Zdrowie

Wanilia – cenna przyprawa o niezwykłym aromacie i ciekawych właściwościach dla zdrowia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 kwietnia 2021
Wanilia - przyprawa, cena, rodzaje, zastosowanie
Fot. iStock
 

Wanilia to przyprawa, bez której trudno sobie wyobrazić słodkie wypieki i desery. Cieszy ona niezwykłym aromatem i smakiem, który wzbudza pozytywne skojarzenia. Nie bez przyczyny wanilia znalazła również zastosowanie w aromaterapii. Warto wiedzieć, czym jest wanilia, jakie ma zalety, oraz jak odróżnić cukier waniliowy od wanilinowego?

Co to jest wanilia?

Wanilia (Vanilla planifolia) jest rośliną pochodzącą z Meksyku, należącą do rodziny roślin storczykowatych (Orchidaceae). To duże pnącze o długiej łodydze z mięsistymi liśćmi, które dzięki korzeniom czepnym pnie się po drzewach. Wanilia wytwarza białawozielone kwiaty zebrane w grona, które otwierają się wyłącznie na kilka godzin przed południem, by mogły je zapylić owady lub kolibry. Jeśli nie zostaną zapylone, opadają. Z zapylonych kwiatów wykształcają się owoce ukryte w ciemnobrunatnej torebce przypominającej kształtem strąk, osiągający długość 8 cm. W jego wnętrzu znajduje się niemal czarny miąższ z niewielkimi nasionami. Świeże owoce, jeszcze nieposiadające zapachu, zbiera się w chwili, gdy zaczynają lekko żółknąć, tuż przed całkowitym dojrzeniem. Poddaje się je procesowi fermentacji, która wydobywa przyjemny i intensywny zapach wanilii.

Wanilia - przyprawa, cena, rodzaje, zastosowanie

Fot. iStock/Wanilia

Już rdzenne ludy zamieszkujące Amerykę Środkową i Południową stosowały wanilię jako wonną przyprawę. Była ona niezwykle droga, ponieważ uprawiano ją wyłącznie w Meksyku, skąd sprowadzano do Europy aż do połowy XIX wieku. Dopiero po tym czasie pojawiły się pierwsze plantacje wanilii na wyspie Reunion (Bourbon). Pojawił się również problem braku pszczół i kolibrów, które mogłyby zapylać kwiaty. Sięgnięto więc do techniki sztucznego zapylenia kwiatów wanilii, które wreszcie zaczęły wydawać owoce. Po tym sukcesie wanilia została przeniesiona na inne tereny uprawne na wyspach Mauritius, Jawie i innych, dzięki którym Europejczycy uniezależnili się od dostaw z Meksyku. Większa dostępność wpłynęła w widoczny sposób na obniżenie wysokiej ceny wanilii.

Wanilia — rodzaje, cena 

Na wartość wanilii wpływa zawartość waniliny, która odpowiada za piękny aromat i charakterystyczny smak wanilii. W zależności od gatunku wanilii zawartość waniliny w strąku może być różna i sięgać do 12%. Im więcej waniliny, tym szlachetniejsza i droższa jest wanilia.

  • Wanilia meksykańska — uważana jest za najszlachetniejszy gatunek wanilii, o najwyższej jakości strąków;
  • burbońska — uprawiana na wyspach Reunion (Bourbon) oraz Madagaskaru i innych pobliskich wyspach, ma nieco mniejsze i ciemniejsze strąki, w porównaniu do wanilii meksykańskiej;
  • mauretańska — pochodzi z wyspy Mauritius i Seszeli, jej strąki są o wiele jaśniejsze;
  • wielokwiatowa  — uprawia się ją na północnych rejonach Ameryki Południowej. Wanilia wielokwiatowa charakteryzuje się znacznie krótszymi i grubszymi strąkami, które nie zawierają one waniliny, ale związki kumarynowe i heliotropinę. Stosuje się ją w przemyśle tytoniowym i perfumeryjnym.

Najczęściej dostępna jest wanilia uprawiana na Madagaskarze (wanilia burbońska, burbon). Ponieważ oryginalna przyprawa jest droga, produkuje się tańszy zamiennik waniliny, m.in. z ligniny, eugenolu, kwasów lignosulfonowych. Oryginalna wanilia kosztuje ponad 600 dolarów za kilogram. Pojedyncza laska wanilii kosztuje od 10 zł wzwyż.

