Rosół — bez niego nie wyobrażamy sobie polskiej kuchni. Zazwyczaj pojawia się na talerzach w niedzielę lub podczas uroczystości, jako tradycyjne pierwsze danie. Jest wiele przepisów na rosół, i chyba każda rodzina ma własny, który uważa za najlepszy. Na szczęście do ideału można się zbliżyć, wybierając do niego odpowiednie mięso i przyprawy. Poznajcie przepis na rosół z kury, kaczki, wołowy i warzywny. Wybór najlepszego pozostaje w waszej gestii.
Rosół — dlaczego warto go jeść?
Rosół — rozgrzewająca, pyszna zupa, jest niezastąpiona w zimne dni oraz podczas choroby. Ponieważ składa się on z mięsa i dużej ilości warzyw, znajdziemy w nim m.in.: witaminy E, A i beta-karoten, minerały takie jak: potas, fosfor, wapń i magnez, żelazo, oraz pełnowartościowe białko. Rosół działa wzmacniająco na organizm, co potwierdziły badania. Łagodzi stan zapalny w organizmie, szczególnie podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Ponieważ w wywarze znajduje się naturalna cysteina, gorąca zupa lepiej rozrzedza wydzielinę z gardła, płuc i nosa, więc łatwiej jest się jej pozbyć. A to nie jedyna jego zaleta. Warto wiedzieć, że rosół polecany jest osobom z wrzodami żołądka, refluksem i zgagą, ponieważ duża zawartość kolagenu i żelatyny w wywarze okala i łagodzi błonę śluzową żołądka, wspiera regenerację błon śluzowych jelit. Warto wypić kubek gorącego rosołu przed snem, ponieważ dzięki zawartości glicyny działa uspokajająco, ułatwia zasypianie i dobry sen.
Rosół — przepisy
Do garnka z tradycyjnym rosołem powinno trafić wybrane mięso, warzywa takie jak: marchew, por, seler naciowy, korzeń selera, korzeń pietruszki, natka pietruszki, cebula. Nie może w nim zabraknąć przypraw — konieczny jest pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, lubczyk oraz sól do smaku. Rosół nie lubi pośpiechu. Wywar wstawia się na mały ogień, by przez dłuższy czas gotował się powoli, nabierając charakterystycznego smaku i aromatu. Odpowiednie składniki to jedno, a drugie to właściwy przepis. W zależności od upodobań można znaleźć ogrom przepisów na rosół z kury, kaczki, wołowy i warzywny.
Rosół z kaczki — przepis
Rosół z kaczki — składniki:
- 4 litry wody
- 1/2 kaczki
- 3 marchewki
- korzeń pietruszki z natką
- kawałek bulwy selera
- kawałek pora
- 1 cebula
- gałązka świeżego lubczyku
- kilka ziarenek pieprzu
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- sól
Przygotowanie:
- Mięso umyj, włóż do garnka i zalej wodą.
- Marchew, pietruszkę, seler, por umyj, obierz i przekrój na mniejsze części, jeśli są duże. Włóż do mięsa. Cebulę obierz i przypal nad palnikiem, wrzuć do garnka.
- Przyprawy i lubczyk wrzuć do garnka z mięsem i warzywami, gotuj na wolnym ogniu ok.2 godzin. W międzyczasie, gdy woda się zagotuje, zdejmij łyżką cedzakową gromadzące się na powierzchni „szumowiny”. Na koniec dopraw solą i pieprzem.
- Podawaj z makaronem.
Rosół z kury — przepis
Rosół z kury — składniki:
- 4 litry wody
- 1/2 kury
- 2-3 marchewki
- korzeń i natka pietruszki
- kawałek bulwy selera
- biała część pora
- 1 cebula
- gałązka świeżego lubczyku
- kilka ziarenek pieprzu
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- sól
- łyżeczka octu zwykłego lub jabłkowego
Przygotowanie:
- Mięso umyj, włóż do garnka i zalej wodą, wstaw na ogień i trzymaj ją tak do chwili wrzenia. Obgotuj mięso kilka minut, zdejmij wypływające „szumowiny”.
- Warzywa, poza cebulą, umyj, obierz i przekrój na mniejsze części, włóż do mięsa. Cebulę obierz i przypal nad palnikiem, wrzuć do garnka z mięsem i warzywami.
- Przyprawy wrzuć do garnka z gotującym się mięsem i warzywami, trzymaj na minimalnym ogniu ok.2 godzin. Pod koniec gotowania wlej łyżeczkę (można mniej, można i ciut więcej) octu, by poprawić smak rosołu (nie będzie go czuć). Rosół pogotuj jeszcze 10 minut, a na koniec dopraw solą i pieprzem.
- Podawaj z makaronem, posypany poszatkowaną natką pietruszki.
Rosół wołowy — przepis
Rosół wołowy — przepis
- 2,5 litra wody
- 1 kilogram mięsa wołowego (łaty wołowej, szpondru, pręgi)
- 2 -3 marchewki
- kawałek bulwy selera
- cebula
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek pieprzu ziarnistego
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- kostka rosołowa wołowa
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
Przygotowanie:
- Mięso umyj, podziel na 2-3 mniejsze kawałki, włóż do garnka i zalej wodą.
- Warzywa umyj, obierz i przekrój na mniejsze części, włóż do mięsa, dodaj sól, resztę przypraw i wstaw na ogień. Gdy wywar się zagotuje, zdejmij wypływające „szumowiny”.
- Do gotującego się na minimalnym ogniu wywaru dorzuć cukier, kostkę wołową i wszystko gotuj pod przykryciem 1,5 godziny na małym gazie.
- Podawaj z makaronem, z kawałkami pokrojonej marchwi i mięsa z rosołu.
Rosół warzywny — przepis
Rosół warzywny — składniki:
- ok. 3 litrów wody
- 3-4 duże marchewki
- 2 korzenie pietruszki
- pół korzenia małego selera
- biała część pora
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 6 sztuk suszonych grzybów
- 3 pieczarki
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren pieprzu czarnego
- kilka ziaren ziela angielskiego
- szczypta kurkumy
- sól
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Przygotowanie:
- Do garnka wlej 3 litry zimnej wody, wstaw ją na mały ognień. Włóż w całości obrane i umyte warzywa: marchewki, seler, pietruszkę, czosnek oraz por.
- Cebulę obierz i przypal nad ogniem. Dorzuć do garnka, dodaj suszone grzyby oraz przyprawy. Doprowadź do wrzenia.
- Następnie dodaj olej i gotuj całość ok. 2 godziny pod przykryciem.
- Gdy zupa już gotowa, wyjmij warzywa i przelej wywar do drugiego garnka przez sito. Zagotuj ponownie i dodaj posiekaną w plasterki marchew.
- Pieczarki oczyść i pokrój w cieniutkie plasterki, wrzuć do wywaru i gotuj jeszcze 15 minut.
- Podawaj z makaronem.