Lifestyle Psychologia

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy kogoś poznajemy. To one budują pierwsze wrażenie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 marca 2016
6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy kogoś poznajemy. To one budują pierwsze wrażenie
Fot. iStock / gremlin
 

„Na co zwracasz uwagę, jak kogoś poznajesz?” – spytała znajoma. No właśnie na co – jedni na paznokcie, inni na buty, są tacy, którzy od razu patrzą w oczy nowo spotkanej osobie.

Psychologowie co pewien czas wracają do zagadnień związanych z pierwszy wrażeniem, jakie wywieramy na drugim człowieku.

Na co najczęściej zwracamy uwagę i dlaczego?

Kolor ubrania

W zależności na jakie spotkanie się wybieramy – czy na randkę, czy na rozmowę w sprawie pracy, czy też na imprezę, gdzie mają być nieznane nam osoby, warto zastanowić się na kolorem ubrań, które chcemy założyć.

Kolor czarny cechuje osoby o dużej wrażliwości, które lubią zwracać uwagę na szczegóły. Ci, którzy lubią kolor czerwony żyją pełnią życia, są kreatywne i zdecydowanie dążą do raz obranego celu. Jeśli spotkamy osobę, w której ubiorze dominuje kolor niebieski skojarzymy ją jako taktowną, stabilną i wrażliwą. Przewaga koloru zielonego świadczy o tym, że dana osoba jest lojalna i czuła, zaś ludzie kochający biel są odbierane jako osoby zorganizowane, twardo stąpające po ziemi.

Uścisk dłoni

To jedna z tych rzeczy, do których zdawałoby się nie zwracamy uwagi. Ot, zwykłe podanie ręki. Okazuje się jednak, że uścisk dłoni wiele o nas i o innych mówi. Energiczny uścisk świadczy o otwartości na nowe doświadczenia i pewności siebie. Osoby podające dłoń w ten sposób najczęściej robią bardzo pozytywne pierwsze wrażenie.

Z kolei zbyt mocny uścisk dłoni, podobny trochę do łamania palców świadczy o gwałtowności, porywczości, wahaniach nastroju. Kiedy ręką podawana jest miękko, ze słabym uściskiem to dla drugiej osoby znak nieśmiałości, niepewności. Bywa, że ktoś podaje tylko same palce. Odczytywane to jest jako przejaw zalęknienia, niepewności, takie osoby niełatwo nawiązują kontakty.

Dłonie

Rozmawiając z nowo poznaną osobą wykonujemy wiele powtarzalnych ruchów, gestów, które świadczą o naszej osobowości. Mowa tu na przykład o zakręcaniu włosów na palce, stukaniu palcami w blat stołu – co często jest oznaką zdenerwowania.

Złożenie dłoni jak do modlitwy świadczy o pewności siebie, ale może to też być gest dodający odwagi naszemu rozmówcy – albo nam, jeśli my ten gest wykonujemy. Jeśli ktoś zasłania dłonią usta, ma zaciśnięte dłonie to często znak, że dana osoba nie jest z nami szczera.

Bardzo często nieświadomie zerkamy na paznokcie naszego rozmówcy. Jeśli zauważamy ślady obgryzania, to może być znak, że jest to osoba nerwowa, dużo od siebie wymagająca.

Buty

Podobno można w 90% trafnie ocenić osobę patrząc na buty, które ma założone. Styl, kolor, cena świadczą o naszej osobowości. Zobaczcie jakie właśnie macie na nogach? Albo jakie ma osoba siedząca obok was?

Okazuje się, że buty są manifestem naszej osobowości. Prowadzone były badania, podczas których studentom pokazywano jedynie zdjęcia butów, a oni potrafili określić wiele cech właściciela danego obuwia.

Kolor oczu

Mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Pewnie też dlatego bardzo często właśnie na oczy zwracamy uwagę. Nie bez znaczenia jest ich kolor. Podobno osoby o niebieskich oczach w pierwszym kontakcie są odbierane mniej przyjemnie niż te o ciemnych oczach.

Okazuje się, że ludzie z jasnymi tęczówkami mają wielką siłę psychiczną i fizyczną, częściej jednak sięgają po alkohol. Czarne lub bardzo ciemne oczy cechują często urodzonych przywódców. Osoby o szarych oczach mają umiejętność dostosowywania się do różnych sytuacji. Natomiast piwne oczy mogą świadczyć o niezależności, pewności siebie i spontaniczności.

