że nie są powodem do niepokoju, zdarza się, że stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jakie rodzaje zmian skórnych wyróżniamy?

Rodzaje zmian skórnych

Zmiany skórne mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Bywają wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, ale także efektem choroby skóry lub innego schorzenia. Zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele. Występują pojedynczo lub tworzą skupiska. Zdarza się, że przebiegają bezobjawowo, jednak zazwyczaj towarzyszy im zaczerwienienie, świąd, pieczenie i obrzęk. Zmiany skórne dzielimy na:

 • pierwotne – to wykwity pojawiające się w początkowej fazie choroby. Są efektem zachodzących procesów patologicznych w naskórku lub skórze właściwej.
 • wtórne – związane z ustępowaniem schorzenia.

Rodzaje zmian skórnych pierwotnych:

 • plama – ma wyraźnie zakończone brzegi, nie przekracza poziomu skóry, a od tkanki prawidłowej różni się tylko kolorem,
 • grudka – wyniesiona jest ponad powierzchnię skóry, od której się wyraźnie odgranicza,
 • krosta – zmiana skórna wystająca ponad powierzchnię skóry, o średnicy do 1 cm, wypełniona treścią ropną,
 • pęcherz – oddzielenie naskórka od skóry właściwej, o średnicy powyżej 0,5 cm, wypełniony treścią surowiczą,
 • bąbel – zmiana wyniesiona ponad zdrową skórę i wyraźnie od niej odgraniczona, ma gładką powierzchnię i różowy kolor,
 • guzek – to uwypuklenie skóry o różnej wielkości, któremu często towarzyszy naciek zapalny.

Rodzaje zmian skórnych wtórnych:

 • blizny,
 • owrzodzenia,
 • strupy,
 • łuski.

ZOBACZ: Remedium na zmiany skórne 

Barwnikowe zmiany skórne

Znamiona barwnikowe występują u większości z nas. To symetryczne, płaskie lub delikatnie wypukłe plamki o jednolitym kolorze. Najczęściej nazywane są pieprzykami. Zmiany barwnikowe są wynikiem nadmiaru lub niedoboru komórek odpowiedzialnych za zabarwienie naskórka. U osoby dorosłej pojawia się ich średnio od 15 do 25 – ich ilość uwarunkowana jest genetycznie. U dzieci znamiona stopniowo powiększają się wraz z upływem lat.

Zmiany skórne na twarzy

Zmiany skórne na twarzy są zwykle problemem natury estetycznej, który nierzadko wpływa na niską samoocenę. Najczęstszą przyczyną choroby skóry są schorzenia dermatologiczne np. trądzik, którego wersja młodzieńcza jest wynikiem zmian hormonalnych zaburzających pracę gruczołów łojowych, czy atopowe zapalenie skóry. Krosty, wypryski najczęściej pojawiają się na nosie, czole i brodzie. Zdarza się, że obejmują całą twarz, a nawet dekolt i plecy. Zmiany skórne na twarzy pojawiają się także w wyniku reakcji alergicznej lub chorób autoimmunologicznych.

Zobacz również: Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, ale to może ocenić tylko specjalista. Kiedy i jak usuwać znamiona?

Atopowe zapalenie skóry

To przewlekła, nawracająca, zapalna choroba skóry. Istotną rolę w jej rozwoju odgrywają skłonności genetyczne – znacznie częściej pojawia się u dzieci, których rodzice także się z nią zmagali. Atopia w większości przypadków swój początek ma już w wczesnym dzieciństwie, u osób dorosłych rzadko kiedy pojawia się samoistnie. Przyczyny choroby do końca nie zostały jeszcze poznane, jednak przeprowadzone badania dowodzą, że jest głównie wynikiem czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Na jej rozwój mają również wpływ mutacje genów odpowiedzialnych za czynniki, które sprzyjają rozwojowi innych chorób skóry np. łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry ma dość charakterystyczne objawy, do których zaliczymy silny świąd i suchość skóry, zaczerwienienia i rumień, grudki i pęcherzyki często wypełnione płynem surowiczym.

