Lifestyle

W twoim życiu wszystko idzie źle? 8 rzeczy, o których zawsze powinnaś pamiętać, gdy jesteś w kryzysie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 listopada 2017
Fot. iStock/swissmediavision
 

Czym dla ciebie jest szczęście?

Beztroską?

Radością?

Brakiem problemów?

Ale czy takie życie jest możliwe? Życie, w którym nie masz żadnych kłopotów, w którym wszystko idzie po twojej myśli, w którym jest miejsce tylko na radość?

Gdybyśmy tak myśleli, nigdy nie bylibyśmy szczęśliwi, bo osiągnięcie takiego stanu jest po prostu niemożliwe. Zawsze znajdą się rzeczy, o które będziemy się martwić. Ale czy to odbiera nam możliwość bycia szczęśliwymi? Szczęście to nie brak problemów. Szczęście to umiejętność radzenia sobie z nimi. I kiedy wszystko idzie źle, kiedy jesteś w dołku, kiedy ogarnia cię bezsilność i zniechęcenie, to co możesz zrobić, to znaleźć w sobie motywację, by się z tym zmierzyć, by zawalczyć o swoje szczęście.

Jak to zrobić? Może warto zacząć od zapamiętania tych ośmiu rzeczy, kiedy wszystko idzie naprawdę źle.

Ból jest częścią naszego rozwoju

Czasami życie zamyka nam drzwi, ponieważ przyszedł czas, żeby zrobić krok naprzód. To dobrze, bo bardzo często stoimy w miejscu, dopóki okoliczności nie zmuszą nas do zmiany. Kiedy jest ci źle, pamiętaj, że żaden ból, żadna trudność nie pojawia się bez celu. Tylko dlatego, że walczysz, nie znaczy, że zawodzisz, przecież każdy sukces wymaga walki, a dobre rzeczy wymagają czasu. Zamiast skupiać się na trudnościach, pomyśl, czego one cię uczą, wyciągaj wnioski.

Pamiętaj proszę, że istnieją dwa rodzaje bólu – ból, który czujesz fizycznie i ból, który cię zmienia.

Wszystko w życiu jest tymczasowe

Za każdym razem, kiedy pada deszcz, w końcu przestaje padać. Za każdym razem, gdy jesteś chory – leczysz się. Po każdej nocy wschodzi słońce – przecież doświadczasz tego każdego ranka, ale wciąż o tym zapominasz myśląc, że noc będzie trwać wiecznie. Nic nie trwa wiecznie.

Więc, kiedy wszystko jest w porządku, ciesz się z tego – nie będzie trwać wiecznie. Jeśli coś jest nie tak, nie martw się, ponieważ nie będzie trwać wiecznie. Tylko dlatego, że życie w tej chwili jest dla ciebie trudne, nie oznacza, że nie możesz się śmiać. To, że coś ci przeszkadza, nie oznacza, że nie możesz się uśmiechać. Każda chwila daje ci nowy początek, ale i nowe zakończenie. W każdej sekundzie otrzymujesz drugą szansę w każdej sekundzie, musisz ją po prostu wykorzystać.

Martwienie się i narzekanie niczego nie zmienią

Ci, którzy narzekają najbardziej, osiągają najmniej. Zawsze lepiej jest próbować zrobić coś wielkiego i zawieść niż próbować nic nie robić i odnieść sukces. To nie koniec, jeśli coś ci nie wyszło, koniec to, gdy nic nie robisz i narzekasz, że niczego nie masz. Jeśli w coś wierzysz, próbuj to osiągnąć. Nie pozwól, by cienie przeszłości, zaciemniły próg twojej przyszłości. Działaj, nigdy nie oglądaj się za siebie.

I niezależnie od tego, co się dzieje, pamiętaj, że prawdziwe szczęście zaczyna się tam, gdzie przestajesz narzekać na swoje problemy i zaczynasz być wdzięczny za wszystkie problemy, których nie masz.

Blizny są symbolami twojej siły

Nigdy nie wstydź się blizny, którą pozostawiło wam życie. Blizna oznacza, że rana została zamknięta, że pokonałaś ból, nauczyłaś się lekcji, wzmocniłaś i ruszyłaś naprzód. Blizna to tatuaż zwycięstwa, z którego możesz być dumna. Dzięki bliznom masz szansę stać się silniejsza.

Każda najmniejsza walka jest krokiem do przodu

Cierpliwość w naszym życiu nie polega na czekaniu. Cierpliwość to umiejętność zachowania pozytywnego nastawienia w czasie ciężkiej pracy nad swoimi marzeniami, wiedząc, że ta praca jest tego warta. W przeciwnym razie, nie ma sensu nawet zaczynać. Bo ta praca może to oznaczać rozciąganie twojej strefy komfortu do tak cienkich granic, które budzą w tobie dreszcz niepokoju. Może to oznaczać rezygnację z relacji i wszystkiego co dotychczas znane. Może oznaczać akceptację ośmieszenia się. Może oznaczać wiele chwil spędzonych w samotności. Samotność jest darem, który czyni wielkie rzeczy możliwymi. Daje ci przestrzeń, której potrzebujesz. Wszystko inne jest sprawdzianem twojej determinacji i tego, jak bardzo czegoś chcesz.

