Lifestyle Uroda Zdrowie

10 rzeczy według dermatologów, których nie powinnaś robić swojej skórze

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Fot. iStock/NellySyr
Następny

Skóra jest największym narządem w ciele człowieka. Składa się z trzech warstw, które tworzą wytrzymałą barierę organizmu dla czynników zewnętrznych, w dodatku posiada fantastyczną zdolność regeneracji. Trzeba jednak pamiętać, że z wiekiem zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, a warstwa rogowa naskórka ulega stwardnieniu. Nowe komórki produkowane są wolniej, podobnie zwalnia proces regeneracji. 

Aby nie dopuścić do przedwczesnego starzenia się, należy zapewnić odpowiednią pielęgnację oraz unikać popełniania pewnych błędów, które wg dermatologów szkodzą najbardziej.

10 rzeczy według dermatologów, których nie powinnaś robić swojej skórze

1. Wychodzenie z domu bez ochrony przeciwsłonecznej

To zalecenie ważne jest nie tylko latem, gdy słońce naprawdę mocno przypieka, ale przez cały rok. Promienie słoneczne zwiększają ryzyko rozwoju raka skóry, powodują przebarwienia oraz niszczą kolagen, który odpowiada za jędrność skóry i jej młody wygląd. W efekcie mikrouszkodzenia po dłuższym czasie negatywnie odbijają się na twarzy.

2. Sok z cytryny na twarz i opalanie

Sok z cytryny znany jest z właściwości rozjaśniających skórę, eliminujących przebarwienia, ale w połączeniu ze słońcem, mogą przynieść przykre konsekwencje. Nie rób przed wyjściem z domu peelingu z cytryną i nie nakładaj jej w innej postaci na twarz. W efekcie skóra może zostać poparzona lub przebarwi się, co nie będzie łatwe do usunięcia.

3. Tatuaż z białym tuszem

Tatuaże są teraz w modzie, szczególnie te wykonywane białym tuszem. Należy się jednak dwa razy nad taką ozdobą zastanowić, ponieważ wyblakła biała farba może nabrać żółtego lub zielonego koloru. To nie grozi tatuażom z ciemnego tuszu, który jest silniejszy niż prześwitujący pigment. Skóra z wypłowiałym białym tatuażem może wyglądać na dotkniętą chorobą, nieestetycznie.

4. Kremy z tajemniczym składem

Jeżeli na opakowaniu kremu nie ma jasnej informacji odnośnie do składu i bezpieczeństwa kosmetyku, nie kładź go lepiej na twarz. A jeśli chcesz wypróbować jakiś „cudowny” krem, posmaruj miejsce za uchem, które w razie silnej reakcji alergicznej pozostanie niewidoczne. Nałożenie nieznanej substancji na całą twarz może grozić poważnymi konsekwencjami — wysypką, obrzękami, poparzeniem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Uroda Zdrowie

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Fot. iStock/gilaxia
Następny

W trosce o zdrowie robimy wiele rzeczy, które pomagają o nie zadbać. Coraz lepiej się odżywiamy, chętniej uprawiamy sport, a także korzystamy z badań profilaktycznych. Coraz większa świadomość zagrożeń powoduje, że chcemy zawalczyć o zdrowie i żyć jak najlepiej. Jednak w tej trosce o zdrowie zdarza się popełniać błędy.

Pewna ich część przytrafia się nam nieświadomie, a nawet trudno sobie wyobrazić, że w ten sposób, zamiast pomagać, szkodzimy sobie.

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie 

1. Przesypianie 8 godzin snu w nocy

Starasz się sypiać wyliczone 8 godzin, bo słyszałaś, że jest to niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia? Zdaniem prof. Jim Horne ze Sleep Research Centre na Uniwersytecie w Loughborough w Anglii zalecenie głębokiego, ośmiogodzinnego snu może zwiększać poczucie niewyspania. Wg profesora, w toku ewolucji przywykliśmy do elastycznego wypoczynku, więc spanie partiami, łącznie  drzemkami w ciągu dnia jest optymalne dla organizmu.

2. Codzienny prysznic

Trudno sobie wyobrazić dzień bez prysznica, prawda? Tymczasem mydło i gorąca woda usuwa płaszcz lipidowy z powierzchni skóry, który ją w naturalny sposób chroni. Skóra się przesusza, szybciej się starzeje, a czasem pęka. Natomiast sebum, które produkuje skóra nadaje jej kwaśny odczyn, chroni przed bakteriami, utrzymuje jędrność, zapobiega wysychaniu. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w dniu, w którym niewiele się ruszamy, nie pocimy i nie brudzimy. Tak więc w powiedzeniu – „częste mycie skraca życie”, jest dużo prawdy.

