Go to content

Mieszanie detergentów i inne mądre pomysły. Lista błędów, które popełniasz podczas sprzątania

Fot. iStock/huePhotography

Sprzątanie – jedna z najbardziej znienawidzonych czynności. Spędzać czas w czyściutkim mieszkanku każdy by chciał, ale ogarnąć zazwyczaj nie ma komu… Po prostu trzeba się za to wziąć i już. Jeżeli sprzątanie jest dla ciebie wyjątkową katorgą, a i efekty twojej ciężkiej pracy pozostawiają wiele do życzenia, być może robisz coś źle. Oto kilka najczęstszych błędów, jakie popełniamy podczas sprzątania.

Mieszanie detergentów

Wydaje ci się, że dzięki temu będą miały jeszcze większą moc? Jesteś w błędzie. A co więcej, swoje eksperymenty możesz przepłacić zdrowiem. Mieszanie różnych chemikaliów może spowodować, że wejdą one ze sobą w reakcję, a trakcie sprzątania wydzielą szkodliwe opary. Jeżeli nawet zwykły, popularny detergent powoduje u ciebie podrażnienia skóry, oczu czy dróg oddechowych, zacznij stosować naturalne środki czyszczące na bazie octu. Dzięki temu sprzątanie będzie przyjemniejsze.

Psikasz i przecierasz

Niektóre środki muszą być pozostawione na powierzchni przez kilka minut, by mogły właściwie zadziałać na brud. Czytaj dokładnie, co jest napisane na opakowaniu i kieruj się instrukcją.

Sięgasz po uniwersalne preparaty

Każda powierzchnia potrzebuje innego preparatu. Nie wierz w produkty uniwersalne. Jeżeli coś jest do wszystkiego, najprawdopodobniej jest do niczego. Zadbaj o odpowiednie środki czystości przede wszystkim wtedy, gdy twoje mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie. Szkoda zniszczyć sobie parkiet, blaty czy armaturę…

Zawsze dolewasz zmiękczacza

Płyn zmiękczający do tkanin robi bardzo dobrą robotę. Jest jednak jeden rodzaj prania, do którego nie powinniśmy go używać. Mowa o ręcznikach. Jeżeli dodasz płyn zmiękczający, na ich powierzchni powstanie niewidzialna warstewka, która będzie utrudniać wchłanianie wody.

Ignorujesz pleśń i grzyba

Przymykasz oko na te wszystkie czarne, szare i zielone miejsca? To duży błąd. Pleśń i grzyb potrafią rozprzestrzeniać się w zastraszającym tempie. Gdy tylko zobaczysz, że coś takiego pojawiło się w twojej kuchni lub łazience, natychmiast to usuń.

Źle wkładasz sztućce do zmywarki

Część powinna być skierowana w dół, część w górę. Jeżeli włożysz wszystkie sztućce w ten sam sposób, woda będzie się od nich odbijać. Jest to szczególnie ważne w przypadku łyżek.

Myjesz okna w słoneczny dzień

Wiadomo – wtedy po prostu jest przyjemniej. Słońce powoduje jednak, że płyn do mycia szyb wysycha szybciej, co znacznie utrudnia pozbycie się smug.

Rezygnujesz z rękawiczek

Nic dziwnego, że sprzątanie doprowadza cię do szału, skoro później masz czerwoną i podrażnioną skórę na rękach. Szczególnie, gdy korzystasz z silnych detergentów. Rękawiczki to absolutna podstawa, jeśli chodzi o twoje bezpieczeństwo.

Zła kolejność

Każde pomieszczenie najlepiej sprzątać „od góry do dołu”. Oznacza to, że najpierw czyścimy, myjemy i wycieramy lampy, półki szafki, parapety, a dopiero potem stół, ławę i podłogę.


 

Źródło: Living Well, Spending Less/ Tipy Interia