A jeśli naprawdę tego pragniesz, osiągniesz to pomimo porażek i odrzucenia.

Negatywne nastawienie innych, nie jest twoim problemem

Kiedy inni ludzie traktują cię źle, bądź sobą. Nigdy nie pozwól, by gorycz kogoś innego zmieniła ciebie. Nie bierz niczego zbyt osobiście, choć czasami osobiste ci się wydaje. Ludzie nie robią i nie mówią pewnych rzeczy z twojego powodu, robią to w odniesieniu do siebie.

Przede wszystkim, nigdy się nie zmieniaj, żeby zaimponować komuś, kto mówi, że nie jesteś wystarczająco dobry. Zmieniaj się dla siebie, bo dzięki temu stajesz się lepszym człowiekiem.

Ludzie zawsze będą gadać, niezależnie od tego, co robisz. Wielka siła pochodzi z przezwyciężania tego, co według innych jest niemożliwe.

Co ma być, w końcu będzie

Twoja prawdziwa siła pojawia się, gdy, choć masz wiele powodów do narzekania i płaczu, wolisz się uśmiechać i doceniać swoje życie. Nie na wszystko możesz mieć wpływ, więc czasami pewne rzeczy trzeba puścić i pozwolić, żeby coś się po prostu stało.

Zobacz, twoje życie polega na zaufaniu swojej intuicji, wykorzystaniu szans, utracie i znalezieniu szczęścia, pielęgnowaniu wspomnień i uczeniu się przez doświadczenia. To długa podróż. Powinnaś przestać się martwić, zastanawiać, wątpić. Śmiej się z chaosu, żyj świadomie tą chwilą, ciesz się życiem. Możesz nie dotrzeć dokładnie tam, gdzie chciałaś, ale dotrzesz tam, gdzie chcesz.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to iść do przodu

Nie bój się znowu kochać, ponownie próbować, jeszcze raz zamarzyć. Nie pozwól, by trudne doświadczenia odebrały ci chęć do smakowania życia. Najlepsze lekcje dostajemy w najtrudniejszych czasach i po popełnieniu najgorszych błędów. Wydaje ci się, że dzisiaj utknęłaś, że wszystko idzie nie tak, jak powinno, a ty nie wiesz, co masz robić? Pamiętaj, że czasami wszystko musi pójść nie tak, zanim będzie mogło pójść dobrze. .

Tak, życie jest trudne, ale ty jesteś trudniejsza. Dlatego każdego dnia znajdź siłę do śmiechu, znajdź odwagę, by poczuć się lepiej. Nie stresuj się rzeczami, których nie możesz zmienić. Zadbaj o proste życie. Mów prawdę. Pracuj. Rozwijaj się.

Obiecaj sobie, że każdego ranka będziesz przypominać sobie, aby:

– myśleć pozytywnie

– jeść zdrowo

– ćwiczyć każdego dnia

– nie martwić się zbytnio

– pracować

– śmiać się częstość

– spać dobrze.


 

źródło: marcandangel.com


Lifestyle

„Mądre prezenty” są pośrednikami między ludźmi. Uczymy dzieci dawać, nie zapomnijmy nauczyć je brać

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Już za niedługo sklepowe regały zaczną krzyczeć do nas czerwienią, bielą i złotem. Na wystawach zasiądzie armia Mikołajów, a my tłumnie ruszymy spełniać marzenia. Zanim jednak wypakujemy  po brzegi, w imieniu Mikołaja oczywiście, nasze domowe schowki na prezenty, warto na chwilę się zatrzymać i zapytać samego siebie: „czyje marzenie spełniam?”. Jak to jest z tymi prezentami?

Mądre prezenty – to temat pierwszego spotkania Akademii 5. 10. 15., która ruszyła w minioną środę. Gośćmi spotkania były: Karolina Malinowska – polska topmodelka, mama trójki chłopców, a w rolę ekspertki, która przeprowadziła rodziców przez ten zawiły temat, wcieliła się Małgorzata Ohme – psycholog rodzinny i dziecięcy, mama Klary i Jurka.

Foto 0-18

Akademia 5. 10. 15.

Dobrze znana i lubiana przez rodziców marka odzieżowa 5. 10. 15. postanowiła zrobić coś więcej – tak narodziła się Akademia 5. 10. 15, projekt adresowany do wszystkich rodziców. Bo czy wszystko w macierzyństwie jest „dziecinnie proste”? Doskonale wiemy, że nie, ale może takim się stać, jeśli tylko uważnie wsłuchamy się w swoje rodziny i skorzystamy z pomocy ekspertów.

Do tej pory byliśmy dla rodziców doradcą w kwestii komfortowego i modnego ubioru. Teraz, dzięki powstaniu Akademii, będziemy partnerem i towarzyszem w ważnych rodzinnych momentach, a także codziennych problemach i trudnościach, które są nieodłączną częścią rodzicielstwa.

