Bulion warzywny to jedno z dań, które można określić podstawą polskiej kuchni. Prosty w przygotowaniu, aromatyczny, lekkostrawny — to jego najważniejsze zalety. Bulion warzywny można przygotować z różnych warzyw, zawsze bez dodatku mięsa. Z tego powodu, często pojawia się on w kuchni wegetarian i wegan. Stanowi także świetną bazę do przygotowania różnych zup i sosów. Jak zrobić pyszny, domowy bulion?
Bez bulionu warzywnego trudno się obejść w kuchni. Jest on uniwersalny w zastosowaniu, można go także przygotować w większej ilości i zamrozić. Można go wykorzystać jako bazę do innych zup, pić jako czysty wywar, ale także podać jako zupę do makaronu, pulpetów, pierożków czy klusek. Ponieważ bulion warzywny nie zawiera mięsa, znakomicie sprawdzi się także na diecie odchudzającej.
Z czego przygotować bulion warzywny?
Dobry domowy bulion warzywny, zwany także rosołem z warzyw, nie potrzebuje dodatków takich jak kostka rosołowa. Smak powinien pochodzić z warzyw i dodanych podczas gotowania przypraw. Dzięki temu danie jest przede wszystkim lekkostrawne i zdrowe. Użyte do jego przygotowania produkty muszą być świeże, najlepiej ekologiczne, by do wywaru trafiły wyłącznie ważne dla zdrowia substancje.
Bulion warzywny pozwala na dowolność doboru składników. W zasadzie można go przygotować z wszelkich warzyw, ale trudno sobie go wyobrazić bez marchewki, pietruszki, selera, pora czy cebuli. Każde z tych warzyw ma wiele wartościowych składników, które są niezbędne dla zdrowia.
Marchew — jest nieocenionym źródłem witaminy A i beta-karotenu, witaminy C, E, H, K, PP, oraz witamin z grupy B (B1 i B2, B6). Marchewka dostarcza również mikroelementy takie jak: wapń, magnez, sód, potas.
Pietruszka — korzeń pietruszki to świetne źródło witaminy A, witaminy C, B, B6, B9,K, PP i E, żelaza, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, cynku, sodu i manganu. Natka pietruszki dostarcza chlorofil, witaminę C i A, oraz żelazo niehemowe, które jest lepiej wchłanialne dzięki obecności witaminy C i kwasu foliowego.
Seler korzeniowy — to źródło witaminy C, witamin z grupy B, witaminy PP, A i E. Zawiera także flawonoidy i furanokumaryny o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, moczopędnych i rozkurczających.
Por — to niepozorne warzywo dostarcza witaminy A, C, witaminy z grupy B, oraz mikroelementy takie jak: wapń, potas, fosfor.
Cebula — jest źródłem witaminy A, C, E i K, witamin z grupy B. Zawiera także minerały takie jak: cynk, fosfor, fluor, krzem, magnez, mangan, miedź, potas, selen, siarka, sód, wapń i żelazo.
Dodatkowo można dołożyć do bulionu czosnek, paprykę, pieczarki, seler naciowy, kapustę, grzyby leśne, lubczyk i inne, wg uznania. Nie może się obyć także bez przypraw: liścia laurowego, ziela angielskiego, a także soli i pieprzu.
Bulion warzywny — przepis
Bulion warzywny — składniki:
- 4 duże marchewki
- 3 pietruszki
- mała bulwa selera
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 por
- 2 cebule
- kilka pieczarek
- czerwona papryka
- 2 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 7-8 ziaren czarnego pieprzu
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 5-6 gałązek lubczyku
Przygotowanie:
- Warzywa umyj. Seler, marchew, pietruszkę obierz ze skóry i pokój na mniejsze kawałki. Selera naciowy i por pokrój.
Pieczarki umyj — nie musisz ich kroić ani obierać, z papryki usuń gniazdo nasienne. - Cebule obierz z łupinki, ale nie do końca — ona nada piękny kolor bulionowi. Cebule przekrój na pół, nabij na widelec i trzymaj nad ogniem nad palnikiem kuchenki, lub też na suchej, rozgrzanej patelni.
- Do dużego garnka wlej ok. 3,5-4 litry wody, włóż wszystkie warzywa (poza natką pietruszki i lubczykiem), zrumienione cebule, oraz przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól. Gotuj na minimalnym ogniu ok. 2 godziny, bez pokrywki na garnku. Dzięki temu nadmiar wody odparuje i bulion stanie się smaczniejszy. Po tym czasie dołóż natkę i lubczyk, i gotuj jeszcze 10-15 minut, zdejmij z ognia. Na sam koniec dodaj przekrojone ząbki czosnku, by oddały zupie aromat. Dopraw solą.
- Gotowy bulion warzywny wystudź i przecedź przez sito, by uzyskać czysty wywar.
Ugotowanych warzyw nie wyrzucaj. Możesz pokroić je w kostkę i wykorzystać do pysznej sałatki jarzynowej.
Bulion warzywny na podsmażanych warzywach — przepis
Bulion warzywny — składniki:
- 3 marchewki
- 2-3 pietruszki z nacią
- średni korzeń selera z nacią
- kawałek białej kapusty
- cebula
- ząbek czosnku
- por (biała i zielona część)
- 2-3 liście laurowe
- 4-5 kulek ziela angielskiego
- sól
- pieprz
- nieco oleju rzepakowego do smażenia
Przygotowanie:
- W garnku rozgrzej niewielką ilość oleju rzepakowego. Podsmaż na nim cebulę, dodaj drobno pokrojony ząbek czosnku, a następnie pokrojoną na mniejsze kawałki włoszczyznę (korzeń selera, korzeń pietruszki, marchewki, białą część pora). Duś wszystko przez ok. 2 minuty.
- Podsmażone warzywa zalej wodą, dopraw solą, pieprzem, dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Zagotuj, a następnie dodaj zielone liście pora i selera, kawałek kapusty. Gotuj do miękkości warzyw. Na 10-15 minut przed końcem gotowania dodaj natkę pietruszki i gałązki lubczyku. Jeśli trzeba dopraw solą i pieprzem.