Go to content

Dzieci, pies, kaloryfery i oczyszczacz powietrza w mikromieszkaniu? Sprawdziłyśmy, czy to urządzenie naprawdę robi różnicę [TEST]

Fot. iStock

Jeśli zastanawiasz się, czy oczyszczacz powierza działa naprawdę, czy warto go w ogóle zakupić i czy robi coś więcej oprócz hałasu – ten tekst jest dla Ciebie. Sprawdziłyśmy super model od Zeptera – oczyszczacz Therapy Air® iOn by Zepter u siebie w domu. Sprawdźcie, jak mu poszło, bo musiał stawić czoło rodzinie 2+2+szczeniak, mieszkającej na 49 metrach kwadratowych.

Słyszysz  oczyszczacz powietrza i najczęściej myślisz – gadżet. Głośny (o matulu), wielki (nie mam na to miejsca) i gadżet. Zazwyczaj nie rozważamy zakupu takiego sprzętu, zwłaszcza, gdy mieszkanie mamy urządzone na „milimetry”. Co tu kryć, nie jest to mały wydatek. Ale jak się okazuje, warto nieco zrewidować swoje plany zakupowe i dać oczyszczaczowi szansę. Bo wbrew pozorom, jeśli wybierzecie model porządny, certyfikowany i dobrze go sobie wypatrzycie, oczyszczacz jeszcze was zadziwi.

Do tej pory nie rozważałam zakupu oczyszczacza powietrza. Wiadomo, małe mieszkanie, dużo innych „ważniejszych” potrzeb itepe, itede. W dodatku, od niedawna nasza rodzina powiększyła się o włochacza, który szalenie boi się wiatraka, suszarki do włosów i odkurzacza – to wystarczająco dużo powodów by nie myśleć o kupnie nowego sprzętu. Ledwo pięćdziesiąt metrów kwadratowych też nie zachęca do rozważań: gdzie ja to postawię. A tu proszę, pach, wyzwanie – trzeba przetestować Therapy Air® iOn by Zepter.

Jak się domyślacie byłam bardzo sceptyczna, ale jak się okazało ten model mocno mnie zaskoczył. Poza tym muszę przyznać, że od zawsze jestem bałaganiarą, więc doceniam elastyczność 😉 .

Therapy Air® iOn by Zepter – testujemy!

Mieszkanie to mieszkanie, nie pałac. Zwłaszcza w mieście, gdzie czasem można spotkać się z pokojo-łazienko-kuchnią o powierzchni 18 metrów (w ogóle). Jako szczęśliwa mieszkanka dwupokojowego M, doceniam każdy centymetr swojej podłogi. Większość tego typu urządzeń w takim mieszkaniu, jest jak lokomotywa zaparkowana pod blokiem – niedorzeczna, z innej bajki.  Zepter jednak jest inny.

Pierwsze wrażenie? – O nieeeee, pudło było ogromne…., ale wewnątrz czekało na mnie coś bardzo chudego! Wszystkie wyobrażenia o oczyszczaczu (i obawy) się rozpłynęły.

Fot. Materiały prasowe

Oczyszczacz i komórka pod schodami pana Pottera 

Urządzenie jest bardzo zgrabne, panel ma kształt kwadratu ( o boku około 50 cm) i grubość poniżej 20 cm! Serio. W dodatku jest lekkie i ma z tyłu rączkę do przenoszenia. Therapy Air® iOn, w porównaniu z klasycznymi oczyszczaczami, jest plazma stojąca przy kineskopowym telewizorze z lat 90-tych. Spokojnie mógłby zagościć w komórce najsłynniejszego czarodzieja świata, przy Privet Drive.

Fot. Materiały prasowe

Ma zgrabną podstawę i możliwość – uwaga, zaczekajcie na to, bo warto! – zawieszenia na ścianie!!! Urządzenie, które testowałam jest bardzo estetyczne. Ma biały, lekko błyszczący panel – jednak możecie zakupić model w ponad 16 kolorach (i wzorach) do wyboru! Możecie postawić na geometryczny wzór w stylu Mondriana (powieszony w salonie, zastąpi obraz), gładki, jednolity kolor (jest w czym wybierać, ciemna zieleń jest przepiękna) lub typowo dziecięcą grafikę z miśkami czy zającami, itd.. Nie musicie decydować na zawsze, bo w każdej chwili możecie swój oczyszczacz odpicować i dokupić inny przedni panel!

To jest baaardzo fajna opcja, uwielbiam, gdy można trochę poeksperymentować z elektroniką w domu, wkomponować ją w przestrzeń. Z pewnością Zepter zadbał o to, by sprzęt był miły dla oka i nie raził nawet wybrednych estetów.

