Związek

Jak szczęśliwe pary pozostają szczęśliwe? 7 fundamentów związku

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2022
fot. Unsplash
Następny

Małżeństwo to „umieszczenie dwojga ludzi pod jednym dachem i zrzucenie na ich głowy wszystkich problemów świata”. To słowa amerykańskiego profesora  DeFrain’a. Dodaje, że wszystkie siły zewnętrzne, ale i te wewnętrzne, pochodzące od nich samych, są przeciwko parom i rodzinom i nie ma żadnej niezależnej organizacji, która by je chroniła. Nie mają sojuszników, typu partia polityczna. Jak zatem szczęśliwe małżeństwa pozostają szczęśliwe? Jakie cechy pomagają przetrwać małżeństwu, jakie pokonywać przeciwności?  

Uczeni przez dziesięciolecia badają ludzi i publikują wyniki tych badań, dając nam, jeśli nie jasne odpowiedzi, to przynajmniej podpowiedzi i wskazówki, jak żyć. Dowiadujemy się, co u innych działa, próbujemy przenieść to na własny grunt.

Oto, co wg terapeutów jest naprawdę niezbędne szczęśliwym, długotrwałym związkom

Są przyjaciółmi i mają przyjaciół

Badacz małżeństw John Gottman opracował infografikę „zdrowego domu związku”, zawierającego elementy udanych związków. Trzy rzeczy na niższym poziomie – troska, sympatia i podziw – są niezbędne do budowania przyjaźni ważnej dla założenia domu. Te trzy rzeczy to podstawa przyjaźni. A ta jest podstawą do budowania związku.

Jak w prawdziwym domu, coś złego dzieje się z fundamentami, bo próbujesz umieścić na nich zbyt duży ciężar. Problemy gotowe, prawda?

Według badania opublikowanego w 2014 roku, wzrost satysfakcji z życia, jaki badacze powiązali z osobami w związku małżeńskim, był dwukrotnie wyższy, gdy uczestnicy czuli, że ich małżonkowie są ich najlepszymi przyjaciółmi. A najlepsi przyjaciele nie robią sobie nawzajem złych rzeczy, nawet by im to do głowy nie przyszło.

Należy jednak pamiętać, że najlepszy przyjaciel nie powinien oznaczać tylko przyjaciela. Pary muszą mieć możliwość czasem być osobno. „Dęby nie będą rosły we wzajemnym cieniu”.

Kłamią bez sensu, wiele obiecują, są totalnie zazdrośni i szybko mówią, że kochają. 14 technik manipulacji w miłości

Myślą jak zespół

Praca zespołowa naprawdę sprawia, że ​​małżeńskie marzenie działa. Ludzie w udanych związkach czują się wspierani i pewni, że ich partner zawsze będzie po ich stronie. W prawdziwym związku boli cię, kiedy boli twojego partnera, a problem jednego z was jest problemem dla was obojga.

„Moje życie nie byłoby takie samo bez ciebie” i „Wiem, czego się po tobie spodziewać, mimo że cały świat jest teraz chaotyczny”.

Konsekwencja i empatia są niezbędne w prawdziwym partnerstwie. Jeśli twoja partnerka prosi o przytulenie po ciężkim dniu i przez połowę czasu jesteś z tego zadowolony, ale czasami warczysz na nią, że na przykład jesteś zajęty, dla niej to komunikat, że nie może na ciebie liczyć w 100 procentach czasu. „Partnerstwo” to świetne określenie na to, co chcieliby mieć ludzie w związkach. Odporność w relacjach w dużej mierze opiera się na porozumieniu,  wsparciu i dobrym samopoczuciu.

Pary, które nie czują się zbyt dobrze we własnych związkach, mogą nauczyć się modelować zdrowe relacje partnerskie. Ale tym,  co może stanąć na przeszkodzie, to przestarzały pomysł, że mąż jest „szefem” w związku. Relacja szef-pracownik ma niewiele wspólnego z partnerstwem niezbędnym do szczęśliwego małżeństwa.

Podkreślają pozytywy

Naturalny optymizm jest niezwykle cennym atutem małżeństw. Autorzy badania z 2013 r. odkryli, że małżeństwo optymistów angażowało się w bardziej pozytywne strategie rozwiązywania problemów w sytuacji konfliktu i wykazało mniejszy spadek dobrostanu małżeńskiego po roku od zawarcia małżeństwa.

Jeśli nie jesteś urodzonym optymistą, niektóre badania sugerują, że nic straconego – w późniejszym życiu możesz stać się trochę bardziej słoneczną osobowością. W badaniu długoletnich małżeństw naukowcy z Northwestern University i University of California w Berkeley odkryli, że pozytywne emocje rosną, a negatywne emocje maleją wraz z wiekiem.

