Odkurzanie jest czynnością, która u mało kogo wzbudza entuzjazm, ale nie da się ukryć, że bez niej nie ma mowy o czystości w domu. Pozbywanie się kurzu i brudu z podłóg, mebli, a nawet ścian, powinno być dobrym nawykiem, który nie tylko zagwarantuje porządek, ale pozwoli lepiej zadbać o zdrowie.
Odkurzanie – nie licząc stosowania „inteligentnych” odkurzaczy – zabiera niemało czasu i energii. Im większy metraż mieszkania lub domu, tym więcej pracy. Nie mniej energii potrzeba, by przeprowadzić odkurzanie samochodu, by utrzymać porządek w aucie. Na szczęście istnieje wiele porad, które ułatwiają wykonanie zadania bez zbędnych nerwów.
Odkurzanie każdego dnia, czy raz w tygodniu?
Są osoby, które odkurzają każdego dnia, są też tacy, którym wystarczy raz w tygodniu zabrać się do pracy. Znacznie częściej sprzątają rodzice małych dzieci i właściciele zwierzaków, przy których bałagan wręcz robi się sam. W tym wypadku dbałość o porządek i czystość jest niezwykle ważna. W kurzu i brudzie mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje oraz alergeny, a także pasożyty, które możemy przenosić do domu na podeszwach butów. Szczególnie odchody zamieszkujących kurz roztoczy, mogą źle wpływać na samopoczucie alergików i nasilać objawy towarzyszącej im alergii. Grzyby i bakterie z kurzu, osiadające na poduszkach, mogą szkodzić kondycji skóry. Przy bezpośrednim kontakcie mogą wywoływać podrażnienia, a nawet stany zapalne skóry. Oczywiście przesada w drugą stronę i bieganie za każdym pyłkiem bywa równie szkodliwe, tak jak nadmiar kurzu. Odkurzanie jest konieczne, ale zachowywanie sterylnych warunków w domu uniemożliwia układowi odpornościowemu kontakt z potencjalnym zagrożeniem, przez co nie uczy się on właściwej reakcji. Przesadnie czyste otoczenie może sprzyjać rozwojowi różnych chorób, w tym autoimmunologicznych.
Odkurzanie domu – zaczynamy od góry
Zakłada się umownie, że odkurzanie mebli i podłóg dwa razy w tygodniu to minimum, by mieć czyste mieszkanie. Ale nie sama ilość ma znaczenie, ważna jest przede wszystkim jakość odkurzania. Pozbywanie się kurzu zawsze zaczynamy od góry – czyli odkurzanie mebli idzie na pierwszy ogień. To ma sens, ponieważ kurz po starciu zostaje na ściereczce, a to co spadnie na podłogę, zostanie wciągnięte przez odkurzacz. Kurze najlepiej ścierać szmatką z mikrofibry, wypłukanej w czystej wodzie. Kurz przyklei się do ściereczki i zostanie dokładnie uprzątnięty. Do lamusa odchodzi ścieranie suchą ściereczką czy miotełką, ponieważ suchy kurz wzbija się w powietrze i po czasie znów opada tam, gdzie sięgnie. Trudno to nazwać efektywnym sprzątaniem. Miotełkę dobrze zachować na zdejmowanie kurzu z książek, którym mokra ściereczka zdecydowanie nie posłuży. Do zdejmowania kurzu z książek lub np. abażuru, czy firan może posłużyć delikatna szczotka z okrągłą końcówką do odkurzacza. A więc pamiętajmy: odkurzamy od samej góry – jeśli trzeba lampy i szczyty mebli, następnie to co poniżej – półki, szafki, komody, i schodzimy do podłogi.
