Lifestyle

Najbardziej efektywne metody uczenia się

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021
 

Nauka to wyzwanie, stres, ale również droga do zawodowego spełnienia i ścieżka kariery. Jednak zanim spłyną na nas pochwały, nauce należy poświęcić wiele godzin w ciszy i skupieniu. Warto więc wiedzieć, jak uczyć się efektywnie.

Skutecznym metodom nauki najwięcej uwagi poświęcają… naukowcy. Psycholodzy, pedagodzy, filozofowie badają, w jaki sposób przyswajać wiedzę, by można z niej było następnie skorzystać i by została z nami przez długi czas.

Marsz do nauki

Zdolność zapamiętywania to jedna z najwspanialszych umiejętności, jakie posiada człowiek. By udoskonalać naszą pamięć, powinniśmy zmierzać do jak największej integracji pomiędzy dwoma półkulami mózgowymi. Wszelkie przyswajane techniki zapamiętywania zaangażują naszą kreatywność i logikę. W skrócie, o tym, w jaki sposób należy się motywować, przeczytacie tutaj https://www.redbull.com/pl-pl/poradnik-efektywne-metody-techniki-uczenia. Efekty takiej pracy będą zdecydowanie bardziej zadowalające, gdy w pełni wykorzystamy aktywność całego mózgu. Kiedy obie półkule będą mogły efektywnie pracować jednocześnie, każda z tej współpracy może skorzystać. Niestety, nadmierne obciążanie tylko jednej półkuli wywoła przeciwny efekt. W procesie tym ważne są takie sposoby na przyswajanie wiedzy, które ułatwiają jej zapamiętywanie. Niezwykle istotne jest także dostosowanie sposobu nauczania do indywidualnego stylu uczenia się. Warto odkryć swoją własną, najbardziej skuteczną metodę umożliwiającą szybkie kodowanie, przechowywanie i odtwarzanie przyswojonych informacji. Naukowcy wyróżnili cztery główne style uczenia się:

  • wzrokowy,
  • słuchowy,
  • dotykowy,
  • kinestetyczny.

Sumując styl uczenia się wraz z dominującą półkulą mózgową, otrzymamy najbardziej efektywny sposób uczenia się dla każdego z nas.

Która półkula dziś wygrywa?

Równoległa współpraca obu półkul to oczywiście sytuacja idealna. Każdego da się przypisać do zbioru, w którym kluczową rolę gra inna półkula. W ten sposób można dokonać podziału na osoby:

  • obupółkulowe,
  • lewopółkulowe,
  • prawopółkulowe.

Każda z półkul działa zupełnie inaczej. Lewa odpowiada za myślenie logiczne i racjonalne, czyli mowę, znajomość liczb itd. Przetwarza wszystkie te informacje, analizuje i organizuje nasze doświadczenie. Bez niej owszem, przyswajalibyśmy to, co widzimy, smakujemy czy dotykamy, ale nie moglibyśmy się wrażeniami podzielić ze światem. Z kolei półkula prawa nazywana jest kreatywną, ponieważ pozwala zrozumieć rzeczywistość poprzez wyobraźnię i fantazję. Dopiero łącząc ze sobą te zdolności, będziemy w stanie uczyć się i podejmować wszelkie działania, dzięki którym możemy przyswajać, analizować i dzielić się wiedzą z pozostałymi. Kolejne bodźce, które docierają do naszego mózgu, mają wpływ na jego kształtowanie i powstawanie nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Niewykluczone, że pochodzenie popularnego przysłowia: ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz, ma mocne naukowe podstawy. Nie warto o tym zapominać.


Lifestyle

Jak zrobić mu dobrze? Sztuczki, których nie znamy

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
25 maja 2021
Fot. iStock/South_agency
 

A przynajmniej nie wszystkie znamy. Mam wrażenie, że z seksem bywa, jak z pierwszymi randkami, na początku się staramy, później wolimy iść znanymi szlakami. Odkryliśmy, że działa? Powtarzamy.

Ile znam kobiet, które narzekają na partnerów? Bo on całowanie, potem piersi, tempo określone, rytm ten sam. I nawet jeśli na początku to grzało, to powtarzane milionowy raz raczej chłodzi.

I tak, my nie jesteśmy święte.

Dawno już skończyłam trzydziestkę, wydawało mi się, że o seksie wiem wszystko. Miałam też wielu kochanków. Cóż za sztuka zrobić dobrze loda. AKURAT!!!!!

Moi kumple często się zwierzają, że w stałym związku mają oralną posuchę. Bo jej się nie chce. Okropnie mi to słyszeć, szczególnie, że sama jestem w związku.

Dlatego właśnie sięgnęłam po książkę Joanny Keszki „Potęga zabawnego seksu”. Chciałam wprowadzić w nasze „oralne” życie powiew świeżości.

