Go to content

Storczyki. Jak pielęgnować je, by cieszyły kwiatami?

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać
Fot. iStock

Storczyki (orchidee) to kwiaty o niezwykłej urodzie, które cieszą się ogromną popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – mnogość kolorów, form oraz obfitość kwitnienia pozwalają wybrać okazy, które upiększą każde wnętrze. Miłośnicy tych roślin posiadają kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt różnych storczyków, które zachwycają urodą.

Oczywiście nic nie dzieje się samo. Uprawa storczyków wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, która pozwoli osiągnąć sukces. Tak samo jak piękne, storczyki potrafią być kapryśnie i sprawiać kłopoty w najmniej oczekiwanym momencie. Wielu początkujących hodowców zmaga się z problemem opadających kwiatów, więdnących liści czy gnijących lub zasuszonych korzeni. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia można popełnić błędy, które w niedługim czasie poskutkują śmiercią storczyka. Jak dbać o storczyki, by starania przyniosły wymarzony efekt?

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Storczyki – jakie je wybrać?

Nie bez znaczenia jest roślina, jaką wybierzemy dla siebie. Okazy słabe i chore w ręku laika nie pozwolą na odniesienie sukcesu w hodowli. Żeby wybrać storczyka w odpowiedniej  kondycji, należy zwrócić uwagę na wygląd jego poszczególnych części. Zdecydowanie na liściach nie powinno być żadnych plam i przebarwień, a korzenie powinny być jędrne. Najlepiej wybierać orchidee o dużej ilości jeszcze nierozwiniętych pączków. Nie należy wybierać rośliny o pączkach przywiędłych i pomarszczonych.

Od jakiego storczyka najlepiej zacząć przygodę w tymi roślinami? Gatunki storczyków jak Dendrobium, Epidendrum czy Falenopsis są proste w uprawie, i z tego powodu polecane początkującym hodowcom.

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Jak dbać o storczyki – odpowiednie stanowisko 

Storczyki to epifity, czyli rośliny niezakorzeniające się w ziemi. Możemy je spotkać w naturze nie w glebie, lecz na drzewach i krzewach. Tam wytwarzają gęstą plątaninę korzeni, w której gromadzi się martwa materia organiczna, z których roślina czerpie składniki pokarmowe. Wodę epifity pobierają najczęściej całą swoją powierzchnią, a przede wszystkim korzeniami. Orchideom daleko do pasożytów – one potrzebują drzew nie dla pożywienia, ale dla lepszych warunków świetlnych. Z tego powodu storczyki i ich pielęgnacja to zagadnienie ciekawe, które warto bliżej poznać.

Gdy do naszego domu trafi już roślina, należy poszukać dla niej odpowiedniego miejsca. Jak dbać o storczyki, by właściwie je oświetlić? Doniczkę ustawiamy w jak najjaśniejszym miejscu, ale nie bezpośrednio w ostrych promieniach słońca. Najlepiej sprawdzi się parapet okna od strony południa, jednak latem warto je nieco odsunąć od okna, by światło było bardziej rozproszone, a liście zbyt mocno się nie nagrzewały. Zimą warto znaleźć miejsce z dala od gorącego kaloryfera, który mocno wysusza powietrze. Jeśli storczyki będą miały zbyt mało światła, szansa na powtórzenie ich kwitnienia maleje. Zimą, jeśli jest taka możliwość, warto pokusić się o doświetlenie storczyków.

Jak pielęgnować storczyki – najlepsza temperatura

Storczyki lubią mieć wokół siebie dość wysoką temperaturę. W dzień, w chłodniejsze miesiące roku, temperatura powinna sięgać około 19°C, w nocy spadać o 2 – 3° stopnie. Dzięki zachowaniu tego delikatnego wahania temperatur, orchidee będą w dobrej kondycji powtarzać kwitnienie. W ciepłe, słonecznie miesiące, gdy rośliny rosną intensywniej, temperatura powinna być wyższa – 24 C°. Jeśli temperatura jest znacznie wyższa, dobrze pamiętać o wietrzeniu, by storczyki miały zapewniony ruch powietrza, podobnie jak w naturze.

storczyki - pielęgnacja, jak dbać o storczyki

Fot. iStock / Kerstin Waurick

Jak często podlewać storczyki?

