Go to content

Skrzydłokwiat zdobi wnętrze i oczyszcza powietrze. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć przez cały rok

Skrzydłokwiat
Fot. iStock

Skrzydłokwiat to roślina, która jest cenioną żywą ozdobą wnętrz, wyróżniającą się swoimi strzelistymi kwiatostanami. Wygląd to nie jedyna zaleta skrzydłokwiatu — potrafi on również oczyszczać powietrze ze szkodliwych substancji, takich jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten, czy tlenek węgla. Aby pięknie wyglądał przez cały rok i spełniał swoją oczyszczającą funkcję, trzeba o niego odpowiednio dbać. Jakich warunków potrzebuje skrzydłokwiat, by czuł się w mieszkaniu dobrze?

Skrzydłokwiat — wygląd

Skrzydłokwiat jest rośliną naturalnie występującą na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Porasta niższe partie lasów równikowych, gdzie nie ma zbyt wiele światła, co przekłada się na zasady jego pielęgnacji w mieszkaniu. Skrzydłokwiat wygląda dość charakterystycznie, dzięki gęstym, ukształtowanym lancetowato ciemnozielonym liściom, wyrastającym z łodyg osiągających długość nawet 30 cm. Gdy skrzydłokwiat zakwita, pojawiają się pędach białe kwiaty o subtelnym zapachu, kojarzące się kształtem ze skrzydłami, skąd też wzięła się jego nazwa.

Skrzydłokwiat

Fot. iStock/Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat — odmiany:

W sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych odmian tej rośliny, różniących się od siebie wysokością, kształtem liści, czy wielkością kwiatów. Warto zwrócić uwagę na takie odmiany skrzydłokwiatu jak:

  • skrzydłokwiat Wallisa 'Sensation’ (Spathiphyllum wallisii) –  najczęściej spotykany gatunek skrzydłokwiatu w domach, dorasta do 180 cm wysokości;
  • odmiana skrzydłokwiatu Wallisa 'Euro Giant’ (Spathiphyllum wallisii) – osiąga około 100 cm wysokości;
  • skrzydłokwiat kwiecisty 'Sweet Silvio’ (Spathiphyllum floribundum) – dorasta do około 60-80 cm wysokości;
  • miniaturowa odmiana 'Pearl Cupido’ – osiąga ok. 30 cm wysokości.

Skrzydłokwiat — pielęgnacja

Gdzie postawić doniczkę ze skrzydłokwiatem?

Aby skrzydłokwiat czuł się dobrze w mieszkaniu, trzeba mu zapewnić stanowisko jasne, ale nienarażone na ostre promienie słoneczne. Nadmiar ostrych promieni słonecznych poparzy liście rośliny. Najlepiej posłuży mu miejsce o dużej ilości rozproszonego światła, najlepiej obok parapetu południowego lub zachodniego. Ale bez problemu poradzi sobie także na parapecie okna od północy. Zimą można odważniej stawiać go na parapecie, ponieważ w tym czasie skrzydłokwiaty potrzebują nieco więcej światła.

Nie należy stawiać doniczki w przeciągu oraz w pobliżu wyziewów z urządzeń gazowych, należy także uważać na zasolenie ziemi, ponieważ dla skrzydłokwiatów jest to bardzo szkodliwe. Trzeba również zadbać o właściwą temperaturę, która powinna wynosić latem ok. 18-22º C, natomiast zimą powinna być ciut niższa, ok. 16-18ºC zimą. Nie można jednak dopuszczać do dużych spadków, poniżej 12º C, ponieważ może oznaczać to śmierć dla rośliny.

Skrzydłokwiat

fot. iStock/Skrzydłokwiat

Jaka ziemia do skrzydłokwiatu?

Skrzydłokwiatom najlepiej posłuży ziemia żyzna, próchnicza i wilgotna, najlepiej, by miała odczyn lekko kwaśny (pH 5-6). Konieczna jest przy tym warstwa drenażowa, np. keramzyt, która odprowadzi nadmiar wody z doniczki. Można go uprawiać także bez podłoża, na pożywkach wodnych. Skrzydłokwiaty są wrażliwe na duże zasolenie gleby.

Skrzydłokwiat — podlewanie, zraszanie

Skrzydłokwiat lubi mieć wysoką wilgotność podłoża oraz powietrza, co wynika z jego pochodzenia z obszarów lasów równikowych. Latem trzeba go podlewać odstałą wodą przegotowaną, nawet 3-4 razy w tygodniu, a zimą nieco rzadziej, 1-2 razy w tygodniu. Warto wiedzieć, że mimo tych preferencji, w awaryjnych sytuacjach skrzydłokwiaty dobrze sobie chwilowe przesuszenie. Mimo tego, że lubi wilgoć, nie można doprowadzać do zastojów wodnych, ponieważ to może być zabójcze dla rośliny.

Aby zapewnić właściwą wilgotność, dobrze jest często zraszać jego liście (latem nawet co drugi dzień) wodą o temperaturze pokojowej. Skrzydłokwiat lubi także przecieranie liści z kurzu wilgotną ściereczką, ale należy unikać stosowania preparatów nabłyszczających liście. W czasie intensywnego wzrostu roślinę należy zasilać nawozem do kwitnących roślin doniczkowych, zgodnie z zaleceniem producenta danego preparatu.

Kiedy przesadzić skrzydłokwiat?

Przesadzanie najlepiej zaplanować na wiosnę, gdy korzenie zaczynają wyrastać już poza doniczkę. Przesadzając go należy zapewnić nową doniczkę, nieco wyższej od poprzedniej, ze względu na szybko rozrastający się system korzeniowy. Można przy okazji rozdzielić bryłę korzeniową na dwie części i włożyć do innych doniczek, jako dwie rośliny. Zabieg rozsadzania warto przeprowadzać co 3-4 lata jako sposób na odświeżenie rośliny.

Skrzydłokwiat

Fot. iStock/Skrzydłokwiat

Co jeszcze warto wiedzieć?

Skrzydłokwiatów nie trzeba podcinać, ponieważ cały czas utrzymują gęsty pokrój. Natomiast usuwamy z niego przekwitłe kwiatostany i uschnięte liście.

Choć skrzydłokwiaty są raczej odporne na szkodniki, to egzemplarzom bytującym w otoczeniu ze zbyt niską wilgotnością powietrza mogą zagrażać mszyce i przędziorki.

Trujący skrzydłokwiat

Trzeba przy okazji powiedzieć, że skrzydłokwiat jest rośliną trującą. W jego soku znajdują się kryształy szczawianu wapnia oraz alkaloidy. Nadgryzienie lub zjedzenie przez dziecko, lub zwierzę, skrzydłokwiatu może wywołać dokuczliwe problemy żołądkowo-jelitowe, wysypkę na skórze, zaczerwienienie i obrzęk języka i gardła.

Ile trwa kwitnienie skrzydłokwiatu?

Najczęściej kwiaty pojawiają się od marca do września i mogą się utrzymywać nawet do nawet trzech miesięcy. Rzadziej zdarza się, że skrzydłokwiat zakwitnie także zimą, a wtedy okres kwitnienia wydłuża się praktycznie do roku czasu. Aby do tego doszło, konieczne są odpowiednie warunki, głównie wysoka wilgotność powietrza i stale wilgotne podłoże.


źródło:  twojogrodek.pl