Rasy kotów to temat zaprzątający głowy tym, którzy pragną zaopiekować się kotem. W końcu wybór pupila nie powinien być dyktowany impulsem, ale świadomością potrzeb każdej rasy kotów, oraz własnych możliwości. Ktoś, kto nie ma wiele czasu, może nie być zadowolony z konieczności wyczesywania długiego futra, natomiast miłośnik ciszy może być zaskoczony, że wybrana przez niego rasa wyjątkowo dużo i donośnie wokalizuje.
Najpopularniejsze rasy kotów domowych
Rasy kotów domowych to temat niełatwy do zgłębienia, ponieważ jest ich sporo. Międzynarodowa Federacja Felinoloogiczna (FFIFe), zrzeszająca organizacje hodowców kotów rasowych z Europy, Azji i Ameryki Południowej uznaje około pięćdziesięciu ras. Są także inne organizacje, które uznają blisko 80 ras kotów, więc ich mnogość może powodować zawroty głowy. Prezentujemy najpopularniejsze rasy kotów domowych, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kot brytyjski krótkowłosy
Kota brytyjskiego krótkowłosego zaliczamy do rasy kotów domowych nadających się do domu z dziećmi. Jest on zdecydowanie spokojny, zrównoważony i cierpliwy oraz wesoły. Bardzo chętne się bawi i nie potrzebuje do tego towarzystwa. Kiedy jest młodym kociakiem, jest raczej energiczny, ale wraz z upływem czasu staje się bardziej stateczny i spokojny. Lubi być głaskany, ale nie przepada za tarmoszeniem i noszeniem na rękach. Nie jest również hałaśliwy – najczęściej, jeśli już, to upomina się jedynie o głaskanie i pełną miseczkę.
Kot perski szylkretowy
Kot perski szylkretowy należy do rasy kotów domowych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego charakterystyczny wygląd przywołuje skojarzenia z dumą i dostojnością. Kot perski szylkretowy jest łagodny, zrównoważony, szybko zżywa się z właścicielem. To typowy domator, który nie nadaje się na kota wychodzącego. Jest towarzyski i niekonfliktowy, odnajdzie się w towarzystwie innych zwierząt i dzieci, o ile nie są zbyt natarczywe. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę konieczność pielęgnacji sierści, która ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny.
Kot syberyjski
Śmiało można go zaliczyć do rasy kotów domowych o największych gabarytach. Kot syberyjski cieszy oko nie tylko wielkością, ale i i imponującym futrem. Uwielbia kontakt z człowiekiem, ale na własnych zasadach – decyduje o tym, czy ma ochotę na głaskanie, czy woli przyglądać się człowiekowi z dalszej odległości. Jest bardzo towarzyski, choć nie lubi spoufalania się. Właściciele kotów syberyjskich często podkreślają, że są one jak psy, które chodzą za człowiekiem krok w krok. Jest zdecydowanie „charakterny”, zachował w genach pierwiastek dzikiej natury, choć od wielu lat reprezentuje rasy kotów domowych. Uwielbia ruch, wspinaczkę i dynamiczną zabawę, dlatego powinien mieć miejsce do szaleństw – wysoko zawieszone półki, kocie place zabaw, na których będzie mógł spożytkować energię.
Kot syjamski
Syjamy to przedstawiciele rasy kotów domowych, które są dość specyficzne. Ich egzotyczna uroda idzie w parze ze zdecydowanym charakterem. Koty syjamskie głośno domagają się tego, na czym im zależy. Są temperamentne i bardzo żywiołowe, uwielbiają zabawę, a po niej wylegiwanie się na kolanach właściciela. Koty syjamskie bywają bardzo uczuciowe, wręcz zaborcze wobec tego, kogo wybrali na towarzysza. To wyjątkowe gaduły, które uwielbiają zwracać swoim głosem pożądaną uwagę. Osobom, które szukają cicho mruczących towarzyszy, natężenie dźwięków wydawanych przez koty syjamskie, może przeszkadzać.
Kot bengalski
Koty bengalskie to rasy kotów domowych dla osób gotowych na wyzwania. Kot bengalski jest krzyżówką kota dzikiego i domowego, dlatego jest bardzo temperamentny i energiczny. Ma w sobie pierwiastek dzikości i potrzebuje pracy z człowiekiem oraz dobrze przeprowadzonej socjalizacji, by żyć w zgodzie w domu. Jest towarzyski, ale niezależny i raczej trzymający się na dystans. Potrzebuje przestrzeni, spacerów, aktywności oraz urozmaiconych zabaw, w innym przypadku może powodować w domu szkody.