Praktykowanie wdzięczności to dobry sposób na obudzenie w sobie optymisty. Wdzięczność wydaje się funkcjonować jako „wzmacniacz” dla romantycznych związków, zgodnie z badaniem opublikowanym w „Personal Relationships” w 2010 roku. Kiedy partnerzy odczuwali większą wdzięczność wobec swoich partnerów, czuli się lepiej w związkach i bardziej związani ze swoimi partnerami, nie tylko tego dnia, ale także następnego.

Kochanek, czy mąż? Bratnia dusza, czy partner? Spójrz na swój związek z dystansu

Wiedzą, jak radzić sobie ze stresem

Nic dziwnego, że zarządzanie stresem jest jednym z sześciu obszarów zidentyfikowanych jako kluczowe dla harmonii rodzinnej.

Twoje cechy osobowości i styl przywiązania mają wiele wspólnego z tym, jak radzisz sobie ze stresem, co z kolei wpływa na to, jak zachowujesz się w związkach. Co ciekawe, ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wpływa na nich stres. A stres może bardzo niekorzystnie wpływać na związek. Dlatego pierwszym krokiem w terapii par jest uświadomienie im, jak wpływa na nich stres.

Czytaj dalej na kolejnej stronie ->

 

Związek

Jak szukać bezpiecznych ofert pracy w Poznaniu?

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2022
 

Poszukiwanie pracy online wymaga dużej uwagi oraz skrupulatności. W sieci czyha na Ciebie wiele niebezpieczeństw m.in. oszuści, którzy polują na Twoje dane. Poznań to duży rynek pracy. Mnogość ogłoszeń sprawia, że wśród nich mogą czaić się również fałszywe. Jak poszukiwać bezpiecznie pracy w tym mieście? W jaki sposób uchronić się przed złodziejem?

Jak bezpiecznie szukać pracy w Poznaniu?

Poznański rynek pracy przyciąga nie tylko mieszkańców Wielkopolski. Jest to jeden z konkurencyjnych ośrodków gospodarczych w skali europejskiej. Rynek charakteryzuje niska stopa bezrobocia, nowoczesne firmy i kolejne inwestycje, które zapewniają nowe miejsca pracy. Poznań jest otwarty na pracowników z wielu sektorów o różnych umiejętnościach. W związku z tym na tym rynku dostępnych jest wiele ogłoszeń o pracę.

Duży rynek pracy to miejsce, w którym możesz trafić na wiele fałszywych ofert. Oszuści polują w szczególności na dane osobowe, które następnie wykorzystują do kradzieży tożsamości. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Przez nieuwagę możesz stracić dorobek swojego życia.

Ubiegając się o pracę lub udając się na rozmowy kwalifikacyjne, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jak uchronić się przed potencjalnymi oszustami?

Zachowaj poufne informacje dla siebie

Niektórych informacji nie należy umieszczać w CV. Pracodawcy nie są potrzebne dane takie, jak data urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego, stan cywilny czy wiek. Nie należy również podawać żadnych informacji bankowych ani danych karty kredytowej podczas ubiegania się o pracę. W CV wystarczą tylko dane kontaktowe: numer telefonu, adres e-mail czy miejsce zamieszkania.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli idziesz na rozmowę o pracę i siedziba firmy wydaje Ci się podejrzana, zastanów się dwa razy, czy chcesz pracować w takim miejscu. Żadna praca nie jest warta Twojego bezpieczeństwa ani Twojego zdrowia psychicznego. Jeśli miejsce pracy wydaje się ciemne lub wygląda obskurnie, może to być powodem do niepokoju. Jeśli okolica nie jest zbyt przyjazna w świetle dziennym, jak będziesz się czuł, wychodząc z pracy po zmroku? Ponadto zawsze powinieneś poinformować kogoś, kiedy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną i gdzie się ona odbędzie. Upewnij się, że wiesz dokładnie, jak się tam dostać i jak wrócić do domu.

Idealna oferta? Bądź czujny!

Właśnie znalazłeś idealną ofertę pracy i wydaje się ona zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa? Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że masz rację i ogłoszenie jest oszustwem. Jeśli oferta wydaje się podejrzana, jest kilka sposobów, aby ja zweryfikować. Przede wszystkim sprawdź firmę  w wyszukiwarce internetowej czy mediach społecznościowych.  Upewnij się, że takie przedsiębiorstwo istnieje, jaki jest jej adres, historia. W przyszłości może to oszczędzić Ci wielu bólów głowy. W obecnym cyfrowym świecie bardzo często możesz znaleźć również opinie o firmie jej byłych lub obecnych pracowników czy klientów.

