Magnolia to wysoki krzew lub drzewo, o pięknych, delikatnych kwiatach, które zachwycają od wczesnej wiosny. Wymagania magnolii nie są wielkie, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się w ogrodzie wieloma odmianami tego krzewu, o różnej wielkości czy kolorze kwiatów, a także innej porze kwitnienia.
Magnolia – drzewo czy krzew?
Magnolię w naturze można spotkać w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Jest przedstawicielem jednych z najstarszych roślin na ziemi. Pierwsze gatunki magnolii mogły pojawić się na ziemi nawet przed 100 milionami lat. Rośliny te są szczególnie cenione ze względu na różne odcienie kwiatów oraz inną porę kwitnienia. Klasyczne magnolie kojarzymy z różowymi lub fioletowymi kwiatami, a wyhodowano również te rośliny o kwiatach w kolorze bieli, kremowym, a nawet żółtym. W zależności od rodzaju, magnolia może wydać kwiaty już od marca, aż do czerwca. Niekiedy może nastąpić latem ponowne kwitnienie.
Często pojawia się wątpliwość, czy magnolia to drzew czy krzew? Warto wiedzieć, że wyróżniamy:
- magnolie drzewiaste, osiągające wysokość od 5 do nawet kilkunastu metrów. Tak wysokie magnolie można sadzić pojedynczo na wyeksponowanych miejscach np. w parkach;
- odmiany magnolii dorastające do wysokości od 2,5 do 5 m, które będą pasowały do dużych ogrodów;
- najmniejsze, karłowe odmiany magnolii, osiągające wysokość maksymalną 2,5 m wysokości, sprawdzą się w przydomowych ogródkach, prezentując się wspaniale zarówno na samodzielnym stanowisku, jak i w grupie.
Magnolia – odmiany
Nie wszystkie gatunki magnolii sprawdzą się w naszej strefie klimatycznej. Na szczęście powstało tak dużo gatunków i odmian magnolii, że do każdego ogrodu można dobrać odpowiedni krzew/drzewo.
Najpopularniejsze odmiany:
- Magnolia Genie – dorasta do 3-4 m wysokości, wytwarza piękne kwiaty przypominające tulipany w kolorze czerwonego wina. Osiągają one średnicę 10-15 cm, rozwijające się na przełomie kwietnia i maja. Jej liście są dekoracyjne, ciemnozielone i skórzaste. Zdarza się, że magnolia Genie ponownie obsypuje się kwiatami w sierpniu.
- Magnolia Susan – sprawdza się z małych ogrodach, poprzez zwarty pokrój i umiarkowaną wysokość – dorasta do 2,5-4 m. Magnolia w kwietniu i maju wydaje pachnące, purpurowe kwiaty, jaśniejsze na końcach. Liście są ciemnozielone, na jesieni wybarwiają się na żółtobrązowo. Doskonale poradzi sobie zarówno na słonecznym miejscu, jak i w półcieniu.
- Magnolia stellata – nadaje się do niewielkich ogrodów, dorastając maksymalnie do 3 m wysokości. Na przełomie marca i kwietnia, magnolia stellata wydaje piękne, dość duże (8 cm średnicy) i pachnące kwiaty przypominające gwiazdy (stąd jej nazwa). Kwiaty posiadają nawet 12- 18 płatków, choć może być ich jeszcze więcej.
- Magnolia Soulange’a – przybiera postać krzewu, osiągając do 4 m wysokości. Na przełomie kwietnia i maja wydaje dekoracyjne i bardzo duże kwiaty, osiągające nawet 15 cm średnicy. Kwiaty wewnątrz są białe, a na zewnątrz różowe, niekiedy purpurowe.
- Magnolia Kobus – ten mrozoodporny gatunek dorasta do 10 m wysokości. Ten gatunek magnolii charakteryzuje się wydawaniem kwiatów dopiero po kilkunastu latach wzrostu. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, zanim pojawią się liście. Kwiaty są spore (ok. 10 cm średnicy), białe, często u nasady nieco zaróżowione.
Magnolia – pielęgnacja
Aby magnolia cieszyła pięknymi kwiatami i zdrowymi liśćmi, należy odpowiednio o nią zadbać. Nie są to rośliny wymagające szczególniej pielęgnacji, ale należy znać ich podstawowe wymagania.
Stanowisko i gleba
Magnolia kocha słońce, nieźle znosi lekki półcień, ale nie będzie dobrze rosła i kwitła w cieniu. Ważne, by stanowisko było dość zaciszne, osłonięte przed zimowymi wiatrami. Najlepsza gleba dla magnolii jest przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Ze względu na płytki system korzeniowy, warto wykonać zabieg ściółkowania ziemi korą sosnową, co ułatwi utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi oraz ochroni korzenie przed przemarznięciem i uszkodzeniem.
Magnolia – podlewanie
Magnolia źle znosi suszę i wymaga regularnego podlewania od maja do końca sierpnia, 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście jeśli nie panuje akurat deszczowa pogoda. We wrześniu można podlewać raz w tygodniu, następnie zaprzestać. Ochrona przed przesuszeniem jest szczególnie istotna w przypadku krzewów lub drzewek młodych, sadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat.
Nawożenie magnolii
Specjaliści uważają, że w pierwszym roku od posadzenia nie należy nawozić magnolii, choć można zmieszać trochę kompostu z ziemią podczas sadzenia. Zasilanie magnolii zalecane jest od drugiego lub trzeciego roku wzrostu, w okresie od marca do początku lipca. Zawsze należy dostosować dawkę i sposób aplikacji do wskazań producenta nawozu. Można również zrezygnować z tradycyjnego zasilania rośliny i zastosować jednorazowo na przełomie marca i kwietnia nawóz o spowolnionym działaniu.
Magnolia – zimowanie
Zdania o tym, czy magnolie należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem i zimnym wiatrem, są podzielone. Warto pamiętać, że gatunki uprawiane w Polsce są mrozoodporne, wiec starsze drzewa oraz krzewy dobrze sobie radzą w warunkach nawet ostrej zimy. Inaczej jest z młodymi egzemplarzami. Młode drzewka i krzewy w całości okrywamy jutowym workiem i usypujemy około 30-centymetrowy kopczyk z kory, który otuli dolną część pnia. Starsze magnolie przezimują bez szwanku nieotulone w całości, jedynie z usypanym kopczykiem wokół pnia, o ile roślinie nie zagrażają silne wiatry.