3. Płukanie zębów po szczotkowaniu 

Stomatolog Phil Stemmer z londyńskiego The Fresh Breath Centre ostrzega, że płukanie jamy ustnej po umyciu zębów sprawia, że zmywana jest warstwa ochronna, jaką pozostawia pasta. W ten sposób skracamy czas jej działania o kilka godzin. Dobrze jest nie tylko nie płukać zębów, ale i przez pół godziny po ich umyciu nie pić płynów. Po jedzeniu trzeba poczekać z myciem co najmniej pół godziny, ponieważ pod wpływem kwasów pochodzących z pokarmów ochronna warstwa szkliwa na zębach mięknie i ulega uszkodzeniu przez włosie szczoteczki.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Uroda Zdrowie

5 sygnałów ostrzegawczych, które mówią, że trafiłaś na kobieciarza

Redakcja
Redakcja
26 marca 2018
Fot. iStock / Ivanko_Brnjakovic

Miły wieczór, kwiaty, być może klimatyczna restauracja, a w niej przy stoliku przystojniak z twoich marzeń? Oj, zapowiada się ciekawie, jednak być może zauważyłaś coś, co nie daje ci spokoju. Gesty, spojrzenia, uśmiechy kierowane w stronę innych kobiet nie są dobrą wróżbą na przyszłość i żadna kobieta nie chce tego zauważyć u faceta, którym jest poważnie zainteresowana. 

Lowelasów nie brakuje, więc lepiej dmuchać na zimne, niż w krótkim czasie stać się jedną z wielu „zdobyczy” rasowego kobieciarza.  A nawet jeśli wierzysz w to, że to tylko nic nieznaczące zachowania, sprawdź lepiej, co faktycznie powinno wzbudzić twój niepokój.

5 sygnałów ostrzegawczych, które mówią, że trafiłaś na kobieciarza 

1. Nie marnuje czasu

Ledwie zapamiętał twoje imię, a już planuje, co będziecie robić wieczorem. Jest bardzo ofensywny, wręcz bombarduje cię ogromem słów, spieszy się bardzo, by skrócić czas wzajemnego poznawania.

2. Jest czujny

Zagląda to do komórki, sprawdza smsy, wiadomości i fejsa. Swój telefon czy tablet trzyma blisko siebie. Pilnie rozgląda się wokół, jakby kogoś szukał lub odwrotnie, kogoś chciał uniknąć. Myślami jest zdecydowanie gdzie indziej, choć fizycznie siedzi obok. Wygląda jakby szukał kolejnego „wyzwania”, bo z tobą już mu się udało.

3. Sypie komplementami

Nie tylko w twoim kierunku. Komplementuje niby od niechcenia np. kelnerkę czy panią w recepcji, choć bycie miłym nie wymaga aż takiego zaangażowania w chwalenie urody czy domniemanych kompetencji każdej kobiety. On po prostu nie może się oprzeć, by nie zostawiać po sobie czarującego śladu.

4. Jest wręcz bezczelnie pewny siebie

Podchodzi do ciebie jak do pewnika, zakładając, że to, co on robi, musi na tobie wywierać zapierające dech w piersi wrażenie. Skupia się nie tylko na tym, by ciebie oczarować, ale także rozdaje na lewo i prawo uśmiechy, sprawiając wrażenie, jakby od lat znał każdą z zauważonych dziewczyn. Zachowuje się trochę jak kolekcjoner, który doskonale wie co zrobić i powiedzieć, by zdobyć kolejny „okaz” do kolekcji.

5. Ciągnie się za nim zła sława

No cóż. Niektórzy podrywacze są tak znani w swojej okolicy, że sława ich wręcz wyprzedza. Wybór należy do ciebie, bo plotka nie musi być prawdą, jednak opinia zasłyszana od kilku różnych osób powinna dać ci do myślenia. Jeżeli uważasz, że dasz sobie z tym radę i skierujesz kobieciarza na tory lojalności, próbuj szczęścia. Nie jest powiedziane, że akurat przy tobie on nie zechce się zmienić.

źródło: kobieta.gazeta.pl


Zobacz także

MAXCOM x ANIA KRUK – Olśniewaj!

Wtórne utonięcie - czym jest i kiedy zagraża

„Wydzierał się na synka, bo zmoczył sobie włosy, kąpiąc się w morzu. Człowieku, weź się ogarnij!”

„Ale gruba! Ale chuda! Jak ona wygląda?” Czy to już przemoc?