Chcemy wierzyć, że w naszych relacjach nasi bliscy, czy to nasi przyjaciele, rodzina czy partner, kochają nas bez względu na wszystko, na dobre i na złe, w najlepszym i najgorszym wydaniu. Czasami przekonujemy się na własnej skórze, że ich miłość przychodzi z oczekiwaniami. Bycie w związku, w którym czujemy, że musimy zabiegać o miłość, jest szkodliwe. Nie oznacza to, że nie jesteśmy kochani, ale że miłość jest warunkowa. Trudno jest dostrzec oznaki tego rodzaju miłości, pomimo jej bolesnego wpływu na naszą zdolność do kochania i bycia kochanym.
W każdym związku zawsze patrz na to, jak się czujesz i zadaj sobie pytanie: czy ta osoba sprawia, że kochasz siebie samą bardziej?
Czym jest miłość warunkowa?
Jak sama nazwa wskazuje, miłość warunkowa jest rodzajem miłości, która opiera się na jakichś warunkach. I nie chodzi o standardy, czy zasady. Oznacza to raczej, że dana osoba czuje, że aby być przez kogoś kochaną, musi spełnić jakieś warunki.
Ryzyko polega na tym, że jeśli dana osoba znajduje się w takiej sytuacji zbyt długo, niszczy to jej poczucie własnej wartości. Zaczynają rozwijać się nawyki i pojawia się lęk przed wyznaczaniem granic, spowodowany obawą przed utratą tej miłości. Jeśli jesteś osobą, która zawsze stawia potrzeby wszystkich innych ponad własne, to możesz być właśnie ty.
Natomiast bezwarunkowa miłość jest bezwarunkowa. To nie jest miłość, która usprawiedliwia cię, ale raczej akceptuje cię zarówno w najlepszym jak i najgorszym wydaniu i wspiera cię, gdy nie zawsze jesteś w stanie się odwdzięczyć.
- POLECAMY: „A jeśli ludzie się kochają i potem zrywają, to co dzieje się z miłością?” Cytaty z Carrie Bradshaw
Miłość warunkowa – jakie są jej oznaki?
Nigdy nie dość dobra
Jeśli miłość była warunkowa, czułaś, że zawsze musisz dać więcej. Dałaś więcej niż wzięłaś i nie czułaś, że powinnaś prosić o cokolwiek w zamian. Nie chcesz prosić, bo boisz się, że wydasz się ciężarem, a jednak starasz się powiedzieć „nie”, gdy prosi się cię o kolejne przysługi. Twój partner mógł sprawić, że poczujesz, że musisz zrobić pewne rzeczy, aby on był w dobrym nastroju czy też uznał, że zasługujesz na jego uwagę i czułość. Prawdopodobnie uwarunkował cię, krytykując, rozpoczynając kłótnie i oddalając się, jeśli nie spełniłaś określonej listy oczekiwań.
Wyczerpywanie energii
Wszyscy mamy ograniczone baterie społeczne, a relacje oparte na wzajemnej bezwarunkowej miłości sprawiają, że czujesz się wspierana, zrównoważona i pełna nadziei. Natomiast relacje, w których miłość jest jednostronna i warunkowa, sprawiają, że czujesz się wyczerpana, przytłoczona i sfrustrowana. Jeśli zawsze starasz się być czyjąś dobrą stroną lub zawsze imponować, martwiąc się, że jeśli nie spełnisz oczekiwań, przestanie cię kochać. Twój hormon stresu gwałtownie rośnie w takiej sytuacji. Wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu poczujesz się wypalona.
„Człowiek myśli: miłość je wyleczy, naprawi. Ale miłość, jak się potem okazało, to nie wszystko”
Stąpanie po niepewnym gruncie
Możesz czuć się tak, jakbyś stała nad przepaścią, zastanawiając się, w jakim jest nastroju, czy zrobiłaś wystarczająco dużo i dobrze, żeby nie uruchomić jego złej strony. Relacje są zwykle współzależne i sprawiają, że czujesz się odpowiedzialna za czyjeś szczęście. Ponieważ branie jej na siebie jest całkowicie poza twoją kontrolą, naraża cię na porażkę.
Uczucia na pokaz
Niektórzy bardziej dbają o to, jak wygląda ich miłość, niż o to, jak ją okazują. Możesz błagać o odrobinę dodatkowej uwagi lub uczucia tylko po to, aby nagle je uzyskać, gdy w końcu przekonasz swojego partnera, aby poszedł z tobą na kolację do restauracji. Zrobi wszystko, żeby dobrze wypaść w cudzych oczach. Reputacja jest ważniejsza niż twoje uczucia. Osoba, która kocha cię bezwarunkowo, jest bardziej skłonna podzielić się swoim uczuciem do ciebie w bliskich chwilach prywatnych, kiedy jesteście tylko we dwoje.
- ZOBACZ TEŻ: „Mój mąż głodzi mnie emocjonalnie. Wstydzę się prosić o pogłaskanie po plecach, pocałunek”
„Asy” z rękawa
Uważaj na kogoś, kto uwielbia przypominać ci o wszystkich przypadkach, w których zrobił dla ciebie coś miłego. Okazywanie miłości nie jest obowiązkiem, który można odhaczyć z listy, a potem rzucić ci ją w twarz, gdy nie spełniasz jakichś, zwykle wydumanych i niewypowiedzianych oczekiwań. To samo dotyczy kłótni. Kiedy się konfrontujecie, strategią obronną nie powinno być wypominanie przeszłości. To sposób na odwrócenie kota ogonem i próba uniknięcia odpowiedzialności. Taka strategia całkowicie pomija obecny problem i ignoruje to, jak się czujesz. W bezwarunkowej miłości twoje uczucia będą szanowane.
„Zawsze” i „Nigdy”
Kiedy słowa „zawsze” i „nigdy” padają zawsze w kontekście tego, jak radzisz sobie z sytuacją, często ich zadaniem jest cię zgasić. Jest to sposób na przekręcenie słów w nowe przekonania, które mają cię kontrolować lub sprawić, że zakwestionujesz swoje zdrowie psychiczne. Na przykład ciągłe powtarzanie: „zawsze jesteś taki wrażliwy” lub „nigdy nie jesteś zadowolony z tego, co robię” to przesada, która manipuluje rozmową na poziomie psychologicznym. Powtarzające się ujawnienie uwarunkowałoby cię do myślenia, że jesteś irracjonalny i że to, co mówią, musi być prawdą.