Dom i wnętrze Ogród

Storczyki. Jak pielęgnować je, by cieszyły kwiatami?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
24 lutego 2020
storczyki pielęgnacja, jak uprawiać
Fot. iStock – storczyki pielęgnacja, jak uprawiać
 

Storczyki (orchidee) to kwiaty o niezwykłej urodzie, które cieszą się ogromną popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – mnogość kolorów, form oraz obfitość kwitnienia pozwalają wybrać okazy, które upiększą każde wnętrze. Miłośnicy tych roślin posiadają kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt różnych storczyków, które zachwycają urodą.

Oczywiście nic nie dzieje się samo. Uprawa storczyków wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, która pozwoli osiągnąć sukces. Tak samo jak piękne, storczyki potrafią być kapryśnie i sprawiać kłopoty w najmniej oczekiwanym momencie. Wielu początkujących hodowców zmaga się z problemem opadających kwiatów, więdnących liści czy gnijących lub zasuszonych korzeni. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia można popełnić błędy, które w niedługim czasie poskutkują śmiercią storczyka. Jak dbać o storczyki, by starania przyniosły wymarzony efekt?

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Storczyki – jakie je wybrać?

Nie bez znaczenia jest roślina, jaką wybierzemy dla siebie. Okazy słabe i chore w ręku laika nie pozwolą na odniesienie sukcesu w hodowli. Żeby wybrać storczyka w odpowiedniej  kondycji, należy zwrócić uwagę na wygląd jego poszczególnych części. Zdecydowanie na liściach nie powinno być żadnych plam i przebarwień, a korzenie powinny być jędrne. Najlepiej wybierać orchidee o dużej ilości jeszcze nierozwiniętych pączków. Nie należy wybierać rośliny o pączkach przywiędłych i pomarszczonych.

Od jakiego storczyka najlepiej zacząć przygodę w tymi roślinami? Gatunki storczyków jak Dendrobium, Epidendrum czy Falenopsis są proste w uprawie, i z tego powodu polecane początkującym hodowcom.

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Jak dbać o storczyki – odpowiednie stanowisko 

Storczyki to epifity, czyli rośliny niezakorzeniające się w ziemi. Możemy je spotkać w naturze nie w glebie, lecz na drzewach i krzewach. Tam wytwarzają gęstą plątaninę korzeni, w której gromadzi się martwa materia organiczna, z których roślina czerpie składniki pokarmowe. Wodę epifity pobierają najczęściej całą swoją powierzchnią, a przede wszystkim korzeniami. Orchideom daleko do pasożytów – one potrzebują drzew nie dla pożywienia, ale dla lepszych warunków świetlnych. Z tego powodu storczyki i ich pielęgnacja to zagadnienie ciekawe, które warto bliżej poznać.

Gdy do naszego domu trafi już roślina, należy poszukać dla niej odpowiedniego miejsca. Jak dbać o storczyki, by właściwie je oświetlić? Doniczkę ustawiamy w jak najjaśniejszym miejscu, ale nie bezpośrednio w ostrych promieniach słońca. Najlepiej sprawdzi się parapet okna od strony południa, jednak latem warto je nieco odsunąć od okna, by światło było bardziej rozproszone, a liście zbyt mocno się nie nagrzewały. Zimą warto znaleźć miejsce z dala od gorącego kaloryfera, który mocno wysusza powietrze. Jeśli storczyki będą miały zbyt mało światła, szansa na powtórzenie ich kwitnienia maleje. Zimą, jeśli jest taka możliwość, warto pokusić się o doświetlenie storczyków.

Jak pielęgnować storczyki – najlepsza temperatura

Storczyki lubią mieć wokół siebie dość wysoką temperaturę. W dzień, w chłodniejsze miesiące roku, temperatura powinna sięgać około 19°C, w nocy spadać o 2 – 3° stopnie. Dzięki zachowaniu tego delikatnego wahania temperatur, orchidee będą w dobrej kondycji powtarzać kwitnienie. W ciepłe, słonecznie miesiące, gdy rośliny rosną intensywniej, temperatura powinna być wyższa – 24 C°. Jeśli temperatura jest znacznie wyższa, dobrze pamiętać o wietrzeniu, by storczyki miały zapewniony ruch powietrza, podobnie jak w naturze.

storczyki - pielęgnacja, jak dbać o storczyki

Fot. iStock / Kerstin Waurick

Jak często podlewać storczyki?

