Go to content

Przepis na naleśniki puszyste w różnych wariantach. Im nikt się nie oprze

Przepis na naleśniki puszyste na słodko
Fot. Przepis na naleśniki / iStock

Przepis na naleśniki to teoretycznie bardzo prosta sprawa, ale w praktyce okazuje się często, że coś idzie nie tak. Bywa, że naleśniki są zbyt gumowate lub rozrywające się, a efekt wcale nie przypomina tego, który znamy z domu mamy czy babci. Jak to zwykle bywa, cały sekret tkwi w cieście i sprytnych trikach, które uczynią je jeszcze lepsze. Znamy przepis na naleśniki idealne, których chętnie się podzielimy.

Naleśniki to potrawa, która nie jest skomplikowana i smakuje wybornie. W zależności od pomysłu, można wykonać przeróżne warianty – słodkie, z mięsem czy warzywami. W zasadzie kwesta tego, co znajdzie się w naleśniku zależy od fantazji i gustu. Naleśniki pozwalają na ręcz nieograniczone wariacje smaku nie tylko z farszem, ale i samym ciastem, do którego można dodawać produkty zmieniające ich kolor i smak.

Przepis na naleśniki puszyste

Wiecie skąd się wzięły naleśniki? Mówi się, że znane są już od czasów starożytności, choć pod nieco inną postacią, niż współcześnie. Danie to zyskało na popularności, gdy z Włoch do Francji przywiozła je królowa Katarzyna Medycejska. Czy tak było rzeczywiście? Bardzo możliwe, ale nie tym będziemy się dziś zajmować. Od historii znacznie ważniejszy jest sam przepis na puszyste naleśniki, który można modyfikować zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Przepis na naleśniki puszyste na słodko

Fot. Przepis na naleśniki / iStock

Przepis na naleśniki puszyste (10 sztuk):

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej, najlepiej tortowej
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 3/4 szklanki wody gazowanej (może być zwykła)
  • szczypta soli
  • 3 łyżki masła / oleju roślinnego

Przepis na naleśniki puszyste – wykonanie:

  1. Mąkę należy wsypać do wysokiej miski, dodać jajka, mleko, wodę i sól.
  2. Ciasto warto przez przez kilka minut zmiksować na gładką masę, by nie pozostały w nim żadne grudki.
  3. Do gotowego ciasta warto dodać roztopione masło lub olej i dobrze zmiksować lub wymieszać. Dzięki temu nie trzeba będzie dolewać tłuszczu na patelnię podczas smażenia naleśników. Jeśli ktoś woli bardziej tradycyjny sposób, patelnię przed smażeniem można posmarować delikatnie kawałkiem słoniny/masła czy oleju. Zabieg należy powtarzać co kolejny naleśnik, by ciasto nie przywierało do patelni.
  4. Ciasto dobrze jest odstawić na 30 minut, w chłodne miejsce, by odpoczęło. To pozwoli uzyskać doskonałą konsystencję gęstej śmietany. Jeśli nie ma tyle czasu, można smażyć od razu.
  5. Czas odpowiednio nagrzać patelnię i jeśli trzeba – posmarować ją tłuszczem. Może to być patelnia mała lub duża (ilość uzyskanych naleśników będzie się różnić) zwykła, płaska lub przeznaczona specjalnie do smażenia naleśników. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka, by nie przypalić tłuszczu.
  6. Po zamieszaniu w misce, ciasto nabieramy do chochli i wylewamy na rozgrzaną patelnię. Ilość ciasta nie może być zbyt duża – powinna pokryć jedynie cienką wartą całą powierzchnię patelni. odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tylko tyle ciasta, by masa przykryła powierzchnię patelni. By ułatwić sobie zadanie, patelnią dobrze poruszać tak, by ciasto rozeszło się równomiernie.
  7. Mniej więcej po upływie minuty (na średnim ogniu), ciasto przewracamy na drugą stronę, którą smażymy krócej, by jej nie przypalić. Gdy naleśnik z obu stron jest przyrumieniony, można go przerzucić na talerz i posmarować nadzieniem.
Przepis na naleśniki puszyste na słodko

Fot. Przepis na naleśniki / iStock

Przepis na naleśniki bez mleka

Czy w praktyce sprawdza się przepis na naleśniki bez mleka? Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować i takie, wcale nie gorsze w smaku. Przepis na naleśniki bez mleka docenią przede wszystkim osoby z uczuleniem na laktozę.

