Go to content

7 egzotycznych roślin, które wyhodujesz z pestki. Proste sposoby na niebanalne żywe ozdoby w domu

Rośliny z pestki
Fot. iStock

Rośliny z pestki pomysł dla cierpliwych miłośników roślin. Potrzeba sporo czasu, by móc cieszyć się własną, pięknie wyrośniętą egzotyczną roślinę, ale cierpliwość się w tym przypadku opłaca. Posiadanie niecodziennej rośliny doniczkowej jest źródłem satysfakcji, szczególnie gdy zdrowo rośnie i pięknie się prezentuje. Jest kilka ciekawych roślin, które wyhodujesz z pestki.

Rośliny z pestki — co trzeba o nich wiedzieć?

Przede wszystkim pestki nie mogą być uszkodzone, najlepiej, by pozyskać je z ładnych i zdrowych owoców. Nie wolno ich przechowywać zbyt długo poza wodą lub ziemią, by bez problemów wypuściły korzonki. Uzyskanie własnej rośliny doniczkowej nie należy do trudnych zadań, ale wymaga nieco czasu, niekiedy nawet kilku miesięcy, by młoda roślina nabrała konkretnego wyglądu. Trzeba przy tym pamiętać, że rośliny z pestek pozyskane domowym sposobem nie rosną tak okazałe jak w naturze. Zazwyczaj też nie wydają owoców, lub owocują rzadko i o wiele skromniej niż w naturalnych warunkach. Natomiast przyjemność z pielęgnacji takiej rośliny jest niemała, więc warto spróbować w tym własnych sił. Jeśli natomiast komuś marzy się drzewko niczym z katalogu, również może je mieć, kupując wyrośnięty egzemplarz w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni.

Rośliny z pestki — 7 egzotycznych piękności, które wyhodujesz w domu

Cytryna — drzewko z pestki 

Z powodzeniem można uprawiać w domu drzewko takie jak cytryna. Cytryna, podobnie jak i inne cytrusy, bez problemu wyrośnie z pestki, choć to wymaga wielkiej cierpliwości. O ile pestka kiełkuje dość szybko, tempo jej wzrostu nie jest zbyt intensywne. W tym przypadku na kwiaty trzeba czekać kilka/kilkanaście lat, czasem pojawiają się również owoce.

Rośliny z pestki

Fot. iStock/Rośliny z pestki

Cytryna z pestki krok po kroku:

Wyjmij ze środka cytryny pestkę i opłucz ją dokładnie. Lekko natnij ją, by lepiej wchłaniała składniki odżywcze i włóż  na głębokość ok. 1,5 cm do doniczki z ziemią i warstwą keramzytu na dnie. Na doniczkę nałóż folię spożywczą i zrób w niej niewielkie otwory, by zapewnić odpowiednią wilgotność i cyrkulację powietrza. Doniczkę ustaw na ciepłym parapecie. Zadbaj o regularne podlewanie, by podłoże było stale wilgotne, ale nie przemoczone. Po kilku tygodniach na powierzchnię powinna wyjść młoda roślina, wtedy można już usunąć folię.

Awokado z pestki

awokado - właściwości, jak jeść, z pestki, przepis

Fot. iStock

Awokado z pestki to prosty sposób na wyhodowanie efektownej, żywej ozdoby kuchennego parapetu. Aby wyhodować własne drzewko, wbij w wierzchołek pestki po przekątnej trzy wykałaczki. Następnie włóż ją do wody tak, by 3/4 jej wysokości było pod wodą. Woda powinna być świeża, najlepiej zmieniana raz dziennie. Jest duża szansa na to, że pestka wykiełkuje i w ciągu kilku tygodni roślina będzie miała łodygę i liście. Wtedy nadejdzie czas, by przenieść ją do doniczki. Awokado z pestki raczej nie wyda owoców, podobnie jak cytrusy hodowane z pestki.

Palma daktylowa z pestki

Rośliny z pestki

Fot. iStock/Rośliny z pestki

Również nietrudno jest o własną palmę daktylową z pestki, należy tylko wziąć pod uwagę,  że palma potrzebuje sporo miejsca, ponieważ dość szybko i mocno się rozrasta. Palma wyrośnie jednakowo z nasion suszonych, jak i świeżych. Pestki daktyli nie mocz, ale przetrzyj delikatnie  papierem ściernym i umieść najlepiej w specjalnej ziemi dla palm, na głębokości około 2-3 centymetrów. Po mniej więcej 5 tygodniach palma daktylowa powinna zacząć kiełkować. Pierwsze liście będą pojedyncze, a po kilku latach pojawią się charakterystyczne „pióropusze”. Jeśli palma daktylowa z pestki będzie stała w jasnym pokoju, już po kilku latach może sięgnąć do sufitu.

Mango z pestki

Rośliny z pestki

Fot. iStock/Rośliny z pestki

Pestkę z mango przetrzyj ostrożnie papierem ściernym, aby jej nie uszkodzić. Tak przygotowaną pestkę włóż szpiczastą końcówką pod cienką warstwę żyznego podłoża z warstwą drenażową na dnie. Zapewnij jej wysoką temperaturę i stałą wilgotność podłoża. Przed upływem 4 tygodni mango z pestki powinno już wykiełkować. Młode mango postaw  w miejscu dobrze oświetlonym, ale oddalonym od bezpośredniego nasłonecznienia.

Figa z pestki

Rośliny z pestki

Fot. iStock

Jeśli jesteś miłośniczką fig, możesz z nasion tej rośliny wyhodować własny egzemplarz. Po otwarciu figi wyjmij małe pesteczki, wypłucz je delikatnie pod wodą i włóż po 8-10 sztuk do niewielkich doniczek z ziemią zmieszaną z piaskiem (1:1). Nasionka przysyp niewielką warstwą ziemi i zostaw doniczki w ciepłym miejscu (22-25°C), dbając o to, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Po kilkunastu dniach powinny pojawić się siewki. Gdy tak się stanie, wybierz najsilniejszą, a pozostałe usuń. Gdy jej korzenie przerosną doniczkę, przenieś figę z pestki do  większej doniczki z ziemią kwiatową.

Liczi z pestki

Rośliny z pestki

Fot. iStopck/Rośliny z pestki

Z pestki można również wyhodować liczi, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że roślina będzie rosła wolno i jest dość kłopotliwa w domowej uprawie. Jeśli masz ochotę spróbować swych sił, nasiona najpierw wymocz w wodzie przez 1-2 doby. Po tym czasie włóż je poziomo na głębokość 2 cm w mieszaninie torfu, piasku i perlitu (3:1:1). Dbaj o ciepło i umiarkowaną wilgotność podłoża, ponieważ liczi nie lubi stać w mokrym. Już po tygodniu może pojawić się kiełek, z którego, przy troskliwej pielęgnacji rozwinie się roślina.

Pitaja (smoczy owoc) z pestki

Rośliny z pestki

Fot. iStock/Rośliny z pestki

Aby pitaja wyrosła z pestki, jej czarne nasionka przed zasadzeniem najpierw oczyścić z miąższu, przelewając je na sitku wodą. W doniczce przygotuj ziemię przepuszczalną, najlepiej podłoże do kaktusów. Włóż do niej nasionka i zostaw w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 20-24 stopni Celsjusza. Nasionka zraszaj, nie podlewaj, aby zapobiec ich gniciu. Aby przyspieszyć wzrost, przykryj doniczkę nakłutą folią. Po około 3-4 tygodniach powinny pojawić się rośliny.


źródło:  zielonyogrodek.pl, deccoria.pl