Go to content

4 fazy księżyca – ich wpływ na zdrowie i urodę

Księżyc i jego wpływ na cykle w przyrodzie oraz na nasze zdrowie i urodę, fascynował ludzi od wieków. Ci, którzy pragną żyć w zgodzie z rytmem natury, przyglądają się zmianom, jakie zachodzą w nich w trakcie całego miesiąca. Księżyca przybywa i ubywa cyklicznie, co wywiera zauważalny wpływ nie tylko na morza i oceany, ale całą przyrodę.

Cykl księżycowy

Miesiące księżycowe liczą sobie około 29 dni i podzielone są na cztery fazy:

  • nów — Księżyc jest niewidoczny, następnie dzień po dniu coraz więcej go przybywa na niebie,
  • pierwsza kwadra — to druga faza Księżyca, gdy widoczna się staje połowa jego tarczy,
  • pełnia — trzecia faza, w której możemy podziwiać naszego satelitę w pełnej okazałości,
  • ostatnia kwadra — to czas, kiedy księżyc zaczyna „znikać”.

Nasze organizmy składają się nawet z 70% z wody, więc wpływ księżyca może być przez nas odczuwany w pewien subtelny sposób. Znawcy tematu podkreślają, że konkretna faza księżyca wpływa na naszą witalność, koncentrację, nastrój, odczuwanie bólu, wzrost włosów i paznokci. Ci, którzy mają świadomość tego wpływu, poszczególne czynności odkładają na okres pełni czy nowiu, aby wykorzystać jak najlepiej sprzyjający im czas.


 

źródło: www.poradnikzdrowie.plkobieta.gazeta.pl

Fot. iStock / Delpixart

1/4 Nów

Gdy Księżyc pozostaje w nowiu, możemy odczuwać większe niż zazwyczaj zmęczenie, mniejszą energię, której z kolejnymi dniami sukcesywnie będzie przybywać. W tym czasie jesteśmy bardziej odporni na ogólny ból, warto więc zaplanować depilację ciała czy brwi. To również dobry moment na zaplanowanie różnego rodzaju zabiegów medycznych.

Ciało i twarz wymagają większej uwagi, więc nie warto sobie żałować odżywczej pielęgnacji. Warto również przeprowadzić kurację wzmacniającą ciało, aby nabrać wigoru.

Fot. iStock / Delpixart

2/4 Pierwsza kwadra

Podczas pierwszej kwadry wzrasta poziom energii, ciało lepiej przyswaja składniki odżywcze, szybciej się regeneruje, więc to jest dobry czas na bardzo intensywną pielęgnację. Należy stosować maseczki, wygładzanie zmarszczek.

To dobra chwila na przeprowadzenie niezbędnych badań, dostarczenie większej ilości witamin w owocach i warzywach. Należy uważać na słodycze i inne przekąski, z powodu zwiększonej tendencji do tycia.

Jeśli czekają cię trudne rozmowy i ważne rzeczy do zrobienia, to jest dobry czas na podejmowanie wyzwań.

Fot. iStock / Delpixart

3/4 Pełnia

Pełnia może sprawić, że mimo dopisującej nam energii stajemy się bardziej nerwowi, nie umiemy zapanować nad sobą, mamy problemy z regenerującym snem. Naukowcy z Kliniki Psychiatrii przy Uniwersytecie w Bazylei przebadali grupę 33 wolontariuszy. Okazało się, że w czasie pełni Księżyca organizm pracuje gorzej i niektórzy badani zasypiali o pięć minut później i budzili się 20 minut wcześniej niż poza pełnią.

Z problemem pomaga poradzić sobie medytacja, joga i inne techniki relaksacyjne,  które poprawiają samopoczucie.

Lepiej odłożyć na innych czas zabiegi chirurgiczne, ponieważ podczas pełni zmniejsza się krzepliwość krwi i rany gorzej się goją. Mamy również tendencję do zatrzymywania wody w organizmie i opuchlizn.

Większa ilość hormonów płciowych w organizmie wpływa na zwiększenie libido i lepsze doznania podczas seksu.

Podczas pełni warto jest zafarbować włosy, ponieważ kolor dłużej się utrzyma i będzie bardziej intensywny.

 

Fot. iStock / Delpixart

4/4 Ostatnia kwadra

Podczas ostatniej kwadry apatyt nam maleje, z tego powodu łatwiej jest zawalczyć o szczupłą sylwetkę oraz zmniejszać problem z cellulitem. Dobrze sprawdzi się lekkostrawna dieta i naturalny detoks, aby pozbyć się nadmiaru toksyn.

Włosy rosną wolniej, ukrwienie skóry jest mniejsze, a więc kosmetyczne zabiegi, mimo iż mniej bolesne, mogą przynieść mniej dobrego, niż wykonywane w innym czasie. Ostatnia kwadra to optymalny moment na wyciszenie organizmu i wsłuchanie się w jego potrzeby.

Bezpieczniej jest powstrzymać się przed rozpoczęciem nowych działań, ponieważ maleją szanse na ich doprowadzenie do końca, z powodu spadku energii.