Lifestyle Macierzyństwo

10 rzeczy, które uszczęśliwią twoje dzieci, niezależnie od tego ile masz pieniędzy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 września 2019
Fot. iStock/Imgorthand
 

Czego pragną nasze dzieci? Czegoś, co każdy z nas jest w stanie im podarować, niezależnie od statusu materialnego. I choć naszym marzeniem jest sprawić, by niczego im nie brakowało, często zapominamy, że to co je najbardziej uszczęśliwia jest na wyciągnięcie ręki… Warto otworzyć więc oczy nieco szerzej i przypomnieć sobie jak to było, gdy sami byliśmy dziećmi. Pewnie nie mieliśmy tylu zabawek i tylu możliwości, które oferuje świat współczesny, ale na pewno częściej doznawaliśmy uczucia błogiej beztroski płynącej ze szczęśliwego dzieciństwa.

10 rzeczy, które uszczęśliwią twoje dzieci

1. Wolny czas

Nie planuj nieskończonej ilości zajęć dodatkowych. Zaplanuj czas, w którym dziecko może popuścić wodzy fantazji i swobodnie się bawić – odgrywać scenki, wyjść z przyjaciółmi na dwór, lepić z plasteliny…  Nie rób z dziecka dorosłego, któremu wiecznie brak czasu dla siebie.

2. Dzieciństwo wolne od kłótni rodziców

Nie chodzi o to, by trzymać dzieci pod kloszem, by nie miały pojęcia o tym, że ludzie mogą i mają prawo się ze sobą nie zgadzać. Szczęśliwe dzieciństwo to jednak okres, w którym nie jesteśmy świadkami niekończących się, burzliwych, brutalnych awantur domowych.

3. Pewność, że nie będą porównywane i oceniane 

Zanim powiesz „Czy nie mógłbyś być taki, jak twój młodszy brat?”, ugryz się w język. Zaufanie i miłość, którym obdarza cię twoje dziecko są bezwarunkowe. Ono cię nie porównuje do innych i oczekuje tego samego od ciebie. Zdejmij z niego presję bycia kimś innym niż jest.

4. Możliwość przeżywania negatywnych emocji

Przestańmy karać i obwiniać nasze dzieci za to, że odczuwają gniew i złość. Przestańmy nazywać je niegrzecznymi, dlatego, że się zdenerwowały. Zamiast tego, pokażmy im jak zarządzać swoimi emocjami, jak panować nad reakcjami, które te emocje wywołują.

5. Uznanie za wysiłek, który dziecko wkłada w swoje zadania

Ukierunkowanie na sukces sprawia, że kiedy go brak, dziecko przeżywa wieczną frustrację. Skoncentrowanie na pracy i wysiłku uczy dziecko uznania dla własnej wartości. Pokazuje, że poczucie szczęścia nie musi być związane z rezultatem naszej pracy, ale z próbami, które podejmujemy, by coś osiągnąć.

6. Wartość płynąca z więzi rodzinnych

Niezależnie od tego czy jest to rodzina pełna, czy związek rodziców jest formalny, czy nie. Poczucie, że mamy w rodzinie oparcie stanowi fundament dziecięcego szczęścia i stabilizacji emocjonalnej. Uczmy dziecko dbania o innych i sami dbajmy o nie oraz o siebie nawzajem.

7. Możliwość uczenia się na błędach

Bez takiego doświadczenia trudno cieszyć się tym, co mamy, co udało się nam osiągnąć. Porażki również mogą uszczęśliwić, uświadamiając nam jak wiele znajduje się już w naszej garści… Nie ułatwiajmy wszystkiego naszym dzieciom, pozwólmy im się mylić.

8. Poczucie odpowiedzialności

Przydzielajmy dzieciom obowiązki, to sprawi, że będą mogły czuć się z siebie dumne, że poczują swoją wartość. Obowiązki budują również poczucie wspólnoty i przynależności do rodzinnego grona.

9. Szczęśliwe chwile

Momenty, w których jesteśmy razem, w których odkładamy telefony i obdarzamy bliskich swoją obecnością i uważnością, pokazują im jak bardzo są dla nas ważni i kochani. Stwórzmy rytuały – popołudniowe granie w planszówki, weekendowe spacery w parku, codzienne pół godziny rozmowy o tym, co istotne… To naprawdę ważne.

10. Szczęście rodziców

Może nie masz wszystkiego, o czym marzyłaś. Może życie nie zawsze układa się po twojej myśli. Ale mimo to, nadal jest wciąż wiele powodów, byś była szczęśliwa. Naucz tego szczęścia płynącego z „małych rzezy” twoje dziecko. Niech docenia „tu i teraz”. To wspaniała umiejętność, która bardzo ułatwi mu dorosłe życie.

