Go to content

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy kogoś poznajemy. To one budują pierwsze wrażenie

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy kogoś poznajemy. To one budują pierwsze wrażenie
Fot. iStock / gremlin

„Na co zwracasz uwagę, jak kogoś poznajesz?” – spytała znajoma. No właśnie na co – jedni na paznokcie, inni na buty, są tacy, którzy od razu patrzą w oczy nowo spotkanej osobie.

Psychologowie co pewien czas wracają do zagadnień związanych z pierwszy wrażeniem, jakie wywieramy na drugim człowieku.

Na co najczęściej zwracamy uwagę i dlaczego?

Kolor ubrania

W zależności na jakie spotkanie się wybieramy – czy na randkę, czy na rozmowę w sprawie pracy, czy też na imprezę, gdzie mają być nieznane nam osoby, warto zastanowić się na kolorem ubrań, które chcemy założyć.

Kolor czarny cechuje osoby o dużej wrażliwości, które lubią zwracać uwagę na szczegóły. Ci, którzy lubią kolor czerwony żyją pełnią życia, są kreatywne i zdecydowanie dążą do raz obranego celu. Jeśli spotkamy osobę, w której ubiorze dominuje kolor niebieski skojarzymy ją jako taktowną, stabilną i wrażliwą. Przewaga koloru zielonego świadczy o tym, że dana osoba jest lojalna i czuła, zaś ludzie kochający biel są odbierane jako osoby zorganizowane, twardo stąpające po ziemi.

Uścisk dłoni

To jedna z tych rzeczy, do których zdawałoby się nie zwracamy uwagi. Ot, zwykłe podanie ręki. Okazuje się jednak, że uścisk dłoni wiele o nas i o innych mówi. Energiczny uścisk świadczy o otwartości na nowe doświadczenia i pewności siebie. Osoby podające dłoń w ten sposób najczęściej robią bardzo pozytywne pierwsze wrażenie.

Z kolei zbyt mocny uścisk dłoni, podobny trochę do łamania palców świadczy o gwałtowności, porywczości, wahaniach nastroju. Kiedy ręką podawana jest miękko, ze słabym uściskiem to dla drugiej osoby znak nieśmiałości, niepewności. Bywa, że ktoś podaje tylko same palce. Odczytywane to jest jako przejaw zalęknienia, niepewności, takie osoby niełatwo nawiązują kontakty.

Dłonie

Rozmawiając z nowo poznaną osobą wykonujemy wiele powtarzalnych ruchów, gestów, które świadczą o naszej osobowości. Mowa tu na przykład o zakręcaniu włosów na palce, stukaniu palcami w blat stołu – co często jest oznaką zdenerwowania.

Złożenie dłoni jak do modlitwy świadczy o pewności siebie, ale może to też być gest dodający odwagi naszemu rozmówcy – albo nam, jeśli my ten gest wykonujemy. Jeśli ktoś zasłania dłonią usta, ma zaciśnięte dłonie to często znak, że dana osoba nie jest z nami szczera.

Bardzo często nieświadomie zerkamy na paznokcie naszego rozmówcy. Jeśli zauważamy ślady obgryzania, to może być znak, że jest to osoba nerwowa, dużo od siebie wymagająca.

Buty

Podobno można w 90% trafnie ocenić osobę patrząc na buty, które ma założone. Styl, kolor, cena świadczą o naszej osobowości. Zobaczcie jakie właśnie macie na nogach? Albo jakie ma osoba siedząca obok was?

Okazuje się, że buty są manifestem naszej osobowości. Prowadzone były badania, podczas których studentom pokazywano jedynie zdjęcia butów, a oni potrafili określić wiele cech właściciela danego obuwia.

Kolor oczu

Mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Pewnie też dlatego bardzo często właśnie na oczy zwracamy uwagę. Nie bez znaczenia jest ich kolor. Podobno osoby o niebieskich oczach w pierwszym kontakcie są odbierane mniej przyjemnie niż te o ciemnych oczach.

Okazuje się, że ludzie z jasnymi tęczówkami mają wielką siłę psychiczną i fizyczną, częściej jednak sięgają po alkohol. Czarne lub bardzo ciemne oczy cechują często urodzonych przywódców. Osoby o szarych oczach mają umiejętność dostosowywania się do różnych sytuacji. Natomiast piwne oczy mogą świadczyć o niezależności, pewności siebie i spontaniczności.

Oprócz koloru ważne jest także spojrzenie. Jeśli ktoś unika stałego kontaktu wzrokowego to często jest to oznaką słabej woli i braku samokontroli. Bywa także sygnałem o nieszczerości i braku zainteresowania. Jeśli chcemy być odebrani jako uważni słuchacze, to warto utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, ale nie w natarczywy sposób.

Punktualność

Oprócz naszego wyglądu bardzo często na pierwsze wrażenie wpływa nasza punktualność, która może świadczyć pozytywnie lub negatywnie o twojej osobowości. Spóźnienie się dla drugiej osoby może oznaczać lekceważenie i brak szacunku. Dlatego tak bardzo ważne z kim i w jakiej sprawie się spotykasz.

Przyjście na czas lub chwilę przed wyznaczonym terminem to najczęściej domena ludzi rozważnych, zorganizowanych i zmotywowanych. Punktualność świadczy także o zainteresowaniu drugą osobą, pokazaniu, że traktujemy ją poważnie.

Wiem, że utarty frazes, że jak cię widzą, tak cię piszą, ale trudno nie przyznać temu powiedzeniu racji.