Storczyki muszą być odpowiednio podlewane. Nadmiar wody zaszkodzi im szybciej, niż jej niedostatek. Jak często podlewać storczyki? Rośliny podlewa się raz w tygodniu lub gdy podłoże w doniczce przeschnie – nie wolno jednak pozwolić na ich zwiędnięcie. Najlepiej wykorzystać wodę miękką, przegotowaną lub deszczówkę. Podlewanie najlepiej przeprowadzać do południa, by do wieczora storczyk zdążył wyschnąć. Aby podlać roślinę, zaleca się zanurzenie doniczki w wodzie, odczekać, aż podłoże wchłonie wodę. Następnie wyjmuje się doniczkę z wody i pozwala na to, by nadmiar wody odpłynął, a korzenie miały dostęp do powietrza. Gdy tak się stanie, kwiat można włożyć do osłonki odstawić na miejsce. Warto pamiętać, że pozostawianie wody w liściach może wywołać bakteryjne gnicie i śmierć rośliny. Jak jeszcze dbać o storczyki lubiące wysoką wilgotność powietrza? Aby zapewnić wyższą wilgotność, szczególnie gdy grzeją kaloryfery, można wykorzystać nawilżacz powietrza lub od czasu do czasu spryskiwać miękką wodą miękką liście rośliny.

Jak pielęgnować storczyki – nawożenie

Orchidee potrzebują umiarkowanego nawożenia, ponieważ w naturze czerpią substancje odżywcze z ubogiego źródła. Zbyt intensywne nawożenie w okresie wzrostu zaszkodzi roślinom, podobnie jak niedobór składników odżywczych. Orchidee nawozimy preparatami dedykowanymi tej grupie roślin, kierując się wskazówkami producenta zawartymi na etykiecie nawozu. A jak pielęgnować storczyki jesienią i zimą? W okresie spoczynku należy nawozić je znacznie rzadziej – wtedy nie potrzebują dużej ilości składników odżywczych.

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Jak dbać o storczyki – przesadzanie 

Storczyki nie lubią częstego przesadzania. Najlepiej robić to wiosną, gdy już podłoże w donicy ulegnie rozkładowi, a korzenie nie mają wewnątrz miejsca. Do przesadzania storczyków wybieramy podłoże z łatwo przepuszczających wodę materiałów – kora, kawałki kokosa, grubowłóknisty torf. Taka mieszanka zagwarantuje potrzebne orchidei warunki dla cyrkulacji powietrza i wody. Bez kłopotu można kupić odpowiednie podłoże w sklepach ogrodniczych, lub można je skomponować samodzielnie. Podczas przesadzania należy sprawdzić stan korzeni – poczerniałe, gnijące i martwe obcina się ostrymi nożyczkami. Storczyki wkładamy do doniczki, gdy podłoże jest lekko przesuszone, delikatnie je dociskając korzenie tak, by ich nie uszkodzić. Po usuwaniu korzeni zaleca się nie podlewać ich kilka dni, by rany zdążyły się zasklepić.

Storczyki – pielęgnacja korzeni powietrznych

Często pojawia się wątpliwość, jak traktować korzenie storczyków wystające ponad doniczkę. Są to korzenie powietrzne, które służą do magazynowania wilgoci, więc i nie należny ich obcinać, jeśli są zdrowe. Zdrowe korzenie, którym nie brakuje wilgotności, powinny mieć kolor srebrny lub zielony. Korzenie wystające na zewnątrz doniczki dobrze jest zamgławiać (spryskiwać delikatnie) między podlewaniami, miękką odstałą wodą.

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Storczyki – pielęgnacja po przekwitnięciu

Storczyki i pielęgnacja po przekwitnięciu to kolejny temat, który może budzić wątpliwości. Po przekwitnięciu należy dać orchidei czas na odpoczynek, by zakwitła ponownie. Pęd kwiatowy (łodyga), na której rosły kwiaty po przekwitnięciu można zostawić na roślinie, lub też przyciąć bezpośrednio po przekwitnięciu nad trzecim węzłem.  Nierzadko z pąków na jeszcze zielonych łodygach wyrastają nowe pędy z pąkami. Jeśli pęd sam uschnie należy go wyciąć.


źródło: fajnyogrod.pl