 

 

 


Lifestyle Macierzyństwo

Szkolne dramaty. Kryzysowa lista kontrolna. Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #7

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 września 2019
Fot. iStock / Thurtell
 

Wrzesień rozkręcił się nie dobre. Nie straszna już nam szósta zmiana planu i dziesiąty zgubiony but. Ani ta wata kolorowa, której nie produkują odkąd jedynym miejscem zakupów przestały być „społemy”  na osiedlu. Nic nam nie straszne, dopóki nie przyjdzie ta jedna najgorsza wiadomość na librusie, dopóki nie zawiśnie na drzwiach wejściowych i zaczniemy się odruchowo drapać… „Szanowni Państwo, w szkole są przypadki wszawicy, prosimy sprawdzać dzieciom głowy, pani pielęgniarka…”. Aaaaaa. Zaczęło się na dobre! A jak w waszych szkołach? Zaczęły się już  wszawe przygody?

XXI wiek, ale wszom technologia, nauka i hajlajf niegroźne. Mają się całkiem dobrze, szczególnie, że w kwestii wstydu niewiele się zmieniło. Pora powiedzieć sobie jasno, że prędzej czy później każdy trafi na swoją wesz, lepiej wiedzieć, jak się przed nimi uchronić i co robić, gdy już jest po zawodach. Specjalnie dla was, razem z naszym partnerem Pipi Nitolic, przygotowałyśmy specjalną kryzysową listę kontrolną. Do dzieła!

Kryzysowa lista kontrolna, czyli szkolne dramaty

Dlaczego tak bardzo wstydzimy się wszy? Bo stereotypy i mity mocno siedzą nam w głowach. Wszy kojarzą się z robalami, brudem i niezbyt przyjemnym zapaszkiem, ale w rzeczywistości te żyjątka preferują bardziej luksusowe warunki. Wszy wybierają czyste i schludne głowy – żeby miło się mieszkało. Na szczęście jest sporo sposobów, by minimalizować ryzyko!

Jak uniknąć wszy?

Przede wszystkim należy porozmawiać z dzieckiem!

Wystarczy wyjaśnić i uczulić dziecko na kwestię większej higieny. Wytłumaczyć, że zbiorowe zabawy w układanie warkoczy nie są najlepszym pomysłem. Że nie wymieniamy się czapkami, tak samo jak nie bierzemy od kogoś „gryza” śniadania. Że nie pożyczamy sobie szczotek i grzebieni.

Ważne, aby nie straszyć dziecka plagą robactwa, a zwyczajnie wyjaśnić, że wszy się zdarzają i mogą się przytrafić każdemu. Opowiedzcie dzieciom, że to nie koniec świata i są specjalne preparaty, które leczą wszawicę.

Zabezpiecz głowę dziecka i odzież

Choć każdy może się zarazić wszawicą, można nieco zminimalizować ryzyko. Przede wszystkim pilnuj, by dzieci i długich włosach nosiły je upięte.

Pamiętajcie, że mimo ostrożności dzieci mogą się zarazić np. pod czas zabawy czy zajęć sportowych.

Używaj preparatów zapobiegających wszawicy: Pipi Nitolic® prevent plus tworzy na powierzchni włosa ochronny film, który uniemożliwia pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj.

Dodatkowo możesz spryskać czapkę, kaptur bluzy itd. olejkami eterycznymi lub produktami odstraszającymi wszy. Dobrze sprawdza się olejek lawendowy i olejek  z drzewa herbacianego.

Jak leczyć wszawicę?

Zasada nr 1: leczymy całą rodzinę.

Zasada nr 2: choć nie ma prawnego obowiązku, warto powiadomić wychowawcę. To ten moment, kiedy inni rodzice powinni sprawdzić głowę swojego dziecka i szybko reagować.

Zasada nr 3: Wszy poza organizmem człowieka, bez pożywienia mogą przeżyć nawet 2-3 dni. Pamiętajcie, by zadbać o gruntowne sprzątanie, wymianę pościeli i ręczników. Są dostępne również specjalne preparaty do prania. Nie jest prawdą, że trzeba wszystko „odkażać”.

GIS zaleca następujące czynności:

„Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.”

Współczesne preparaty działają na wszy oraz ich jaja, czyli tzw. gnidy. Dzięki temu jeden domowy zabieg pozwala pozbyć się problemu.