Oprócz koloru ważne jest także spojrzenie. Jeśli ktoś unika stałego kontaktu wzrokowego to często jest to oznaką słabej woli i braku samokontroli. Bywa także sygnałem o nieszczerości i braku zainteresowania. Jeśli chcemy być odebrani jako uważni słuchacze, to warto utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, ale nie w natarczywy sposób.

Punktualność

Oprócz naszego wyglądu bardzo często na pierwsze wrażenie wpływa nasza punktualność, która może świadczyć pozytywnie lub negatywnie o twojej osobowości. Spóźnienie się dla drugiej osoby może oznaczać lekceważenie i brak szacunku. Dlatego tak bardzo ważne z kim i w jakiej sprawie się spotykasz.

Przyjście na czas lub chwilę przed wyznaczonym terminem to najczęściej domena ludzi rozważnych, zorganizowanych i zmotywowanych. Punktualność świadczy także o zainteresowaniu drugą osobą, pokazaniu, że traktujemy ją poważnie.

Wiem, że utarty frazes, że jak cię widzą, tak cię piszą, ale trudno nie przyznać temu powiedzeniu racji.


Lifestyle Psychologia

Dzień #11. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 marca 2016
Fot. Pexels/unsplash.com / CCO
 

Czartek to taki dzień tygodnia, kiedy niewiele już nam się chce i z tęsknotą wyglądamy w stronę piątku. A może, by czas minął nam szybciej warto zaplanować wieczorną wizytę na basenie. Kiedy ludzi już mniej, a my możemy popływać, posiedzieć w jacuzzi i skorzystać z wodnych masaży? Coś dla ciała – trochę ruchu i dla duszy – pełen relaks.

Woda masuje niemal każdy mięsień naszego ciała, a pływanie przynosi ulgę naszemu zmęczonemu ciału. Zachęcam bardzo mocno.

Kto jeszcze nie przyłączył się do naszej zabawy?


 

I jak? Chcecie naprawdę o siebie zadbać? Przyłączcie się do naszej wiosennej akcji: „Zadbaj o siebie naprawdę”.

My będziemy wam prezentować różne formy aktywności, a wy wysyłajcie nam zdjęcia, piszcie, jak o siebie dbacie, jak dbacie o swoje ciało, jak sobie radzicie.

ZADANIE KONKURSOWE:

Jest banalne. Wystarczy wrzucić pomysłowe zdjęcie Waszej aktywności na Facebooka z oznaczeniem #SlimemGO. Czy to rolek na nogach, czy pięknego widoku podczas spaceru. A może zdążycie zrobić fotkę w trakcie pogoni za autobusem, czy przy wchodzeniu po schodach? Liczy się pomysł. Te najciekawsze zostaną nagrodzone zestawami fantastycznych kosmetyków, które też pomogą Wam odwdzięczyć się ciału i zadbać o siebie w sposób wyjątkowy. W opisie zdjęcia, napiszcie nam w paru słowach, jak naprawdę o siebie zadbałyście tego dnia.

SZCZEGÓŁY NASZEJ AKCJI ZNAJDZIECIE TUTAJ

#SlimemGO

Fot. Materiały prasowe

Chcesz o siebie zadbać naprawdę? #SlimemGO.


Lifestyle Psychologia

Dzisiaj już nie kolor jest najważniejszy, ważna jest niezależność, która kojarzy się nam z mobilnością

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 marca 2016
Fot. Pako Film

Czym dla kobiety jest niezależność? Każda z nas jest w stanie wymienić te rzeczy, które dla niej stanowią jej istotę.

Bo niezależność to wolność, swoboda i otwartość. Okazuje się, że także mobilność, o której miałyśmy okazję porozmawiać 14. marca podczas spotkania prasowego w N31 Restaurant&Bar by Robert Sowa: „Niezależność, szybkość i realizacja marzeń – mobilność w oczach Polek”.

Dlaczego taki temat? Bo okazuje się, że w kobiecym sposobie postrzegania mobilności pojawiają takie słowa jak „niezależność” , a także „wolność” i „otwartość”. Jest to dowód na to, że nowoczesne technologie są dla kobiet zdobyczą, którą utożsamiają z własnymi zmieniającymi się potrzebami.

Fot. Ohme

Fot. Ohme

Mobilność kojarzy się nam – kobietom przede wszystkim z ruchem – przemieszczaniem się i zmianą miejsca. Negatywny wydźwięk pojawia się tylko w kontekście konieczności bycia dyspozycyjnym bądź zmiany miejsca zamieszkania.

