Go to content

Okna nie muszą być nudne. Spraw, by stały się przestrzenią piękna, światła i komfortu

rolety
Fot. Dekoria.pl

Okna są bez wątpienia wizytówką naszego domu. Zwracają na siebie uwagę tak samo, jak ład panujący w pomieszczeniach i meble nadające duszę domostwu. Okna są wyjątkowe, ponieważ pełnią funkcję łącznika z tym, co dzieje się poza murami budynku, umożliwiają wlewanie się promieni słonecznych, oraz świeżego powietrza i dźwięków z drugiej strony. 

Nawet jeśli widok za oknem nie zachwyca swoją wyjątkowością, warto sprawić, by ta ciekawa, jasna przestrzeń wypełniła się stylem i zaczęła pełnić funkcję tej kopki nad i, która zdefiniuje wygląd i charakter domu.

Długie, słoneczne dni zachęcają do wprowadzenia powiewu świeżości

Jeśli marzysz o zmianach w wystroju wnętrza, ale obawiasz się finansowej rewolucji w portfelu, postaw na subtelne ale zauważalne zmiany, własnie w obrębie okien. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zaprojektować od początku do końca wygląd okien w różnych pomieszczeniach, możesz czerpać inspiracje z różnych katalogów czy stron internetowych. Niekiedy wystarczy jedna iskra, by w głowie utworzyła się cała koncepcja na idealny wygląd okna.

Ożyw parapety kwiatami i ozdobami

Wybierz ulubione kwiaty ozdobne, które same w sobie skupią uwagę w jednym miejscu. Ożyw parapet ładnymi doniczkami, ale nie upychaj kwiatka przy kwiatku, ponieważ rośliny mogą wzajemnie się zagłuszać, a nadmiar stanie się zwyczajnym zagraceniem. Minimalizm zawsze jest lepszy od groźby przeładowania i powstania bałaganu.

Jeśli nie lubisz kwiatów, ustaw na parapecie zdjęcia w pięknych ramkach, ozdobne świece, które stworzą klimat oraz puzderka czy pamiątki, które chciałabyś wyeksponować. Jeśli nadal nie masz pomysłu jak ozdobić parapet, zerknij na stronę Dekoria.pl. Tu znajdziesz lampiony, figurki, wazony i setki innych dekoracji które pozwolą na ozdobienie domu tak, jak tylko zechcesz.

Zasłony i firany

W ten prosty sposób nie tylko stłumisz odrobinę zbyt intensywne słoneczne światło, ale i stworzysz delikatną intymność w pomieszczeniu, gdyż z zewnątrz będzie mniej widać to, co się dzieje w domu. Firanki mają jeszcze jeden pozytyw, ponieważ w pewien sposób maskują okno i zabrudzenia, które naturalnie powstają  powodu zmiennych warunków atmosferycznych i kurzu. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na mycie okien raz w miesiącu i zawieszanie świeżo wypranych firan i zasłon. Firany i zasłony wprowadzą świeżość, będą falować przy silniejszych podmuchach wiatru i budować klimat w domu. Zamiast grubych mięsistych tkanin, wybieraj lżejsze, które nie tylko nie przytłumią pomieszczenia, ale sprawią, że okno nabierze lekkości.

Rolety rzymskie – europejski styl i komfort

W Europie królują niepodzielnie w oknach od już od wielu lat rolety rzymskie. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ w zależności od wybranej tkaniny mogą całkowicie zaciemniać pomieszczenie, spełniać formę dekoracyjnej zasłony lub stanowić formę transparentnej firany. Spełniają one funkcję ozdobną, regulującą przepływ światła, oraz zapewniającą intymność.  Podnoszone przy pomocy specjalnego mechanizmu, tworzą dekoracyjne fałdy i z gracją prezentują się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak również klasycznych domach. Mają one niewątpliwą przewagę nad zasłonami, ponieważ nie kradną cennej powierzchni użytkowej, którą potrzebują zasłony, by zostać odsunięte na bok. Rolety rzymskie można zamocować tak, jak jest wygodniej – do ściany, sufitu, bezinwazyjnie na ramie okna lub najprościej – zawiesić na karniszu.

Jeśli chcesz rozeznać się w rodzajach rolet, zerknij do mini-ściągawki:

  • Rolety rzymskie zaciemniające. Wyróżniają się prostym designem, gładkimi tkaninami w modnych kolorach a przede wszystkim funkcją zaciemnienia pomieszczenia w 95%! Idealnie pasują do urządzania nowoczesnych wnętrz oraz pomieszczeń, w których wypoczywamy – sypialni, pokoi dziecięcych oraz pokoi komputerowych i telewizyjnych.
  • Rolety rzymskie dekoracyjne (z falbaną prostą, falistą lub bez falbany). Falbana kończąca roletę dodaje jej bardziej ozdobnego, lecz wciąż nienachalnego wyglądu. Rolety bez falbany zajmują za to mniej miejsca po maksymalnym podciągnięciu więc można je zamontować niżej nad wnęką okienną, żeby nie utrudniać otwierania okna. Ten model świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w zależności od wybranej tkaniny – bogactwo wyboru kolorów, wzorów i intensywności zaciemnienia jest ogromne.
  • Woalowa roleta rzymskadelikatna, zwiewna, transparentna, przepuszczająca światło, pełni rolę nowoczesnej firany – przysłania wnętrze mieszkania z zewnątrz ale nie zaciemnia pomieszczenia. Nie zamontujesz jej w sypialni, gdzie zależy Ci na prywatności i zaciemnieniu, ale już w salonie lub kuchni może wyglądać naprawdę pięknie. Można ją też połączyć z zasłonami i wtedy stanowi formę oryginalnej, pięknej firany.
  • Roleta rzymska Duo. Połączenie rolety woalowej z warstwą mniej lub bardziej zaciemniającą – perfekcyjne! Dzięki temu nie musisz wybierać między jednym rodzajem a drugim. Jednoczenie cieszysz się zwiewnością woalowej tkaniny i zaciemnieniem oferowanym przez grubszy materiał. To bardzo dekoracyjny element – świetnie sprawdzi się w reprezentacyjnej części domu lub w sypialni.

Jeśli urzekną cię właśnie rolety rzymskie, sprawdź ich największy wybór w sklepie Dekoria.pl. Tu znajdziesz rolety i firany oraz dekoracje idealne dla twojego domu.


Wpis powstał we współpracy z Dekoria.pl