Karp w galarecie to świąteczne danie, nierozerwalnie kojarzące się z Wigilią. Ma tylu samo zwolenników, jak i przeciwników, którym trudno przekonać się do smaku tej potrawy. Dobrze przyrządzony karp w galarecie może być bardzo smaczny, warto więc sięgnąć po sprawdzone przepisy na wigilijną rybę w galarecie.
Karp w galarecie nie jest tradycją tak głęboko zakorzenioną, jak większości z nas się to wydaje. Ryba ta pojawiła się na stołach Polaków, jako wigilijne danie, dopiero w czasie trwania PRLu. W dawnych czasach na polskich stołach — tych nieco bardziej zamożnych — królowały sandacze, szczupaki, natomiast karp był daniem pobocznym, bardziej kojarzonym z żydowską kuchnią. Po wojnie tani karp, łatwy do pozyskania, stał się nieco z konieczności rybą wiodącą prym na świątecznym stole. Nie dyskutując już z tradycją i historią, warto dać karpiowi szansę i przyrządzić go wg jednego z poniższych przepisów.
Karp w galarecie — przepis babci
Karp w galarecie — składniki:
- 1 karp królewski
- 2 marchewki
- mały seler
- korzeń pietruszki
- rosołowa kostka warzywna
- liść laurowy
- pieprz mielony
- sól
- żelatyna
- natka pietruszki do dekoracji
Przygotowanie:
- Rybę pozbaw łusek i wnętrzności, przekrój wzdłuż na pół, i następnie pokrój na 2,5 cm kawałki. Głowę i ogon odłóż na wywar.
- W garnku przygotuj wywar z głowy i ogona karpia, włoszczyzny, przypraw, kostki warzywnej. Następnie umyte kawałki karpia dodaj do wywaru (powinny być zanurzone w całości). Gotuj je 20 minut na bardzo wolnym ogniu, uważając, by ryba się nie rozgotowała.
- Ugotowane kawałki wyjmij delikatnie przy pomocy łyżki cedzakowej i ułóż na głębszym półmisku.
- Z wywaru wyjmij marchew i pokrój na plastry, udekoruj ugotowanego karpia na półmisku, natkę pietruszki poszatkuj i obsyp rybę.
- Wywar odcedź przez gęste sitko, dodaj do gorącego wywaru żelatynę (proporcje na opakowaniu), dokładnie zamieszaj przy pomocy rózgi kuchennej, aż żelatyna się rozpuści i zalej rybę. Po wystygnięciu wywaru wstaw go do lodówki, aby stężał.
Faszerowany karp w galarecie — przepis
Faszerowany karp w galarecie — składniki:
- karp (ok. 2 kg)
- 2 marchewki
- mały seler
- korzeń pietruszki
- rosołowa kostka warzywna
- liść laurowy
- pieprz mielony
- sól
- kilka suszonych grzybów
- 20 g żelatyny na 1 litr wywaru
Na farsz:
- 70 dag dowolnych mrożonych filetów rybnych
- 2 łyżki bułki tartej
- jajko
- cebula
- masło
- sól
- pieprz
- przyprawa typu vegeta
Przygotowanie:
- Karpia oczyść z łusek, usuń płetwy i głowę. Wypatrosz z wnętrzności. Mięso umyj, oddziel od skóry ostrym nożem tak, by jej nie uszkodzić — posłuży do faszerowania.
- Z podanych składników, głowy i ogona karpia, ugotuj bulion. Włóż do niego wyjęte z karpia mięso. Gdy mięso ryby będzie białe, usuń z niego ości.
- W międzyczasie filety rybne rozmróź. Cebulę obierz, pokrój i zeszklij na maśle.
- Gdy warzywa będą miękkie, wyjmij je wraz z grzybami z wywaru. Do ugotowanych grzybów i warzyw dołóż rozmrożone i odciśnięte filety i zeszkloną cebulę — wszystko razem przepuść przez maszynkę. Dodaj bułkę tartą i jajko. Wyrób na jednolitą masę i dopraw do smaku.
- Powstały farsz wciśnij w skórę karpia.
- Do brytfanki wlej przecedzony bulion. Przygotowanego karpia włóż do rękawa foliowego, podlej bulionem i zwiąż końce. Gotuj ok.
20 minut, odwróć rękaw i gotuj kolejne 20 minut na średnim ogniu. - Karpia wyjmij z bulionu i ułóż na półmisku. Dekoruj marchewką i grzybami z wywaru. Resztę gorącego bulionu dobrze wymieszaj z żelatyną i dokładnie wymieszaj (proporcje na opakowaniu) dopraw, przecedź i zalej rybę. Wstaw do lodówki do zastygnięcia.
Karp w galarecie (tymbaliki) — przepis
Karp w galarecie (tymbaliki) — składniki:
- 450 g fileta z karpia
- 2 marchewki
- groszek konserwowy — ilość wg uznania
- 1 pietruszka
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- sól
- pieprz
- żelatyna
- sól
- pieprz
- natka pietruszki
Przygotowanie:
- W garnku przygotuj wywar z włoszczyzny, przypraw, soli i pieprzu. Następnie umyte filety karpia dodaj do wywaru (powinny być zanurzone w całości). Gotuj je 10-15 minut na bardzo wolnym ogniu, uważając, by ryba się nie rozgotowała. Gdy mięso stanie się białe, wyjmij je z garnka i obierz ze skóry. Warzywa i przyprawy usuń z wywaru, marchew odłóż do wykorzystania.
- Gorący wywar połącz z żelatyną i dokładnie wymieszaj (proporcje na opakowaniu). Nie gotuj!
- Do małych filiżanek nałóż kawałki ryby i marchew z groszkiem konserwowym, dodaj poszatkowaną natkę pietruszki. Zalej wywarem z żelatyną i wystudź. Wstaw do lodówki, do całkowitego stężenia.