Mamo, Tato – chcemy Cię aktywnie wspierać w codziennych wyzwaniach związanych z rodzicielstwem. Niech będzie ono dziecinnie proste!
Marek Czupryna, prezes sieci 5.10.15.

 

baner Akademii 51015

Akademia 5.10.15. to projekt aktywnie wspierający rodziców w codziennych wyzwaniach związanych z posiadaniem dzieci (m.in. wychowanie, pielęgnacja, żywienie, kwestie psychologiczne, bezpieczeństwo, problemy w przedszkolu czy szkole). W ramach projektu uruchomiono blog tematyczny dla wszystkich, dla których dzieci są ważne. To między innymi na nim swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się eksperci. Marka 5. 10. 15. Zapowiada również cykliczne spotkania w ramach Akademii. Serdecznie zapraszamy was do śledzenia na bieżąco tej inicjatywy.

Inauguracyjne spotkanie Akademii poświęcone było świątecznym prezentom. Jak się okazuję, te mogą skutecznie spędzać z sen powiek rodziców. Bez obaw, święta to przede wszystkim czas radości. Pamiętajcie jednak, że tej radości nie da się kupić – trzeba ją sobie zrobić! Jak? Jest na to kilka sposobów.

Prezenty, to uczucie, to które dostało swoje „ciało”

W każdej zabawce może drzemać wyjątkowa moc, a to czy zawiniemy ją w piękny papier z kokardą, również ma swoje ukryte znaczenie. Przeczytajcie koniecznie, czy można podarować dziecku „mądre prezenty”, czy warto opowiadać bajki o Mikołaju i po co są potrzebne nam wszystkim święta?  A czy zastanawialiście się kiedyś, czy wasza pociecha potrafi prezenty nie dawać, a otrzymywać? To najważniejsze i najbardziej nurtujące pytania, które pojawiły się na spotkaniu.

„Istnieje takie przekonanie, że dawanie jest czymś ważniejszym i lepszym niż branie i że trzeba dzieci nauczyć przede wszystkim obdarowywania innych. Tak naprawdę przyjmowanie jest równie ważne jak branie, a obie lekcje to niezwykle cenna nauka, którą możemy dać swojemu dziecku”.
Małgorzata Ohme

Foto 0-99

Obdarowywanie innych jest bardzo przyjemne, jednak w całym świątecznym zgiełku, zapominamy często o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze każda relacja powinna działać dwustronnie, po drugie pamiętajmy, że prezenty trzeba umieć przyjmować. To, że ktoś podarował nam prezent, jest symbolem, małym dowodem tego, że MY też jesteśmy dla tej osoby ważni. Tu najwięcej możemy nauczyć się od naszych dzieci – które z prezentów po prostu się cieszą, bez skromności czy poczucia wina. Ta mała paczuszka znaczy: jesteś ważny, ktoś poświęcił czas na to, by sprawić ci przyjemność, ktoś był na ciebie uważny, myślał o tobie.

Gdy nasz prezent przestanie być tylko rzeczą, całkowicie zmienia swój wymiar, sens i zyskuje niesamowitą moc. Warto o tym pamiętać i pokazać naszym dzieciom, że i one i my na prezenty zasługujemy.

Równie ważne jest by każdy prezent zaczarować.

Mądry prezent, czyli jaki?

Hasło „mądry prezent” dla każdego przybiera inne znaczenie. Dla jednych to ciepła, fajna bluza, dla innych zabawka edukacyjna, która przemyca za próżnością zabawy dodatkowe wartości, jeszcze ktoś powie, że mądry prezent to ten, który szanuje środowisko. I każdy będzie miał swój udział w „racji”. Ale gdy spojrzymy na nasze prezenty świąteczne z nieco innej perspektywy, dobra odpowiedź jest tuż pod naszym nosem.

Zapewne nie raz słyszeliście, że nieważne jest to, co dostaliśmy? To nieprawda.

To ważne, kiedy otrzymujemy prezent od bliskiej osoby. Nie ma natomiast nic wspólnego z wartością materialną. Świąteczne prezenty zamieniają się w małe testy naszych relacji, które zdajemy za każdym razem, gdy pojawia się myśl: „co kupić w prezencie dla…?”. Bo za tym pytaniem stoi bardzo ważna informacja: czy wiem? Na ile dobrze znam swoje dziecko, partnera, mamę? Czy wiem, o czym naprawdę marzą, czego potrzebują, co ich ucieszy? Czy sprawię im radość, gdy zapakuję prezent w czerwony papier czy w niebieski – bo tak bardzo on/a lubi ten kolor.

Mądry prezent, to przede wszystkim uwaga. To lustrzane odbicie tego, czym jest nasza relacja.