Storczyki muszą być odpowiednio podlewane. Nadmiar wody zaszkodzi im szybciej, niż jej niedostatek. Jak często podlewać storczyki? Rośliny podlewa się raz w tygodniu lub gdy podłoże w doniczce przeschnie – nie wolno jednak pozwolić na ich zwiędnięcie. Najlepiej wykorzystać wodę miękką, przegotowaną lub deszczówkę. Podlewanie najlepiej przeprowadzać do południa, by do wieczora storczyk zdążył wyschnąć. Aby podlać roślinę, zaleca się zanurzenie doniczki w wodzie, odczekać, aż podłoże wchłonie wodę. Następnie wyjmuje się doniczkę z wody i pozwala na to, by nadmiar wody odpłynął, a korzenie miały dostęp do powietrza. Gdy tak się stanie, kwiat można włożyć do osłonki odstawić na miejsce. Warto pamiętać, że pozostawianie wody w liściach może wywołać bakteryjne gnicie i śmierć rośliny. Jak jeszcze dbać o storczyki lubiące wysoką wilgotność powietrza? Aby zapewnić wyższą wilgotność, szczególnie gdy grzeją kaloryfery, można wykorzystać nawilżacz powietrza lub od czasu do czasu spryskiwać miękką wodą miękką liście rośliny.

Jak pielęgnować storczyki – nawożenie

Orchidee potrzebują umiarkowanego nawożenia, ponieważ w naturze czerpią substancje odżywcze z ubogiego źródła. Zbyt intensywne nawożenie w okresie wzrostu zaszkodzi roślinom, podobnie jak niedobór składników odżywczych. Orchidee nawozimy preparatami dedykowanymi tej grupie roślin, kierując się wskazówkami producenta zawartymi na etykiecie nawozu. A jak pielęgnować storczyki jesienią i zimą? W okresie spoczynku należy nawozić je znacznie rzadziej – wtedy nie potrzebują dużej ilości składników odżywczych.

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Jak dbać o storczyki – przesadzanie 

Storczyki nie lubią częstego przesadzania. Najlepiej robić to wiosną, gdy już podłoże w donicy ulegnie rozkładowi, a korzenie nie mają wewnątrz miejsca. Do przesadzania storczyków wybieramy podłoże z łatwo przepuszczających wodę materiałów – kora, kawałki kokosa, grubowłóknisty torf. Taka mieszanka zagwarantuje potrzebne orchidei warunki dla cyrkulacji powietrza i wody. Bez kłopotu można kupić odpowiednie podłoże w sklepach ogrodniczych, lub można je skomponować samodzielnie. Podczas przesadzania należy sprawdzić stan korzeni – poczerniałe, gnijące i martwe obcina się ostrymi nożyczkami. Storczyki wkładamy do doniczki, gdy podłoże jest lekko przesuszone, delikatnie je dociskając korzenie tak, by ich nie uszkodzić. Po usuwaniu korzeni zaleca się nie podlewać ich kilka dni, by rany zdążyły się zasklepić.

Storczyki – pielęgnacja korzeni powietrznych

Często pojawia się wątpliwość, jak traktować korzenie storczyków wystające ponad doniczkę. Są to korzenie powietrzne, które służą do magazynowania wilgoci, więc i nie należny ich obcinać, jeśli są zdrowe. Zdrowe korzenie, którym nie brakuje wilgotności, powinny mieć kolor srebrny lub zielony. Korzenie wystające na zewnątrz doniczki dobrze jest zamgławiać (spryskiwać delikatnie) między podlewaniami, miękką odstałą wodą.

storczyki pielęgnacja, jak uprawiać

Fot. iStock

Storczyki – pielęgnacja po przekwitnięciu

Storczyki i pielęgnacja po przekwitnięciu to kolejny temat, który może budzić wątpliwości. Po przekwitnięciu należy dać orchidei czas na odpoczynek, by zakwitła ponownie. Pęd kwiatowy (łodyga), na której rosły kwiaty po przekwitnięciu można zostawić na roślinie, lub też przyciąć bezpośrednio po przekwitnięciu nad trzecim węzłem.  Nierzadko z pąków na jeszcze zielonych łodygach wyrastają nowe pędy z pąkami. Jeśli pęd sam uschnie należy go wyciąć.