Wanilia - przyprawa, cena, rodzaje, zastosowanie

Fot. iStock

Wanilia — właściwości dla zdrowia

Wanilia ceniona jest nie tylko za aromat i smak, ale wykazuje także pewne właściwości dla zdrowia. Działa ona uspokajająco i łagodząco w stresujących sytuacjach. Wprawia w dobry nastrój i ułatwia zasypianie, stosuje się ją więc z powodzeniem do aromaterapii. Olejek waniliowy można stosować w kominkach czy nawilżaczach powietrza, aby nadać mu kojący aromat. Wiadomo także, że wanilia wykazuje zdolność hamowania aktywności ośrodków w mózgu, odpowiedzialnych za chęć do podjadania w sytuacjach stresowych.

Laski wanilii zawierają glikozyd waniliny (waniliozyd) oraz glikozyd alkoholu waniliowego (wanilolozyd), które pobudzają organizm, nie wykazując jednocześnie właściwości narkotycznych. Dzięki zawartości fitoferomonów wzmagających aktywność seksualną traktowana jest jako afrodyzjak.

Wanilia w proszku, w lasce, cukier waniliowy 

Wanilia jest przyprawą używaną przede wszystkim do potraw przyrządzanych na słodko oraz aromatycznych napojów. Jest niezastąpiona do ciast, babeczek, czy tortów. Można nią podkreślić smak lodów, kawy, gorącej czekolady, stosowana jest także do aromatyzowania tytoniu. Wanilię można kupić w postaci laski wanilii, z której nożem zdejmuje się miąższ, ekstraktu waniliowego, proszku waniliowego i cukru waniliowego.

Wanilia - przyprawa, cena, rodzaje, zastosowanie

Fot. iStock

Ekstrakt waniliowy to stosowane w cukiernictwie połączenie wanilii i alkoholu, często też wody. Nie powinien zawierać sztucznych dodatków i konserwantów.

Wanilia w proszku to wysuszone i zmielone w całości strączki wanilii. Stosowana jest ona do podkreślenia smaku sosów podawanych do mięs i ryb, doskonale komponuje się także z aromatem cynamonu, goździków, czy kakao.

Trudno sobie wyobrazić słodkie wypieki szczególnie bez cukru waniliowego, który mylony zazwyczaj z cukrem wanilinowym. Na czym polega różnica? Skład oryginalnego cukru waniliowego to wyłącznie cukier i laska wanilii (2 laski wanilii na 0,5 kg cukru). Znacznie częściej można kupić cukier wanilinowy, który jest białym cukrem z dodatkiem syntetycznego aromatu wanilinowego. Ponieważ nazwa waniliowy i wanilinowy jest myląca, należy zwrócić uwagę na cenę cukru. Oryginalny cukier waniliowy kosztuje ok. 3 razy więcej niż cukier wanilinowy.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.poradnia.pl ,www.ekologia.pl 

Zdrowie

Materace dostępne w Gnieźnie – kiedy stary wymienić na nowy?

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2021
Materace dostępne w Gnieźnie - kiedy stary wymienić na nowy?
 

Idealny materac to taki, który gwarantuje zdrowy i spokojny sen, a jednocześnie zapewnia higienę. Przy wyborze nowego materaca warto zatem uważnie przyjrzeć się jego najważniejszym cechom. Jak jednak poznać, że stary materac w ogóle wymaga wymiany na nowy?

Sygnały świadczące o zużyciu materaca

Kiedy wieczorem trudno znaleźć Ci wygodną pozycję snu, a rano budzisz się połamana, to sygnał, że najwyższy czas pożegnać się ze starym materacem. Jeśli nie pamiętasz, kiedy kupiłaś swój materac, albo w trakcie wyboru nie kierowałaś się renomą producenta i długością gwarancji, powinnaś zwracać uwagę na wyraźne symptomu zużycia materaca.