Foto 0-15

Podczas spotkania Karolina Malinowska zwróciła uwagę na bardzo ważną kwestię – powiedziała, że „mądry prezent”, to ten, który spełnia marzenie. To prezent, który jest w 100 procentach dla osoby go otrzymującej. Taka jest jego rola. Nie ma zadowalać rodzica, nie ma być okazją do podarowania czegoś, co chcielibyśmy, żeby nasze dziecko posiadało, bo… Ma być dla niego, od początku do końca, nawet, gdy trudno nam te pragnienia zrozumieć. Właśnie w tym kryje się magia pakunków pod choinką i listów do Mikołaja. To magia spełnionych życzeń.

Serdecznie zapraszamy was do odwiedzenia bloga Akademii 5. 10. 15. – znajdziecie tam jeszcze więcej ciekawych informacji i odpowiedzi na świąteczne (i nie tylko) pytania. Warto zajrzeć tam, zanim wybierzecie się na świąteczne zakupy, bo…

„Prezenty to pośrednicy między ludźmi. Niejednokrotnie pomagają nam wyrazić splątane myśli, łatają trudność w mówieniu o uczuciach. Dzieci powinny rozumieć, że dawanie prezentów to nie tylko kupowanie. To jest coś, co zaczyna się od pierwszej myśli o drugim człowieku, a kończy w jego radości, wzruszeniu lub wdzięczności”.
Małgorzata Ohme


Lifestyle

„Każdego dnia słyszysz, że nie jest dobrze, że nie wiesz, czy twoje dziecko przeżyje. Nie ma miejsca na zachwyt, na radość. Jest strach.” Rzeczywistość rodziców wcześniaków

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
17 listopada 2017
Fot. iStock/MichaelDeLeon

Tu nie ma miejsca na cud, tu narodziny dziecka to czarna rozpacz, rozpacz tak wielka, że nie jesteś w stanie jej w sobie pomieścić. Nagle, z bezpiecznego miejsca, twoje dziecko zostaje wyrwane zdecydowanie za wcześnie, nie jest jeszcze przygotowane do życia po tej stronie, nie miało czasu oswoić się z tym, że znajdzie się tu – w świecie, w którym nie wiadomo, czy przeżyje, które jest dla niego pełne bólu, samotności, chłodu, jest tak wrogie, że najchętniej by się poddało i uciekło. Bo przecież nie wie, o co walczy, nie wie, że gdy jemu ratują życie, gdzieś, kilka sal dalej, jego mama wybudza się z narkozy i modli się całą sobą o cud…

„Od ośmiu lat walczę”

To był 23 tydzień ciąży… Pierwsze dziecko, wszystko miało być takie piękne, cukierkowe i różowe. Bo dlaczego nie? Oczekiwanie na kogoś, kto daje znać o swoim istnieniu kopiąc w nasz brzuch, jest nadzieją na to, że zmieni nasze życie na pełniejsze i jeszcze szczęśliwsze. – Okazało się, że mam rozwarcie, lekarz natychmiast skierował mnie do szpitala, a tam godziny oczekiwań na przyjęcie. Pielęgniarka mówi do mnie: „Jak poczuje pani bóle parte, proszę nas wołać”, a ja nie wiedziałam, co to są bóle parte, nie zdążyłam nawet być na zajęciach w szkole rodzenia. Poza tym, jakie parte, przecież wszystko będzie dobrze, poleżę do końca ciąży w szpitalu i nic złego się nie stanie – opowiada Aneta.

Bóle parte pojawiły się kolejnego dnia. Aneta usłyszała od lekarza: „Przykro mi”, szpital nie ratował tak wcześnie urodzonych dzieci. – Miałam rodzić naturalnie, ale w wodach pojawiła się krew, podjęto decyzję o cesarskim cięciu, krzyczałam tylko: „Błagam, ratujcie moje dziecko”. Nina urodziła się sina… Zobaczyłam ją dopiero w trzeciej dobie, bo byłam tak pocięta, że kiedy próbowałam wstać, żeby do niej pójść, z bólu traciłam przytomność. Słyszałam nieustannie od lekarzy i pielęgniarek, że dzisiaj to ona już na pewno umrze… Toruński szpital,w którym rodziła Aneta, osiem lat temu nie miał warunków do ratowania wcześniaków. Nina ważyła 550 gramów po urodzeniu, jej waga spadła jednak do 430…

Ale żyła, kolejny i kolejny dzień, po dziesięciu dniach przewieziono ją do Bydgoszczy. Przez jedenaście miesięcy nie wychodziła ze szpitala – leżała w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie. Jej stan był nieustannie krytyczny, a Aneta na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego. – Całe dnie spędzałam w szpitalu. W szpitalu, gdzie nie było dla mnie miejsca. Ze wszystkim torbami, z cyckiem na wierzchu i laktatorem w ręce siedziałam na krześle przy inkubatorze. Kiedy pozwolono mi ją dotknąć, bałam się pogłaskać chociażby małym palcem, żeby jej skóra nie przykleiła się do mojej.