Odkurzanie podłogi
Odkurzanie podłogi zaczynamy od wysprzątania przy pomocy odkurzacza. Zamiatanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ włosie szczotki wzbije kurz wyżej, a ten osiądzie znów na meblach. Odkurzacz poradzi sobie z tym zadaniem najlepiej, szczególnie jeśli w pomieszczeniu są duże i ciężkie dywany, które trudno jest wytrzepać na zewnątrz. Odkurzanie podłogi kończymy jej myciem, by ostatecznie pozbyć się zabrudzeń i zadbać o połysk podłogi. Podczas odkurzania należy zwrócić uwagę na rodzaj szczotki wybranej do danej powierzchni, oraz na regulację długości rury i siły zasysania brudu – jeśli jest taka możliwość. Odpowiednie przygotowanie sprzętu sprawi, że odkurzanie podłogi, szczególnie gdy powierzchnie są różne, będzie szybkie i efektywne.
Odkurzanie ścian – jak to zrobić?
Kolejna czynność, którą dobrze od czasu do czasu przeprowadzić, to odkurzanie ścian. Można wykorzystać do tego odkurzacz z miękką końcówką lub szczotkę na długim drążku, owiniętą czystą ściereczką. Odkurzanie ścian przeprowadzamy zawsze od góry na dół. Jeśli na ścianach są plamy, wycieramy je miękką gumką do ołówka lub myjemy delikatnie wodą z detergentem, o ile rodzaj farby lub tapety na to pozwala.
Odkurzanie na mokro
Odkurzanie na mokro pozwala na dokładne pozbycie się brudu z różnych powierzchni, także z dywanów i tapicerek. Są odkurzacze z tą funkcją profesjonalne oraz do użytku domowego. Ich działanie opiera się na obecności dwóch pojemników. W jednym jest woda wraz z detergentem, a do drugiego odprowadzane są zanieczyszczenia zasysane rurą. Po uruchomieniu odkurzacza wytwarza się piana, którą rozprowadza się po czyszczonej powierzchni. Następnie zanieczyszczenia zasysane są do drugiego pojemnika. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na usuwanie alergenów, a także pozbywanie się cząsteczek brudu i plam. Jedyne na co należy zwrócić szczególną uwagę, to higiena. Należy myć regularnie pojemniki i rurę, aby zapobiec rozwojowi w nich szkodliwych drobnoustrojów.
Odkurzanie włosów
Odkurzanie włosów to zagadnienie, które wbrew pozorom może powodować ból głowy. Najchętniej włosy potraktowalibyśmy z marszu odkurzaczem, ale w większej ilości lepiej je zebrać na szufelkę. Dotyczy to sytuacji, gdy ścinaliśmy włosy lub sierść zwierzakowi, i jest tego sporo. Na co dzień odkurzanie niewielkiej ilości włosów czy sierści na pewno nie zaszkodzi odkurzaczowi. Jeśli odkurzacz nie radzi sobie z dokładnym usuwaniem włosów, można zastosować inne sztuczki. Można np. owinąć ręce taśmą klejącą, by strona z klejem była na zewnątrz. Dłoń przykładamy do dywanu lub tapicerki raz za razem – sierść na pewno się przyklei do taśmy. Inny sposobem jest ściąganie sierści gumowymi rękawiczkami. Do miski należy należy nalać wodę i wilgotną rękawiczką przecierać powierzchnię, ściągając włosy. Co jakiś czas rękawiczkę należy zanurzać w misce z wodą. Tym sposobem włosy i sierść zostaną na mokrej rękawiczce.
Odkurzanie samochodu
Odkurzanie samochodu jest czynnością, której nie wykonujemy zbyt często. Jednak gdy w aucie gromadzi się piach i brud z butów, samo wytrzepanie dywaników to za mało – samochód należy odkurzyć. Najpierw jednak trzeba poprzecierać kokpit specjalnymi, nasączanymi ściereczkami, by usunąć brud z wyższych partii. Odkurzanie samochodu można przeprowadzić przy pomocy niewielkich, podręcznych odkurzaczy zasilanych z gniazdka zapalniczki lub zasilanych na baterie. Lepiej jednak sprawdzą się profesjonalne odkurzacze na stacjach paliw lub przy myjniach, lub odkurzacze garażowe lub domowe. Warto jednak pamiętać, że odkurzacz przyniesiony z domu, o ile nie ma opcji takiej, jak odkurzanie na mokro, nie służy do wciągania wody i odkurzania mokrych dywaników.