Zobacz również: Gronkowiec na twarzy powoduje trudne w leczeniu zmiany przypominające trądzik. Jak rozpoznać i leczyć zakażenie gronkowcem?


Dom i wnętrze Lifestyle

Efekt rozświetlonej skóry – włącz blask!

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2022

Wakacje coraz bliżej! Słońce, coraz więcej energii i beztroskie chwile na świeżym powietrzu zdecydowanie nastrajają nas pozytywnie. O tej porze roku warto także postawić na naturalny, pełen świeżości i niewymuszony look. Jego podstawą jest promienna, pełna zdrowego blasku skóra! Efekt pięknie rozświetlonej skóry i świadomą, codzienną pielęgnację zapewnią kosmetyki marki OnlyBio z serii Ritualia.

O tej porze roku warto podarować ciału i zmysłom prawdziwie rozpieszczający rytuał pielęgnacyjny, który nie tylko zadba o jego kondycję, ale zapewni również atrakcyjny wygląd i naturalne rozświetlenie. Prawdziwą przyjemność i luksusowy blask zapewni rozświetlający olejek do ciała Ritualia DELIGHT.

Olejek jest mieszanką drogocennych olejków – ze słodkich migdałów, orzechów brazylijskich, makadamia, awokado oraz baobabu. Kosmetyk nie tylko rozpromieni ciało złotymi, błyszczącymi drobinkami, ale również doskonale je odżywi i nawilży, chroniąc skutecznie przed utratą wody. Olejek wykazuje również właściwości pielęgnujące i regeneracyjne, dzięki formule wzbogaconej witaminą E oraz ekstraktu z maliny nordyckiej. Dzięki tej kompozycji skóra wygląda zdrowo i pięknie. Olejek pozostawi po sobie uwodzący zapach.

Promienność i świeżość wypisana na twarzy

W pielęgnacji skóry twarzy stawiamy teraz przede wszystkim na naturalne rozświetlenie i pełen świeżości blask! Do codziennego rytuału pielęgnacyjnego warto włączyć serum do twarzy dodające blasku Ritualia TRANQUILITY.

Serum działa jak rozświetlający eliksir, jednocześnie skutecznie pielęgnuje skórę i dostarcza jej cennych substancji aktywnych. Nowoczesna, wodna formuła kosmetyku jest bogata w doskonale przyswajalną witaminę C oraz wodę pomarańczową. Odpowiadają one za młody, świeży wygląd cery oraz poprawę jej kolorytu. Kwas PGA, dopełniający formułę, to innowacyjny składnik pochodzenia roślinnego, który zapewnia intensywne nawilżenie.

W codziennej pielęgnacji skóry twarzy nie może także zabraknąć skutecznie działającego kremu krem. Naturalnym sposobem na rozświetlenie oraz poprawę wyglądu skóry jest krem do twarzy brzoskwiniowy Ritualia TRANQUILITY.

Kosmetyk wpiera w walce z objawami starzenia i pozwala zatrzymać młodość na dłużej. Jego formuła kryje w sobie esencję pofermentacyjną, która odżywia i odmładza skórę. Została ona wzbogacona także brzoskwiniowym ekstraktem, wspomagającym procesy odnowy i zwalczającym wolne rodniki, odpowiedzialne za utratę jędrności i szybsze pojawianie się zmarszczek.

Oba produkty do świadomej pielęgnacji skóry twarzy zamknięto w szklanych opakowaniach. Cała seria Ritualia od 13 czerwca jest dostępna w promocyjnych cenach w Rossmann.


Zobacz także

Dobre życie według Elizabeth Gilbert

Dobre życie według Elizabeth Gilbert – autorki bestsellera „Jedz, módl się, kochaj”

Modna rowerzystka – jak dobrze wyglądać na rowerze?

Jeżeli może być gorzej, to będzie. Jak to jest stracić i zyskać wszystko? „To nie są nawet małe kroki. Ja się czołgam do przodu”