Co może czuć matka, której dziecko codziennie umiera? Każdego dnia jedziesz do szpitala, patrzysz na te wszystkie rurki powpinane w twoje dziecko, na monitory…

To życie w permanentnym strachu, to złe wiadomości – jedna za drugą, że twoje dziecko prawdopodobnie nigdy nie będzie widzieć, ma tak duży niedosłuch, że nie usłyszy przejeżdżającego obok niej pociągu. Ale ty siedzisz przy niej i jej śpiewasz, i czytasz i opowiadasz, mając nieustannie nadzieję, że coś się jednak zadzieje, że ta karta się odwróci. Że twoje dziecko będzie żyć.

Aneta po 11-ty miesiącach zabrała Ninę ze szpitala na własne żądanie. – Od urodzenia nie była w domu, jej rzeczywistość to jedynie ta szpitalna. Lekarze nie wiedzieli, czy sobie poradzimy, przecież ona cały czas leżała na intensywnej terapii, ale ja ważyłam już 40 kilogramów. Nie miałam siły, a w szpitalach widziałam różne tragedie. Często wcześniaki były bez opieki, bo rodzice zajmowali się dziećmi w domu… A ja za Niną wszędzie jeździłam, mąż ile mógł – pomagał. Nie było łatwo, to był straszny czas. Chciałam być w domy, mieć więcej spokoju i by Nina ten spokój odnalazła, by czuła, że jest u siebie, otoczona opieką najbliższych jej osób.

Nina ma dziś osiem lat. Nie widzi, nie słyszy, nie gryzie pokarmów, przez siedem lat karmiona była sondą, od roku przełyka samodzielnie płyny, ale trzeba uważać, żeby się nie zakrztusiła. Przez siedem lat nieustannie była na tlenie. – Spędzałam z nią 24 godziny, bałam się wyjść do toalety, bo wszystko mogło się zdarzyć, Nina mogła się udusić własną śliną. Nie mogliśmy znaleźć pielęgniarki, która pomogłaby w opiece nad córką, bo to bardzo duża odpowiedzialność. Ostatecznie po moich błaganiach jedna pani się zgodziła, do dzisiaj do nas przyjeżdża. Ale nadal nie mogę wyjść do sklepu, kiedy chcę, bo każde wyjście to zapakowanie Niny do wózka, butli z tlenem, ssaka, gdyby się zakrztusiła. Nasze życie podporządkowane jest jej rehabilitacji, którą ma kilka razy dziennie, a my widzimy jej postępy. Przełyka, choć zupę je pół godziny, oddycha w ciągu dnia samodzielnie, próbuje się komunikować. Sprawdzałam – jest dzisiaj najdłużej w Polsce żyjącym wcześniakiem urodzonym w 23. tygodniu – mówi Aneta i podkreśla, że zawsze widziała w swojej córce potencjał, zawsze wierzyła, że można z niej wykrzesać więcej, trzeba tylko stworzyć jej możliwości. Wiele decyzji trochę wymuszonych na lekarzach podejmowała intuicyjnie obserwując swoje dziecko.

– Pamiętam te długie godziny na szpitalnych korytarzach, kiedy chodzisz i oglądasz zdjęcia dzieci z podziękowaniami dla lekarzy za uratowanie im życia. Widzisz dziecko z 26 tygodnia, z 28-ego, 24-ego, ale wśród nich nie ma tak przedwcześnie urodzonego jak twoje dziecko… A tam, za ścianą, walczą o jej życie i nie wiesz, czy ona przeżyje… Możesz mieć jedynie nadzieję. Tę nadzieję dają zdjęcia, dlatego Niny fotografie też wiszą w szpitalach, w których była, żeby rodzic, który tak jak ja drętwieje z przerażanie, mógł zobaczyć, że to jest możliwe, że być może jego dziecko będzie żyć…

Rehabilitacja Niny to koszt stu tysięcy złotych rocznie, jeśli nie ma w tym czasie dodatkowych operacji. – To przedsięwzięcie, która upadla i poniża. Trzeba mieć w sobie ogromną pokorę, żeby prosić o pieniądze na leczenie swojego dziecka. To nie jest proste. Co roku wysyłamy pół tysiąca kartek do osób, które nas wspierają – opowiada Aneta.

Zyskuje się nowe znajomość, przyjaźnie, jednak często zawodzą najbliżsi. – Z moją mamą nie rozmawiam od pięciu lat, po tym, jak powiedziała mi, żebym Ninę oddała do hospicjum, a sama ułożyła sobie życie na nowo.

Chore dziecko to też kryzys w związku, który czasami trudno przezwyciężyć. – To cholernie trudne być razem, być blisko, kiedy wszystko – całą energię, cały czas poświęcasz swojemu dziecku. Nawet wyjście do kina, to i tak nieustanne zerkanie w telefon, SMS-y, rozmowy. Na wakacjach nie byliśmy od ośmiu lat, pracuje tylko mój mąż, bo ja zajmuję się Niną – mówi Aneta.