Bądź równie skrupulatny, gdy chodzi o warunki umowy w firmie. Gdy widzisz oferty pracy w stylu “1000 zł za 4h pracy”, to prawdopodobnie masz do czynienia z oszustwem i nie warto zaprzątać sobie głowy takimi ogłoszeniami. Oferta o pracę powinna zawierać następujące informacje: nazwa firmy i jej adres, wymagania na konkretne stanowisko, zakres obowiązków, typ umowy, wysokość wynagrodzenia. W każdym innym przypadku warto zweryfikować wiarygodność oferty.

Nigdy nie przekazuj żadnych pieniędzy

Kiedy poszukujesz pracy, nikt nie powinien prosić Cię o pieniądze. Jeśli potencjalny pracodawca prosi Cię o przelanie symbolicznej kwoty, niezwłocznie zgłoś ten fakt do administracji witryny, na której znalazło się ogłoszenie. Prośba o pieniądze to łatwy sposób na wyciągnięcie od Ciebie danych logowania na konto bankowe.

Pamiętaj o tych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki temu jest duża szansa, że po drodze nie pojawią się żadne problemy.

jaki sposób możesz chronić swoją tożsamość oraz dane w sieci?

Niezależnie od tego, czy logujesz się na konto bankowe, wysyłasz wiadomość e-mail do współpracownika, czy publikujesz zdjęcie na stronie w mediach społecznościowych –  w każdej z tych sytuacji istnieje ryzyko, że Twoje dane zostaną skradzione. Oszustwa związane z tożsamością stały się w ostatnich latach istną plagą i bez wątpienia wynika to po części z tego, jak mało ludzie poświęcają swojemu cyberbezpieczeństwu.

Rzeczy, które robimy online, mogą mieć ogromne konsekwencje w świecie rzeczywistym. Jak się zatem uchronić przed potencjalną kradzieżą danych? Oto kilka sposobów:

Upewnij się, że Twoje połączenie jest szyfrowane – spójrz na pasek adresu w swojej przeglądarce. Jeśli znajduje się tam znak “kłódki”, oznacza to, że ta strona używa szyfrowania. Korzystając z takich witryn, zapewniasz sobie bezpieczne udostępnianie swoich danych. Nieszyfrowane strony internetowe to ryzyko kradzieży Twoich danych osobowych. Podobnie jest w przypadku publicznych sieci Wi-Fi, w których hakerzy mogą zobaczyć Twoją aktywność. Nie chodzi jednak tylko o odwiedzane witryny. Aby być bardziej bezpiecznym, użyj sieci VPN, która ukrywa i szyfruje Twój ruch;
używaj różnych haseł – w świecie, w którym poprzez jedno konto na Facebooku możesz zalogować Cię do kilku innych aplikacji czy usług, wystarczy, że haker uzyska dostęp jednego konta e-mail, by przejąć kontrolę nad kilkoma innymi. Menedżer haseł to narzędzie, które może pomóc Ci w regularnym aktualizowaniu kodów dostępu do różnych kont czy aplikacji. Większość z nich jest łatwa w użyciu. Menedżery haseł wystarczy skonfigurować i pozwolić im automatycznie uzupełnić dane logowania;
sprawdź, co mówi o Tobie Internet – tożsamość internetowa to Twój e-mail, konta w mediach społecznościowych, sklepach online, ale również wiele innych aktywności, o których możesz nie mieć pojęcia. Działalność w sieci nie pozostaje niezauważona. Każda aktywność pozostawia tzw. cyfrowy ślad. Są to nie tylko dane o użytkowniku, ale również informacje dotyczące systemu operacyjnego, zainstalowanych czcionek czy ustawienia przeglądarki internetowej. Śledzenie aktywności jest możliwe dzięki tzw. ciasteczkom, czyli plikom cookies. Istnieją narzędzia, dzięki którym możesz sprawdzić swój cyfrowy ślad.

Ochrona danych osobowych w trakcie poszukiwania pracy w Internecie jest niezwykle ważna. Każdy powinien zatroszczyć się, by informacje poufne nie trafiły w niepowołane ręce. Zanim zaczniesz poszukiwania pracy w sieci, upewnij się, że Twoje dane są bezpieczne.

Co zrobić w przypadku kradzieży danych podczas poszukiwania pracy?

Musisz wiedzieć, że publikacja fałszywego ogłoszenia nie jest przestępstwem. Nie wszystkie oszustwa prowadzą do kradzieży tożsamości. Pod tym pojęciem rozumie się sytuację, gdy ktoś wykorzystuje Twoje dane osobowe do np. otwierania nowych kont bankowych czy składania zeznań podatkowych. Jest to przestępstwo, które może Cię kosztować nie tylko utratę pieniędzy, ale również czasu, ponieważ rozwiązanie sytuacji może wymagać znacznego wysiłku.

