Go to content

Ćwikła z chrzanem na dwa sposoby – sprawdzone przepisy. Dlaczego warto sięgać po ćwikłę nie tylko przy świątecznym stole?

ćwikła - z chrzanem, przepis babci
Fot. iStock

Ćwikła z chrzanem to obowiązkowy dodatek na wielkanocnym stole. Można ją jeść na zimno i na ciepło. Ćwikła sprawdzi się jako aromatyczny dodatek do mięsa czy kanapek, ale także można nafaszerować nią jajka. Jej smak jest niezapomniany, dlatego chętnie wracamy do tradycyjnych przepisów, dzięki którym przypominają się najlepsze świąteczne chwile.

Co to jest ćwikła z chrzanem?

Ćwikła z chrzanem to nic innego, jak gotowane lub pieczone buraczki ćwikłowe z dodanym do nich tartym chrzanem. Poza tymi dwoma koniecznymi produktami można urozmaicić ją dodatkiem żurawiny, miodu, soku z cytryny bądź octu winnego. Nie powinno w niej zabraknąć także cukru, soli i pieprzu, które podkreślą wyjątkowy smak, który ma ćwikła.

ćwikła - z chrzanem, przepis babci

Fot. iStock/ ćwikła

Nie licząc dekoracyjnych i smakowych właściwości ćwikły, warto po nią sięgać ze względu na właściwości zdrowotne.

Zalety ćwikły z chrzanem

Ćwikła z chrzanem jest bardzo zdrowa i nie należy jej sobie żałować, nie tylko przy świątecznym stole. Połączenie buraków i chrzanu ma wiele zalet.

Buraki ćwikłowe są cennym źródłem witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego, czyli witaminy B12), nie brakuje w nich witaminy C, A, K i E. Dostarczają również minerały: potas, magnez, cynk, żelazo, oraz fosfor. Poza tym obfitują w cenne przeciwutleniacze chroniące organizm przed działalnością wolnych rodników, które uszkadzają komórki. Szczególne znaczenie ma betaina i cholina, które są niezbędne w profilaktyce nowotworów. Obecny jest również błonnik niezbędny do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Buraki ćwikłowe są niskokaloryczne. Gotowane buraki w 100 g dostarczają jedynie ok. 43 kcal. Uważać na nie powinny osoby chore na cukrzycę, ponieważ indeks glikemiczny (IG) buraków gotowanych jest równy 65. O wiele lepiej jest przy burakach surowych, które mają niskie IG równe 30.

ćwikła - z chrzanem, przepis babci

Fot. iStock

Z kolei chrzan jest naturalnym antybiotykiem, ponieważ zawiera benzyloizotiocyjanian – substancję, która zwalcza bakterie powodujące różne stany zapalne. Ten niepozorny korzeń ma właściwości pobudzające wydzielanie soków w żołądku, więc jest wskazanym dodatkiem do ciężkostrawnych potraw, np. tłustych mięs. Poza tym w chrzanie nie brakuje witaminy C, witamin z grupy B, prowitaminy A, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, jodu. W jego korzeniu znajdują się także cenne dla zdrowia glukozynolany, fitoncydy, flawonoidy, enzymy i aminokwasy. Bez obaw mogą po niego sięgać osoby chore na cukrzycę, ponieważ IG chrzanu wynosi jedyne 20. Mimo niewątpliwych zalet, na chrzan powinny jednak uważać osoby cierpiące na choroby wątroby, oraz nieżyty żołądka.

Ćwikła z chrzanem — przepis babci

Poniższy przepis jest wersją tradycyjną, z wykorzystaniem świeżych korzeni chrzanu, tak, jak robiły to nasze babcie. Ćwikła z chrzanem może być prostsza do przygotowania, jeśli świeży chrzan zostanie zastąpiony tartym ze słoiczka.

ćwikła - z chrzanem, przepis babci

Fot. iStock/ćwikła z chrzanem

Ćwikła z chrzanem babci — składniki:

  • 3 średnie buraczki
  • ok. 4 łyżki tartego chrzanu z 1-2 świeżych korzeni
  • 3-4 łyżki octu winnego
  • 1/3 łyżeczki cukru (do smaku)
  • większa szczypta soli

Przygotowanie: 

  1. Buraki umyj, ugotuj ze szczyptą soli, odcedź, zalej zimną wodą, obierz, zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Przełóż do miski.
  2. Przed dodaniem do buraczków chrzan umyj, obierz, zetrzyj na tarce o małych oczkach. Koniecznie przy otwartym balkonie lub na zewnątrz! Chrzan jest prawdziwym „wyciskaczem” łez, więc jego tarcie nie należy do przyjemności. Starty chrzan dodaj do buraczków.
  3. Ocet, cukier, sól wymieszaj, zagotuj, zalej tym buraczki zmieszane z chrzanem. Wymieszaj, przełóż do słoja i ugniataj łyżką, aż na wierzchu pojawi się sok. Wstaw do lodówki na noc, aby smaki mogły się połączyć.

Uwaga. W powyższym przepisie buraki są gotowane, ale ćwikła dobrze smakuje przygotowana także z pieczonych buraków. Można je wykorzystać również w powyższym przepisie. W tym przypadku buraki należy umyć, zawinąć w folię aluminiową i piec ok. 75 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180ºC.

Ćwikła z chrzanem i żurawiną — przepis

Fot. iStock/ćwikła z chrzanem

Ćwikła z chrzanem i żurawiną — składniki:

  • 0,5 kg średnich buraczków ćwikłowych
  • 2 łyżki żurawiny do mięs (ze słoika)
  • 0,5 łyżki soku z cytryny
  • kopiasta łyżeczka startego chrzanu
  • 0,5 łyżeczki płynnego miodu
  • sól
  • pieprz do smaku

Przygotowanie: 

  1. Buraki umyj, ugotuj ze szczyptą soli, odcedź, zalej zimną wodą, obierz, zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Przełóż do miski.
  2. Do buraczków dodaj żurawinę, sok z cytryny, chrzan, miód. Dodaj sól i pieprz do smaku, wymieszaj, odstaw do lodówki, najlepiej na noc.

Ćwikła gotowa.


źródło: www.ekologia.pl ,www.przyslijprzepis.pl