Składniki:

  • 1 szklanka mąki,
  • 2 jajka,
  • 1 szklanka wody gazowanej /soku,
  • 2 łyżki masła / oleju rzepakowego
  • szczypta soli.

Sposób wykonania naleśników nie różni się niczym, od wyżej opisanego. Według miłośników naleśników bez mleka, są one bardziej delikatne w smaku i są przyjemnie kruche. Jeśli jednak uznacie, że czegoś brakuje, krokwie mleko można zastąpić mlekiem roślinnym – sojowym, migdałowym, owsianym i innym. Warto spróbować tej wariacji i samodzielnie porównać efekt.

Przepis na naleśniki puszyste na słodko

Fot. Przepis na naleśniki / iStock

Przepis na naleśniki bez jajek

Naleśniki bez jajek to kolejny przepis wart uwagi, gdy np. zabraknie w lodówce jaja, a ochota na pyszne co nieco nie mija. Można i w tej sytuacji sobie poradzić. Nie ma tu zbędnej filozofii – po prostu omijamy w tradycyjnym przepisie jajka i tyle. Nie trzeba dodawać nic w zamian, by naleśniki się udały. Warto jedynie smażyć je na patelni, do której ciasto nie będzie przywierać i bez kłopotu da się obrócić na drugą stronę. Natomiast gdy szukacie zamiennika, możecie wykorzystać ciekawą alternatywę zamiast jaja – 1 łyżkę płatków należy zalać 3 łyżkami gorącej wody, i odczekać do napęcznienia. Taka porcja jest zamiennikiem dla 1 jajka i doskonale uzupełni przepis na naleśniki bez jajek.

Przepis na naleśniki na słodko

Naleśniki na słodko mają rzeszę zadeklarowanych miłośników. Słodkie nadzienie może być różnorodne – dżemy, konfitury, kremy czekoladowe, ser biały ze śmietaną i cukrem, owoce, słodkie polewy. Ale by przepis na naleśniki na słodko był jeszcze ciekawszy, zmiany można wprowadzić do samego ciasta na naleśniki, dorzucając do niego na etapie przygotowań odrobinę kakao, wiórki kokosowe, cukier waniliowy, miód, czy jogurt owocowy.

Przepis na naleśniki puszyste na słodko

Fot. Przepis na naleśniki / iStock

Przepis na naleśniki – dobre rady

  • naleśnikom można nadać ciekawy kolor dzięki zastosowaniu naturalnych barwników spożywczych lub przypraw takich jak kurkuma, która barwi na żółto. Przecier z buraków czy sok z wiśni zaróżowi ciasto, dodatek szpinaku nada kolor zielony, a jagód czy jeżyn niebieskawy;
  • gdy farsz ma być ostry czy słony, do ciasta naleśnikowego można dodać różne przyprawy i zioła, które dodadzą wyrazistego smaku i aromatu;
  • zamiast mąki tortowej, można sięgnąć po mąkę orkiszową, gryczaną lub razową do usmażenia naleśników o oryginalnym smaku. Trzeba jedynie zmodyfikować (zwiększyć) ilość wody i mleka, by ciasto miało odpowiednią konsystencję;
  • aby uniknąć naleśników łamliwych i kruchych, nie należy przewracać ich z jednej na drugą stronę po kilka razy;
  • aby naleśniki nie wysuszały się i pozostały ciepłe do wysmażenia ciasta do końca, dobrze jest przełożyć je z patelni na talerz i przykryć od góry drugim talerzem. Dzięki temu wilgoć i temperatura naleśników długo pozostanie odpowiednia;
  • w przypadku, gdy usmażonych naleśników jest zbyt dużo, można zachować je na inną okazję. Wystarczy zimne naleśniki bez nadzienia ułożyć jeden na drugim, lub pozwijać w rulon na papierze do pieczenia, i włożyć do zamrażalnika. W przypływie chęci na naleśniki po prostu wyjmuje się je z zamrażalnika i rozmraża. Po dołożeniu farszu, naleśniki można podgrzać np. na patelni.

źródło: www.kwestiasmaku.com