Ale też przychodzi bunt, przychodzi tak potworne zmęczenie i rezygnacja, kiedy masz dosyć, kiedy nie masz już siły, kiedy trudno znaleźć ci motywację. – Poszłam na terapię, bo nie dawałam już sobie sama ze sobą rady. To tam zrozumiałam, że ja też jestem dla siebie ważna, że muszę nie tylko walczyć o córkę, ale też o siebie. Poszłam na studia, gdzie bardzo długo nie mówiłam prawdy o sobie, miałam dość postrzegania mnie przez pryzmat matki chorego dziecka. Chciałam „normalnie” funkcjonować. Dzisiaj wiem, że zdrowy egoizm jest potrzebny każdemu, że niezwykle ważne jest znalezienie siebie i wysłuchanie swoich potrzeb. Założyłam portal www.silniwchorobie.pl, który jest miejscem dla wszystkich tych, którzy pomocy potrzebują i swoją pomocą chcą się dzielić. To taki mój świat, coś co robię dla siebie, w czym się realizuję, w czym chcę się rozwijać.

Drugie dziecko? – Wiele osób się o to pyta, ale kiedy? Co, jeśli ciąża okaże się zagrożona, co jeśli będę musiała leżeć w domu? Kto wtedy zajmie się Niną? Co powiem swojemu zdrowemu dziecku, kiedy ono spyta, dlaczego jak inne dzieci nie jedziemy na wakacje? Bo potrzebne są pieniądze na rehabilitację jego chorej siostry… Nie mogę, nie potrafię… – Anecie łamie się głos.

Co jest najtrudniejsze? Zdaje się, że brak światełka w tym tunelu. Tu nie jest tak, że pomyślisz: „Jeszcze pięć lat, wytrzymaj pięć lat i wszystko będzie dobrze”. – Kiedy myślisz o tym, czy ta intensywna opieka nad Niną i jej rehabilitacja kiedyś się skończy, to wiesz, że koniec oznacza tylko jedno… I przestajesz o tym myśleć.

„Bałam się ją pokochać”

Antosia miała nigdy się nie urodzić. – Skierowano mnie na plastykę szyjki macicy, która skończyć się miała prawdopodobnie jej usunięciem. Wyznaczono mi datę operacji, ale kiedy zjawiłam się w szpitalu, okazało się, że jestem w ciąży. Kilka miesięcy wcześniej, w 20-tym tygodniu urodziłam Zosię, która zmarła… – opowiada Ewelina.

Lekarz uprzedzał, żeby tą niespodziewaną ciążą nie cieszyć się, bo w Eweliny przypadku nie było wiadomo czy w ogóle uda się ją donosić. „Dzisiaj jest, jutro może jej nie być” – usłyszała. – Kiedy po 12-tym tygodniu zaczęło się krwawienie, miałam dość, nie chciałam przeżywać jeszcze raz tego samego co z Zosią. Ale założono mi szew, na zmianę leżałam to w domu, to w szpitalu. I kiedy na kilka dni mnie wypisano, a ja czułam się naprawdę świetnie, odeszły mi wody. To był 27 tydzień. Lekarz prowadzący podjął ważna dla życia Antosi decyzję – by zakończyć ciążę cesarskim cięciem. – Pani anestezjolog powiedziała, że nie uśpi mnie dopóki na sali nie będzie respiratora i inkubatora. Jestem jej za to ogromnie wdzięczna, bo myślę, że dzięki temu Antośka żyje. Urodziła się w okropnej zamartwicy, dostała tylko jeden punkt w pierwszej minucie życia, później już nawet jej nie punktowano, bo od razu była reanimowana, intubowana, została tylko zważona, nie było czasu nawet jej zmierzyć.

Ewelina zobaczyła córkę dobę po porodzie. – Byłam przekonana, patrząc na dzieci w inkubatorze, że moja córka to ta po lewej stronie z czarną czupryną. Czekaliśmy cierpliwie, ale ja nie mogłam oderwać wzroku od tamtego inkubatora. Okazało się jednak, że Antosia leżała na środku sali, taka malutka, przezroczysta, było widać jej żyły, jelitka… – Leżała na tym samym boku, co nasza Zosia, wyglądała bardzo podobnie… Wróciły do mnie wszystkie wspomnienia, nie chciałam na nią patrzeć, nie chciałam jej oglądać, dotykać. Inne mamy siedziały przy swoich dzieciach godzinami, a ja byłam na swojej sali i płakałam. Tak bardzo się bałam, że znowu stracę dziecko, nie chciałam się do niej przyzwyczaić, nie chciałam jej pokochać, bo drugi raz bym tego nie przeżyła. Przychodził do mnie brat zakonny i rozmawiał tłumacząc, że bez względu na to, co się stanie, czy będzie dobrze czy źle, to ja powinnam z nią być.

