Go to content

Jak chronić zdrowie psychiczne, gdy zewsząd napływają złe informacje?

Jak chronić zdrowie psychiczne, gdy zewsząd napływają złe informacje?
fot. Thought Catalog/Unsplash

W internecie kłębią się negatywne emocje. Kanały informacyjne przepełnione są złymi wiadomościami. Pandemia, wojna, czy wszelkiego rodzaju nieporozumienia wywołują w nas uczucia strachu, lęku i bezradności. Jak chronić swoje zdrowie psychiczne i co zrobić, by nie pozwolić, by to, co złe, zdominowało nasze życie?

Są osoby, na które negatywne wiadomości mają ogromny wpływ. Tłamszą, przygniatają i dobierają chęć do życia. Choć warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie, to dobrze jest umieć zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Wyznaczyć granicę, której te negatywne informacje nie mogą przekroczyć.

Chroń zdrowie psychiczne

Emocje

Kiedy słyszysz, że doszło do jakiejś tragedii, poczuj swoje uczucia. „Pozwól sobie na odczuwanie emocji” – mówi psycholog dr Ashley Olivine. Jesteśmy smutni, gdy dowiadujemy się o smutnych wydarzeniach. Dlatego poświęć trochę czasu i przetwórz wszystko to, co do ciebie dotarło. Butelkowanie emocji może doprowadzić do większego stresu. A jeśli poczujesz to, co się wydarzyło naprawdę, wypłaczesz lub wykrzyczysz, wypuścisz złe powietrze.

Kiedy masz cięższy dzień, odłóż telefon i wybierz się na spacer. Możesz pomedytować lub wziąć ciepłą kąpiel. Zastanów się, co czujesz, a kiedy nazwiesz emocje, podejmij decyzję, co z nimi zrobisz.

Selektywność

Dziesiątki negatywnych nagłówków dostrzegasz każdego dnia. Jedno nieszczęście przedstawione na kilka różnych sposobów i w różnych miejscach. Za dużo. Edukatora zdrowia psychicznego, Minaa B, LMSW zaleca ograniczenie liczby obserwowanych źródeł wiadomości. Wybieraj te najbardziej bezstronne i oparte na faktach. Upewni się, że to, co przeczytałaś, jest w 100 proc. prawdziwe. Jak mówi dr Olivine, niektóre serwisy informacyjne wykorzystują czynnik strachu bardziej niż inne i dodają wiele spekulacji opartych na lęku.

Zobacz także: Jak się czujesz? „W porządku” – mówisz. Pora na prawdę – zdrowie psychiczne to fundament

Ograniczenia czasowe

Pomocne może okazać się również ustalenie ograniczeń, które dotyczą czasu, jaki spędzasz na przeglądaniu serwisów informacyjnych lub mediów społecznościowych. Zanim zaczniesz czytać wiadomości, zastanów się, czy naprawdę cię to interesuje. Czy chcesz i potrzebujesz wiedzieć? Jeśli masz gorszy dzień, zły nastrój, odpuść. Nie dokładaj sobie jeszcze bardziej, jeszcze więcej. Gdy zauważysz, że najmniejsza informacja wywołuje w tobie negatywne emocje, zrób dłuższą przerwę. Odcięcie się od wiadomości na tydzień lub dwa, pomoże ci spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Taka przerwa da ci czas na regenerację i pozwoli pozbyć się niektórych obaw, które się w tobie nagromadziły.

Rozmowa z przyjaciółmi

Nieustanne przesiadywanie z telefonem w ręku może sprawić, że czujesz się odizolowana. Pamiętaj, że ludzie wokół ciebie mają podobne problemy i doświadczenia. Spotkaj się z kimś, kto ma podobne lęki i obawy do twoich.

„Ludzie nie są stworzeni do stawiania czoła życiu w pojedynkę. Przyjaciele i rodzina mogą pomóc ci łagodzić stres, zmniejszyć poczucie przytłoczenia” – mówi dr Olivine. Możesz również skorzystać z pomocy terapeuty, który pomoże ci odnaleźć życiową równowagę. Pokaże jak radzić sobie z informacjami, które napływają każdego dnia.

Źródło: popsugar.co.uk