Gulasz wołowy to danie, które syci, cieszy smakiem i odpowiednio rozgrzewa, dzięki dodatkowi ostrej papryki. To dobre danie na zimne dni, których nie brakuje jesienią i zimą. Jego przygotowanie wymaga nieco czasu, ale nie jest skomplikowane. Warto wypróbować przepisy na gulasz wołowy z papryką, warzywami czy pieczarkami.
Gulasz wołowy — jakie mięso wybrać?
Aby mięso było miękkie po uduszeniu, należy wybrać odpowiedni kawałek na gulasz wołowy. Najlepiej sprawdzi się mięso z łopatki, pręgi, udźca, goleni oraz karkówka wołowa. Podczas przygotowywania gulaszu należy pamiętać, że wołowina potrzebuje więcej czasu, niż np. drób, więc w zależności od wielkości kawałków mięsa, może się dusić nawet 2 godziny. Im mniejsze i bardziej równe kawałki, tym krócej i sprawniej pójdzie przygotowanie gulaszu.
Aby podnieść smak potrawy, można dodać czerwone wino, wędzoną paprykę lub suszoną śliwkę. Gorący gulasz wołowy rewelacyjnie komponuje się z różnymi rodzajami kaszy, z ziemniakami, kluskami śląskimi, plackami po węgiersku, a nawet i samym chlebem.
Gulasz wołowy — przepis
Gulasz wołowy — składniki:
- 700 g wołowiny na gulasz
- 2-3 duże cebule
- 3-4 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki kminku
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżeczka majeranku
- szczypta ostrej papryki
- sól
- pieprz
- 1 łyżka octu winnego
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
Przygotowanie:
- Cebulę obierz i drobno pokrój. Mięso umyj, pokrój w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzej olej i zeszklij cebulę, pod koniec smażenia dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmaż przez chwilę i dodaj słodką paprykę, cały czas mieszając, aby papryka się nie spaliła. Po ok. 2 minutach podsmażoną cebulę wrzuć do garnka.
- Na tej samej patelni podsmaż mięso na dużym ogniu, aby było rumiane. Mięso dołóż do cebuli i zalej wrzątkiem, by było przykryte.
- Do mięsa dodaj kminek, majeranek i duś pod przykryciem. Gdy mięso zmięknie, dodaj koncentrat pomidorowy i ocet. Pod koniec duszenia dopraw gulasz solą, pieprzem i ostrą papryką. Gdy cebula się rozgotuje i zagęści gulasz, zdejmij pokrywkę i odparuj nadmiar płynu, aby powstał gęsty sos. Wtedy nie trzeba będzie zagęszczać go mąką rozprowadzoną w wodzie.
Gulasz wołowy z papryką — przepis
Gulasz wołowy z papryką — składniki:
- 500 g mięsa wołowego na gulasz
- 2 średnie cebule
- 2-3 ząbki czosnku
- świeża papryka czerwona
- świeża papryka żółta
- 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
- większa szczypta papryki ostrej mielonej
- sól
- pieprz
- 2 listki laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- 3 szklanki bulionu wołowego
- 2-3 łyżki mąki
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i oczyść z żył i tłuszczu. Pokrój w niewielką kostkę i oprósz mąką.
- Na patelni rozgrzej olej i obsmaż kawałki mięsa do zrumienienia. Zdejmij z patelni, wrzuć do garnka, a na tym samym tłuszczu zeszklij pokrojone cebule i przeciśnięty przez praskę czosnek — uważaj, by nie przypalić.
- Do mięsa dorzuć cebule i czosnek, zalej bulionem wołowym. Jeśli nie masz gotowego bulionu, wykorzystaj kostki rosołowe wołowe. Dodaj do mięsa liście laurowe i ziele angielskie. Duś ok. 1,5 godziny, aż mięso zmięknie. Jeśli zbyt dużo wody odparuje, dolej nieco wrzątku.
- Papryki oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Na ok.20 minut przed końcem duszenia dodaj paprykę do mięsa.
- Gdy składniki będą miękkie, łyżkę mąki wymieszaj z niewielką ilością sosu i połącz z gulaszem. Dopraw całość mieloną papryką, solą i pieprzem.
Gulasz wołowy z warzywami — przepis
Gulasz wołowy z warzywami — składniki:
- 700 g chudej wołowiny
- czerwona papryka
- cebula
- biała część pora
- 3 łyżki kukurydzy z puszki
- 2 łyżki fasolki czerwonej z puszki
- kilkanaście strąków fasolki szparagowej
- 2 pomidory
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 2 – 3 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
- szczypta ostrej papryki
- papryka słodka
- nieco kolendry
- większa szczypta majeranku
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i oczyść z żył i tłuszczu. Pokrój w niewielką kostkę.
- Na patelni rozgrzej olej i obsmaż kawałki mięsa do zrumienienia. Zdejmij z patelni, wrzuć do garnka, a na tym samym tłuszczu zeszklij pokrojone cebule i przeciśnięty przez praskę czosnek — uważaj, by nie przypalić. Następnie dodaj sól, pieprz, papryki w proszku, zalej wrzątkiem tak, aby mięso było przykryte. Duś na małym ogniu do miękkości mięsa.
- Por pokrój w talarki, paprykę oczyść z gniazda nasiennego i pokrój w paseczki, warzywa z puszek odsącz z zalewy, pomidory sparz, usuń skórkę i pokrój w ósemki.
- Gdy mięso nieco zacznie mięknąć, dodaj pokrojone warzywa. Jeśli odparuje za dużo sosu, uzupełnij go wrzącą wodą i duś dalej ok. 15 minut.
- Pod koniec dodaj koncentrat, zioła, jeśli trzeba sól i pieprz. Jeśli sos będzie za rzadki, zagęść go mąką rozprowadzoną w wodzie.
Gulasz wołowy z pieczarkami — przepis
Gulasz wołowy z pieczarkami — składniki:
- 600 g wołowiny na gulasz
- 250 -300 g pieczarek
- 2 duże cebule
- marchew
- puszka groszku konserwowego
- 2-3 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
- słodka i ostra papryka w proszku
- majeranek
- liść laurowy
- 4 kulki ziela angielskiego
- kostka rosołowa wołowa
- 1 łyżka mąki — opcjonalnie do zagęszczenia
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Mięso umyj, osusz i oczyść z żył i tłuszczu. Pokrój w niewielką kostkę, oprósz solą, pieprzem, paprykami w proszku i majerankiem.
- Na patelni rozgrzej olej i obsmaż kawałki mięsa do zrumienienia. Zdejmij z patelni, wrzuć do garnka, a w międzyczasie na tym samym tłuszczu zeszklij pokrojone cebule, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz oczyszczone i pokrojone pieczarki. Odstaw.
- Przełóż pieczarki z cebulą do garnka, zalej wodą tak, aby przykryła mięso, dodaj liść laurowy, kulki ziela angielskiego i kostkę rosołową. Zagotuj, zmniejsz ogień i duś przez ok. 1 godzinę.
- Gdy mięso zmięknie, obierz i pokrój w kostkę marchewkę, i dodaj ją z osączonym groszkiem w puszki do mięsa. Duś na małym ogniu przez ok. 30 minut.
- Pod koniec w razie potrzeby doprawić jeszcze do smaku. Jeśli gulasz wołowy jest za rzadki, rozrób mąkę w niewielkiej ilości wody, dolej do gulaszu i chwilę podgotuj, aż odpowiednio sos się zagęści.