Go to content

Wybielające pasty do zębów – co powinieneś o nich wiedzieć?

Piękny uśmiech i zdrowe, śnieżnobiałe zęby to marzenie wielu osób. Niestety przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej i piciu kawy oraz wina, a także paleniu papierosów może pojawić się na nich nieestetyczny osad. W przywróceniu zębom naturalnego koloru, a uśmiechowi dawnego blasku mogą pomóc pasty wybielające.

Na rynku dostępnych jest wiele past o działaniu wybielającym, np. https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pasty-do-zebow_Wybielajace-757.html. Znajdziemy je w każdej drogerii. Poszczególne produkty mogą różnić się składem i skutecznością działania.

Pasta uniwersalna versus pasta wybielająca

Czym różnią się pasty wybielające od zwykłych past do mycia zębów? Przede wszystkim ich składem, ale i sposobem działania. Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje past wybielających: pasty ścierne i pasty enzymatyczne. Wśród występujących w ich składzie związków możemy znaleźć między innymi wspomagające wybielanie substancje, takie jak nadtlenek wodoru czy wodorowęglan sodu. Innymi substancjami umożliwiającymi wybielanie może być nadtlenek karbamidu albo aktywny węgiel, który cechuje się działaniem chemicznym oraz mechanicznym (poleruje powierzchnię szkliwa).

Niezwykle istotne jest to, by pamiętać, że pasty o wysokim współczynniku ścieralności nie mogą być stosowane często. Po zakończonej kuracji pastą wybielającą (jej długość zależy od zaleceń producenta, można też skonsultować ze stomatologiem) należy powrócić do zwykłej pasty do mycia zębów.

Ścierne pasty wybielające

Działanie past ściernych polega na usuwaniu osadu, przebarwień i nalotu z zębów w sposób mechaniczny poprzez jego ścieranie i polerowanie. Umożliwia to zawartość odpowiednich składników, takich jak wspomniany wcześniej aktywny węgiel, proszek perłowy albo krzemionka. Ścierne pasty wybielające cechują się intensywnym działaniem i skutecznością w usuwaniu przebarwień. Najbardziej zauważalne efekty będą u osób, które cierpią z powodu osadów z kawy, herbaty czy papierosów.

Pasty enzymatyczne

Odmiennym sposobem działania od past ściernych cechują się pasty enzymatyczne. W tym przypadku mamy do czynienia z preparatem, który zawiera w składzie naturalne enzymy roślinne. Dzięki innowacyjnym formułom takich preparatów i wysokiej skuteczności zastosowanych enzymów możliwe jest wybielanie bez mechanicznego ścierania. Taka pasta działa tylko na powierzchni szkliwa i jest dla niego całkowicie bezpieczna. Zawarte w takich pastach związki to między innymi enzym z ananasa (bromelaina), enzym z papai (papaina), a także wyciąg z cytryny.

Pasty wybielające pomagają przywrócić piękny uśmiech. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

Materiał partnera