Joanna Keszka napisała tak: „ Dawno, dawno temu uprawianie seksu oralnego polegało na tym, że kobieta brała do ust zaprzyjaźnionego penisa i pieściła go najlepiej, jak potrafiła”. Prawie się zakrztusiłam po tym zdaniu. Dawno dawno temu? No bez przesady! Ale ciekawa czytałam dalej. „Proponuję podgrzać tę tradycyjną zabawę gorącą, miętową herbatą i podkręcić kostkami lodu”.

Dobra, wyobraziłam sobie, jak taszczę do łóżka (na razie zostańmy w łóżku) dzbanek z herbatę i termos z kostkami lodu. Keszka nazwała to „Sahara i Alaska, czyli zabawa temperaturą i smakiem”.

Krok 1. Pożegnaj bawełnianą koszulę, wskakuj w seksowne majtki

Nieważne, że ten wieczór zapowiada się na serialowy maraton (niezwiązany z seksem), bawełniane, wygodne majty idą w kąt.

O tym też mówią moi kumple. Dlaczego ONE (Czyli my? Stałe partnerki?) lądują w łóżku w bawełnie. Nie wiem.

Na tę okazję włożyłam najkrótszą sukienkę, którą znalazłam w szafie. Majtek nie włożyłam. Ponieważ mój partner jest fetyszystą piersi pozwoliłam, żeby moje sutki sterczały pod powierzchnią materiału, nie przejmowałam się też tym, że gdy się nachylałam, piersi swobodnie wyskakiwały zza dużego dekoltu.

Zadziałało! Zobaczyłam w oku błysk. „Ale jesteś seksowna” mruknął mój ukochany.

Krok 2. Zaparz miętę, weź kostki lodu

Wróciłam do kuchni po erotyczne gadżety tego wieczoru. O ile mięta pewnie mojemu ukochanemu skojarzyła się z babcią, kostki lodu spowodowały, że zaczął się uśmiechać. „Co ty kombinujesz” spytał.

„Seks, kombinuję seks” odpowiedziałam zgodnie z prawdą.

Posłuchałam Joanny Keszki, która instruowała: „Rozbierz partnera minimum od pasa w dół”.

Zrobiłam to. Trochę się śmiał (nie wiem dlaczego w stałych związkach to, co powinno być tylko kręcące, budzi też śmiech).

Gwoździem programu erotycznego według przepisu Keszki jest zmieniająca się temperatura języka, którym pieścimy penisa. Łyk gorącej mięty, chwila przetrzymania jej w ustach, a potem tak rozgrzane całujemy partnera. Ciepłym oddechem ogrzewamy jego kark i sutki.

Uwaga– delikatnie!

Krok 3 Patrz mu w oczy

Powoli przesuwałam się w dół, wzdłuż jego brzucha. Uklękłam między jego nogami, zwinęłam dłoń w luźną pięść i zaczęłam pieścić jego penisa, na początku ręką. Później znów napiłam się gorącej mięty. Ciepłym, wilgotnym językiem lizałam go od góry do dołu, od przodu do tyłu. Wzięłam do ust jego mosznę i językiem wyszukałam jądra.

Krok 4. Ochłodź go

Czas na kostki lodu. Wzięłam jedną kostkę do buzi i pieściłam teraz trzon penisa chłodnym językiem. Warunek: to musiało trwać tylko chwilę. Gorąco, zimno, gorąco, zimno. Zmiany temperatury identyfikują  doznania, choć jeśli chcemy przyspieszyć wytrysk, musimy rozgrzewać partnera pocałunkami.

Czasem lubię przerywać robienie laski, wracać do pocałunków. Podobno facetów to wkurza, tym razem nie robiłam przerw. Cel był jeden– rozkosz mojego faceta.

W chwili, gdy poczułam, że on zbliża się do orgazmu, złapałam go za biodra, przyciągnęłam do siebie, jego penis dotarł do mojego gardła.

Ja połknęłam spermę, zawsze to robię, ale jeśli tego nie lubisz, pozwól, żeby wytrysnął ci na twarz albo na biust.

Zaraz po wstałam, poprawiłam bieliznę i rzuciłam: „To co teraz oglądamy?”.

Tak, to ma być wieczór, kiedy nie oczekujemy wzajemności, to ma być czas naszego faceta.

Warunek oralnych zabaw jest jeden– robisz to wtedy, kiedy chcesz i masz ochotę!

Jeśli masz jakieś fajne wskazówki– ty albo twój partner, napiszcie.

