Go to content

Czy terapia dla par ma sens? Kiedy warto zdecydować się na pomoc psychoterapeuty rodzinnego?

Czasami psychoterapia jest jedynym rozsądnym sposobem na poprawienie relacji między partnerami i ostatnim ratunkiem dla rozpadającego się związku. Kryzys w małżeństwie bywa dosyć częstym problemem, z którym boryka się wiele par. Dlatego w momencie pojawienia się widocznych oznak rozpadu związku i konfliktu pomiędzy partnerami warto od razu skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi małżonków przez cały proces i pomoże poradzić sobie z emocjami.

Czy terapia dla par ma sens?

Kiedy w życiu pojawiają się problemy rodzinne i dochodzi do coraz częstszych kłótni pomiędzy partnerami, atmosfera w domu staje się napięta. Są to pierwsze sygnały świadczące o kryzysie w związku – jeśli chcemy go załagodzić, warto od razu umówić się na wizytę do specjalisty. Niestety, niejednokrotnie któraś ze stron nie zgadza się na konsultację. W takiej sytuacji można na własną rękę udać się po radę do terapeuty, który doradzi Ci, jak możesz przekonać drugą osobę do psychoterapii, będącej doskonałym sposobem na odbudowanie związku i uchronienie małżeństwa przed rozwodem.

Kiedy warto zdecydować się na pomoc psychoterapeuty rodzinnego?

Terapia dla małżeństw jest jednym z kluczowych elementów pozwalających na poradzenie sobie z kryzysem w związku, który – zbagatelizowany – może prowadzić nawet do rozwodu. Nie należy także zapominać, że dla par, które doczekały się potomstwa, jest to wyjątkowo trudna sytuacja, ponieważ wszystkie kłótnie i nieporozumienia wpływają negatywnie na dzieci. W takiej sytuacji należy tym bardziej rozważyć opcję psychoterapii w celu ochrony najmłodszych członków rodziny. Rozwód rodziców jest dla każdego dziecka traumą, która może przełożyć się na całe jego przyszłe życie. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby ocalić związek i pozostać w dobrych relacjach, a w razie potrzeby ustalić wizytę z psychologiem dziecięcym, który pomoże dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji i będzie dla Twojej pociechy psychicznym wsparciem.

Mediator rodzinny

Mediacje rodzinne są formą pomocy mającej na celu wypracowanie porozumienia w konkretnej sprawie. Kiedy dochodzi do ostateczności, a psychoterapia nie przynosi założonych rezultatów, mediator jest osobą, która pozwala małżonkom ustalić kompromisy dotyczące alimentów, podziału majątku czy charakteru rozwodu (z orzekaniem o winie lub za porozumieniem stron). Należy pamiętać, że wizyta u mediatora nie jest formą terapii rodzinnej, a jedynie wsparciem w negocjacjach rozwodowych i ułatwieniem kontaktów między małżonkami, które mają kluczowe znaczenie dla przebiegu rozprawy rozwodowej. Mediacje rozwodowe pozwalają na dokonanie dokładnych ustaleń i dojście do porozumienia, co jest kluczowe w szybkim otrzymaniu rozwodu i ważne dla zdrowia psychicznego Twojego i Twoich dzieci. Znajdź dobrego mediatora rodzinnego na https://wyszukiwarkifirm.pl/.

Pomoc adwokata – alimenty

Na każdym etapie rozwodu ważne jest zatrudnienie zaufanego adwokata, który pomoże w ustaleniu alimentów i będzie obecny na każdym etapie rozprawy. Szczególnie ważny pozostaje etap związany z podziałem majątku – pomoc specjalisty pozwala na szybkie załatwienie wszelkich formalności z tym związanych i rozdzielenie wspólnego mienia pomiędzy strony. Są to niezwykle istotne kwestie, które należy ustalić przed rozprawą, ponieważ bez nich cały proces ulegnie znacznemu wydłużeniu. Znajdź adwokata od spraw rozwodowych na https://www.inka.org.pl/.