Dom i wnętrze Ogród

Krzewy ozdobne do ogrodu – kwitnące, zimozielone i owocowe. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 maja 2020
Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, zimozielone, owocowe
Fot. iStock/krzewy ozdobne
 

Krzewy ozdobne do ogrodu, zarówno kwitnące, zimozielone, jak i owocowe, to często spotykany element dekoracyjny. Zachwycają one pięknymi kwiatami lub nietypowymi liśćmi, cieszą owocami. Mogą rosnąć pojedynczo, a wiele z nich, odpowiednio poprowadzone, doskonale sprawdzą się jako żywopłot. Decydując się na konkretny krzew należy nie tylko kierować się jego wyglądem, ale także warunkami panującymi w ogrodzie.

Zanim wybór padnie na konkretne krzewy ozdobne, zwróćmy uwagę na rodzaj gleby, jej przepuszczalność  i zasobność w składniki odżywcze. Ważne jest także, by stanowisko było odpowiednio nasłonecznione. Zazwyczaj rośliny lubią miejsca dobrze nasłonecznione, o ile regularnie się je podlewa. Są także gatunki, które zdecydowanie lepiej czują się w półcieniu, choć tu wybór jest nieco mniejszy – to wszystko warto wiedzieć jeszcze przed zakupem.

Fot. iStock

Krzewy ozdobne do ogrodu – różnorodność nie ułatwia wyboru 

Ogród może zachwycać od wczesnej wiosny do jesieni, ze względu na różne pory kwitnienia i pojawiania się owoców na poszczególnych krzewach. Taką różnorodność i rozłożenie w czasie rozwoju można wykorzystać do stworzenia kolorowego i żywotnego zestawienia roślin. Warto także wspomnieć, że nie tylko kwiaty stanowią o urodzie krzewów. Wiele gatunków krzewów ma piękne liście, które same w sobie są ozdobą rośliny. Szczególnie cieszy spektakl zmiany barwy liści u niektórych gatunków krzewów, które wybarwiają się od zieleni, aż po czerwień.

Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, zimozielone, owocowe

Fot. iStock

Wyhodowano również krzewy do ogrodu o ozdobnej korze lub pędach, które niecodziennymi kolorami żółci, pomarańczy, czy czerwieni, przyciągają wzrok nawet w zimowe miesiące. Są także krzewy o korze pasiastej lub cętkowanej, która wyróżnia się na tle innych krzewów i drzew. Krzewy ozdobne można formować, by zyskały pożądany kształt i wzrost. Taka różnorodność pozwala stworzyć ogród o wyjątkowym charakterze.

Kwitnące krzewy ozdobne 

Kwitnące krzewy ozdobne do ogrodu nie tylko zachwycają kwiatami, ale są cennym elementem ekosystemu. Nie licząc tego, że wytwarzają tlen, do kwiatów będą ściągać pożyteczne owady, a wraz z nimi pojawią się ptaki. To będzie wyjątkowa wartość dla ogrodu, który rzeczywiście ożyje w pełnym znaczeniu tego słowa. Jakie ozdobne krzewy kwitnące w zależności od pory roku sprawdzą się w ogrodzie?

Fot. iStock

 • krzewy zakwitające wiosnąforsycja, lilak pospolity, różanecznik i azalie, złotlin japoński, złotokap Waterera, jaśminowiec wonny, jaśmin nagokwiatowy, porzeczka krwista, skimia japońska, żarnowiec miotlasty, krzewuszka cudowna;
 • latem zakwitają krzewy ozdobne takie jak: hortensja, magnolia, hibiskus, budleja Dawida, barbula kaladońska, róże, ketmia, pęcherznica kalinolistna;
 • jesienią można podziwiać kwiaty na wielu odmianach róż. Z początkiem jesieni zakwita budleja Dawida, franklinia amerykańska,
 • zimą zakwita oczar, jako wyjątek ożywiający uśpiony ogród.
Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, zimozielone, owocowe

Fot. iStock/oczar

Ozdobne krzewy zimozielone  

Krzewy zimozielone do ogrodu można określić mianem całorocznych. Ich liście stanowią jedne z nielicznych przejawów życia w ogrodzie zimą. Zaliczamy do nich krzewy ozdobne takie jak: barwinek pospolity, ostrokrzew kolczasty, golteria rozesłana, wrzosiec, różanecznik, bugenwilla, bukszpan wieczniezielony, laurowiśnia wschodnia, ognik szkarłatny, mahonia pospolita. Krzewy zimozielone zasadzone jako żywopłot, będą stanowić naturalną przysłonę zimą, gdy inne rośliny nie chronią ogrodu przed wzrokiem przechodniów.

Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, zimozielone, owocowe

Fot. iStock

Ozdobne krzewy owocowe  

Owocowe krzewy do ogrodu są nie tylko ozdobą, ale można ich owoce wykorzystać w kuchni. Jadalne owoce nadają się do przyrządzania różnorodnych galaretek, nalewek (np. nalewka z pigwy), konfitur i innych przetworów na zimę. Niejadalne dla ludzi, mogą posłużyć za pokarm zwierzętom lub pozostaną na krzewie jako jego ozdoba na zimowy czas.

Popularnością cieszą się krzewy owocowe do ogrodu, wydające zarówno owoce jadalne, jak i nieprzeznaczone do spożycia:

Owoce jadalne dla człowieka: czeremcha, rokitnik pospolity, jarząb pospolity, bez czarny, bez błękitny, irga, berberys, aronia czarna,  jagoda kamczacka, pigwowiec, świdośliwa, dzika róża. W zależności od gatunku rośliny, poszczególne owoce można spożywać surowo lub dopiero po odpowiednim przetworzeniu.

Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, zimozielone, owocowe

Fot. iStock/aronia

Owoce niejadalne/trujące: bieluń „anielskie trąby”, trzmielina zwyczajna, ognik szkarłatny, cis pospolity, ostrokrzew kolczasty, ligustr pospolity.

Krzewy ozdobne do ogrodu z podziałem na osiąganą wysokość

Planując aranżację ogrodu należy wziąć nie tylko pod uwagę warunki panujące w ogrodzie, ale warto przemyśleć, jakie gabaryty roślin sprawdzą się w danym miejscu najlepiej. Aby krzewy się nie zagłuszały wzajemnie, należy zaplanować ich lokalizację w zależności od wzrostu, jaki osiągają.

Krzewy ozdobne do ogrodu - kwitnące, zimozielone, owocowe

Fot. iStock

Możemy wyróżnić tu:

 • krzewy ozdobne niskie – osiągają wysokość do 1m, idealnie sprawdzają się jako obwódka rabaty i towarzystwo dla niższych bylin. Zaliczamy do nich: pigwowca, żylista wysmukłego, mahonię pospolitą, mikrobiotę syberyjską, irygę poziomą;
 • krzewy ozdobne średnie – rozrastają się od 1 do 3 m wzwyż, mogą pełnić role żywopłotu. Zalicza się do nich: forsycja pośrednia, berberys, ognik szkarłatny, jaśminowiec wonny, budleja Dawida, krzewuszka cudowna;
 • krzewy ozdobne wysokie – sięgają powyżej 3 m, kojarzą się z niskimi drzewami. Przedstawicielami wysokich krzewów są: sumak octowiec, kalina koralowa, złotokap Waterera, klon japoński i palmowy.

Niezależnie od tego, na jakie ozdobne krzewy do ogrodu padnie wybór, musi być on przemyślany. Tylko przy zapewnieniu roślinom indywidualnych warunków do wzrostu, będziemy cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.


źródło:  poradnikogrodniczy.pl ,  zielonyogrodek.pl,ladnydom.pl 

Dom i wnętrze Ogród

Mój partner, psychopata. Życie z kimś takim, jeśli popatrzysz na to z boku, jest prawdziwym koszmarem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 maja 2020
Fot. iStock /demaerre
 

Kiedy słyszysz słowo „psychopata”, na myśl przychodzą ci obrazki z filmów, w którym przerażający gość goni z nożem bezbronną kobietę. Ale czy takim słowem określiłabyś swojego partnera? Osobę najbliższą? Przemoc psychiczna. Temat tabu dla tych, którzy tkwią w toksycznych związkach. Jak mówić innym o tym, do czego sami przed sobą nie potrafimy się przyznać?