Kaja Łęcka, autorka książki „Nauczycielka”  https://www.instagram.com/kaja_lecka/

fot. materiały prasowe

 

 


Lifestyle

Odśwież swój styl na wiosnę

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021

Wiosna, która już jakiś czas temu zagościła w naszych progach, kojarzy się przede wszystkim z nowymi początkami. Jest to idealny okres na to, żeby wprowadzić w swoim życiu różnorodne zmiany, również te dotyczące indywidualnego stylu. W końcu nawet on wymaga raz na jakiś czas odświeżenia, więc dlaczego nie zabrać się za to właśnie teraz? Odkrywanie mody na nowo może być prawdziwie ekscytującą przygodą, która nie musi się kiedykolwiek kończyć. Zresztą musimy wziąć pod uwagę, że to właśnie ubiór jest jednym z najlepszych, a jednocześnie najbardziej widocznym ze wszystkich sposobów na wyrażanie własnej osobowości oraz estetyki. Dlatego też, zamiast rezygnować z możliwości pokazania siebie, warto odświeżyć swój styl. Często wystarczy jedynie dodanie ciekawych akcesoriów lub wymienienie nienoszonych od dawna ubrań, żeby poczuć się znacznie lepiej w codziennych stylizacjach!

Wiosenne porządki

Chociaż może wydawać się, że wiosenne porządki są przede wszystkim prawdziwą udręką, to uporządkowanie własnej szafy jest doskonałym sposobem na postawienie pierwszego kroku w stronę  odświeżenia swojego stylu. Warto rozpocząć od wyciągnięcia praktycznie wszystkich rzeczy, niezależnie od tego, czy to odzież, akcesoria czy też obuwie. Dzięki temu zyskamy doskonały ogląd sytuacji, tym bardziej że większość z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co już posiada na półkach. Zazwyczaj na co dzień sięgamy po te same, sprawdzone ubrania. Wynika to najczęściej z chęci oszczędzenia czasu, ponieważ o poranku każda minuta jest na miarę złota. Przez to jednak nie wykorzystujemy całego potencjału, który tkwi w posiadanej garderobie. Kolejnym plusem takich porządków jest odłożenie od dawna nienoszonych rzeczy, które można sprzedać, oddać czy wyrzucić, jeśli są bardzo zniszczone. Wiedząc już o wszystkich posiadanych ubraniach, można przystąpić do zrobienia listy tego, o co rzeczywiście warto ją poszerzyć i czego w niej brakuje.

Nie szukaj tego, co modne, szukaj tego, co ci się podoba

Kiedyś jedna z największych osobistości świata mody Coco Chanel powiedział, że „moda przemija, styl pozostaje” i pomimo upływu wielu lat jest to wciąż aktualne. Obecnie, kiedy trendy zmieniają się niemalże z tygodnia na tydzień, wyjątkowo wymagające stało się nadążanie za nimi wszystkim. Dlatego też należy zadać sobie pytanie o to, czy warto w ogóle próbować. W większości przypadków odpowiedź będzie przecząca, ponieważ wiąże się to z koniecznością wydawania niemałych pieniędzy. Zresztą bardzo często kupując daną rzecz wyłącznie ze względu na jej zgodność z aktualną modą, nie możemy dopasować jej do swojego stylu, a przez to nigdy nie nakładamy. Z tego chociażby powodu poszukując ubrań i akcesoriów, które pomogłyby odświeżyć ci styl, skup się na tych, które rzeczywiście ci się podobają. Dodatkowo jeszcze zanim dokonasz zakupu, zastanów się na spokojnie czy wybrane rzeczy pasują do reszty twojej garderoby. Dzięki temu stworzysz spójną szafę i znacznie szybciej będziesz tworzyć stylizacje.

W poszukiwaniu inspiracji

Jednym z najlepszych sposobów na to, żeby nie tylko odświeżyć swój dotychczasowy styl, ale także móc na bieżąco go urozmaicać, jest poszukiwanie nowych źródeł inspiracji. Trzeba jednak pamiętać, że inspirowanie się nie jest równoznaczne z ciągłym kopiowaniem czyichś stylizacji. Dobrym pomysłem jest obserwowanie stron internetowych o tematyce modowej oraz profili na mediach społecznościowych prowadzonych przez influencerki, kobiety pracujące w branży oraz domy mody i ich projektantów. Można tam znaleźć niesamowitą dawkę pomysłów oraz nowych rozwiązań, które można w prosty sposób przenieść do własnego stylu. Poszukuj ciekawych akcesoriów, połączeń kolorów i materiałów, a także sposobów na noszenie. Często okazuje się, że właśnie dzięki zaczerpnięciu dawki inspiracji na nowo odkryjesz posiadane od dawna elementy garderoby, a tym samym odświeżysz swój styl niewielkim kosztem.

Artykuł powstał przy współpracy z Emonnari.pl


Zobacz także

Uśmiechaj się

Uśmiechaj się, serio – to nie boli. Uśmiechniętym ludziom żyje się lepiej

Dla miłości była w stanie zrobić wszystko. Dziś zostały długi i terapia, długa walka o siebie

10 popkulturowych ciekawostek związanych ze świętami. Niektóre mogą was zaskoczyć!