Lifestyle

Które drzwi prowadzą do szczęścia? Wybierz swój typ i zobacz, co to oznacza

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 listopada 2017
Fot. Screen z Instagrama /SweetRing
 

Drzwi to potężny symbol. Można je zamknąć, by zostawić za sobą przeszłość, można otworzyć – by zacząć coś nowego. Drzwi, o których śnimy oznaczają przechodzenie z jakiegoś stanu w inny. A jeśli ktoś ma dla nas „otwarte drzwi”, oznacza to, że jesteśmy u niego zawsze mile widziani.

Przyjrzyj się uważnie czterem parom drzwi. Które, twoim zdaniem, prowadzą do szczęścia? Zwróć uwagę na kształt, kolor i ozdoby.

Interpreracja

Jeśli wybrałeś

Niebieskie drzwi:

Masz w sobie wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa i pewność, o której większość ludzi z twojego otoczenia nie wie. Jesteś ufny, uczciwy i lojalny. Nienawidzisz konfrontacji i wolisz zawrzeć pokój niż walczyć. Masz tendencję do chowania się za maską. Ludzie cię ranią, bo nie zdają sobie sprawy z tego, że masz też w sobie tę delikatną stronę, tę część ciebie, która pragnie miłości i szczęścia.

Fioletowe drzwi

Jesteś silny, tajemniczy i uwodzicielski. W życiu jesteś pewny siebie. Przed tobą dobra, jasna przyszłość, ponieważ sobie na nią zapracowałeś ciężko i zawsze postępowałeś uczciwie, zgodnie z zasadami. Bywa, że gdy życie daje ci mocno w kość, a sprawy się komplikują, ty nie możesz powstrzymać się od śmiechu.

Czerwone drzwi

Jesteś ciepłą i pozytywną osobą dla przyjaciół i rodziny. Jesteś znany z tego, że w miłości cenisz najbardziej namiętność. Czerwony ma w sobie życiodajną moc! Pobudza uczucia, wzmacnia emocje i napędza nas do zmiany świata. Ty właśnie to robisz – codziennie zmieniasz świat.

Sowie drzwi 

Jesteś aktywny, uprzejmy i wzbudzasz zainteresowanie płci przeciwnej. Jednak twoje piękno i pewność siebie sprawiają, że niektórzy boją się ci wyznać uczucia. Lubisz być „bohaterem” dla innych. Twoja bezinteresowność sprawia, że zaznasz szczęścia i bogactwa.


Lifestyle

Kłopotliwe choroby intymne, o których większość z nas nie myśli. Pierwsze objawy łatwo bagatelizować

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 listopada 2017
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
 

Czy tylko przygodny seks może wiązać się z przykrymi konsekwencjami? Niekoniecznie, choć zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnej lub choroby wenerycznej. O ile kobiety z reguły pędzą do lekarza, gdy tylko coś je zaniepokoić, większość panów bardzo długo bagatelizuje objawy choroby, wciąż prowadząc aktywne życie seksualne. Niekiedy z partnerką, która nie jest świadoma licznych zdrad na koncie swojego ukochanego.

Słyszysz „infekcja intymna”, myślisz „grzybica pochwy”. Słyszysz „choroba weneryczna”, myślisz – „mnie to nie dotyczy”. Zła wiadomość jest taka, że infekcje i choroby łatwiej złapać, niż mogłoby się wydawać. Dobra wiadomość? Dzięki odpowiedniej profilaktyce, znajomości własnego ciała i szybkiej reakcji, można zminimalizować ryzyko zakażenia lub rozprawić się z chorobą w jej wczesnym stadium. Szczególnie, że niektóre problemy nie mają żadnego związku z ryzykownym stosunkiem seksualnym.