A może jesteś całkowicie nieświadoma faktu, że twój partner jest psychopatą? Widzisz, nie chodzi o to, by nie ufać. Chodzi o to, by mieć w sobie instynkt samozachowawczy, gdy dzieje się nam krzywda. Czasem niestety, orientujemy się, że coś jest nie tak zbyt późno.

Czerwona lampka powinna zapalić się wtedy, gdy zaobserwujesz u niego:

1. Częste, radykalne zmiany nastroju

Od spokoju i miłosnego nastroju po nerwy i zachowania „na krawędzi”. Nieprzewidywalne i zaskakujące wahania, których rytm i intensywność rozbija waszą codzienność i odbija się na twoim samopoczuciu. Nie, nie można tak żyć. Ale tobie to się jakoś udaje. Dlaczego?

2. Notoryczny brak skupienia na tobie

Tak naprawdę nigdy nie czujesz, że on cię słucha. Ilekroć chcesz wyrzucić z siebie jakiś problem, zrzucić jakiś ciężar, twój partner zmienia temat albo automatycznie gasi cię jednym zdaniem. Odnosisz wrażenie, że twoje opinie nie są dla niego ważne. Ale łudzisz się, że jest inaczej – po prostu jego problemy są ważniejsze niż twoje, prawda?

3. Kłamstwa, które ranią

Notoryczne mijanie się z prawdą albo raczenie cię wyznaniami, które nie odzwierciedlają prawdy. Oszukuje cię i wciąż zawodzi twoje zaufanie. Robi to, ponieważ uważa, że ​​kłamstwo to jedyny sposób na pozbycie się kłopotów, nawet jeśli wie, że to cię skrzywdzi. Powie

4. Twoją własną samotność, nawet kiedy on jest obok

Czujesz się naprawdę samotna, mimo że jesteś w związku. Trudno ci przyznać przed samą sobą, że twój partner po prostu nie wnosi żadnej wartości ani pozytywnego znaczenia do twojego życia. Jest natomiast samolubny i dba o własne potrzeby.

5. Brak empatii

Nie wykazuje żadnej troski ani zainteresowania tym, jak sobie radzisz w trudnych momentach. Nie współczuje ci, gdy w twoim życiu dzieje się zle, nie okazuje wsparcia, gdy tego właśnie potrzebujesz.

6. Manipulację

On jest w tym mistrzem. Jest tak dobry w markowaniu słabości i bezbronności, tak dobry w sprawianiu, by stale było ci go żal… Do tego wszystkiego umie sprawić, że ​​czujesz się winna, że chcesz go zostawić. Więc trwasz, bo przecież on sobie bez ciebie nie poradzi. A może naprawdę targnie się na swoje życie?…

7. Dbanie o to, by stale być w centrum uwagi

Tu nie chodzi o ciebie, ty się nie liczysz, nie masz znaczenia. To tak, jakby twoje potrzeby i oczekiwania w ogóle nie były ważne. Twój świat kręci się wokół niego. Nie ma nic bardziej istotnego niż jego samopoczucie, jego problemy, jego zdanie. Jest wspaniały, najmądrzejszy… Przynajmniej tak go widzisz, tak sam się przedstawia.

8. Śledzenie, prześladowanie

Życie z kimś takim, jeśli popatrzysz na to z boku, jest prawdziwym koszmarem. Dlaczego nie widzisz, że teraz ten koszmar dotyczy właśnie ciebie? Pozwoliłaś na to, ale nie wiesz jak, nie wiesz kiedy. Sama pokazujesz mu wiadomości od znajomych, pytasz o pozwolenie na wyjście z domu. Boisz się skomentować czyjś post w mediach społecznościowych, bo ON to przeczyta.

9. Kontrolowanie

Przestałaś mieć wybór, mieć swoich znajomych, swoje zdanie. Przestałaś mieć wpływ na swoje życie. Choć zapierasz się, że jest inaczej, twoje myśli i twoje decyzje są jego myślami, jego decyzjami. Pozostajesz pod stałą kontrolą i robisz dobra minę do złej gry. Kiedy bliscy pytają, czy nie widzisz, że jesteś kontrolowana na każdym kroku – zaprzeczasz. Po prostu jesteście tak świetnie dobrani, że myślicie tak samo. A ty chcesz tego samego, co on.