źródło: fajnyogrod.pl

Dom i wnętrze Ogród

Ile razy można złamać komuś serce? Tyle razy, ile ten ktoś ci na to pozwoli…

Listy do redakcji
Listy do redakcji
24 lutego 2020
Przemoc domowa nie dotyczy tylko kobiet. Kiedy mężczy
Fot. iStock / sanjeri
 

Byłaś miłością mojego życia. Trudno mi powiedzieć „byłaś”. Miłością życia zostaje się chyba na stałe, nawet wtedy, kiedy nie ma już „razem”, a zostaje „osobno”. To uczucie, w jakiś sposób zostaje w tobie na zawsze, nawet jeśli jest tylko wspomnieniem. Dziś jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć ci „żegnaj”. Dziś wciąż szukam zapachu twoich perfum, twoich kosmetyków rzuconych niedbale w łazience. Choć wszystko się skończyło, nie umiem zapomnieć. Mimo wszystko.

Spędziliśmy ze sobą cztery lata. Odchodziłaś, wracałaś – za każdym razem czekałem. Wiernie czekałem, aż zdecydujesz, że kolejni mężczyzni w twoim życiu to jedynie zauroczenie. Aż zadzwonisz i powiesz: „chcę wrócić, mogę?”. Zawsze mogłaś. Zawsze czekałem, aż otworzysz drzwi, postawisz na podłodze niebieską walizkę, popatrzysz mi w oczy i powiesz „przecież wiesz, że to ciebie kocham naprawdę”. To mi wystarczało. Ale wierzyłem, że u tych innych szukasz czegoś, czego ja nie mam. Desperacko próbowałem znaleźć w sobie te wszystkie braki, załatać te wszystkie dziury. Żebyś już nigdy nie odeszła, żebyś została na zawsze. W tej historii często byłem kompletnym zerem.

Byłaś jak morska fala: odchodziłaś i wracałaś. Aż powiedziałem „dość”. To ja chciałem stabilizacji. Myślałem o małżeństwie, ale mówiłaś „nie jestem pewna, może kiedyś?”. Nie naciskałem. Nie można nikogo zmusić do miłości, nie można nikogo zamknąć w klatce. Nie chciałem być egoistą. Zresztą po co ślub, jeśli za chwilę miałabyś znów uciekać?

Co takiego stało się, że miesiąc temu, po czterech latach,  znalazłem w sobie siłę żeby powiedzieć ci: „nie, nie możesz wrócić, nie tym razem”? Po pierwsze – coś pękło, coś się skończyło. Nie, nie moja miłość do ciebie. Ja już po prostu nie potrafiłbym przetrwać kolejnego rozstania. Chcę się przed tym ochronić.

Po drugie – ja nie jestem już tą samą osobą. Zmieniłem się. To, co się między nami wydarzyło, zmieniło mnie. Zrozumiałem, że nie potrzebujesz mnie, dlatego, że jestem tym, kim jestem. Potrzebujesz po prostu kogoś, do kogo możesz wracać, „lizać rany” po nieudanych związkach. Kogoś na zastępstwo, zanim znajdziesz w końcu prawdziwą miłość. Nie mnie. Kogoś. Kogokolwiek, kto będzie na ciebie czekał. A ja chciałem być dla ciebie kimś , kto znaczy więcej, wiesz?

Ile razy można złamać komuś serce? Tyle razy, ile ten ktoś ci na to pozwoli… Więc ja już nie chcę, nie pozwalam. Nie powiem ci, że już cię nie kocham, bo to nieprawda. To uczucie zostanie we mnie jeszcze na długo. Ale przynajmniej umiem w końcu zdecydować, że nie chcę z tobą być, na twoich zasadach, żyjąc w wiecznej niepewności. Coraz mniej wierząc w to, że

Chciałaś dostać drugą szansę i ją dostałaś. Potem trzecią i czwartą. Kolejne. Wierzyłem w twoje uczucie, w twoją szczerość. W twoje „to ciebie kocham naprawdę”. W dzień, w którym zostaniesz na zawsze.  Ale to się nie wydarzy, ty nadal będziesz odchodzić i wracać. Chyba, że trafisz na swoją miłość życia. Ja nią nie jestem.