Ewelina po czterech dniach wyszła do domu. Nie mogła znaleźć sobie miejsca… W domu nie było ubranek dla dziecka, nie czekało na nie łóżeczko. – Gładzisz się po brzuchu, w którym powinno być jeszcze maleństwo i nagle dociera do ciebie, że jego już tam nie ma, że zostało w szpitalu, że urodziło się będąc zupełnie na to nieprzygotowanym. Poprosiłam męża, żeby zawiózł mnie do szpitala, że nie mogę pozwolić, by nasza córka była tam sama. Pomimo ogromnego strachu zakochiwałam się w niej, każdego dnia oswajałam się z tym, jak jest, żeby przestać się przed nią bronić. Z każdą kolejną złą wiadomością czułam, że kocham ją coraz bardziej, że chcę o nią walczyć, że chcę walczyć o jej życie, że nie wyobrażam sobie jej stracić. A przecież nie raz jej życie było zagrożone. Wchodzisz o siódmej rano na salę, a przy inkubatorze stoi cały personel i już wiesz, że coś jest nie tak. Wypraszają cię z sali, bo tam reanimują twoje dziecko, tam walczą o to, by przeżyła, a ty przez półtorej godziny chodzisz po korytarzu i nic nie możesz zrobić, nic, kiedy twoje dziecko umiera. I słyszysz, że zapalenie płuc, że problemy z sercem, że są wylewy krwi do mózgu, retinopatia… Siedziałam na sali od siódmej rano do 22-iej. Opowiadałam jej o wszystkim, o psie, o rodzeństwie, o tym, co babcia ugotowała na obiad, co ja zrobiłam. Pielęgniarki się śmiały, że wszystko jej mówię. Żyłam w ciągłym strachu. Zamierałam podczas kąpieli Antosi w szpitalu, bo ta nie mogła trwać dłużej niż minutę, bo tylko na tyle dziecko odpinane było od respiratora. A ty stoisz – patrzysz na dziecko, na zegarek, czy pielęgniarki zdążą, żeby nie doszło do niedotlenienia mózgu…

Antosia wyszła ze szpitala trzy miesiące po urodzeniu w stanie wpisanym jak „dobry”. Rodzice wcześniaków niemal zawsze podkreślają, że wraz z wypisem zostają pozostawieni sami sobie, ewentualnie z listą specjalistów, do których powinni się z dzieckiem zgłosić. To nieustanne ustalanie wizyt, które nie mogą czekać, a ty słyszysz, że dopiero za pół roku możesz z dzieckiem przyjść. Więc idziesz prywatnie, robisz prywatnie badania. – Miało być tak, że na hasło wcześniak, dzieci szybciej dostają się na wizytę do specjalisty, ale to nie funkcjonuje. Patrzysz tylko w kalendarz zastanawiając się, czy aby na pewno dzisiaj czeka was tylko jedna wizyta, pilnujesz terminów i płacisz za każdą opinię, diagnozę, zalecenia.

Dzisiaj Antosia ma cztery lata. Jest rezolutnym dzieckiem. Walka o jej zdrowie skutkowała dla Eweliny koszmarem jej karmienia. 15 mililitrów mleka potrafiła pić przez godzinę. – Wypijała kroplę, brałam ją na ręce, nosiłam, jak przełknęła – kolejną kroplę. Nie chciałam, żeby wróciła na sondę. Nie wiem, jak dałam radę. Teraz Antosia mówi, chodzi, jest dziewczynką o przepięknych oczach ze stwierdzonym w ostatnim czasie spektrum autyzmu. Emocjonalnie nie jest gotowa na pójście do przedszkola, ale jest coraz bardziej ciekawa nowych ludzi. – Czasami tylko jest mi strasznie przykro, gdy Antośka wpada w swój szał, zaczyna krzyczeć i piszczeć, bo idziemy nie w tę stronę, w którą ona by chciała, a do mnie podchodzi jakaś pani i mówi: „No żeby pani nie potrafiła sobie poradzić z takim małym dzieckiem”… Ale później przychodzi wieczór, kiedy pyta: „Mamusiu – jest miłość?”. „Jest, kochanie”.

„Śmierć dziecka nie ma sensu”

W obchodzonym dzisiaj Dniu Wcześniaka mówi się najczęściej o tych dzieciach, którym się udało, rodzice dzielą się zdjęciami, wymieniają gratulacjami, na oddziałach wcześniaków organizowane są spotkania, rozmowy. – Co roku jesteśmy na oddziale neonatologicznym w Bydgoszczy, gdzie ratowano Ninę, każdego roku płaczę wchodząc tam, bo wracają wszystkie wspomnienia – mówi Aneta.

Joanna Piątek – Perlak pracuje jako psycholog z rodzicami wcześniaków – tych, którzy walczą o życie i tych, którzy przeżyli stratę dziecka – tak jak ona. – Zuza urodziła się w 28 tygodniu ciąży. Była maleńka, bo ważyła 550 gram… Wtedy nie wiedziałam, jakie trudne i ciężkie było dla niej wejście w życie. Była dzielną dziewczynką, walczyła przez pięć tygodni… Ale tak jak z wcześniakami, tak i z nią niczego nie mogliśmy być pewni, ich stan zmienia się właściwie co godzinę. Jednego dnia masz nadzieję, że już jest dobrze, a kolejnego przychodzi kryzys, który zabiera nam dziecko. Lekarze nigdy nie mówią rodzicom, że jest dobrze, że będzie dobrze. Ja jednak przez pięć tygodni wierzyłam, że damy radę. Był moment, kiedy uchwyciłam się tej nadziei, że przecież wyjdziemy do domu, że ze wszystkim sobie poradzimy… Aż przyszedł dzień, w którym moja córka zmarła… To było moje pierwsze dziecko, myślałam, że skoro w życiu wszystko mi wychodziło, to ta ciąża też musiała wyjść, z dzieckiem też musiało być wszystko w porządku. Zupełnie nie potrafiłam poradzić sobie z tym, co się stało. Borykałam się z ogromnym poczuciem winy, byłam przekonana, że to ja coś zawaliłam, że to wszystko stało się przeze mnie. Przepraszałam mojego męża, moich teściów… Nie radziłam sobie z żałobą po takiej stracie…