Badanie Ipsos dla Volkswagen Financial Services

Samochód był najczęściej wymienianym spontanicznie hasłem, kojarzącym się respondentom z mobilnością – wskazało go ponad 21% ogółu respondentów, w tym 28% kobiet. Panie wskazywały samochód o połowę częściej, niż mężczyźni. Internet oraz technologie komunikacji stanowiły drugą istotną grupę skojarzeń – sam internet wymieniony został przez 13% respondentów. Wskazało na niego 20% kobiet i 6% mężczyzn.

Fot. Ohme

Fot. Ohme

Fot. Ohme

Fot. Ohme

W spotkaniu oprócz zaproszonych gości udział wzięły Edyta  Barmentloo dyrektor Departamentu Marketingu  Volkswagen Financial Services Polska, która wskazywała, jak ważnym elementem codziennego życia kobiet staje się samochód. – Dzisiaj na samochód nie musimy odkładać pieniędzy, nie musimy kupować auta za gotówkę. Istnieje wiele form finansowania zakupu samochodu, które pozwalają kobietom przede wszystkim korzystać z mobilności. Sama jestem mamą i wiem, jak posiadanie samochodu ułatwia mi życie – mówiła podkreślając, że obecnie auto nie służy kobietom tylko do odwożenia dzieci i robienia zakupów. – Przestajemy ograniczać swoją rolę do tak zwanej Matki Polki; po urlopie macierzyńskim, kiedy dzieci rosną i nie wymagają już naszego tak dużego zaangażowania i opieki stawiamy na siebie, na nasz rozwój zawodowy. I tu mobilność staje się bardzo istotną częścią naszego życia.

Fot. Ohme

Fot. Ohme

Wiele emocji podczas spotkania wywołała w aspekcie mobilności dyskusja o podziale ról w związku. – Dlaczego to my zawsze musimy być odpowiedzialne za nawigację, przy okazji karmić dzieci, zabawiać je i organizować czas podczas podróży? – padały pytania, gdy okazało się, że rzeczywiście w większości przypadków podczas dłuższych podróży to mężczyzna prowadzi auto, a kobieta zajmuje się całą organizacją. – Pewnie dlatego, że jest to dla nas za trudne, prowadzenie auta pozwala skupić się tylko na tym jednym – żartował współprowadzący z Małgorzatą Ohme Sergiusz Pinkwart, a w jego słowach z pewnością pojawiło się sporo prawdy.

Fot. Ohme

Fot. Ohme

Agnieszka Wieczorek z Krotoski-Cichy, Autoryzowanego Dealera Audi i Volkswagen, podkreślała, że dla kobiet przy zakupie samochodu nie jest już ważny jedynie kolor lakieru. – Kobiety kupują samochody bardzo świadomie. Dzisiaj najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo. Wiedzą do czego auto jest im potrzebne, w jakim obszarze swojego życia je wykorzystują i coraz częściej decydują się na zakup auta samodzielnie, nie potrzebują akceptacji swojej decyzji ze strony mężczyzny. Bardzo często bywa tak, że kobieta wchodząc do salonu rozgląda się i mówi: „Takiego auta szukam” wskazując na konkretny model, podczas gdy mężczyźni bardzo długo wybierają samochód, zwracając uwagę na detale, które dla kobiety nie są aż tak istotne.

31i

Fot. Ohme

Fot. Ohme

Panie zgodnie podkreślały, że pod względem niezależności kobiet, a co za tym idzie także ich mobilności, nie odbiegamy od europejskich standardów. – Powinnyśmy coraz częściej i głośniej rozmawiać o mobilności kobiet. Skoro dla nas posiadanie auta jest synonimem niezależności, ważne byśmy miały świadomość, że różne formy finansowania jego zakupu sprawiają, że nie jest to dzisiaj trudno osiągalny luksus, ale standard, do którego każdy z nas może mieć dostęp. – podsumowała dyrektor Edyta Barmentloo.

91i

93i

Fot. Ohme

68ia

52ia

74i

19

48ia

94i

87ia

70i

25i

80ia

16ia

Fot. Ohme

Fot. Ohme


Zobacz także

To co widzisz pierwsze na obrazku, ujawnia najgorsze rzeczy o tobie

7 problemów osób, które wychowywali rodzice chorzy na depresję

Wredna i chytra? Nie. Po prostu piękna! Fotograf walczy ze sterotypami dotyczącymi rudych kobiet