Codzienność zmusza nas do ciągłego biegu i spychania własnych spraw na bok. Zbyt mała troska o zdrowie może skutkować negatywnymi zmianami w organizmie. W środku zaczynają gromadzić się toksyny, a na zewnątrz, przez pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci, odbijają się nasze zaniedbania. Najczęściej wtedy, zamiast szukać przyczyn, szukamy porad, jak zatuszować różne niedoskonałości.
Sprawę dodatkowo pogarsza zanieczyszczone powietrze, chemia, której nie brakuje w pozornie zdrowych produktach. Sięgamy również po kosmetyki, detergenty i inne środki czystości, których składem się nie interesujemy, a które nie pozostają bez znaczenia dla zdrowia. W swoim składzie mogą zawierać szkodliwe substancje. Nawet gdy staramy się żyć bardziej świadomie i dbać o siebie, są rzeczy, na które nie mamy większego wpływu.
Dopóki ilość toksyn naturalnie gromadzących się wewnątrz nas nie jest wysoka, nie zauważamy niepokojących zmian. Organizm wydala je bez trudu, oczyszczając się ze szkodliwych substancji. Jednak gdy ich ilość wzrasta, organy wewnętrzne zaczynają cierpieć z powodu ich nadmiaru. Układ pokarmowy, układ moczowy i płuca nie są w stanie ich neutralizować i wydalać, organizm przestaje się regenerować się tak, jak powinien. Ciało zaczyna wysyłać sygnały, które bagatelizujemy. Objawy zatrucia toksynami przypominają wiele innych chorób, mylone są z sezonowym przesileniem i zwykłym przemęczeniem.
11 oznak, że w organizmie kumulują się toksyny
1. Przewlekłe zmęczenie
Brak energii do działania może dokuczać, nawet gdy przesypiasz całą noc. Wysoki poziom toksyn zaburza równowagę energetyczną, wpływając na poczucie znużenia, zmęczenia oraz braku sił do działania. Dzień zaczyna się od kubka mocnej kawy, bo w innym przypadku trudno jest się zmusić do aktywności.
2. Obniżenie nastroju
Z powodu przewlekłego zmęczenia i braku sił, obniża się również samopoczucie. Obniżenie nastroju i brak chęci na dotychczasowe aktywności sprawiają, że zaczynasz się pocieszać słodkościami, najpierw do pobudzającej kawy, a następnie z przyzwyczajenia. A to nie pogarsza sytuację, bo nie wspiera organizm do usuwania toksyny, a raczej zmusza do ich gromadzenia.
3. Tycie
Przybieranie na wadze jest konsekwencja powyższych zachowań. Nie można tkwić pod kocem i zajadać słodkości z nadzieją, że kalorie nie pójdą w boczki. Poza tym nagromadzenie toksyn może mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Rozregulowane hormony powodują tycie.
4. Problemy z zaparciami
Nagromadzone toksyny zaburzają pracę układu trawiennego. Mogą pojawiać się zaparcia, ponieważ nadmierna ilość toksyn gromadzi się w jelitach i zaburza ich pracę. A im dłużej masa kałowa zalega w jelitach, tym więcej toksyn przenika do krwiobiegu.
5. Przewlekłe stany zapalne
Niekończące się infekcje i przewlekłe stany zapalne swój początek mogą brać z przeładowania organizmu toksynami. Układ odpornościowy nie spełnia swojej funkcji jak powinien, stąd możliwe np. problemy z zapaleniem zatok lub stawów.
6. Nieświeży oddech
Za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust również odpowiadają toksyny. Mogą go powodować problemy trawienne lub akumulacja toksyn w wątrobie.
7. Nieprzyjemny zapach ciała i wydzielin
Im bardziej zatrute toksynami ciało, tym mniej przyjemny i bardziej drażniący zapach ludzkich wydzielin i wydalin: moczu, potu, gazów, stolca, krwi miesięcznej czy spermy.
8. Napady gorąca
Duża ilość toksyn w organizmie sprawia, że ma on więcej pracy starając się ich pozbyć jak najszybciej. Mogą temu towarzyszyć napady gorąca, ponieważ dzięki wzrostowi temperatury i większej potliwości, więcej toksyn zostaje wydalonych przez skórę z ciała.
9. Problemy ze skórą
Gdy organizm cierpi z nadmiaru toksyn, próbuje się ich pozbyć nie tylko przez układ moczowy, pokarmowy i oddechowy. Chcąc usunąć jak najwięcej „brudu”, organizm wyrzuca toksyny na skórę, stąd wiele osób cierpi z powodu wyprysków, alergii i cellulitu.
10. Mniejsze możliwości intelektualne
Mogą pojawić się trudności z jasnym myśleniem, koncentracją, zapamiętywaniem. Nagromadzone w organizmie toksyny nie pozostają bez wpływu na pracę i wydolność ludzkiego mózgu.
11. Bóle głowy
Zatrute ciało daje znać o problemie również przy pomocy bólu głowy. Układ nerwowy jest wrażliwy na wszelkie zmiany w organizmie, więc mogą się pojawiać migreny.
Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, najwyższy czas zmienić swój styl życia. Rozpocznij trwałe zmiany od detoksu dla jelit lub wątroby. Pamiętaj również o sporcie, zdrowej żywności oraz tak potrzebnym organizmowi odpoczynku i regeneracji.