Go to content

Fiołek – odmiany doniczkowe, ogrodowe i dziko rosnące

Fiołek - alpejski, afrykański, trójbarwny, ogrodowy, wonny, polny
Fot. iStock

Fiołek niejedno ma imię – można tak powiedzieć, myśląc o jego odmianach i rodzajach. Ten niewielka, ale pięknie kwitnąca roślina często gości w naszych domach. Trudno się nie zachwycić uroczym kwiatem, zarówno tym spotykanym dziko, jak i pielęgnowanym w doniczkach. Jakiej pielęgnacji wymaga fiołek ogrodowy, a jakiej alpejski i afrykański? Czym charakteryzuje się fiołek trójbarwny, polny i wonny?

Fiołek alpejski – cyklamen perski

Fiołek alpejski, zwany potocznie cyklamenem perskim, jest rośliną, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Powodzenie gwarantują mu piękne kwiatostany i liście oraz długotrwałe kwitnienie – od jesieni aż do końca wiosny. Latem z kolei odpoczywa, pozostawiając jedynie zielone liście.  Fiołek alpejski wydaje delikatnie pachnące kwiaty o sercowatym kształcie, liczące zazwyczaj pięć płatków. Mogą one mieć kolor różowy, czerwony, biały, liliowy, łososiowy, lub są dwubarwne. Liście przybierają sercowaty kształt i zachwycają delikatnymi srebrzystymi wzorkami. Roślina zazwyczaj osiąga wysokość od około 15 do 40 cm, nie zajmuje więc dużo miejsca.

Fiołek - alpejski, afrykański, trójbarwny, ogrodowy, wonny, polny

Fot. iStock/cyklamen

Roślina nie lubi bezpośredniego, ostrego słońca i zbyt wysokich temperatur. Najlepsze podłoże będzie żyzne, próchniczne, przepuszczalne. Od wczesnej jesieni do wiosny cyklameny podlewamy regularnie – ziemia w doniczce powinna być wilgotna. Najlepiej posłuży wlewanie wody do podstawki i odlewanie tej, której ziemia w ciągu pół godziny nie wchłonęła. Latem nie podlewamy, ponieważ fiołek alpejski przechodzi w stan spoczynku. Ważne jest również zasilanie rośliny w składniki odżywcze. Mode liście nawozi się nawozem uniwersalnym, a następnie nawozem dla roślin kwitnących.

Fiołek afrykański – saintpaulia

Fiołek afrykański to kolejna roślina, która cieszy się sympatią. W sprzedaży jest wiele odmian o różnych kolorach kwiatów – fioletowe, ciemnoniebieskie, czerwone, fiołkoworóżowe, różowe, czy białe. Kwiaty mogą być podwójne lub pełne. Ponieważ nie jest rośliną zbyt dużą – osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy – można posadzić kilka sadzonek obok siebie w większej doniczce. Fiołek afrykański kwitnie cały rok, szczególnie pięknie i obficie latem.

Fiołek - alpejski, afrykański, trójbarwny, ogrodowy, wonny, polny

Fot. iStock/fiołki afrykańskie

Roślina jest bardzo wrażliwa na zimno (minimalna temperatura wynosi 12°C) i zdecydowanie nie służą jej przeciągi. Lubi miejsca jasne, ale latem na parapecie trzeba chronić go przed bezpośrednim ostrym słońcem. Najlepiej czuje się w ziemi torfowej, w płaskiej doniczce, ponieważ ma płytki system korzeniowy. Roślinę należy podlewać do podstawek dwa razy w tygodniu. Fiołek afrykański nie znosi spryskiwania i zalewania wodą liści. Warto wiedzieć, że chcąc spowodować bardziej obfite kwitnienie, kwiat powinien przez 6 tygodni stać w nieco niższej temperaturze. Podlewanie należy ograniczyć do jednego w tygodniu. Po takim odpoczynku roślina powinna bujnie zakwitnąć.

Fiołek trójbarwny – bratek

Pod nazwą fiołka trójbarwnego kryje się pospolicie spotykany bratek. Nie jest on kwiatem uprawianym w doniczkach, za to można go spotkać w wielu dzikich miejscach. Mnóstwo go na polach i przydrożach, tam, gdzie dociera dużo słońca. Jest on charakterystyczny i bardzo urodziwy. Jego kwiaty zazwyczaj płatki górne mają fioletowe, a dolne i boczne – żółte. Fiołek trójbarwny to nie tylko piękny kwiat, ale także cenione ziele. Najczęściej po jego kwiaty sięga się podczas leczenia schorzeń skóry, takich jak: trądzik, łojotok, egzema czy liszaj. Okłady z fiołka trójbarwnego łagodzą dolegliwości reumatyczne. Stosowany wewnętrznie pobudza przemianę materii, daje uczucie sytości, obniża ciśnienie krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.

Fiołek - alpejski, afrykański, trójbarwny, ogrodowy, wonny, polny

Fot. iStock/bratek

Fiołek wonny

Fiołek wonny to niska roślina osiągająca ok. 5–10 cm wysokości. Ma mocno pachnące, fioletowe lub białe kwiaty, a liście zielone, omszone. Często widać go na rabatach, także w ogródkach skalnych, ponieważ nie ma wielkich wymagań glebowych, choć najlepiej mu służy gleba próchniczna. Dobrze się czuje w cieniu lub półcieniu. Podłoże, najlepiej gleba próchniczna, powinno być przeciętnie wilgotne. Ze względu na zapach, fiołek wonny wykorzystywany jest do pozyskiwania olejku eterycznego, który stosuje się do tworzenia perfum.

Fiołek - alpejski, afrykański, trójbarwny, ogrodowy, wonny, polny

Fot. iStock/fiołki wonne

Fiołek ogrodowy – bratek ogrodowy

Fiołek ogrodowy znany jest bardziej pod nazwą bratka ogrodowego. Bratek ogrodowy jest popularną rośliną uprawianą w ogrodach i w skrzynkach balkonowych. Te piękne rośliny rosną do wysokości  10–25 cm wysokości, co zależne jest od konkretnej odmiany. Kwiaty fiołków ogrodowych (bratków) są 5-płatkowe, o  średnicy od 6 cm do nawet do 10 cm. Różnorodność kolorów bratka zachwyca.

Kwiaty te najlepiej rosną na glebie żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Bratki muszą mieć dużo słońca, ponieważ w cieniu bardzo słabo rozwija kwiaty. W ogrodzie fiołek kwitnie już jesienią w roku wysiewu, ale główna pora na to jest w marcu– czerwcu następnego roku.

Fot. iStock/bratki (fiołki) ogrodowe

Fiołek polny – bratek polny 

Fiołek polny znany szerzej jako bratek polny, to roślina pospolicie występująca na w całym kraju. Rośne dziko, bez kłopotu można go zauważyć na spacerze po łąkach, w pobliżu pól, na przydrożach i nieużytkach. Fiołek polny często mylony jest z fiołkiem trójbarwnym. Mimo podobieństwa fiołki polne mają nieco mniejsze kwiaty, w kolorach bieli i żółci. W przeciwieństwie do fiołka trójbarwnego nie wykazuje wartości leczniczych i na uprawach traktowany jest jako chwast zagrażający roślinom uprawom.

Fot. iStock/bratek polny


źródło: atlas.roslin.pl ,fajnyogrod.pl