Proszę, nie dzwoń więcej. Nie próbuj wysyłać wiadomości, nie pojawiaj się nagle w parku,  w którym biegam co rano z psem. Pozwól mi się uwolnić.


Dom i wnętrze Ogród

Krem pod oczy – czyli jak dbać o delikatną skórę pod oczami

Redakcja
Redakcja
24 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe

Zapewne każda z kobiet w swoim życiu spotkała się z sytuacją, kiedy rano w lustrze wita ją jej odbicie z opuchlizną pod oczami. Niezbyt estetycznie wyglądające zaczerwienienia czy cienie pod oczami, to nie jest sytuacja, która mogłaby cieszyć kobietę. Wychodząc naprzeciw potrzebom oraz oczekiwaniom wszystkich Pań, firma Senelle stworzyła gamę produktów mającą dobroczynny wpływ na skórę pod oczami.

Dobry krem pod oczy – zadbaj o specjalistyczną pielęgnację okolic oczu

Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wrażliwa. Dodatkowo, bardzo szybko ulega przesuszeniu, jak i łatwo ją podrażnić, dlatego też wymaga wyjątkowej pielęgnacji i uwagi. Wynika to z faktu, iż na skórze pod oczami nie zlokalizujemy żadnych gruczołów łojowych, jak i gruczołów potowych, co powoduje, iż nie jest ona w stanie się sama nawilżyć. Aby ułatwić to zadanie, konieczne jest stosowanie specjalistycznych, naturalnych kremów pod oczy. Rewelacyjnie do tego zadania sprawdzi się korygujący krem pod oczy bądź optymalizujący krem pod oczy. Dzięki wysoce wyspecjalizowanemu, naturalnemu składowi zapewnią one idealne nawodnienie oraz odżywienie głęboko wewnątrz skóry. Korygujący krem pod oczy został on nominowany w plebiscycie Glammies magazynu Glamour – został uznany, gdyż wykazuje właściwości ujędrniające oraz przeciwzmarszczkowe. Zawarta w kremie kofeina poprawia mikrokrążenie oraz redukuje obrzęki i cienie pod oczami. Sprawia, iż spojrzenie każdej kobiety jest olśniewające każdego dnia. Natomiast optymalizujący krem pod oczy to kojący opatrunek dla odwodnionej i zmęczonej skóry wokół oczu. Krem pod oczy firmy Senelle rewelacyjnie niweluje opuchliznę i wygładza skórę, zmniejsza zaczerwienienia oraz działa rozjaśniająco na skórę pod oczami, jak i wzmacnia barierę hydrolipidową.

Fot. Materiały prasowe

Krem pod oczy – zlikwiduj zasinienia i zmarszczki pod oczami

Krem pod oczy powinien być stosowany przez kobiety niezależnie od ich wieku. Sięgać powinny po niego nawet nastolatki, nie wspominając już o obowiązku stosowania kremu pod oczy przez panie z cerą dojrzałą. Wart uwagi jest fakt, iż włókna kolagenowe zaczynają zanikać u kobiet już około 20 roku życia, a to związane jest z tym, iż skóra twarzy, a także skora pod oczami, powoli zaczyna tracić swoją elastyczność. Opisywany proces można opóźnić, stosując odpowiednią pielęgnację twarzy tj. dbając o prawidłowe oczyszczanie, odnawianie oraz nawilżanie skóry twarzy i okolic oczu.

Obok dostatecznej ilości snu oraz wypoczynku, jak i właściwej diety warto również zadbać o odpowiednią, naturalną pielęgnację. Pierwszym krokiem powinno być prawidłowe oczyszczenie skóry twarzy i okolic oczu. Do tego zadania warto użyć oczyszczający hydrofilny olejek do demakijażu oraz delikatny żel do mycia twarzy. Zarówno jeden, jak i drugi produkt marki Senelle przygotuje cerę do dalszych rytuałów pielęgnacji. Oczyszczający olejek do demakijażu w szybki i bardzo przyjemny sposób usunie makijaż twarzy i oczu. Dodatkowo idealnie nawilży wszystkie partie twarzy. Dzięki drogocennym, naturalnym olejkom w nim zawartych pozostawi skórę niezwykle miękką i odżywioną. Rozpieszczająca siła naturalnych i innowacyjnych składników nada skórze blasku oraz zapobiegnie zmianom trądzikowym, regulując przy tym wydzielanie sebum. Delikatny żel do mycia twarzy idealnie uzupełni codzienną pielęgnację. Podobnie, jak oczyszczający olejek reguluje wydzielanie sebum, idealnie nawilża i odżywia. Dzięki naturalnym składnikom tj. ekstraktu z chmielu i brzoskwini, destylatu z róży damasceńskiej ma świetne właściwości oczyszczające i tonizujące. Działa subtelnie, ale bardzo efektywnie.