Jeśli znajdziesz fałszywe ogłoszenie, powiadom o tym administrację witryny, na której jest opublikowane. Dzięki temu uchronisz siebie oraz innych przed popełnieniem błędu. Jeśli Twoja tożsamość została skradziona, zgłoś ten fakt organom ścigania. Policja zajmie się poszukiwaniem oszusta. Zablokuj również swoje środki na koncie. Wielu oszustów wykorzystuje dane osobowe do okradania kont bankowych. Niezwłocznie zmień hasła do najważniejszych aplikacji.

Bezpieczna praca w Poznaniu!

Poszukiwanie pracy w Poznaniu jest łatwiejsze, niż w innych, mniejszych miejscowościach województwa wielkopolskiego. Duża liczba ogłoszeń sprawia, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś dla siebie. Wśród ofert pracy czają się również oszuści. Aby nie naciąć się na jednego z nich, korzystaj ze sprawdzonych portali. Jednym z nich jest GoWork.pl. W tym serwisie znajdziesz nie tylko najnowsze oferty pracy, ale również opinie o pracodawcach. Aktualna praca w Poznaniu? Tylko na GoWork.pl!


Związek

Denerwują się, szukają ucieczki. 9 powodów, dla których mężczyźni źle znoszą silne kobiety

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2022
silna kobieta
fot. jacoblund/iStock

Silna kobieta to często osoba doświadczona życiem – bólem, traumą. Ale to właśnie jest fundamentem jej siły. Jeśli nawet coś ją powali, to ona i tak się podniesie. A jeśli to ty przyczynisz się do jej upadku, to strzeż się – powstanie i wtedy pożałujesz. Większość mężczyzn nie może poradzić sobie z kobietą tak silną. Ta siła zagraża jego męskości. Dlaczego, drogi panie, trudno ci znieść silną kobietę? Oto powody:

Ona cię nie potrzebuje

Mężczyzna, którzy są niepewni siebie, żyją w przekonaniu, że kobieta go potrzebuje w każdym momencie. A silna kobieta taka nie jest. I to sprawia, że on się czuje nieswojo, jest poddenerwowany, szuka ucieczki. Nie wie, że mógłby się mniej przejmować.

Silna kobieta nie potrzebuje, żeby mężczyzna za nią walczył

Silna kobieta potrzebuje partnera, a nie niańki. Jeśli on nie weźmie się do codziennej walki, ona zrobi to za oboje. A taka sytuacja wielu mężczyzn… cóż, kastruje.

Silna kobieta wie, czego chce

To kolejna rzecz, która może przestraszyć mężczyznę. Silna kobieta jest zawsze pewna tego, czego szuka w mężczyźnie i nie boi się pogonić takiego, z którym nie da się żyć.

Domaga się uczciwości i… wrażliwości

Ponieważ mężczyzna często zakłada, że jest obrońcą, wierzy również, że nie może być bezbronny. Silna nie jest głupia – wie, że jej mężczyzna też potrzebuje opieki. Jeśli nie możesz tego zaakceptować, to życie z silną kobietą jest nie dla ciebie.

Silna kobieta widzi twoje kłamstwa

Silne kobiety są godne zaufania i same też potrafią zaufać, ale wystarczy jedno kłamstwo, aby to zrujnować. Nie kombinuj, bo ona jest jak wykrywacz kłamstw.

seksualność

fot. CoffeeAndMilk/iStock

 

Silna kobieta pokaże ci, kim jesteś

Czasami może być trudno zaakceptować w sobie cechy, których nie lubimy. Partner silnej kobiety musi być samoświadomy. Jesteś człowiekiem i masz wady, ale ona i tak cię kocha. Zatem i ty powinieneś kochać siebie.

Kocha cię bezwarunkowo

Bezwarunkowa miłość często może być przytłaczająca dla mężczyzn. Miłość, którą silne kobiety okazują swoim mężczyznom, jest bardzo podobna do miłości, którą matka okazuje swojemu dziecku. Ona na zawsze będzie cię kochać bez względu na wszystko, a jeśli zwrócisz jej tę miłość, będziecie najszczęśliwsi na świecie.

Nie czeka

Nie marnuj jej czasu. Nie poczeka, aż zmienisz się w mężczyznę, potrzebuje go teraz. Silna kobieta ma cierpliwość, ale jest jej bardzo mało, gdy nie widzi twoich starań.


Zobacz także

Dobre życie jest najlepszą zemstą

Dobre życie jest najlepszą zemstą

Życie po romansie? Może być najlepsze, przestańcie czytać poradniki

Życie po romansie? Może być najlepsze, wyjdźmy wszyscy poza te szufladki

Zrób szybki test (20 pytań) i sprawdź, czy twój związek jest emocjonalnie zaniedbany?