Go to content

15 myśli, które siedzą w głowie każdego narcyza

Fot. iStock / CShutter

O narcyzach napisano i powiedziano naprawdę dużo. Trudno tego typu osoby nie zauważyć w otoczeniu, bo narcyz, jak to narcyz, kocha czuć się lepszym od innych. Człowiek o osobowości narcystycznej przejawia także inne zachowania, które nie przysparzają mu miłośników.

W skrócie można powiedzieć, że narcyz to zręczny manipulator, skoncentrowany wyłącznie na sobie. Nie przejmuje się potrzebami i samopoczuciem innych osób, potrafi iść po trupach do celu i zawsze winy szuka gdzie indziej, niż we własnym zachowaniu. Mężczyzna o tego typu osobowości nie należy do wymarzonych partnerów, o czym dotychczas boleśnie przekonywało się wiele kobiet. Jesteście ciekawi, co ma w głowie typowy narcyz?

15 myśli, które siedzą w głowie każdego narcyza

1. Jak zwrócić na siebie uwagę?

Narcyz nie byłby narcyzem, gdyby nie obmyślał, w jaki sposób skupić na sobie uwagę innych osób. Takie osoby wprost uwielbiają brylować w towarzystwie i stać ich naprawdę na wiele, by nikt inny nie przyćmił ich obecności.

2. Mam to gdzieś…

Narcyz nie przejmuje się tym, co w żaden sposób na niego nie wpływa. Jeśli inni mają problemy, zdecydowanie nie jest to problem narcyza. Nie pociąga go zwykła ludzka życzliwość i pochylenie się nad potrzebami innych, a wolontariat wdaje się nie mieć racji bytu.

3. Oczywiście, że się nie mylę

Narcyz wie najlepiej i ktoś, kto sądzi inaczej, na pewno się nie zna na rzeczy. W przypadku narcyza racja zawsze leży po jego stronie i nie ma w tej materii żadnej dyskusji.

4. Mam prawo!

Narcyz uzurpuje sobie prawo bez kolejki do wszystkiego, co może przynieść mu profity. Uważa, że powinien mieć pierwszy daną rzecz, możliwość wypowiedzi i potrafi on na bezczelnego podpiąć się pod sukces innych, mimo iż sam nie przyłożył się wybitnie do powodzenia projektu.

5. Jak śmiesz!?

Narcyz nie jest w stanie zrozumieć, że inni mogą mieć równie dużo do powiedzenia, co on sam. Takiej osobie trudno jest przyjąć do wiadomości, że ktoś może go poprawiać, krytykować, a nawet odrzucać.

6. Wszędzie idioci

Wg narcyza całe życie musi stykać się z durniami, którzy nie osiągną w życiu tyle, co on. Przy tym cieszy się, że on sam jest taki nietuzinkowy i wspaniały, bo ktoś przecież musi się wyróżniać na tle mało bystrych szaraków.

7. Potrzebuję…

Potrzebuję — to jedno z najczęściej powtarzanych przez niego słów. Ponieważ narcyz rzadko odczuwa uczucie satysfakcji i spełnienia, cały czas szuka czegoś nowego, czego w swoim mniemaniu natychmiast potrzebuje. Oczywiście robi też wiele, by dostać to, na czym mu zależy.

8. Masz we mnie wroga

Nietrudno nadepnąć narcyzowi na odcisk i sprawić, by ten zapałał chęcią zemsty. Krzywe spojrzenia, sarkastyczna uwaga czy próba krytyki odbierana jest niczym najgorszy atak. Narcyz, jako człowiek małostkowy, nie odpuszcza i szuka możliwości odegrania się za wszelką cenę.

9. Patrzą na mnie …

Narcyz kocha siebie miłością wybitnie egoistyczną i bardzo lubi przeglądać się w odbiciu lustrzanym czy w sklepowych witrynach. Naturalne jest więc dla niego przekonanie, że cały świat patrzy na niego w niemym zachwycie.

10. Jestem wyjątkowy

Nie ma drugiego takiego egocentryka i egoisty jak w przypadku narcyza. Sam postrzega siebie w kategorii ósmego cudu świata i nikt nie jest w stanie tego zmienić.

11. Nie zamierzam przepraszać

Przepraszanie jest zachowaniem, które godzi w honor i dobre samopoczucie narcyza. Nawet jeśli wina leży ewidentnie po jego stronie, prędzej sam się obrazi i odejdzie, niż przez jego gardło przejdzie magiczna formułka „przepraszam, moja wina”.

12. Nie znam słowa „wybaczenie”

Wybaczanie wg niego jest domeną ludzi słabych. Nie ma zmiłuj dla tego, kto raz dal się narcyzowi we znaki. Narcyz woli budować dystans, niż puszczać w niepamięć przewinienia innych względem siebie.

13. Nie lubię tego

Tamtego też nie lubi, za to chętnie przebiera, wybrzydza i narzeka, szczególnie na innych.

14. To inni mają problemy

Ponieważ tylko osoba pokroju narcyza może jemu dorównać, cała reszta jest mniej doskonała, a więc logiczne, że popełnia błędy, ma gorsze życie i więcej powodów do narzekania. Ale tak długo, jak narcyz pozostanie narcyzem, nie zamierza się przejmować problemami innych.

15. Nie będę tracić czasu

O ile nie jest to czas przeznaczony dla samego siebie, narcyz ma go zbyt mało, by poświęcić go potrzebom innych. Chyba, ze jest to czas i miejsce, które ma pokazać otoczeniu, jak fantastyczny jest sam narcyz, to owszem, okazja do rozmowy zawsze się znajdzie. O ile będzie mowa przede wszystkim o nim samym.

źródło: www.powerofpositivity.com