  1. Nierówności, zgrubienia i przechylona lub wgłębiona powierzchnia świadczą o wysłużonych sprężynach albo piance, która straciła elastyczność. Dawne cechy nie powrócą, dlatego jeśli zależy Ci na zdrowym i komfortowym wypoczynku nocą, zdecyduj się na wymianę materaca na nowy doskonałej jakości.
  2. Sprężyny, które wyczuwasz pod powierzchnią materaca, nie tylko odbierają wygodę wypoczynku, lecz z czasem mogą być niebezpieczne. Właśnie dlatego w trakcie wyboru nowego materaca postaw na materace sprężynowe lub hybrydowe najnowszej generacji. Takie modele znajdziesz tylko u najlepszych producentów, choćby Hilding.
  3. Dźwięki, takie jak skrzypienie czy odgłosy pocierania we wnętrzu materaca, to wyraźny znak, że nie pracuje on tak, jak należy, a tym samym nie zapewnia Ci zdrowego i błogiego wypoczynku.
  4. Zawsze wsłuchuj się w sygnały, które daje Ci Twój organizm. Jeżeli od pewnego czasu narzekasz na pogłębiające się problemy ze snem albo bóle w różnych odcinkach kręgosłupa, stary, wysłużony materac może być winowajcą. Nie zwlekaj z zakupem nowego materaca, bo wypoczynek na zużytym materacu może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Jakie materace posłużą najdłużej?

Mówi się, że przeciętnie z materaca można korzystać przez 5 lat. Jakość wykonania i zastosowane materiały sprawiają, że jego żywotność może być nawet kilka razy dłuższa. Wszystko zależy od producenta. Zmieniając stary materac na nowy, kieruj się zatem renomą marki. Jedną z najbardziej cenionych i najpopularniejszych jest Hilding Anders. Szwedzka firma produkuje materace od 1939 roku i nieustannie zdobywa kolejne rynki. Dzisiaj jest obecna w ponad 40 krajach, głównie w Europie i Azji. W ofercie znajdziesz wiele modeli, których jakość i niezawodność potwierdza gwarancja nawet na 15 lat. Polska siedziba mieści się w Murowanej Goślinie koło Poznania. Innowacyjne materace Hilding możesz jednak kupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych w całym kraju. Dla przykładu można wybrać materace w Stargardzie na Materacestargard.pl, a materace w Gnieźnie na Materacegniezno.pl.

Jak przedłużyć żywotność materaca?

Najlepszą receptą na dotychczasowe problemy z materacami o dość krótkiej żywotności jest wybór materaca najwyższej jakości. Warty uwagi jest m.in. Hilding Boogie z 15-letnią gwarancją na wkład. Piankowe serce materaca zamknięto w antyalergicznym pokrowcu Tencel, który można prać w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza. Takie same właściwości i gwarancja charakteryzują hybrydowy Hilding Dance. Różnicą jest pranie pokrowca ‒ w przypadku Hilding Dance zaleca się 40 stopni Celsjusza.

Artykuł partnera


Zdrowie

Nadmierne przepraszanie – jak zerwać z tym nałogiem i przestać ciągle przepraszać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
13 kwietnia 2021
Nadmierne przepraszanie
Fot. iStock

O ile umiejętność przepraszania i refleksji jest w życiu istotna, o tyle nadmierne przepraszanie sprowadza na nas kłopoty. Przepraszanie za wszystko może wynikać z różnych powodów, ale za każdym odbiera nam coś ważnego. Jak przezwyciężyć ten nawyk i zacząć przepraszać wyłącznie w sytuacjach, w których należy się tak zachować?

Nadmierne przepraszanie to przekleństwo wielu osób. Ten nawyk tak silnie wchodzi w krew, że słowo „przepraszam” zaczyna pojawiać się nawet wtedy, gdy nie powinno.

Przepraszanie a nadmierne przepraszanie — gdzie leży granica?

Przepraszanie a nadmierne przepraszanie znacznie różnią się od siebie. Pierwsze wynika z uzasadnionej sytuacji, szczerej chęci przeprosin kierowanej do kogoś, kogo w jakiś sposób mogliśmy skrzywdzić, urazić. Jest potrzebne, by oczyścić atmosferę, zadośćuczynić, zawsze wtedy, gdy zagalopujemy się z niesprawiedliwym osądem lub działaniem wobec drugiej osoby. Nadmierne przepraszanie w większości przypadków przeistacza się w odruchową odpowiedź, za którą się w pewien sposób chowamy, chcemy pozostać niezauważeni. Nadmierne przepraszanie może dotyczyć nie tylko własnych — domniemanych — błędów, ale także cudzych win. Przepraszanie nawet za zabranie głosu, wyrażenie opinii, wyjście przed szereg, czy wiele innych, zupełnie nieistotnych rzeczy, może nam zaszkodzić. Dzieje się tak, ponieważ pokazujemy tym samym, że nasze oczekiwania i potrzeby są nieistotne.

