Choć wszyscy się od siebie różnimy, wygląda na to, że są metody, by znaleźć odpowiedni „klucz” do każdego z nas . Tak przynajmniej mówią psycholodzy, którzy bacznie obserwują i wyłapują szczegóły, mechanizmy i wzorce ludzkich zachowań. Niektóre z nich są zakorzenione w naszym dzieciństwie i dość powtarzalne. Warto znać kilka sztuczek psychologicznych, które działają na każdego. Może okażą się przydatne, w najmniej spodziewanym momencie? :). Tak, czy siak, na pewno pozytywnie wpłyna na twoje umiejętności komunikacyjne i ułatwią ci życie.
Aby zorientować się, czy dana osoba cię lubi, wybierz jedno słowo. Za każdym razem, gdy je usłyszysz (lub jego synonim) z ust rozmówcy, zareaguj skinięciem głowy i uśmiechem. Jeśli on / ona cię lubi, zacznie częściej używać tego słowa podczas waszej rozmowy.
Czy chcesz by twoje słowa były traktowane poważnie? Za każdym razem, gdy mówisz, co jest dla ciebie istotne, powiedz, że dowiedziałeś się tego od ojca/matki. Ludzie zazwyczaj wierzą w rady rodziców.
Chcesz zostać mistrzem gry „kamień, nożyce, papier”? Zanim zaczniesz grać, zadaj przeciwnikowi przypadkowe pytanie. Łatwo zobaczysz, ze rozkojarzony, będzie co chwila pokazywał „nożyce”.
Jeśli chcesz, by rozmówca się z tobą zgodził, często „potakuj” głową i zachowuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy. „Przytakiwanie” sobie samemu oznacza, że wszystko, co mówisz, jest prawdą.
Marzysz o tym, by rano nie jechać w zatłoczonym metrze/autobusie? W zatłoczonych miejscach patrz prosto przed siebie i staraj się stanąć w kierunku, w którym jedziesz. Będziesz miał wrażenie, że tłum się rozstępuje, by ustąpić ci pola.
Jeśli jakaś „męcząca” piosenka utknęła w twojej głowie i nie daje ci spokoju, spróbuj skoncentrować swoje myśli na końcówce utworu. Nasz mózg chętniej zapamiętuje to, co niedokończone
Chcesz, aby dzieci jadły warzywa, za którymi nie przepadają, na przykład brokuły? Spytaj je najpierw, ile kawałków gotowanych brokułów zjedzą: 3 czy 5. Choć to ty wybrałeś im posiłek, dzieci poczują się tak, jakby rzeczywiście podjęły ważną decyzję.
Kiedy masz wrażenie, że ktoś cię obserwuje, ziewnij i rozejrzyj się Jeśli ktoś naprawdę cię podgląda, to również ziewnie, ponieważ ziewanie jest bardzo zaraźliwe.
Jeśli będziesz rozmawiać z przyjacielem o czymś zajmującym i podasz mu coś bez słowa (na przykład pudełko z twoimi rzeczami), on przejmie tę rzecz od ciebie „automatycznie” i może nawet tego nie zauważyć.
Jeśli zależy ci na tym, żeby zrobić na kimś dobre wrażenie, upewnij się, że masz ciepłe ręce, zanim podasz dłoń do uścisku. Ciepłe dłonie pomogą ci wytworzyć przyjazną atmosferę, zimne spowodują odwrotny efekt.
Jeśli chcesz, by rozmówca uznał cię za dobrego słuchacza, powtarzaj to, co słyszysz z jego ust, niby upewniając się, że dobrze zrozumiałeś.
Jeśli chcesz, aby ktoś ci w czymś pomógł, zacznij od słów „Potrzebuję twojej pomocy …”. Ludzie nienawidzą poczucia winy i nie potrafią odmawiać, gdy prośba jest skierowana bezpośrednio do nich.
Jeśli uważasz, że ktoś cię nie lubi,zapytaj, czy możesz pożyczyć jego ołówek lub długopis. Co prawda, ludzie zazwyczaj nie pomagają tym, których nie lubią, ale z drugiej strony to tak drobna przysługa, że nie są w stanie powiedzieć „nie”. A w końcu dojdą do wniosku, że nie jesteś taki zły.
Na podstawie: brightside.me