Niezakaźne choroby i infekcje intymne

Kontaktowe zapalenie skóry

Skóra jest miejscowo przesuszona i silnie swędzi. Zmiany pojawiają się u pań skłonnych do alergii po użyciu niewłaściwego kosmetyku, ale też u kobiet bez wywiadu alergicznego.  – Choroba nie jest zakaźna i nie przenosi się drogą płciową. Najczęściej też nie powoduje nietypowej wydzieliny z pochwy. Przede wszystkim należy odstawić produkt lub substancję drażniącą, a jeśli i to nie pomoże, niezbędna jest wizyta u lekarza – wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski, pediatra i wenerolog, konsultant ds. dermatologii w ICZMP w Łodzi.

Łuszczyca

– Może objawiać się zaczerwienieniem skóry oraz silnym świądem. Często zmiany pojawiają się następnie na skórze w innych miejscach na ciele. Choroba ma etiologię genetyczną i często występuje pokoleniowo. Tu też wydzielina z pochwy nie budzi zastrzeżeń – mówi ekspert.

Łojotokowe zapalenie skóry

W miejscach intymnych objawia się zaczerwienieniem i świądem o różnym nasileniu. Pacjenci (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) cierpią z powodu nadmiernego pocenia skóry w obrębie narządów płciowych. Choroba może pojawiać się okresowo i sama znikać.

Liszaj twardzinowy

– Liszaj twardzinowy jest stanem, w którym jest zwykle odczuwalne swędzenie sromu, oraz widoczny jest perłowo-biały kolor. Stan ten wymaga leczenia, choć podłoże choroby nie jest znane, a sama choroba nie jest zakaźna i nie przenosi się przez kontakt płciowy. Leczenie polega na stosowaniu miejscowych kortykosteroidów oraz preparatów immunosupresyjnych – tłumaczy dr Pawlikowski.

Liszaj płaski

W przypadku tej choroby wargi sromowe, jak i cały srom jest intensywnie czerwony. Chociaż nie pojawia się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu czy niepokojącym wyglądzie, sen z powiek może spędzać silne swędzenie i opuchlizna.

Bielactwo

Bielactwo jest chorobą niezakaźną o nieznanej etiologii. Zmiany mają mleczno-białe zabarwienie i są ostro odgraniczone od otaczającej, zabarwionej pigmentem skóry. Faktura skóry jest normalna, pacjenci nie odczuwają świądu ani bólu. Ogniska choroby mogą pojawiać się również w innych miejscach na ciele. Bielactwo często występuje rodzinnie i zwykle pojawia się w nastolatków. Jest to prawdopodobnie „autoimmunologiczne zaburzenie, w którym organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom pigmentu. Nie wiadomo, dlaczego ma to wpływ na niektóre części ciała, takie jak genitalia, twarz, ręce i stopy – tłumaczy wenerolog. Bielactwo można leczyć światłem ultrafioletowym. W przypadku, gdy choroba występuje w okolicy narządów intymnych, można zastosować miejscowe kortykosteroidy lub preparaty immunosupresyjne.

Zakaźne choroby i infekcje intymne

Zakażenie drożdżakami

– Zaczerwienienie, obejmujące wargi sromowe większe i mniejsze, czasami sięgające do okolicy odbytu, to najczęściej zakażenie grzybicze. Drożdżaki to najczęstsze grzyby wykrywane w tej okolicy. Poza zmianą koloru, pacjentki odczuwają świąd, pieczenie lub dyskomfort, zapach jest nieobecny. Nieleczone zakażenie może z czasem doprowadzić do pojawienia się wydzieliny z pochwy o przezroczystym lub białawym kolorze i grudkowej lub serowatej konsystencji – ostrzega lekarz. W przypadku zakażenia konieczne jest wprowadzenie leczenia miejscowego lub w zaawansowanym stadium – doustnego.

Zakażenie bakteryjne

Miejscowa bakterioza objawia się pieczeniem i swędzeniem. Występuje również umiarkowana wydzielina o szarawym zabarwieniu. Objawem, którego bardzo ciężko nie zauważyć, jest zapach. To specyficzna, rybia woń. – W zakażeniu mogą brać udział różne rodzaje bakterii, dlatego dobrze jest pobrać miejscowy wymaz na posiew i antybiogram – sugeruje dr Pawlikowski.