Nadmierne przepraszanie — z czego może wynikać? 

Nadmierne przepraszanie często wynika z niskiej samooceny, niepewności i potrzeby zadowolenia innych, uniknięcia krytyki. Taki nawyk może być zakorzeniony w dzieciństwie, w braku akceptacji rodziców, chęci przypodobania się im za wszelką cenę, sprawienia, by nas zauważyli. Może być także efektem zastraszania, stosowania przemocy, która powoduje traumę i chęć pozostania niewidzialnym. Zdarza się także, że to efekt wychowania, oczekiwania, by dziecko — w szczególności dziewczynka — było ciche, grzeczne, miłe. Trudno oczekiwać, by ktoś z takimi doświadczeniami wyrósł na pewnego siebie człowieka. To swego rodzaju bagaż, który w końcu zaczyna ciążyć.

Nadmierne przepraszanie — jak przestać ciągle przepraszać?

Przyjrzyj się problemowi

Spójrz uczciwie w przeszłość i zastanów się, co mogło wpłynąć na to, że jesteś człowiekiem tak bardzo skłonnym do nadmiernego przepraszania. Z czego może wynikać takie nastawienie, co ukształtowało twoje spojrzenie na siebie samą? Zwracaj uwagę na sytuacje, w których zaczynasz z automatu przepraszać, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Co się dzieje takiego, że bierzesz na siebie odpowiedzialność? A może czujesz się zobowiązana do przepraszania wyłącznie w towarzystwie pewnych osób? Uświadomienie sobie problemu jest ważnym krokiem do zrozumienia własnego zachowania.

Daj sobie czas na namysł

Naprawdę nie musisz od razu wyrzucać z siebie przeprosin. Masz prawo do przeanalizowania tego, co się stało, przemyślenia, czy naprawdę masz powód, by przepraszać. Czy rzeczywiście jest ci przykro? Nie spiesz się tylko dlatego, że to będzie dobre dla kogoś innego. Twoim przeprosinom nie ubędzie na wartości, jeśli zostaną wyrażone nieco później, ale faktycznie będą uzasadnione.

Popracuj nad poczuciem własnej wartości

Jeśli nadmierne przepraszanie spowodowane jest niskim poczuciem własnej wartości, warto nad tym popracować. Sposoby są różne — głośno mów o sobie dobre rzeczy, stosuj medytację lub techniki oddechowe, znajdź pasję, która doda ci pewności siebie. Rób to, co sprawi ci przyjemność i zadowolenie. W przypadku, gdy żadne techniki nie będą wystarczająco pomocne, zwróć się po pomoc do terapeuty. Specjalista będzie wiedział, czego potrzebujesz, by wzmocnić poczucie własnej wartości.

Zapomnij o słowie przepraszam

Oczywiście nie dosłownie, ponieważ chęć bycia w porządku w stosunku samego do siebie i innych powoduje, że warto jest umieć przeprosić kiedy trzeba. Ale gdy chcesz kogoś o coś poprosić, przerwać komuś, zrobić coś po swojemu, upomnieć się o swoje, przestań używać słowa przepraszam, a zacznij stosować słowo dziękuję. W wielu przypadkach  wdzięczność o wiele lepiej odda to, co myślisz w sytuacji, w której się znalazłaś. „Dziękuję, że zaczekałaś na mnie chwilę” ma bardziej pozytywny wydźwięk, niż „przepraszam, że się spóźniłam minutę”. Krok po kroku sprawisz, że słowo przepraszam będzie zarezerwowane wyłącznie na uzasadnione „okazje”.


źródło: wilczycabyc.com,www.mindtools.com 

Zobacz także

Gruźlica - objawy, typy, leczenie, szczepienie

Gruźlica – choroba, która może dotknąć każdego. Co należy o niej wiedzieć?

Kiedy idziesz spać, a twój żołądek nie chce… Zróbmy dobrze przełykowi, żołądkowi i jelitom przynajmniej na koniec dnia

Półpasiec objawy oczne, uszne

Półpasiec objawy – co może świadczyć o wystąpieniu tej choroby zakaźnej?