Aż przyszedł moment decyzji o kolejnym dziecku. Dość szybko. Rok później Joanna zaszła w ciążę i tym razem urodziła w terminie chłopca – Tadeusza. Na oddziale, na którym leżała Asia, na kilka dni przed rozwiązaniem, spotkała kobietę, u której wystąpiło duże prawdopodobieństwo, że urodzi wcześniaka. – Przestępowałam z nogi na nogę zastanawiając się, czy mogę się wtrącić, porozmawiać. Nie wytrzymałam. Opowiedziałam jej swoją historię, mówiłam o swoich lękach, emocjach, o poczuciu winy – do dzisiaj mamy kontakt ze sobą. A gdy urodził się Tadeusz, do porodu przyszła mama ze zmarłym dzieckiem. Ta historia tak mną wtedy wstrząsnęła, że nie umiałam tej kobiety zostawić z tym samej, przecież ja też przeżyłam stratę dziecka. Doskonale pamiętam, że to była mama małej Kalinki. Objęłam ją opieką, podzieliłam się swoimi doświadczeniami, miałam poczucie, że naprawdę jej pomogłam.

Wcześniej Joanna pracowała w korporacji, w dziale HR, ale po powrocie z Tadeuszem do domu zrozumiała, że chce pomagać innym, że chce zająć się rodzicami, którzy stracili swoje dzieci i tymi, które o nie walczą, przez tygodnie, miesiące, czasami lata, a ich walka, bywa, że kończy się śmiercią dziecka. – Wiedziałam, że muszę to robić, że rodzice nie otrzymują żadnego wsparcia, bo wszyscy skupiają się na ratowaniu dziecka, na wizytach u specjalistów, na kolejnych etapach walki o życie, o zdrowie, a nikt nie zajmuje się rodzicami. Zapominamy o mamach, które przechodzą traumę, które mają żałobę po utraconej ciąży, po zabranym czasie, po stracie marzeń na temat cudownego i szczęśliwego macierzyństwa, które ciężko je doświadcza.

Historia zatoczyła koło – dzisiaj Joanna pracuje na oddziale neonantologicznym Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie ratowano jej córkę i gdzie Zuzia zmarła. – Wiedziałam, że tu muszę wrócić, czułam, że to moje miejsce, Zuza tu była leczona, tu ratowano jej życie, tutaj odeszła, więc ja jestem po to, żeby pomagać takim, jak ja, która cztery lata temu tej pomocy nie otrzymała, bo nie było miejsca, czasu na pomoc psychologiczną. Mam ogromne poczucie sensu i sprawiedliwości. Moją żałobę zakończyłam. Moje koło się zamknęło. I wiem, że bardzo trudno jest mówić o śmierci dziecka, bo żadna śmierć dziecka nie ma sensu. Dzieci nie powinny umierać, powinny być szczęśliwe i zdrowe. Mam jednak świadomość, że to co teraz w życiu mam, mam dzięki mojej córce. Oswoiłam śmierć dając innym to, co mogę dać. Każdego dnia przeprowadzam trudne rozmowy z rodzicami wcześniaków, kiedy wiem, że pomóc można już tylko im, nie dziecku. Wtedy sobie myślę, wszystko stało się po to, żebym była w tym miejscu, w którym jestem z ogromnym poczuciem sensu tego, co robię. Każdy wcześniak mnie wzrusza, każdy wcześniak jest dla mnie cudem, ale też wiem, co czeka jego rodziców, bo też przez to przeszłam. To, co robię jest namacalną obecnością mojej córki, której nie ma.

Dzień Wcześniaka dla wielu kobiet, to dzień, kiedy chciałyby się schować, zapomnieć. To te mamy, których wcześniaki nie przeżyły, które wypisują się z grup wcześniaczych, bo nie są w stanie udźwignąć tych wszystkich zdjęć i najdrobniejszych sukcesów innych dzieci i radości rodziców. O nich w tym dniu też powinniśmy pamiętać…


 

O Ninie poczytacie więcej na Wcześniak Nina, o Antośce na Codzienność z wcześniakiem, a Joanna Piątek – Perlak pisze TUTAJ.


Zobacz także

10 sprytnych sposobów, by każdego dnia „uciąć” 500 kalorii i schudnąć bez diety

5 mitów o szczęśliwych związkach

Co jest w związku akceptowalne, a co już nie. Lista kontrolna

Zapach świąt