Go to content

Lukier – do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek. Proste przepisy na dekorację do wypieków

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek
Fot. iStock

Lukier, zarówno ten klasyczny, jak i pod postacią masy cukrowej, jest niezbędny do nadania różnym wypiekom ciekawego wyglądu i smaku. Trudno sobie wyobrazić bez niego pierniki czy babki, podobnie jak eleganckie torty. Jak zrobić lukier do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy, lub z białek? To nie jest trudne, a efekty wspaniale podkreślą wygląd i smak domowych wypieków.

Trudno sobie wyobrazić kuchnię i słodkie wypieki bez lukru. Ten prosty w przygotowaniu dodatek pełni rolę dekoracyjną. Można go przygotować na różne sposoby, z myślą o nieco innym zastosowaniu. Klasyczny, dość sztywny i charakterystycznie pękający, sprawdzi się na piernikach. Lukier z białek, zwany królewskim, ma mniejsze tendencje do pękania i jest bardziej kryjący. Natomiast lukier plastyczny, zwany również masą cukrową, jest nieoceniony w zdobieniu tortów na szczególne okazje. Warto wiedzieć, jak przygotowuje się powyższe lukry, by nadać swoim wypiekom wyjątkowy charakter.

Fot. iStock

Lukier do pierników i babek — przepis

Do najprostsza wersja lukru, którym można ozdobić zarówno pierniki, jak i przeróżne babki. Jest on gęsty, a po wystygnięciu staje się nieco przezroczysty.

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Fot. iStock

Lukier do pierników — składniki:

  • 0,5 szklanki cukru pudru
  • ok. 5 łyżek wody

Przygotowanie:

Pół szklanki cukru pudru wymieszaj z 5 łyżkami wody aż otrzymasz gładką, gęstą i błyszczącą masę. Jeśli uznasz, że lukier jest zbyt gęsty, dodaj do niego odrobinę wody. Możesz również nadać mu kolor, wzbogacając o barwniki spożywcze, dzięki którym pierniczki będą wyglądały bajecznie.

Lukier cytrynowy — przepis

To równie często poszukiwany przepis na lukier, ze względu na dodatek cytryny, która nieco przełamuje naturalną słodycz cukru pudru.

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Fott. iStock

Lukier do pierników — składniki:

  • 0,5 szklanki cukru pudru
  • ok. 5 łyżek wody z cytryną — ilość cytryny zależy od preferowanego smaku

Przygotowanie:

Cukier puder wymieszaj z 5 łyżkami wody z cytryną do momentu powstania gładkiej, gęstej i błyszczącej masę. Jeśli uznasz, że lukier jest zbyt gęsty, dodaj do niego odrobinę wody.

Lukier plastyczny (masa cukrowa) — przepis

To ciekawy sposób na pokrycie całej powieszeni tortu. Lukier plastyczny tworzy gładką, słodką powierzchnię, która znakomicie nadaje się do dekorowania tortu.

Lukier - do pierników, plastyczny (masa cukrowa), cytrynowy lub z białek

Fot. iStock

Lukier plastyczny — składniki:

  • 800 g cukru pudru
  • 70 ml zimnej wody
  • 50 g glukozy w proszku
  • 4 łyżeczki żelatyny
  • 3 łyżki margaryny

Przygotowanie:

  1. Żelatynę wrzuć do garnka, zalej wodą i zostaw aż napęcznieje.
  2. Cukier puder przesiej przez sitko, połowę przesyp na stolnicę.
  3. Garnek z napęczniałą żelatyną postaw na ogniu i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia, nie dopuszczając do zagotowania się wody. Dosyp glukozę i wymieszaj, a gdy składniki połączą się, dodaj margarynę. Zdejmij z ognia, gdy margaryna się rozpuści — nie wolno całości zagotować.
  4. W odsypanym na stolnicy cukrze zrób dołek i powoli wlej gorącą wodę z cukrem  pudrem, żelatyną i margaryną. Trzeba być ostrożnym, by się nie oparzyć. Można sobie pomóc, zagarniając cukier puder drewnianą łyżką do środka. Gdy cały płyn zostanie przelany, stopniowo dodawaj resztę pudru i zagniataj do powstania zwartej, elastycznej masy. Jeżeli uznasz, że lukier plastyczny jest jeszcze za twardy, dodaj nieco więcej margaryny, a jeśli będzie zbyt miękki — podsyp go cukrem pudrem. Gotową masę plastyczną można przechowywać do trzech dni w lodówce, owiniętą folią spożywczą, by nie wyschła.

Warto wiedzieć: Masie można nadać odpowiedni kolor barwnikami spożywczymi. Aby masę plastyczną rozłożyć równomiernie na torcie, trzeba ją rozwałkować — wałek i stolnicę, o ile są silikonowe, warto podsypać cukrem pudrem lub mąką ziemniaczaną, by masa nie przyklejała się. Przed położeniem lukru plastycznego na tort, biszkopt należy najpierw posmarować kremem maślanym, by masa mocno się trzymała.

Lukier z białek (królewski) — przepis

Jeśli szukasz sposobu na uzyskanie lukru kryjącego wypiek, dzięki mocnej białej barwie, lukier z białek, zwany także królewskim, sprawdzi się tu idealnie.

Fot. iStock

Lukier z białek (królewski) — składniki:

  • 2 białka średnich, dobrze schłodzonych jaj
  • 180 g cukru pudru
  • kilka kropel soku z cytryny

Przygotowanie:

  1. Białka przerzuć do szklanego naczynia i ubijaj mikserem przez 30 sekund. Zacznij od małych obrotów i po chwili miksuj na średnich  obrotach, potem na średnich. Pamiętaj, że białka powinny być ubite, ale nie na sztywno.
  2. Do białek dodaj cukier puder, i ubijaj na niskich obrotach, by dostało się do lukru jak najmniej powietrza (nie będzie pękał) ok. 20 minut. Jeśli po tym czasie będą widoczne jakieś grudki, rozetrzyj je łyżką. Na sam koniec dodaj kilka kropel soku z cytryny, by lukier był nieco mniej mdły.

źródło: www.przyslijprzepis.pl ,aniagotuje.pl