Lifestyle

7 inspirujących lekcji filozofii Huny, które pomogą ci odzyskać energię i przyciągnąć dobro

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2017
Fot. iStock / sundarananda
Następny

Wierzymy w wiele różnych rzeczy, nie zawsze w to, co nam służy. Sami sobie podcinamy skrzydła, odbieramy chęć działania, zasłaniając się brakiem siły sprawczej. Potrzebujemy na życiowych zakrętach czy w chwilach zwątpienia drogowskazu, jak żyć dalej, lepiej. Huna to zbiór prawd, które praktykowano od wieków na dalekich Hawajach.

Odległość czy pochodzenie nie ma znaczenia, bo Huna to filozofia uniwersalna, która wzmacnia, oferuje w sobie mądrość, dzięki której życie po prostu staje się lepsze i pełniejsze. Huna wspiera, daje z siebie to, co najcenniejsze. Nie tylko przez Hawajczyków, traktowana jest jak wyjątkowy amulet, który niesie jasny przekaz i wielkie możliwości.

Pozwala spojrzeć inaczej. Pozwala dostrzec to, co nieświadomie sobie obieramy.


 

huna.edu.plpurestyle.plwww.coach-martazubrycka.pl

Lifestyle

Zbieraj chwile i doświadczenia, nie przedmioty. Tych ostatnich nie jest żal, gdy przychodzi starość

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2017
Fot. iStock / pixdeluxe
 

Każdy z nas inaczej definiuje to, co jest ważne. Dla jednego najważniejsze są chwile z najbliższymi, ktoś inny pomyśli przede wszystkim o stanie konta czy wpływowych znajomych. Życie jednak na końcu weryfikuje, co ma najwyższą wartość. I najczęściej dobra materialne przegrywają z obecnością bliskich, gdy czasu nie zostaje zbyt wiele. 

To, co dostajemy od życia i do czego przykładamy dużą wagę, decyduje o naszym samopoczuciu. Bez wielu przedmiotów po prostu trudno funkcjonować, wiele z nich ma wartość sentymentalną. Jednak najwspanialsze przedmioty nie przepędzą smutku, złych myśli, czy samotności. Lżej się żyje, gdy można uśmiechnąć się do wspomnień, porozmawiać o wspólnych chwilach śmiechu i troski, które łączą bliskich sobie ludzi jak nic innego.

Trwała radość nie pochodzi od rzeczy, ale ze wspomnień i doświadczenia

Naukowcy zbadali związek pomiędzy szczęściem i pamięcią. Okazało się, że ludzie czerpali z doświadczeń przeszłości, aby przywołać uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia. Gdy mówimy o tym, co jest najważniejsze, najczęściej na tej liście znajdują się doświadczenia, a nie rzeczy. To one wypełniają życie wspaniałymi obrazami i zdarzeniami, a nie konkretne przedmioty. Tak więc nawet w dobie materializmu i konsumpcjonizmu nadal najważniejsza jest ta niematerialna strona.

Kolekcjonuj chwile

Naukowcy zaznaczają, że nie każdy ma potrzebę od razu skakać ze spadochronem, by w ten sposób zbierać wyjątkowe momenty w pamięci. Mimo iż „kanapowe” życie nie jest na co dzień specjalnie ekscytujące, sam fakt obecności i wspólnego spędzania czasu z bliskimi powoduje, że zbieramy doświadczenia najcenniejsze, bo osobiste, radosne, wzruszające. Nawet zwykła gra planszowa czy rozmowa przy stole może stać się czymś, co będzie powtarzane wiele lat później, jako rodzinna anegdota.

Oto kilka pomysłów na to, jak zbierać najcenniejsze chwile:

  • poświęć czas rodzinie i przyjaciołom — najlepsze wspomnienia mamy z najbliższymi ludźmi,
  • otwórz się na nowe doświadczenia — wyjdź ze swojej strefy komfortu, żyj naprawdę, a nie będziesz żałowała tego, czego nie udało ci się doświadczyć,
  • skończ z rutyną — postępowanie wg schematu nie ułatwia zbierania wyjątkowych chwil. Spontaniczność przyniesie powiew świeżego powietrza i nowe doświadczenia,
  • zrób listę marzeń — jeśli potrzebujesz motywacji i zachęty, wypisanie na liście rzeczy, o których marzysz, może być pierwszym krokiem do ich realizacji.

źródło: www.lifehack.org


Lifestyle

Dlaczego on po waszej kłótni smacznie śpi, a ty nie możesz zasnąć i analizujesz sytuację? Neurochirurdzy znają przyczynę

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
5 czerwca 2017
Fot. iStock / vgajic

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego po kłótni on spokojnie i smacznie śpi? A ty nie możesz zasnąć, przewracasz się z boku na bok i analizujesz sytuację. Wyjaśnienie tej sytuacji znaleźli neurochirurdzy z Loughborough University. Potwierdzili oni, że mózg kobiety po prostu… za dużo pracuje. I jest to jedna z różnic pomiędzy nami, a mężczyznami. W związku z tym faktem, naukowcy apelują, aby kobiety się porządnie wysypiały i przestrzegały kilku zasad, aby mogły sprawnie funkcjonować. Jesteście ciekawe, ile snu potrzebujemy?

Stojący na czele grupy badawczej profesor Horne twierdzi, że mózg kobiety w odróżnieniu od mózgu mężczyzny jest nastawiony na wielozadaniowość. Dlatego jesteśmy w stanie pracować zawodowo, zajmować się domem i wykonywać jednocześnie kilka innych czynności naraz. Przez to, że musimy działaś na trzy ręce, pamiętać o wszystkim i ogarnąć rodzinę, musimy się porządnie wysypiać. Bez tego stracimy zapał i staniemy się sfrustrowane.

Ile musimy spać? Według naukowców osiem godzin snu to absolutna konieczność. Przez długi czas nasz mózg działa w tzw. systemie awaryjnym, przez co potrafi przejść do działania pod wpływem bodźca i nie może się przestawić na tryb odpoczynku. Dlatego musi minąć jakiś czas, aby mógł się on zupełnie wyłączyć, czyli po prostu wpaść w zdrowy sen. Dlatego panie powinny kłaść się przed północą i przesypiać minimum osiem godzin. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda?

Fot. Istock/Geber86

Fot. Istock/Geber86

Jednak uświadommy sobie, drogie panie, że nam się to po prostu należy! Musimy łączyć wiele ról, pamiętać o badaniach, być dobrymi pracownicami i partnerkami, dlatego śpijmy bez wyrzutów sumienia. Nie robimy tego z lenistwa, tylko dla dobra. Swojego, swoich bliskich i naszego otoczenia.

A panowie, jeśli chcą mieć szczęśliwą partnerkę, która za nich pamięta o wszystkim, powinni to uszanować i zadbać o odpowiednie warunki, w których będziemy smacznie spały. Kubek ciepłej herbaty i buziak na dobranoc na pewno wyjdą nam na zdrowie:)


 

Źródło: metro.co.uk


Zobacz także

Kiedy ja walczyłam o życie, mój mąż miał romans. Nie umiem wybaczyć. Dziś marzę, by móc zasnąć i z uśmiechem się obudzić

Doda urządziła… przyjęcie rozwodowe! „Było, k****, co świętować!”

Rozwiązanie akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”