Grzane wino to napój, który przywodzi na myśl piękne chwile, ciepło kominka, wieczory spędzane pod kocem. Grzaniec doprawiony korzennymi przyprawami i cytrusami cudownie rozgrzewa ciało i relaksuje, wiele osób stosuje go także jako remedium na przeziębienie, ma także kilka istotnych wartości dla zdrowia. Warto więc od czasu do czasu sobie zafundować taką przyjemność. Jak zrobić domowe grzane wino?
Co trzeba mieć pod ręką, by przyrządzić grzane wino?
Grzane wino to cudownie rozgrzewający napój dedykowany dorosłym. Może powstać na bazie każdego wina, i słodkiego i wytrawnego. Można kupić gotowego grzańca i tylko go podgrzać, lub przygotować go od podstaw samodzielnie. Grzane wino serwuje się mocno ciepłe (ok. 60-80ºC), by lepiej pobudziło krążenie krwi. Konieczne są także dodatki, które nie tylko podkręcą smak i nadadzą cudowny aromat, ale także podniosą walory zdrowotne grzańce. Najczęściej trafiają do niego goździki i cynamon, niekiedy wanilia. Najczęściej można poczuć w nim gałkę muszkatołową, anyż, kardamon, imbir, pieprz. Miłośnicy słodkości chętnie dodają miód, jabłka, gruszki, czy jeszcze inne owoce. Wszystko według uznania, nie ma z góry określonych norm, indywidualne upodobania są tu najważniejsze.
Nie ma konieczności dodawania wszystkich przypraw. Każdy może stworzyć własne grzane wino doskonałe, dopasowane do jego smaków. W zależności od lubianego poziomu słodyczy przepis na grzane wino można wzbogacić miodem i owocami. Najczęściej używane są pomarańcze, ale też mandarynki, jabłka i śliwki.
Jak zrobić grzane wino?
Przede wszystkim kup wino, którego smak lubisz najbardziej. To ono jest podstawą grzańca i to od jego smaku zależy efekt, jaki osiągniesz. Jeśli unikasz spożywania alkoholu, sprawa nie jest z góry przegrana. Można przygotować grzane wino na bazie wina bezalkoholowego, z którego alkohol jest odparowany. Po zaopatrzeniu się we właściwe wino przygotuj ulubione dodatki (przyprawy, miód, owoce), które nadadzą charakter grzańcowi i podniosą jego właściwości zdrowotne.
Podstawowy przepis na grzane wino:
- butelka czerwonego półsłodkiego wina
- 6-8 goździków,
- 1-2 małe laski cynamonu,
- 2 owoce kardamonu,
- 1 anyż gwiaździsty,
- 1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru,
- 1/4 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej,
- pomarańcza (lub/i jabłko, gruszka),
- ew. łyżka miodu.
Podpowiedź — jeśli nie chcesz gromadzić wszystkich przypraw osobno, możesz kupić gotową mieszankę przypraw do grzańca.
Jak zrobić grzane wino?
Jabłko (lub gruszkę) umyj, obierz i pokój na ósemki lub na grube plastry, pomarańczę umyj, sparz i na koniec pokrój w plastry. Wino wlej garnka, dołóż do niego przyprawy i owoce. Taką mieszankę zostaw na godzinę, by składniki oddały aromat. Po upływie godziny garnek wstaw na mały ogień, by wino podgrzało się do temperatury nie wyższej niż 80° C. Trzymaj na małym ogniu pod przykryciem przez 10-15 minut, ale nie dopuść do zagotowania się wina. Dzięki temu wino będzie miało właściwy smak i aromat, oraz zachowa zdrowotne działanie.
Po tym czasie wyłącz ogień i poczekaj, aż grzane wino nieco przestygnie i jeśli lubisz, dodaj miód. To ważne, by miodu nie ogrzewać za mocno, ponieważ traci on swoje zdrowotne działanie i staje się po prostu naturalnym słodzikiem. Przelej grzańca do kubków, np. z kamionki. Jeśli nie lubisz pływających luzem przypraw lub owoców, możesz grzane wino przecedzić przez sitko.
Grzane wino na przeziębienie
Grzane wino na przeziębienie jest stosowane jako środek rozgrzewający organizm. Jego działanie kryje się za przyprawami, które pobudzają w zdrowy sposób krążenie krwi, działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo (np. imbir, gałka muszkatołowa, anyż, itd.). Nie można zapominać o wpływie czerwonego wina, które jest cennych źródłem antyoksydantów, które działają przeciwzapalnie i chronią komórki ciała przed stresem oksydacyjnym, wzmacniając organizm. Podgrzane przyprawy uwalniają olejki eteryczne, które udrażniają nos przy katarze.
Właściwości grzanego wina
Grzaniec spożywany z rozsądkiem poprawia krążenie krwi. Ponieważ obniża poziom złego cholesterolu, obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu. Przeciwzapalne i bakteriobójcze działanie grzanego wina pomaga zwalczać infekcje, dlatego grzane wino stosowane jest na przeziębienie. Wino poprawia trawienie, uspokaja i relaksuje, bywa doskonałym remedium na stresujący dzień, choć trzeba to potraktować jedynie jako okazjonalne wsparcie, a nie codzienną pierwszą pomoc po trudnym dniu w pracy.
Ostatecznie zalety grzanego wina zależą od zastosowanych dodatków. I tak imbir znany jest z zawartości olejków eterycznych i żywic (m.in. gingerolu i zinferonu) o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i wykrztuśnym. Przy okazji poprawia metabolizm, pobudza mózg do pracy, działa też jak afrodyzjak. Z kolei cynamon jest naturalnym antybiotykiem, dodatkowo wykorzystuje się go m.in.: do leczenia zaparć, biegunek i zatruć pokarmowych, oraz w profilaktyce choroby Alzheimera i Parkinsona. Goździki doceniane są za działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybicze.
Warto docenić prozdrowotne działanie grzanego wina, ale pod jednym warunkiem. Wino samo w sobie ma wiele właściwości wspierających zdrowie, o ile sięga się po nie z umiarem. Nadmiar alkoholu, nawet gdy sięga się po niego w dobrej intencji (relaks, poprawa krążenia), zawsze szkodzi.
źródło: www.poradnikzdrowie.pl