Go to content

Bonnie i Clyde – kochankowie i gangsterzy. Historia miłości poza prawem, niczym scenariusz filmu

bonnie i clyde historia, film
Fot. CC Search / Kinney Turtle / CC BY

Bonnie i Clyde to osławiona para kochanków, którzy nie bali się ryzyka. Ich niesamowita historia przyniosła im niechlubną sławę jeszcze za życia. Mimo że pragnęli być znani i gardzili nudnym, uporządkowanym życiem, najpewniej nie tak spodziewali się odejść. Jak naprawę potoczyła się historia kochanków – gangsterów?

Bonnie i Clyde – preludium do sławy

Bonnie i Clyde w świadomości społeczeństwa zapisali się jako nierozłączna para gangsterów. A przecież przed tym spektakularnym etapem ich wspólnego życia, w funkcjonowali i to w sposób całkiem zwyczajny.

bonnie i clyde historia film

Fot. CC Search / Kinney Turtle / CC BY

Bonnie

Bonnie Parker wychowywała się w slumsach Dallas, w Teksasie. Wbrew wielkiemu kryzysowi w latach 1929-33, Bonnie miała gwiazdorskie ambicje. Zdecydowanie nie odpowiadało jej życie, jakie wiodła, marząc o bogactwie i sławie. Te pragnienia nie były bezpodstawne, ponieważ z zachowanych wierszy jej autorstwa wychyla się poetycki talent. Marzeń w młodości nie udało się jej zrealizować, bowiem dość szybko wyszła za mąż za drobnego złodzieja.

Miała 16 lat, gdy poślubiła Roya Thorntona, i bardzo szybko rozczarowała się swoim mężem. Roy nie chciał, lub nie umiał, dać dziecka Bonnie, poza tym miał w zwyczaju znikać i wracać po długim czasie bez słowa, nie stronił od kieliszka i przemocy. Nie można się więc dziwić, że młoda mężatka szybko zrozumiała, jak rozczarowująca jest jej sytuacja. Postanowiła odejść, gdy Roy trafił do więzienia, nie oglądając się na męża, ani nie dbając o formalny rozwód. Musiała jednak zadbać o to, by mieć za co żyć. Zdecydowała się więc znaleźć pracę, najpierw jako kelnerka o pięknym uśmiechu, następnie jako opiekunka dziecka swojej siostry. W związku z tym istnieją dwie wersje o pierwszym spotkaniu Bonnie i Clyde – mieli spotkać się w barze, w którym pracowała Bonnie lub u jej siostry, kiedy to Clyde, mieszkający po sąsiedzku, wpadł z odwiedzinami.

Clyde

Clyde Chestnut Barrow urodził się w Teleco, kilka kilometrów od Dallas, jako piąte dziecko w ubogiej rodzinie. Rodzeństwo nie miało należytej opieki, ponieważ rodzice byli zbyt zajęci próbą przetrwania i zarobienia jakichkolwiek pieniędzy. Clyde chętnie odwiedzał kino, gdzie oglądał z zapałem filmy o kowbojach, którzy swoją buntowniczą postawą zapisali się w jego świadomości. Nie było on niestety pilnym uczniem, nie potrafił się też dostosować do zasad i hierarchii ustalonej w społeczeństwie. Szybko trafił po raz pierwszy do więzienia jako nastolatek, gdy zaczął kraść i łamać obowiązujące prawo. Po wyjściu na wolność spotyka Bonnie.

Bonnie i Clyde – wielka miłość i jeszcze większe problemy

Gdy Bonnie i Clyde zaczęli się spotykać, mężczyzna nie chwalił się Bonnie swoimi wątpliwymi osiągnięciami. Tajemnica jednak wyszła na jaw, gdy pewnego poranka do domu Bonnie weszła policja, i aresztowała Clyde śpiącego u niej na kanapie. Wyrokiem sądu został skazany na dwa lata więzienia za napad i siedem innych zarzutów. Bonnie, deklarując swoją nieskończoną miłość, odwiedza wybranka w więzieniu. Gdy Clyde planuje ucieczkę na wolność, wtajemnicza Bonnie w plan i przydziela jej zadanie do wykonania. Mimo ogromnego ryzyka, udaje się jej przemycić do więzienia rewolwer. Ucieczka się udaje, jednak los nadal im nie sprzyja – niebawem Clyde zostaje złapany i skazany. Tym razem czeka go czternaście lat przymusowych robót na roli, jako element pobytu w więzieniu Eastham Prison Farm.

