Go to content

8 sygnałów, które zdradzają, że twój mąż kłamie

„I ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską”. Piękne są słowa przysięgi, prawda? I tak samo jak piękne, tak samo niełatwe w pełnej realizacji. Co prawda nie można zakładać, że każdy zdradza partnera, ale chyba każdemu, a już na pewno większości z nas zdarzyło się mniejsze lub większe kłamstwo.  

Bo gdy mąż wraca zbyt późno do domu po imprezie, woli skłamać, że spóźnił się na transport, niż przyznać, że wolał się szwędać z kumplami. Albo zapomniał kupić arcyważnej rzeczy do domu i tłumaczy, że jej w sklepie nie było. Nie każdej z nas będzie chciało się doszukiwać prawdy i obdzwaniać np. sklepy ze sprzętem AGD.

Żony zapewne całkiem nieźle znają swoje drugie połówki, ale nie wszystkie potrafią rozpoznać ten moment, gdy mężowi powieka nie drga, ale kłamie prosto w oczy. A rozpoznać kłamstwo w rozmowie wcale nie jest tak trudno, wystarczy znać sygnały, które wysyła druga osoba. Naukowcy badający kłamstwa zauważyli, że mężczyzna może zdradzić swoje kłamstwa poprzez swoje zachowanie, natomiast kobiety zdradzają się poprzez to co mówią. Eksperci określili, jakie sygnały zdradzają kłamce. Oto one.

8 sygnałów, które zaradzają, że twój mąż kłamie 

1. Nos staje się cieplejszy

Dolna część nosa u mężczyzn jest większa niż u kobiet, co oznacza, że ​​zawiera więcej naczyń krwionośnych. Z tego powodu podczas kłamstwa staje się cieplejszy, może się zaczerwienić lub drgać. Naczynia krwionośne rozszerzą się, powodując również swędzenie nosa, więc mężczyzna może go częściej dotykać.

2. Częściej mruga podczas rozmowy

Kłamcy częściej mrugają i zamykają oczy na sekundę lub dwie, aby uchronić się przed wzrokiem rozmówcy i zyskać czas do namysłu. Może również unikać spojrzenia, albo utrzymywać je dłużej niż zwykle.

3. Patrzy w kierunku drzwi

Ci, którzy spoglądają w kierunku drzwi oraz kierują tam stopy, podświadomie ustawiają się w kierunku ucieczki.

4. Kręci głową

To kolejny sygnał, że mężczyzna może mieć coś na sumieniu. Jeśli podczas rozmowy słownie przytakuje, ale głową kręci na boki, zaprzecza sobie lub wyraża wątpliwości.

 Strona 1 z 2
czytaj dalej

Fot. iStock/golero

1/1 8 sygnałów, które zaradzają, że twój mąż kłamie

5. Zmienia tempo głosu

Kłamca może mówić szybciej, bo w ten sposób chce z marszu coś wymyślić i wpleść to w rozmowę. Poza tym osoba, która kłamie może odczuwać kłopot z suchości w gardle i ciężko przełykać ślinę.

6. Nie kontroluje mięśni twarzy

Twarz liczy sobie 43 mięśni, których nawet najlepszy kłamca nie jest w stanie perfekcyjnie kontrolować. Ściąganie brwi, ledwie widoczny ruch kącika ust czy nadmierne zaciskanie warg świadczy o tym, że gdzieś pojawił się brak spójności między pracą mózgu a tym, co mówi kłamca.

7. Używa słów „wypełniaczy”

Kłamca może częściej używać „mhmm” lub „ehhh” i tym podobnych przerywników lub „wypełniaczy”, gdy musi wymyślić sensowną odpowiedź na pytanie. Tym sposobem zyskuje na czasie do kombinowania.

8. Nie może usiedzieć w miejscu

Może poprawić rękawy, okulary, skubać kartkę, przykładać dłonie do ręce do gardła, klatki piersiowej lub szyi, zakrywać oczy itp. Wszystko to ma na celu odwrócić uwagę od wymyślania kłamstwa i stworzyć dystans między kłamcą, a osobą okłamywaną.

Pamiętajcie, że same sygnały nie są dowodem na kłamstwo. Ale odrobina wiedzy może pomóc wyłapać to, co dla partnera normalnym zachowaniem zdecydowanie nie jest.

źródło: www.dailymail.co.uk, www.psychologiawygladu.pl