Go to content

6 zachowań, które mogą zniszczyć każdą przyjaźń

6 zachowań, które zniszczą każdą przyjaźń
Fot. iStock

Przyjaźń to relacja, której pragnie każdy. Posiadanie oddanego przyjaciela sprawia, że dni stają się lepsze, a problemy łatwiejsze do pokonania. Przyjaciele nadają poczucie sensu, gwarantują wsparcie i gotowość do robienia nawet najdziwniejszych rzeczy, jeśli zajdzie taka potrzeba. I nie tylko.

Ale choć wydaje się, że przyjaźń to relacja, która będzie trwać wiecznie, nie zawsze tak się dzieje. Popełniamy po drodze błędy, które jej szkodzą. Czasem też pojawiają się zachowania, które mogą doprowadzić do ruiny nawet największą przyjaźń.

6 zachowań, które zniszczą każdą przyjaźń  

Brak czasu

Nie da się ukryć, że życie zmusza nas do ciągłego pędu, pochłaniając na obowiązki wolny czas. Często obrywa na tym także przyjaźń, która bywa odsuwana nieco na bok, „na później”, ze względu na brak czasu i możliwości do spotkań, rozmów w cztery oczy i spędzania czasu w  realu. Same media społecznościowe, komunikatory, telefony czy maile nie są w stanie zastąpić fizycznej bliskości przyjaciela. I choć nie trzeba przebywać ze sobą całej doby, by relację móc nazywać przyjaźnią, to jednak zawężenie kontaktu do spotkań online na pewno nie wyjdzie na zdrowie. To prosta droga do osłabienia więzi, a w konsekwencji do jej rozpadu.

Wykorzystywanie  

Przyjaźń polega na obustronnym zaangażowaniu — dawania i braniu. Jeśli jedna osoba bez oporu i chęci odwzajemnienia korzysta z profitów, jakie daje przyjaźń, jest to bardzo nie w porządku. Niezależnie od tego, czy chodzi o nagminne pożyczanie pieniędzy, zrzucanie wykonanie jakiegoś zadania, czy wymuszanie ustępstw, trudno relację na takich warunkach określić szczęśliwą przyjaźnią. Przyjaźń powinna być bezinteresowna i szczera.

Wyładowywanie emocji

Przyjaciel jest wsparciem w złych i dobrych chwilach, to powszechnie wiadomo. Czasem jednak zapominamy o tym, że przyjaciel nie jest jednocześnie workiem treningowym, na którym można się wyżyć w przypływie gorszego humoru. W przyjaźni nie ma miejsca na poprawianie kiepskiego samopoczucia przez krytykowanie przyjaciela, czy dowartościowywanie się jego kosztem.

Traktowanie jak własność

Zaborczość zdecydowanie nie idzie w parze z przyjaźnią. O ile lojalność i chęć spędzenia ze sobą czasu jest jak najbardziej wskazana, tak  próba ograniczenia wolności drugiej osoby zrujnuje każdą przyjaźń. To już nie będzie relacja na równych zasadach, tylko emocjonalne więzienie.

Zazdrość o sukcesy

Zazdrość to uczucie, które pojawia się nawet wtedy, kiedy tego nie chcemy. Bywa, że może pojawić się zazdrość w przyjacielskiej relacji i mocno ją naruszyć. Zazdrość o dobrą passę w życiu, odniesione sukcesy, gdy u nas samych nie dzieje się nic wartego uwagi, wywołuje poczucie niesprawiedliwości i frustrację. Wiele relacji rozpadło się z tego powodu, że szczęście drugiej osoby było zbyt przytłaczające dla drugiej. W końcu przyjaciel powinien wspierać w każdej chwili, świętować razem i dzieli ze sobą radość. Jeśli tak nie jest, czas przyjrzeć się temu, gdzie leży przyczyna problemu.

Niedyskrecja

Niedyskrecja i brak lojalności to zachowania, które zabiją wszelką przyjaźń. Zbyt długi język i wyjawianie tego, co powiedział przyjaciel tylko dla twojej wiadomości, to poniekąd zdrada. Niełatwo przełknąć niedyskrecję przyjaciółki i rozmawiać z nią w pełni szczerze, obawiając się, co jeszcze może ujrzeć światło dzienne.

Powyższe zachowania zdecydowanie szkodzą przyjaźni, ale jeśli się przytrafiły, nie ma też co od razu dramatyzować. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i czasami popełniamy błędy. Najważniejsze jest, by umieć zauważyć problem w porę i właściwie reagować. Nawet nadszarpniętą przyjaźń można uratować. Jednak te relacje, które są emocjonalnie zbyt wyczerpujące, lepiej puścić wolno. Jedyna słuszna przyjaźń to taka, w której dobrze czują się obie strony.


 źródło: www.psychologytoday.com, www.intouch.org