Uszy do góry! Sprawdzajcie głowy i nie martwcie się  na zapas.


Jak oswoić szkołę? To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. Żeby było przyjemniej, dla laureatów naszej akcji, dzięki uprzejmości sponsorów mamy wspaniałe nagrody!​

Dodaj swój komentarz i weź udział w zabawie z nagrodami!

Będziemy podpowiadać wam kochani rodzice, jak to robić. Będziemy pisać m.in. o tym, z czym dzieci mają problemy, jak ważne jest, by zwracać uwagę na ich talenty, rozwój, by ich słuchać, by nie naciskać, by dbać o ich naukę, rozwój, ale i odpoczynek, relaks, zabawę, bezpieczeństwo. Będziemy Was wspierać, byście potrafili w odpowiednim momencie puścić swoje dzieci ciut dalej. Posmakować samodzielności, znaleźć swoją dróżkę.

Od samego początku rodzicielstwa, to najtrudniejsze zadanie:
wspierać – nie wyręczać,
pokazywać możliwości – a nie decydować o wszystkim,
dodawać skrzydeł – nie być przeszkodą.
pozwalać dzieciom, by szły własną, najlepszą dla nich drogą.

Akcja „Oh!Szkoło”

Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

#Zadanie 7:

Porozmawiaj z dzieckiem o najważniejszych zasadach dbania o higienę. Zróbcie swój plan kontrolny! A może wspólnie narysujecie zasady bezpiecznego przebywania w szkole? Warto poruszyć z dziećmi temat wszawicy, to od ich świadomości zależy bardzo wiele. Pamiętajcie, by nauczyć dziecko, by nikogo nie wyśmiewało czy nie piętnowało.

W komentarzu do tego artykułu napiszcie, jak udała się wasza rozmowa! A może wymyślicie coś ekstra, by poruszyć w swoich domach temat higieny? Trzymamy kciuki!

Nagrody:

 

 

3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

  • Pipi Nitolic® 50 ml
  • Pipi Nitolic® prevent plus 75ml

Pipi Nitolic® 50 ml zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy, wyrób medyczny

Gwarantuje 100% skuteczność po jednym zabiegu, bez konieczności powtarzania kuracji po 7-10 dniach.

Zalety preparatu:

– likwiduje aktywne stadia rozwojowe wszy

– likwiduje jaja wszy (gnidy)

– jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych

– umożliwia eliminację wszy i gnid z otoczenia osoby zarażonej

– wygodny w aplikacji

– wydajny ( poj. 50 ml wystarcza dla 1 osoby o włosach długich lub 2 osób o włosach średnich)

Pipi® Nitolic® prevent plus 75 ml, wyrób medyczny, wygodny w użyciu spray do codziennej ochrony przed zarażeniem wszawicą.

Zalety preparatu:

–  nie tłuści włosów i nie pozostawia plam

–  zawiera składniki pochodzenia naturalnego

– chroni do umycia włosów

– ma przyjemny zapach

– wydajny (opakowanie 75 ml wystarcza na 60 dni)

3 x materac marki Janpol – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

Piankowo – lateksowy materac dziecięcy o perforowanej powierzchni. Zapewnia stabilne wsparcie ciała dziecka oraz odpowiednią wentylację. W materacyku zastosowano innowacyjny lateks Ocean Blue – sprężysty, niezwykle trwały i antybakteryjny materiał o właściwościach termoregulacyjnych. Żelowe kapsułki zatopione w jego wnętrzu pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się, kiedy Twoje dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się.

Dostępny w pokrowcu Puroactive.

lub

Materac LIBERA (wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

Materac piankowy o średniej twardości dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży. To trwały i bardzo plastyczny model, w którego składzie znajdziemy olejek Neroli pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  Ma on kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto działa uspokajająco, łagodzi bezsenności i wspiera efektywny sen. Materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała dziecka przy każdym jego ruchu.

Do wyboru pokrowiec Gandalf (dwukolorowy) lub Grey. Gwarancja 4 lata.

*Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


2 x Plecak Hama „Blue Unicorn”

2 x Plecak Hama „ Racer”

Plecaki Hama są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając solidne wsparcie każdego dnia szkoły. Praktyczne rozwiązania oraz ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że jest to doskonały wybór dla uczniów klas początkowego nauczania.