Fot. Materiały prasowe

Oczyszczacz i dzieci

Panel jest dziecinnie prosty w obsłudze i posiada dodatkowo pilot. Młody uczeń z powodzeniem będzie potrafił sam uruchomić urządzenie. Do wyboru macie kilka trybów pracy urządzenia i możliwość manualnego ustawienia parametrów. Jakość powietrza sygnalizowania jest za pomocą bardzo estetycznej lampki lub (bo lampkę możecie wyłączyć) malutką diodą.

Oczyszczacz ponadto jest… CICHY! I nie jest to chwyt marketingowy! To produkt wyjątkowy i przyjazny nawet maluchom (chyba, że posiadacie dziecko, które zasypia tylko, gdy odkurzacie dywan).  Oczywiście, jeśli włączycie tryb TURBO, usłyszycie pracę urządzenia, choć w porównaniu z wiatrakiem, to jedynie przyjemne mruczenie.

Therapy Air® iOn – oczyszczacz elastyczny!

Bo możesz z nim biegać z pokoju do pokoju! Możesz uruchomić go na noc, a urządzenie samo rozpozna, że pora spać. Funkcja sleep to kolejna perełka!

Co usuwa? Kurz, zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy – idealny, gdy masz w domu zwierza! Ale nie tylko. W przypadku małych pomieszczeń różnicę czuć właściwie już po paru minutach pracy urządzenia.

W dziecięcym pokoju, przy dwóch oddychających istotach, kaloryferze i zamkniętym oknie po kilku minutach panuje nieprzyjemna i wyraźna duchota. Wiadomo, zimno, pada, otwarte okno przez cały czas nie wchodzi w grę. W takich okolicznościach różnicę można było bardzo dosłownie poczuć! Nawet przy zamkniętych drzwiach, powietrze w środku było świeże!

Fot. Archiwum prywatne

Psi test, czyli usuwanie dowodów zbrodni…

Pies też pomógł przetestować Zeptera – może i niezbyt elegancko, ale w końcu miało być szczerze. Chyba każdy posiadacz czworonoga wie, że pieskie zapachy nie zawsze oznaczają zapach zwierzęcia, czy mokrego futra. Pies, jak każda istota żywa, gdy śpi lubi wyperfumować czasem otoczenie inną metodą (nazwijmy rzeczy po imieniu, psy puszczają okropne bąki). Muszę wam zdradzić, że z oczyszczaczem zapach dość szybko udaje się wyeliminować i nie trzeba ratować się ucieczką.

Fot. Materiały prasowe

Jednak jeszcze nie dlatego ten sprzęt jest taki wyjątkowy. Ten oczyszczacz posiada certyfikat skuteczności.

Certyfikowany oczyszczacz powietrza

Therapy Air® iOn skutecznie redukuje bakterie i wirusy. Eliminacja mikroorganizmów przenoszonych drogą kropelkową jak SARS-CoV-2 jest potwierdzona certyfikatem wystawionym przez certyfikowane inżynierskie laboratorium GUI-LAB pod nadzorem Dr. Andreasa Winkensa. Test przeprowadzono w kwietniu 2020 roku w Niemczech. Therapy Air® iOn usuwa także najmniejsze cząsteczki, jak drobny kurz i alergeny, bakterie, pleśń i pyły zawieszone (PM) o średnicy 2,5 mikrometra.

Fot. Materiały prasowe

Więcej technicznych ciekawostek, czyli fakty, fakty, fakty!

Producent obiecuje nam całkiem sporo, a dokładnie:

Perfekcyjne oczyszczanie powietrza – test zdany!

Urządzenie posiada różne filtry, takie jak filtr HEPA H13 pokryty organiczną substancją (typu tiabendazol) o właściwościach antybakteryjnych i antypleśniowych. Filtry zostały specjalnie zaprojektowane i zainstalowane tak, aby w mgnieniu oka usuwać nawet najmniejsze zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Fot. Archiwum prywatne

Skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów – test zdany!

Specjalny filtr z aktywnym węglem skutecznie usuwa szkodliwe gazy, takie jak lotne związki organiczne czy formaldehydy, jak również zapach żywności i papierosów.
*Zbadano usuwanie szkodliwych gazów. Filtr całkowicie usuwa szkodliwe gazy, takie jak lotne związki organiczne (toluen, benzen, ksylen, styren), formaldehydy, amoniak, acetaldehydy i kwas octowy (z wyjątkiem dwutlenku węgla i tlenku węgla).

Generowanie jonów ujemnych – test zdany, czuć rześkość!

Znacząca ilość jonów ujemnych generowanych przez urządzenie pozwala cieszyć się naprawdę świeżym powietrzem. Jony ujemne opisywane są często jako naturalny środek antydepresyjny  Mogą one znacząco zredukować ilość wirusów w powietrzu i bakterii w naszych domach. Ponieważ są wchłaniane bezpośrednio do krwi, mogą pomóc zwalczać szkodliwe, wolne rodniki w naszym organizmie.

