Go to content

Nie zadawaj wrażliwym osobom tych 8 pytań. A jeśli jesteś wrażliwcem – nie odpowiadaj na nie

Fot. iStock / BrianAJackson

Może ty jesteś typem wrażliwca, a może jest ktoś nim w twoim otoczeniu. Szczególna wrażliwość bywa uciążliwa, przysparza nam wiele stresu i napięcia. Bycie wrażliwcem nie zawsze jest czymś przyjemnym i dla innych zrozumiałym. Może właśnie dlatego – z powodu braku zrozumienia, osoby wrażliwe muszą stawać przed raniącymi ich pytaniami. Czasami lepiej się zastanowić chwilę dłużej, ugryźć się w język, niż chlapnąć coś zupełnie niepotrzebnego.

Jeśli jesteś wrażliwcem – nie przyjmuj się tymi pytaniami. A jeśli znasz bardzo wrażliwą osobę – po prostu zadawanie tych pytań sobie odpuść.

Dlaczego jesteś taka emocjonalna?

To jak pytanie w stylu: czemu jesteś kobietą? No taka jestem, po prostu. I uwierz czasami chciałabym czuć inaczej, słabiej, mniej. Niestety, nie da się.

Musisz wszystko robić tak wolno?

Po tym można poznać wrażliwą osobę, która na wykonanie pewnych rzeczy zwyczajnie potrzebuje więcej czasu i nie jest to efektem lenistwa. Wręcz przeciwnie, po prostu natłok zadań może ją przytłoczyć.

Naprawdę musisz sobie robić kolejną przerwę?

Wrażliwe osoby są bardzo dokładne w tym, co robią. Potrzebują złapać oddech, oderwać się na chwilę, by nabrać dystansu do pewnych rzeczy. Stąd częsta potrzeba zrobienia sobie kilku przerw przy wykonywaniu jednego zadania.

Musisz tak sobie komplikować życie?

Nadwrażliwcy nie chcą komplikować sobie życia, oni są po prostu bardziej świadomi i wrażliwi na trudności, które składają się na życie. Potrzebują wsparcia i zrozumienia, a nie krytyki.

Czy ty tylko potrafisz narzekać?

Narzekanie to nasza przywara narodowa, do której powinniśmy być przyzwyczajeni. Ale nie wiedzieć czemu, kiedy narzekają wrażliwcy, jakoś bardziej nas to irytuje. Może dlatego, że sobie nie dajemy przyzwolenia na smutek, na dołowanie się, na który oni sobie pozwalają. My musimy do przodu i z uśmiechem. Wrażliwe osoby wiedzą, że nie da się tak cały czas.

Nie za dużo przypadkiem myślisz/czujesz?

Żeby to tak od nich zależało. Tak po prostu się dzieje, że uczuć i myśli wrażliwcy mają w nadmiarze. Bardziej się przejmują, bardziej angażują, mają zdecydowanie mniejszy dystans do wielu rzeczy. Uwierz – próbują to zmienić, ale czasami po prostu zwyczajnie się nie da, bo dzięki swojej emocjonalności potrafią więcej dostrzec, są bardziej uważni.

Nie brakuje ci przypadkiem przyjaciół?

Co to za pytanie? Osoby z dużą wrażliwością budują bardzo intymne i bliskie relacje, a jak wiadomo, nie z każdym da się takie zbudować, poza tym wymagają one dużego zaangażowania. To, że ktoś nie ma wielu przyjaciół, nie oznacza, że był złym przyjacielem. Mało grono w zupełności wystarcza.

Fot. iStock

Fot. iStock