Na podstawie: www.relrules.com


Dom i wnętrze Ogród

Zupa krem z topinamburu

Redakcja
Redakcja
21 maja 2020
Zupa krem z topinamburu
Fot. iStock – Zupa krem z topinamburu

Zupa krem z topinamburu – tego po prostu trzeba spróbować! To wyższy poziom kremowości, delikatności i aromatu. Oprócz smaku, topinambur kusi swoimi właściwościami i wysoką wartością odżywczą przy stosunkowo małej kaloryczności. Czy potrzebujecie więcej powodów, żeby spróbować takiej zupki?

Topinambur

Zupa krem z topinamburu

Fot. iStock

Jak wygląda topinambur? Ta roślina zdecydowanie kojarzy się ze słonecznikiem. Rośnie wysoko – do 2 m wysokości. Topinambur wytwarza podziemne rozłogi, na których końcach wyrastają skupiska bulw o wypukłych oczkach  i nieregularnym kształcie. Bulwy topinamburu mogą mieć różne kolory skórki (biała, żółta, czerwona, fioletowa), co zależy od hodowanej odmiany tej rośliny. Bulwy są jadalne, bardzo smaczne, gotowe do zbioru od okresu jesieni do pierwszych mrozów. Bulwy topinamburu przypominają hybrydę imbiru z ziemniakiem 😉

Fot. iStock

Bulwy topinamburu są bardzo bogate w składniki odżywcze. Znajdziemy w nich witaminy i minerały takie, jak:

 • witaminę A,
 • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6),
 • witaminę C
 • witaminę D
 • potas,
 • magnez,
 • żelazo,
 • cynk,
 • wapń,
 • mangan,
 • miedź,
 • fosfor,
 • siarka.

Zawiera również inulinę, pektyny oraz błonnik. Nie jest również bardzo kaloryczny – porcja 100 g bulwy zawiera 72 kcal.

Zupa krem z topinamburu

Zupa krem z topinamburu - tego po prostu trzeba spróbować! To wyższy poziom kremowości, delikatności i aromatu

Fot. iStock

Zupa krem z topinamburu to delikatne danie, do którego topinambur wyjątkowo pasuje.

Składniki:

 • 1/2 litra bulionu jarzynowego
 • 200 g topinamburu
 • 100 g kalafiora
 • 100 g ugotowanej ciecierzycy
 •  łyżka oliwy extra virgin
 • 1 łyżka masła (lub oliwy)
 •  średnia cebula
 • 1 ząbek czosnku
 • 1 łyżeczka świeżego rozmarynu
 • szczypta soli

Zupa krem z topinamburu – przygotowanie

Zupa krem z topinamburu - tego po prostu trzeba spróbować! To wyższy poziom kremowości, delikatności i aromatu

Fot. iStock

Topinambur – przepis na zupę krem jest prosty i bardzo smaczny.

 1. W garnku podgrzej oliwę z masłem, dodaj pokrojoną w kosteczkę cebulę i smaż ok. 2-3 minuty, mieszając. Gdy cebula zmięknie, dodaj pokrojony na plasterki czosnek i rozmaryn, smaż  ok. 2 minuty.
 2. Dodaj  obrany i pokrojony w kostkę topinambur, smaż przez ok. 2-3 minuty, często mieszając. Dodaj pokrojony kalafior, ciecierzycę, dorzuć odrobinę soli i smaż wszystko razem ok. 2 minut. Po tym czasie zalej warzywa gorącym bulionem i zagotuj.
 3. Po kwadransie, gdy warzywa zmiękną, zblenduj zupę na gładki krem, dopraw rozmarynem i solą.

FB/ohmepl


źródło: ,www.odzywianie.info.pl,www.kwestiasmaku.com 

Zobacz także

Jak odmienić wnętrze bez wydawania całej wypłaty?

Magiczna gąbka - co to jest, do czego można jej użyć

Magiczna gąbka – jak i do czego ją stosować, by pozbyć się uporczywych plam?

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród

Jak za pomocą kolorów powiększyć optycznie ogród