Niebawem jednak wrócił do domu, na warunkowym zwolnieniu po tym, jak w sposób uniemożliwiający pracę odciął sobie tasakiem palce u stóp. Więzienna rzeczywistość jednak go zmieniła, przez doświadczenia z mordercami i gwałcicielami stał się twardy i cyniczny. Chciał stworzyć z Bonnie rodzinę, ale miał problem ze znalezieniem pracy. Kryminalna przeszłość skuteczne zamykała przed nim możliwość legalnego zarobku. Rozczarowanie życiem i frustracja rosły, aż nie zostało inne wyjście, jak przejść na „ciemną stronę mocy”. Matka Bonnie, widząc, co się święci, naciskała ją, by zostawiła Clyde`a, tym bardziej, że oficjalnie nadał była żoną odsiadującego wyrok Roya. Bonnie wiedziała, że liczy się tylko Clyde i układała z nim plan wspólnego życia poza prawem.

Bonnie i Clyde historia film

Fot. CC Search / briannaknt / CC BY

Bonnie i Clyde – historia jak z kina

Ich gangsterska przygoda rozpoczyna się w 1932 roku, gdy wraz z wspólnikiem napadają na sklep z bronią palną i amunicją. Tam też wywiązuje się ich pierwsza strzelanina i pościg, a Bonnie trafia do więzienia. Clyde pozostający na wolności nadal zajmuje się kradzieżami i napadami, tworzy swój gang. Sytuacja robi się jeszcze bardziej poważna, gdy podczas strzelaniny w trakcie napadu, ginie właściciel jednego ze sklepów. Do drobniejszych win, dochodzi jeszcze ponura sława zabójcy, choć to nie Clyde strzelał. Gdy Bonnie wyszła na wolność, Clyde był poszukiwany listem gończym, groziło mu krzesło elektryczne. Mimo wszystko, nadal trwali razem.

Bonnie i Clyde – droga bez powrótu

Prawdziwie zła sława i droga bez powrotu zaczęła się, gdy Clyde zabił policjanta – tego nie mogły puścić płazem służy amerykańskie, podobnie jak oburzone społeczeństwo. A Bonnie i Clyde uparcie podążali za marzeniami o wolnym życiem poza prawem. Szczęście jednak nie mogło trwać wiecznie. Podczas jednej akcji Bonnie została trafiona kulą w brzuch, a Clyde w policzek. Im udało się jednak zbiec, ale postrzelony brat Clyde`a, który współtworzył gang, zginął od kul, a jego żona została pojmana. Kochankowie po wyleczeniu ran obmyślili ryzykowny plan napadu na więzienie Eastham Prison Farm, w którym wyrok odsiadywał Clyde. Do napadu doszło – Clyde chciał uwolnić więźniów – 5 z nich uciekło, a w strzelaninie zginął strażnik.

Te wydarzenia sprawiły, że gangsterska para obrosła złą legendą i była już znienawidzona. W pościg za nimi ruszył człowiek-legenda, Frank Hamer, emerytowany strażnik, wyjątkowo skuteczny w działaniu. Czarę nienawiści do pary przelała kolejna strzelanina, w której zginął policjant, mający się żenić niebawem. Przyszła panna młoda żegnała swojego ukochanego, stojąc nad trumną w sukni ślubnej. Tego nikt nie mógł darować gangsterom, cel był jeden – zabić Bonnie i Clyde`a.

Bonnie i Clyde – czas zemsty

Jeszcze w tym samym roku szczęście zupełnie się od pary odwróciło. 23 maja 1934 roku Frank Hamer z ludźmi zastawił na kochanków zasadzkę. Bonnie i Clyde zostali ostrzelani bez prób zatrzymania, jadąc autem. Strzały były celne – z ponad 50 wystrzelonych pocisków, większość dosięgnęła parę. Bonnie miała umrzeć z kanapką w ręku, Clyde jako pierwszy dostać kulkę w głowę.

Bonnie i Clyde historia, film

Fot. CC Search /  Jay Bonvouloir / CC BY

Nawet po śmierci, Bonnie i Clyde chcieli być razem. Planom tym sprzeciwiła się matka Bonnie, która pochowała jej ciało na innym cmentarzu. Clyde pochowano obok brata. Rodzina spełniła jego wolę, umieszczając na nagrobku napis „Gone but not forgotten”.

Bonnie i Clyde – film 

Niesamowita historia Bonnie i Clyde to gotowy scenariusz na film. I producenci szybko zauważyli jego potencjał. Powstało kilka produkcji, z których najsłynniejszą był film z 1967 „Bonnie i Clyde”. Główne role zagrali w nim Faye Dunaway jako Bonnie Parker oraz Warren Beatty jako Clyde Barrow. Film nominowany był zarówno do Złotych Globów, Oscarów (zdobył dwa), jak i nagrody Bafta (zwyciężył w dwóch kategoriach).

bonnie i clyde historia, film

Fot. CC Search /  thefoxling  / CC BY

Oczywiście filmów było więcej, i nawet współcześnie wraca się do tej porywającej historii Bonnie i Clyde. Przykładem jest nowy film z 2019 r produkcji Netfliksa „The Highwayman”, skupiający się na wydarzeniach z perspektywy Franka Hamera, w którego wcielił się Kevin Costner.


źródło:  polskatimes.pl ,www.wprost.pl , kobieta.onet.pl