Jak zadbać o skórę pod oczami?

Aby w sposób prawidłowy i skuteczny zadbać o skórę pod oczami należy, obok naturalnego kremu pod oczy, zaopatrzyć się również w w odpowiedni, dostosowany do potrzeb krem do twarzy, który dba o delikatną skórę całej twarzy. Pielęgnację skóry twarzy, w tym i skórę oczu zawsze powinno się zaczynać od prawidłowego demakijażu i oczyszczenia. Raz na tydzień oczyszczając skórę warto zastosować odnawiający peeling do twarzy. Zmielone łupiny kokosa i migdałów w nim zawarte, w sposób nieinwazyjny złuszczą obumarły naskórek, nadając skórze blasku. Peeling idealnie wygładzi, pozostawiając skórę odżywioną i miękką. Dodatkowo, poprawi jej napięcie oraz ukrwienie, jak i sprawi, że drogocenne składniki nakładanego później kremu będą o wiele skuteczniej wnikać w strukturę skóry twarzy. Kolejnym krokiem przy pielęgnacji oraz wzmocnieniu działania kremu pod oczy jest użycie kremu do całej twarzy. Rewelacyjnie sprawdzą się w tej roli kremy marki Senelle, które są naturalne i wysoko wyspecjalizowane. Mowa tutaj o odżywczym, wygładzającym bądź ochronnym kremie do twarzy.

Odżywczy krem do twarzy to naturalna, wysoko wyspecjalizowana siła odżywienia i nawilżenia, która intensywnie pracuje nad wyglądem Twojej cery, również delikatnej skóry pod oczami. Znakomite oleje: lniany, z pestek pomidora oraz ze słodkich migdałów oraz innowacyjne substancje aktywne, jak i miód ekologiczny powodują, iż krem wykazuje doskonałe działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dodatkowo, pobudza skórę do regeneracji oraz wzmacnia jej barierę ochronną przed szkodliwymi działaniami UV, jak i redukuje widoczne zmarszczki pod oczami i całej twarzy. Wygładzający krem do twarzy marki Senelle również świetnie sprawdzi się do delikatnej skóry twarzy. Krem oparty na naturalnych składnikach intensywnie regeneruje i wpływa na elastyczność skóry. Dodatkowo, redukuje oznaki zmęczenia oraz spłyca zmarszczki. Podobne działanie znaleźć można w ochronnym kremie do twarzy, który nawilża i regeneruje naskórek oraz chroni przed promieniami UV.

Sukces pięknej skóry wokół oczu tkwi w odpowiedniej i prawidłowej pielęgnacji całej skóry twarzy, w tym okolic oczu. Bardzo delikatna i skłonna do podrażnień skóra pod oczami naprawdę wymaga wyjątkowego podejścia. Jeśli zastosujesz się do wyżej wymienionych wskazówek i wybierzesz właściwe kosmetyki marki Senelle zachowasz piękne spojrzenie na dłużej – spojrzenie pozbawione zmarszczek oraz zasinień pod oczami. Dzięki kompleksowej pielęgnacji całej twarzy oraz odpowiednio dobranych kremach pod oczy, skóra w okolicach oczu będzie elastyczna, gładka i dłużej zachowa naturalny, młody wygląd.


Artykuł partnera


Zobacz także

Nie masz czasu i ochoty na sprzątanie? Ten odkurzacz zrobi to za Ciebie!

Wiosenne trendy 2019 we wnętrzach. Pokochacie te pomysły!

Ogrodnicze ZRÓB TO SAM na lato, jesień i zimę!