Rzęsistkowica

W przypadku tej choroby, oprócz zaczerwienienia skóry, zaniepokoić powinna również wydzielina z pochwy o kolorze szarym lub żółtozielonym, kremowa lub pienista. Pojawia się świąd i upławy o bardzo nieprzyjemnym, charakterystycznym zapachu. Leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy.

Zespół Reitera

– Reaktywne zapalenie stawów jest jałowym zapaleniem błony maziowej, ścięgien i powięzi wywołanym przez zakażenie o odległej lokalizacji, zwykle przewodu pokarmowego lub narządów płciowych.  Termin ten obejmuje nabyty zespół Reitera, któremu mogą towarzyszyć zmiany skórne i w obrębie błon śluzowych, takie jak nadmierne rogowacenie skóry (keratodermia blennorrhagica), obrączkowate zapalenie żołędzi i sromu, owrzodzenia jamy ustnej, oraz zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej, zajęcie serca i układu nerwowego – wylicza lekarz. Jest to poważna choroba, która rzutuje na pracę całego organizmu.

Opryszczka narządów płciowych

Choroba jest przenoszona drogą płciową i wywoływana przez wirus HSV. Towarzyszy jej ból i świąd. Najbardziej charakterystycznym objawem są drobne pęcherzyki z treścią surowiczą. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży – jest bezpośrednim zagrożeniem dla płodu. Pełnoobjawowe zakażenie w czasie ciąży może stać się przyczyną zakażenia wewnątrzmacicznego, okołoporodowego lub też poporodowego dziecka.

Brodawki płciowe

Zwykle powstają na niezmienionej lub lekko różowej skórze. Chorobę wywołuje wirus HPV. Jest przenoszona drogą płciową. Tzw. Kłykciny kończyste są dla pacjentów wyjątkowo wstydliwe, ponieważ często zdradzają nasze preferencje seksualne – czy uprawiamy seks analny, oralny czy klasyczny. Ponadto brodawki wyglądają wyjątkowo nieestetycznie, co utrudnia pokonanie własnej nieśmiałości i kontakt z lekarzem.

Kiła

– W USA wśród młodych, aktywnych seksualnie osób zmiany owrzodzeniowe na narządach płciowych występują najczęściej w związku z opryszczką, kiłą i wrzodem wenerycznym. Wszystkie te choroby zwiększają ryzyko zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (human immunodeficiency virus – HIV). Należy pamiętać, że nie w każdym przypadku owrzodzenia narządów płciowych spowodowane są chorobą przenoszoną drogą płciową, a także o tym, że przyczynę owrzodzeń może stanowić więcej niż jedna z tych chorób – wyjaśnia dr Pawlikowski. – Rozpoznanie kiły ustalane na podstawie wywiadu i badania fizykalnego często nie jest wiarygodne. Dlatego u wszystkich pacjentów, u których wykryto zmiany owrzodzeniowe na narządach płciowych, należy wykonać testy w kierunku kiły (badania serologiczne oraz badanie mikroskopowe w ciemnym polu widzenia lub test bezpośredniej immunofluorescencji w kierunku Trepanoma pallidum) i opryszczki (hodowla lub badanie antygenu wirusa opryszczki [herpes simplex virus – HSV]), a w uzasadnionych przypadkach również w kierunku Haemophilus ducreyi (hodowla) – dodaje ekspert.

Świerzb

Jest stosunkowo popularną chorobą okolicy wzgórka łonowego oraz warg sromowych i dotyka nie tylko osób zaniedbujących higienę osobistą. Towarzyszy mu silny świąd i zaczerwienienie skóry. Świerzbowiec jest przenoszony przez ubrania lub bezpośredni kontakt z zakażoną skórą. To dlatego lepiej zrezygnować z zakupu bielizny i kostiumów w sklepach z używaną odzieżą oraz uważaj, gdzie się siada – czy to na basenie czy w publicznej toalecie, hotelu.