Maine Coon
Main Coon to przedstawiciel rasy kotów domowych, które odnajdą się w domu ze starszymi dziećmi i seniorami. Jest nieagresywny, rodzinny, uczuciowy i bardzo inteligentny. Uwielbia pieszczoty i źle się czuje pozostawiony w samotności. Koty tej rasy chętnie uczą się sztuczek takich jak aportowanie. Maine Coon ze względu na swoją masę potrzebuje wysokiego i stabilnego drapaka, na którym będzie mógł ścierać pazury. Jest zwinny, wykazuje instynkt łowiecki i lubi poznawać okolicę. Nie brakuje mu energii, więc należy mu zapewnić w domu rozrywkę, a poza domem np. spacery na smyczy.
Kot abisyński
To przedstawiciele rasy kotów domowych, które nie odnajdą się w domu osób bardzo spokojnych i statecznych. Koty abisyńskie są ciągle aktywne, bardzo skoczne, chętne do zabaw i biegania. Potrzebuje ogromnej dawki ruchu, bo bez tego szuka sobie innego sposobu wyładowania energii na firankach lub meblach. Wymaga poświecenia mu dużej ilości uwagi i czułości. Ma zdecydowany, dominujący charakter, więc jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, kot abisyński z pewnością będzie dążył do ich podporządkowania.
Kot rosyjski niebieski krótkowłosy
Kot rosyjski to koci arystokrata o niezwykłym wdzięku. To typowy domator, który źle znosi brak towarzystwa, doskonale dogaduje się także z innymi kotami czy nawet psami. To idealny przyjaciel rodziny, do której przywiązuje się bardzo silnie. Jest cichy, łagodny, delikatny w ruchach, ale jednocześnie żywiołowy i wesoły. Ceni sobie możliwość spokojnego wypoczynku, nie jest zainteresowany wywracaniem domu do góry nogami, o ile ma zapewnioną odpowiednią ilość zabawy i nie zostaje sam w domu na długie godziny.
Ragdoll
Nazwa Ragdoll została zaczerpnięta z języka angielskiego, w którym oznacza szmacianą lalkę. Wynika to z faktu, że ten kot wzięty na ręce totalnie się relaksuje i bezwładnie zwisa, jak wspomniana lalka. Ragdoll jest przyjacielski, zrównoważony, niekonfliktowy i uczuciowy, fatalnie znosi samotność. Rasy kotów domowych takich jak Ragdoll to idealni kandydaci na koty rodzinne. Jest wierny właścicielowi, z którym mocno się zżywa, a wobec dzieci i innych zwierząt jest pozytywnie nastawiony. Ragdolle słyną ze swojej cierpliwości i chęci do zabawy, co zostaje mu przez całe życie.
Rasy kotów dla alergików
Osobnym tematem, który często pojawia się u osób poszukujących kota, są rasy kotów domowych dla alergików. Alergia, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci bywa bardzo dokuczliwa, a kocia sierść jest silnie alergizująca. Najpoważniejszym alergenem występującym u kotów jest białko Fel d 1, którego najwięcej jest w ślinie. Ponieważ koty liżą sierść dbając o higienę, przenoszą na nią alergen, który z kolei dostaje się na skórę właściciela. Unosi się także w powietrzu, wywołując objawy ze strony układu oddechowego. Z tego powodu warto poznać rasy kotów domowych dla alergików i zmniejszyć ryzyko alergicznego kataru, kaszlu czy łzawienia oczu.
Rasy kotów dla alergików:
- kot syberyjski
- syjamski,
- balijski,
- kot jawajski,
- kot abisyński,
- orientalny krótkowłosy,
- sfinks,
- Devon Rex,
- Cornish Rex.
Jakiego ostatecznie kota wybrać? Takiego, z którym sobie poradzimy i który cechami rasy będzie „pasował” do stylu życia. Warto pokreślić tylko jedno – niezależnie od tego, czy – czy to będzie kociak „dachowiec” ze schroniska, czy rasowy z nagradzanej hodowli, kochajmy je tak samo.