To istne „witaminy z powietrza”.

Fot. Materiały prasowe

Tryb turbo – działa ekspresowo!

Urządzenie umożliwia oczyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczeń w bardzo krótkim czasie, gdy zanieczyszczenie wynika z nadmiernej ilości pyłu lub nieprzyjemnych zapachów.

Filtr antyalergiczny – wyjątkowo przydatny, zwłaszcza w dzisiejszych czasach!

Wykonany z włókniny filtr zawiera mieszankę srebra, apatytu oraz czynnika antybakteryjnego zwalczającego bakterie, w tym Legionella bacillus, które są szczególnie szkodliwe dla niemowląt. Filtr zawiera również wyciąg z liści miłorzębu japońskiego (ginkgo biloba), który usuwa alergeny, wirusy grypy i bakterie.

Rytmiczne czyszczenie dla optymalnej cyrkulacji powietrza i szybkiego usuwania zanieczyszczeń 

Tryb ten został opracowany w celu zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczeń przy jednoczesnym wydajnym usuwaniu zanieczyszczeń.

Cicha praca w nocy i tryb dziecięcy

Urządzenie automatycznie przełącza się w tryb cichy, tworząc przyjemną atmosferę w nocy. Dodatkowo pracując w trybie dziecięcym urządzenie zmniejsza szybkość przepływu powietrza,
aby ochronić dzieci przed uczuciem chłodu.

Nastrojowe oświetlenie 

Wybór koloru światła wskaźnika z przodu urządzenia umożliwia stworzenie nastrojowego oświetlenia. Praktycznie i pięknie. Lampkę można również wyłączyć ręcznie.

Zdalne sterowanie – piątka z plusem za detale!

Dla wygody użytkownika urządzenie dostarczane jest z pilotem umożliwiającym zdalne sterowanie.

Zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie użytkowników 

Urządzenie automatycznie przerywa pracę w przypadku otwarcia przedniego panelu. Wlot/wylot powietrza zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom i zapobiec wypadkom.

Fot. Materiały prasowe

Oczywiście, mogłabym pisać jeszcze długo o tym, co kryje się w tym sprytnym kwadraciku. Ale najwięcej dowiedziecie się, gdy sami sprawdzicie na stronie: https://www.therapyair.pl/ możecie umówić się na przetestowanie urządzenia u siebie w domu!

Od nas Zepter dostaje szóstkę w każdej kategorii:

  • za skuteczność,
  • za funkcjonalność,
  • za design i podejście indywidualne do wnętrz waszych 4 ścian ,
  • za cenę i wytrzymałość filtrów (pakiet roczny pięciu filtrów kosztuje około 423 zł, czyli mniej niż 40 zł/miesiąc

Minusy? Myślę, że jedynym może być cena. Ale uwaga, jeśli wstąpisz do Klubu Zepter Club Live 100 (można to łatwo zrobić przy zakupie produktu) masz rabat zawsze, na cały asortyment, zatem i oczyszczacz i filtry wymienne również. W przypadku tego urządzenia, doskonale wiemy za co płacimy, a koszt późniejszej eksploatacji jest niski. Niestety, za tej jakości oczyszczacz trzeba zapłacić więcej niż za taki z marketu. Jest też dobra wiadomość – oczyszczacz Therapy Air możecie kupić w atrakcyjnym systemie ratalnym – szczegóły w sklepie Zepter.

Dane techniczne:
Nazwa produktu THERAPY AIR® iON
Zasilanie sieciowe (napięcie) 220-240 V / 50 Hz
Moc 47 W
Poziom hałasu maksymalnie 60 dBA
Generowane jony ujemne > 1 236 000* jonów na cm3
Przepływ powietrza 6,05 m3/min
363,3 m3/h
CADR (dym) 154,2 cfm
CADR (kurz) 167,6 cfm
CADR (polon) 178,2 cfm
Powierzchnia efektywna 26 m2 (ACPH 5-krotnie)
130 m2 (ACPH jednokrotnie)
Generacja ozonu 0,002%
Skuteczność usuwania gazów NH3 – 91%, CH3CHO – 95%, CH3COOH – 99,9%
Skuteczność filtracji 99,97%
Skuteczność dezodoryzacji 85%
Wymiary (szer. x dł. x wys.) 544 x 181 x 510 mm
Waga 8,8 kg
  • W trybach pracy 3, 4 i turbo średni poziom jonów ujemnych był powyżej maksimum poziomu wykrywanego przez urządzenie do pomiaru jonów, który wynosi 1 236 000 jonów na cm3. Po wyłączeniu urządzenia ilość jonów spadała do zera.

Urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją (szczegóły dot. gwarancji dostępne są w karcie produktu).


Artykuł powstał we współpracy z Zepter – dziękujemy za udostępnienie urządzenia do testów.