Wesz łonowa

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, niezmieniającą koloru skóry. Próżno czekać też na nieprzyjemną wydzielinę z pochwy. Czasami, w szczególnie zaniedbanych przypadkach, dochodzi do powstania drobnych, przymieszkowych grudek rumieniowych. Objawy, które powinny zaniepokoić to bardzo silne swędzenie w miejscu, w którym występują włosy łonowe. – Przede wszystkim należy powstrzymać się przed drapaniem, co może tylko spowodować zakażenia skóry. Długie kąpiele i zgolenie włosów nie pomogą, ponieważ jaja znajdują się tuż przy skórze. Radzę się przełamać i jak najszybciej udać się do dermatologa lub wenerologa. Zalecam również powiadomić partnera. Tak jak z resztą w przypadku żadnej innej infekcji lub chorobie intymnej – mówi dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog i wenerolog.

 


Lifestyle

8 najważniejszych zasad Mahatma Gandhi. Kierując się nimi, możesz zmienić świat na lepszy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 listopada 2017
Fot. iStock / simarik

„Nie wolno ci tracić wiary w ludzkość. Ludzkość jest oceanem; jeśli kilka kropel w oceania jest brudnych, ocean nie staje się brudny. ”

„Różnica między tym, co robimy, a tym, co jesteśmy w stanie zrobić, wystarczyłaby, aby rozwiązać większość problemów na świecie.”

„Gdybym nie miał poczucia humoru, dawno temu popełniłbym samobójstwo”.

Mahatma Gandhi nie potrzebuje długiego wprowadzenia. Mahatma znaczy „wielka dusza” i faktycznie indyjski przywódca taką duszę miał. Jedyne czego pragnął to pokoju, przyjaźni i pojednania. Głównym cele jego życia, jak sam podkreślał, było poszukiwanie prawdy, do której dojść było można między innymi przez naukę na własnych błędach. Dawał ludziom wskazówki, być żyli dobrym i szczęśliwym życiem.

Zmieniaj się

Gandhi wierzył, że jeśli chcemy zobaczyć, jak zmienia się świat wokół nas, powinniśmy zacząć od siebie: „Musisz być zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie” – mówił. Powtarzał, że nasza wielkość nie tkwi w tym, że jesteśmy w stanie zmienić świat, ale w tym, że jesteśmy w stanie zmienić samych siebie.

Jeśli się zmienisz, zmienisz świat. Jeśli zmienisz sposób myślenia, popracujesz nad emocjami i podejmiesz działania, to zobaczysz, jak wszystko wokół ciebie zacznie się zmieniać. Nie tylko dlatego, że oglądasz świat przez nowe okulary twoich myśli i emocji, ale także dlatego, że zmiana wewnętrzna pozwala ci działać w sposób, o jakim wcześniej byś nie pomyślał.

Zacznij zmianę od siebie, bo tylko tak zmienisz świat, jeśli tego nie zrobisz nadal będą tobą targać negatywne myśli, gniew i brak empatii.

Miej kontrolę nad sobą

„Nikt nie może mnie zranić bez mojej zgody” – mówił Gandhi. To, co czujesz i jak reagujesz, zawsze zależy od ciebie. Możesz wybrać własne myśli, reakcje i emocje. Od ciebie zależy, czy zachowasz się odruchowo dając dojść do głosu swoim starym nawykom myślowym.

Kiedy zdasz sobie sprawę, że możesz mieć wpływ na własne uczucia, że od ciebie zależy, co tak naprawdę poczujesz – staniesz się silniejszy.

Przebacz i pozwól temu odejść

„Słabi nigdy nie przebaczą. Przebaczenie jest atrybutem silnych.”

Zwalczanie zła złem nikomu nie pomoże. Nie spędzaj czasu w negatywnym rozmyślaniu o przeszłości. Wyciągnij wnioski ze swoich doświadczeń i idź do przodu

Jeśli nie wybaczasz, pozwalasz przeszłości i innej osobie kontrolować to, jak się czujesz. Przebaczając, uwolnisz się od tych więzów.

