Ryba w galarecie to sztandarowe danie na świąteczny stół, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić je bez okazji. Najczęściej do dania trafia karp lub dorsz, które można przyrządzić na kilka różnych sposobów. Można serwować rybę samodzielnie z octem, na słodko, lub z warzywami. Warto wypróbować przepisy i wybrać ten ulubiony.
Ryba w galarecie cieszy się powodzeniem od wielu lat, choć jej popularność to historia wcale nie zamierzchła. Dopiero po II wojnie światowej ryba w galarecie, a dokładniej karp, podbił podniebienia Polaków. A wszystko za sprawą zrujnowanej floty bałtyckiej, która nie była w stanie zaopatrywać kraju w inne gatunki ryb morskich. Utworzenie stawów hodowlanych z karpiem rozwiązało problem deficytu ryb na polskich stołach.
Ryba w galarecie (karp) — klasyczny przepis
Ryba w galarecie z octem w klasycznym przepisie to danie, które najczęściej spotykamy na bożonarodzeniowym stole. Nie jest ono trudne do przygotowania, więc warto karpia przyrządzić w ten sposób, sięgając do znanych w dzieciństwie smaków.
Ryba w galarecie (karp) – składniki
- 1 kg karpia
- 3 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- cebula
- kawałek pora
- kawałek selera
- 1 łyżka octu
- liść laurowy
- kilka ziaren ziela angielskiego
- białko jajka
- żelatyna
- sól
Przygotowanie:
- Warzywa, łącznie z cebulą, włóż do garnka. Dorzuć liść laurowy i ziele angielskie, zalej wodą i gotuj, dopóki warzywa nie zmiękną.
- Miękkie warzywa przełóż na talerz, a do wywaru włóż mięso karpia, pokrojone w szersze paski. Gotuj 10 minut i ostrożnie wyjmij je na talerz, ostudź.
- Gdy karp będzie już chłodny, usuń z mięsa ości, marchew pokrój w talarki, jako element dekoracji.
- Do wywaru po warzywach i karpiu wlej lekko roztrzepane białko i zagotuj przez chwilę, aż wywar stanie się klarowny. Aby pozbyć się wszelkich „mętów”, w przez sito wyłożone dodatkowo gazą.
- Do klarownego wywaru dodaj żelatynę w ilości określonej na opakowaniu.
- Na dno naczynia ułóż pokrojoną marchewkę, zalej ją delikatnie galaretką. Odczekaj, by delikatnie zaczęła tężeć, po czym połóż kawałki karpia i wylej pozostałą galaretkę. Danie wstaw do lodówki.
Ryba w galarecie z warzywami — przepis
To zgrabna przystawka, która sprawdzi się jednakowo podczas uroczystości rodzinnych, np. wesela czy urodziny, oraz świąt. Nie tylko ładnie wygląda, ale smakuje wyśmienicie.
Ryba w galarecie z warzywami — składniki
- 300g fileta z łososia lub dorsza
- 3/4 szklanki groszku zielonego
- 2 marchewki
- 10 cm białej części pora
- korzeń pietruszki
- kawałek selera
- liść laurowy
- pieprz czarny
- sól
- kilka ziaren ziela angielskiego
- sok z 1/2 cytryny
- 6 łyżeczek żelatyny
- białko jajka
- listki kolendry
- sos rybny
Przygotowanie:
- Korzeń pietruszki, marchewki, selera pokrój i włóż do garnka. Wlej 2 litry zimnej wody, dorzuć liście laurowe i ziele angielskie, wstaw na ogień i gotuj do miękkości warzywa. Na sam koniec, dosłownie na kilka minut, wrzuć groszek z puszki. Warzywa wyjmij i odłóż na talerz. Warzywny wywar dopraw solą, pieprzem, sosem rybnym i sokiem z cytryny, ponownie zagotuj na małym ogniu, na wrzątek i ostrożnie włóż kawałki łososia (dorsza). Ryba powinna być zanurzona w wywarze. Gotuj przez 5 min, odstaw do wystudzenia.
- Rybę wyjmij z garnka i odsącz.
- Lekko roztrzepane białko wlej do zimnego wywaru, wstaw na ognień i często mieszając doprowadź do wrzenia. Białko się zetnie, a wywar stanie się klarowny.
- Aby pozbyć się wszelkich „mętów”, w przez sito wyłożone dodatkowo gazą. Do klarownego wywaru odlanego do szklanki dodaj żelatynę w ilości określonej na opakowaniu, wymieszaj i połącz z całością.
- Ugotowaną i pokrojoną w talarki marchewkę, do tego kawałki łososia (dorsza), listki kolendry i zielony groszek ułóż do foremek i zalej wywarem z żelatyną.
- Wstaw na kilka godzin do lodówki.
Ryba w galarecie na słodko (karp po żydowsku) — przepis
Karp po żydowsku na słodko to przepis, który kojarzy się praktycznie wyłącznie z czasem świąt Bożego Narodzenia.
Ryba w galarecie na słodko — składniki:
- 2,5 litra wody
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/2 korzenia selera
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 łyżeczki soli
- szczypta cukru
- garstka migdałów
- garstka rodzynek
Przygotowanie:
- Jeśli kupiłaś całą rybę, karpia oczyść i wypatrosz — kręgosłup, ogon, głowę i płetwy odłóż na bok, nie wyrzucaj. Pokrój w dzwonka o grubości około 1,5 cm (ewentualnie pozostaw w całości).
- Warzywa obierz i umyj warzywa, wrzuć do garnka i wlej wodę i wstaw na ogień. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie, sól i cukier. Włóż do garnka głowę, kręgosłup, ogon i płetwy karpia, oraz samą rybę. Na minimalnym ogniu gotuj całość około 40 minut.
- Karpia wyłóż na półmisek, dołóż marchewki pokrojone w plasterki, dodaj rodzynki i migdały.
- Wywar przecedź przez gęste sitko, lub durszlak wyłożony gazą.
- Bulion wlej na półmisek, pozostaw wystygnięcia i schowaj do lodówki na kilka godzin, aby galareta stężała.