  • Lekki i wygodny plecak
  • Pasy stabilizujące
  • Pojemny i dobrze zorganizowany
  • Dziecko widoczne na drodze

 

2 x zestaw nagród składający się z:

  • 2 szt. leżaków
  • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cudowny zestaw do chilloutowania po szkole 🙂

Fundacja Orange od 14 lat zajmuje się edukacją cyfrową dzieci i młodzieży. W ponad 1000 szkół w całej Polsce prowadzi zajęcia, które pomagają korzystać z sieci mądrze, bezpiecznie i kreatywnie.


1 x zestaw rodzinny składający się z:

1 x zestaw składający się z:

1 x zestaw składający się z:

2 x zestaw składający się z:

Toniki oraz suplementy w tabletkach Floradix to naturalne źródło witamin i mikroelementów zawartych w wyciągach z warzyw, owoców i ziół dla całej rodziny.
Floradix Kindervital wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
Floradix Odporność i Energia 250 ml wspomaga układ odpornościowy.
Floradix Żelazo i witaminy uzupełnia niedobór żelaza.
Floradix Wapń i Magnez 250ml   wpływa pozytywnie na gęstość kości i dobrą
kondycję zębów.

Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Lifestyle Macierzyństwo

Czy można uratować związek, gdy tylko jedno z was próbuje? Nie uda ci się w tych trzech sytuacjach

Redakcja
Redakcja
23 września 2019
Czyli czego lepiej nie mówić rozwódce
Fot. iStock / BraunS

Starasz się, ale widzisz, że to trochę jak uderzanie głową w mur. Im bardziej próbujesz, tym bardziej uświadamiasz sobie, że jesteś w swoich wysiłkach osamotniona. Kochasz go, ale coraz częściej zastanawiasz się, czy to ma sens, skoro tylko jedna ze stron stara się utrzymać, uratować ten związek. Warto próbować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ani jednoznaczna. Ale warto przywołać tutaj powiedzenie naszych babć i dziadków, którzy małżeństwo porównywali do pojazdu, w którym mąż i żona są jak koła. Gdy oba koła działają dobrze, jest idealnie. Ale gdy jedno z kół nie działa, pojazd nie będzie jechał dalej. Szansę na uratowanie związku, gdy tylko jedna osoba się stara, są nikłe, ale to nie oznacza, że nie powinniśmy podjąć takiej próby. Szczególnie wtedy, gdy kryzys w relacji jest wywołany sytuacją, która ma bardzo negatywny wpływ na naszego partnera. Nie uda ci się jednak uratować związku jeśli:

Twój partner jest uzależniony i nie chce się leczyć

Uzależnienie w związku ma siłę destrukcyjnego huraganu. Niszczy emocje, odbiera siłę i wolę walki, wiążę drugą osobę współuzależnieniem i zamienia wspólny dom w pole bitwy. Uświadom sobie prostą prawdę: możesz wyciągnąć do partnera pomocną dłoń,  ale nie „wyciągniesz” go z nałogu. Taką moc ma jedynie on sam. Nie doprowadź do sytuacji, w której oboje z powodu jego choroby znajdziecie się na dnie.

Notorycznie cię zdradza

Brak lojalności w związku, taki, który staje się codziennością oznacza, że twój partner nigdy nie będzie godny zaufania, nigdy nie zbuduje z tobą relacji, w której poczujesz się bezpiecznie. Zawsze będą was dzielić jego kłamstwa i oszustwa. Nigdy nie będziesz mogła być go pewna.

Jest bardzo silnie związany z rodziną i pozwala rodzicom kontrolować swoje i wasze życie

Są więzi, zazwyczaj toksyczne, których nie da się rozłączyć. Jeśli spędziłaś kilka lat w związku z partnerem, który naprawdę nie potrafi podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z matką czy ojcem, jeśli wasze wspólne sprawy dyskutowano zawsze w jego rodzinnym gronie, jeśli jego rodzina miesza się nieustannie w wasz związek i on do tej pory nie zareagował, nie łudz się, że to się kiedykolwiek zmieni. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie tak funkcjonować i odpowiedz na nie szczerze.

Oczywiście, istnieją sytuacje bardziej złożone, w których powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Rozmowa z psychologiem lub terapeutą par może pomóc nam zdecydować : zostać i dalej toczyć samotną walkę, ponieważ są spore szansę, że ta taktyka przyniesie efekty; lub odejść i pomyśleć o sobie.


Na podstawie: relationadvisors.com


Zobacz także

Rodzina to najlepszy prezent, jaki możemy otrzymać! KONKURS

Podwójny schabowy – jak zrobić popisowe danie Magdy Gessler?

Tak mało trzeba, by kat przestał bić. Dzięki 500 + maltretowana żona mogła się wyprowadzić