Go to content

8 rzeczy, których uczysz się po śmierci bliskiej osoby

Fot. iStock/oneinchpunch

Śmierć bliskiej osoby jest przeżyciem niezwykle trudnym. To jedno z najbardziej bolesnych rzeczy, jakich może doświadczyć człowiek. Intensywność bólu i cierpienia bywa nie do opisania słowami. Nie każdy radzi sobie dobrze z tak wielką stratą i smutek może przygniatać swoim ciężarem.

I choć trudno to zauważyć od początku, utrata kogoś bliskiego uczy nas wielu cennych rzeczy.

8 rzeczy, których uczysz się po stracie bliskiej osoby

1. Doceniać swoje życie

W normalnych warunkach to, co mamy, wydaje się nam takie zwyczajne, normalne, i dopiero utrata bliskiej osoby powoduje inne spojrzenie na codzienność. Z czasem zdajemy sobie sprawę, że życie jest za krótkie żeby zamiast marnować czas. Każdego dnia warto budować coś dobrego dla siebie i innych.

2. Wbrew wszystkiemu iść dalej

Czasem wydaje się, że cierpienie po stracie bliskiej osoby sięga każdego dnia apogeum i ukojenie w bólu nigdy nie przyjdzie. Dopiero z czasem zrozumiesz, że świat nadal trwa, mimo twojego głębokiego żalu.  Z czasem przychodzi stopniowy powrót nadziei na przyszłość, bo mimo smutku nadal będziesz doświadczać dobrych zdarzeń i emocji.

3. Rozumieć swoją siłę

Podnieść się po utracie kogoś bliskiego jest niewiarygodnie ciężko. Jest to wysiłek heroiczny, bo za każdym razem, kiedy świadomość starty uderza ponownie, wydaje się, że świat rozpada się na nowo. Jednak to może pomóc znaleźć wewnętrzną siłę, by nauczyć się nowych rzeczy o samym sobie.

4. Zmienić coś w życiu 

Po utracie ukochanej osoby przychodzi kryzys i po głowie tłucze się tysiące pytań. Kiedy zaczniesz nad nimi rozmyślać, zrozumiesz, że czas podążać za głosem serca, zmieniając krok po kroku niewygodne rzeczy w twoim życiu. Dokonywanie drobnych, ale dobrych zmian pozwala ukoić ból.

5.  Wzmocnić relacje z bliskimi

Odczuwając palącą pustkę po utracie bliskiej osoby, skupiasz większą uwagę na jakości relacji z tymi, których masz wokół siebie. Poświęcasz im więcej czasu i uwagi, co wzmacnia więzi.

6. Zacząć żyć na nowo

Z czasem, po przeżytej żałobie, otwiera się możliwość  budowania nowego życia. Możesz to potraktować jako drugą szansę, aby zacząć wszystko od nowa, pielęgnując pamięć o utraconej osobie.

7. Docenić drobne radości

Zaczniesz zauważać i doceniać drobne rzeczy, które wcześniej były mało istotne. Większa uważność, skupienie się na tym, co jest tu i teraz, pozwala kłaść nowy grunt pod lepsze życie w przyszłości. Nigdy nie wiadomo, ile tych dobrych momentów zostanie nam podarowane przez życie.

8. Dzielić miłość

Zaczniesz bardziej koncentrować się na okazaniu uczucia bliskim.  Jeśli czujesz ciężar słów niewypowiedzianych za życia bliskiej osoby, nauczysz się rozmawiać z bliskimi. To nie pozwoli pozostawiać nierozwiązanych sytuacji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na relacje.

źródło:  www.powerofpositivity.com