Bez działania nigdzie nie dojdziesz

„Jedna uncja praktyki jest warta więcej niż tona kaznodziejstwa”.

Bez podjęcia działań niewiele zrobimy. Możemy czytać, studiować bez końca, poszerzać swoją wiedzę i nawet czuć, że idziesz do przodu, tyle tylko, że posuwasz się żółwim tempem.

Aby dotrzeć tam, gdzie chcesz, musisz ćwiczyć. Okej – zdobyć wiedzę, ale wykorzystać ją w praktyce, w swoim życiu.

Dbaj o tę właśnie chwilę

„Nie chcę przewidywać przyszłości. Zajmuję się dbaniem o teraźniejszość. Bóg nie dał mi żadnej kontroli nad następną chwilą”.

Najlepszym sposobem na przezwyciężenie wewnętrznego oporu, który powstrzymuje nas przed podjęciem działań, jest skupienie się na teraźniejszości i jej akceptacja.

Dlaczego? Jeśli w tym momencie martwisz się o następną chwilę, to nic nie da, i tak nie masz nad nią kontroli. Gdy to zrozumiesz, zaczniesz działać, bo będziesz wiedzieć, że negatywne wyobrażanie sobie przyszłości nie ma żadnej mocy sprawczej.

Pamiętaj – każdy jest człowiekiem

„Uważam się za prostą osobę, która może błądzić jak każdy inny śmiertelnik. Jestem jednak przekonany, że mam wystarczająco pokory, aby wyznać swoje błędy i odtworzyć moje kroki ”

„Nierozsądnie jest być zbyt pewnym własnej mądrości. Należy pamiętać, że najsilniejsi mogą stać się słabymi, a najmądrzejsi mogą się mylić”.

Kiedy zaczynasz tworzyć mity na temat ludzi, pozbawiasz się nadziei na zmianę. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że każdy jest po prostu człowiekiem.

I myślę, że ważne, by pamiętać, że każdy z nas może popełnić błąd.

Trwaj

„Najpierw cię ignorują, potem śmieją się z ciebie, potem walczą z tobą, potem wygrywasz.”

Bądź wytrwały. Są tacy, którzy będą cię krytykować i sabotować twoje decyzje. Dlatego znajdź to, co naprawdę chcesz robić, bo tak dotrzesz do wewnętrznej motywacji, która pozwoli ci iść do przodu.

Sukces lub zwycięstwo rzadko przychodzą tak szybko, jak byśmy chcieli. Być może dzieje się tak dlatego, że zbyt szybko się poddajemy. Świat pełen rozwiązań, magicznych pigułek, reklama nieustannie obiecuje nam, że możemy stracić dużo wagi lub zarobić mnóstwo pieniędzy w zaledwie 30 dni. A nam brakuje cierpliwośći.

Zobacz dobro w ludziach i pomagaj

„Człowiek staje się wielki dokładnie w takim stopniu, w jakim pracuje dla dobra bliźnich”.

„Przypuszczam, że przywództwo oznaczało kiedyś użycie siły, ale dzisiaj jest dogadywaniem się z ludźmi. ”

W ludziach zawsze jest coś dobrego, ale też coś negatywnego. My możemy wybrać na czym chcemy się skupić. Kiedy widzimy dobro w ludziach, łatwiej jest pomagać innym, a ci, którym pomagasz stają się bardziej skłonni do pomagania kolejnym. W ten sposób razem tworzymy spiralę pozytywnych zmian.


 

źródło: positivityblog.com


Zobacz także

I cholera! Nie ma zmiłuj! Niech boli! Bo tutaj chodzi o moje marzenia!

Dlaczego zdradzamy? Jest kilka „głębszych” powodów, wcale nie chodzi o seks

magia świąt

Dom tworzą ludzie, a nie drogie świąteczne dekoracje. W tym roku usłyszmy w końcu siebie